up
ara

Son İmparatorluk Osmanlı

Son İmparatorluk Osmanlı Konusu ve Özeti

Son İmparatorluk Osmanlı
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabının da yazarı İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan Son İmparatorluk Osmanlı kitabı Tarih, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789752634909 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Son İmparatorluk Osmanlı isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitap Türk ve Osmanlı Tarihi Üzerine Yazılmış En İyi Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Son İmparatorluk Osmanlı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752634909
Sayfa: 208 sayfa
"Osmanlı İmparatorluğu tarihin gerçek anlamdaki son üniversal, yani beynelmilel, cihanşümul imparatorluğudur. Akdeniz havzasındaki üç tarihî imparatorluktan birini kuranların torunları ve çocuklarıyız. Osmanlı'nın tarihini, kimliğini bilmek ve anlamak kolay değil; bütün etrafımızı, yani yeryüzünün en esaslı uygarlıklarını tanımamız, incelememiz, Osmanlı'nın kurumlarını, anlayışını, olaylara bakışını bilmemiz lazım. Osmanlı'yı tanıdıkça, araştırdıkça, okudukça kendimizi daha çok sevecek ve tarihimize daha çok ısınacağız.Şüphesiz elinizdeki bu kitap da bu konuda okura yardımcı olma ve Osmanlı'ya dair yeni ufuklar açma iddiasındadır."İlber OrtaylıGeçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı Osmanlı'yı keşfetmeye devam ediyor. Ortaylı, bu sefer okuru Osmanlı'yı "son imparatorluk" yapan yönetim şekli, devletlerle olan ilişkileri, farklı kültürlere, dinlere yaklaşımı ve kurumlarıyla kısacası kendine özgü kimliğiyle keşfetmeye davet ediyor.
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

İlber Ortaylı'nın konuşmalarını sık sık dinleyen biriyseniz eğer, bolca tekrarlanan "bu çok açık bir şeydir", "bu böyledir" gibi cümleleri veya kelimeleri gördüğünüz her anda gülümsersiniz. Zira ses tonu, konuşma hızı, hocanın görüntüsü... her şey birden zihninizde canlanıverir.

Kitap Osmanlı'yı Keşfetmek kitabının ikincisi, konuşmalarından derlenmiş. Cümleler birebir İlber Ortaylı'nın konuşmalarının aktarılmış hali, sanırım editöryel anlamda ciddi bir çalışma olmamış. Fakat bunun güzel yanı, samimiyetin, anlatılmak istenenin aynen aktarılmasında.

Tarihe ilginiz varsa ve birtakım yol göstermeleri dikkate alabilecekseniz muhakkak okumanız gereken bir kitap. Konuşma havasında yazıldığı için anlaşılması güç değil, karşılaşacağınız bilmediğiniz kelimeler de anlamı anlaşılmaz kılmıyor.
1 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

"700 yıllık Osmanlı tarihi, Türk halkını oluşturan bir tarihtir. Bugünkü Türk halkını ve sadece Türk halkını değil, sınırlarımız dışında kalan Türk etnik gruplarının da tarihini içerir. Türk ulusunun tarihi, gerçekten çok uzun, acı, tatlı, onurlu olaylardan oluşan büyük bir tarih kitabıdır. " Tarihimizi bilmek, atalarımızı anlamak için okunmalıdır.
ataç ikon Son İmparatorluk Osmanlı
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
hakan kalmuk

hakan kalmuk

@hakankalmuk

Prof. Dr. İlber Ortaylı, olaylara kısa kısa,yalın ve akıcı bir dil kullanarak aydınlık getirmiş...diğer eserleri gibi buda arşivde yerini alması gereken bir eser olmuş...teşekkürler hocam.
1 beğen · 0 yorum

Son İmparatorluk Osmanlı - S41

Şunu ifade etmek istiyorum: Türk kimliği, şuuru, tarih kitabı okuyarak, tarihi piyes seyrederek, şiirle, müzikle oluşmuş bir şey değildir.Doğrudan doğruya, kan, ateş, kavga ile yani hayatın kendisi içinde oluşmuştur. Bu nedenle Türk kimliğine sahip olan adam, xenophobia sahibi yani yabancı düşmanı olmuştur. İster kabul edin, ister etmeyin; bu böyledir. Zaman içinde müteala ve eğitimle bu tutum törpülenir; ama hiç bir ülkede ve toplumda olmadığı söylenemez.
Melih Ata Okumuşoğlu tarafından eklenmiştir.
güneş

güneş

@gunes

Akdeniz havzasındaki üç tarihi imparatorluktan birini kuran ve ERİTENLERİN torunları ve çocuklarıyız. Osmanlıyı etrafımızı tanıdıkça kendimizi daha çok seveceğiz ve ısınacağız.
ataç ikon Son İmparatorluk Osmanlı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Yeryüzünün en işlek, en renkli bölgelerinden birisiyiz. Akdeniz havzasındaki üç tarihi imparatorluktan birini kuran ve eritenlerin torunları ve çocuklarıyız. Osmanlı'nın tarihini ve kimliğini bilmek ve anlamak o kadar kolay değil; bütün etrafı, yani yeryüzünün en esaslı uygarlıklarını tanımamız lazım. Etrafımızı tanıdıkça, aslında kendimizi de daha çok severiz. Cahil bir milliyetçilik duygusu veya aşağılık duygusuyla karışık hastalıklı bir kozmopolitiklik, yerini daha bilinçli bir tarih sevgisi ve anlayışına bırakır.
ataç ikon Son İmparatorluk Osmanlı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

İslam aleminde Türkler için bir model yoktur; çünkü biz modern bir dünyada muasır bir medeniyeti hem benimsemek, hem de onunla kavga ederek tarihimizi ve kimliğimizi korumak zorunda olan bir milletiz.
ataç ikon Son İmparatorluk Osmanlı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
"Mesela İstanbul’da müteferrika rütbesiyle rehin olarak bulunan Dimitri Kantemir, Boğdan voyvodası Konstanstin Kantemir’in oğludur. Osmanlı musıkisinden, Fars şiirinden mükemmel anlıyordu ve ilk Osmanlı tarihini Hammer’den evvel o yazmıştır."

s. 131
ataç ikon Son İmparatorluk Osmanlı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
8
KİTAP
Türk ve Osmanlı Tarihi Üzerine Yazılmış En İyi Kitaplar
İnsanlık tarihi nice büyük kahramanlıklarla, acılarla, savaşlarla, yıkımlarla, devrimlerle, yanılgılarla, hatalarla, akıl alm...
7
KİTAP
Tarihi Doğru Kaynaklardan Okumak İsteyenler için En İyi Tarih Kitapları
Tarihi doğru kaynaklardan öğrenmek çok önemlidir. Hatalı ya da yetersiz bilgi veren kaynaklardan uzak durmalı ve güvenilir ka...