up
ara

Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda

Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda Konusu ve Özeti

Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Çeşitli gazetelerdeki köşe yazılarından derleyerek oluşturduğu bir kitap.
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050916355
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 2013
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 İNCELEME/ARAŞTIRMA KATEGORİSİ BİRİNCİSİ

Son 10 yılda yaşadığımız her şey...

"Beş gazetenin arşivinden 460 bin sayfa taradım. Sırf arşiv taraması 1.5 senemi aldı. İsim Şehir Hayvan ve İsim Şehir Bitki gibi köşe yazılarımdan derleme değil... Sıfırdan yazıldı. 3 Kasım 2002'de başlıyor. Bugüne kadar geliyor. Çıraklık, kalfalık, ustalık diye üç bölümden oluşuyor."
-Yılmaz Özdil, Hürriyet, 30 Temmuz 2013-

Bir tablo hayal edin.
Sanat eseri.
Miras. Size ait.
Tuvali, Türkiye coğrafyası.
Boyası, şehit kanı, alın teri.
Her sabah uyanıyorsunuz.
Gururla seyrediyorsunuz.
Ama, birileri her sabah sizden önce uyanıp o tablonun başına geçiyor
ve orasına burasına minik minik fırça darbeleri atıyor.
Her sabah bir minik fırça darbesi.
Usta işi.
Küçük küçük değişiyor tablo.
Aniden değil.
Milim milim.
Alıştıra alıştıra.
Yedire yedire.
Aradan yıllar geçiyor.
Tablo, o tablo olmaktan çıkmış!
Komple değişmiş.
Dedim ya, kanıksamışsınız.
Bakıyorsunuz bakıyorsunuz...
Tablo, hâlâ aynı tablo zannediyorsunuz.
Peki ne yapılabilir?
Fark, nasıl fark edilebilir?
Orijinal'in aslında ne kadar değiştiği...
Ne hale getirildiği...
İlk bakışta nasıl anlaşılabilir?
Tek çare var. Kıyas.
Tablonun ilk haliyle...
Son halini yan yana koymalı.
ONUR TUNÇ ALDI

ONUR TUNÇ ALDI

@onurtuncaldi

BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YILLARDA
2013’ün Eylül ayında piyasaya çıkan kitap Türkiye’nin Akp iktidarı süresince neler yaşadığını gözler önüne seriyor. Yılmaz Özdil bu kitap için beş gazetenin arşivinden 460 bin sayfa taradı. Sadece arşiv çalışması yazarın bir buçuk yılını aldı. Akp’nin 11 yıllık iktidarlığında başımızdan geçenlerin anlatıldığı kitabı okurken ‘ağlarız gülünecek halimize’ gibi bir duyguya kapılmamak mümkün değil. Bir tablo hayal edin diye önsözüne başlayan yazar bu ‘tablonun’ 11 yılda nasıl fark ettirilmeden değiştirildiğinin ve bu değişikliğin nasıl fark edilebileceğinin cevabını Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda adlı kitabı aracılığıyla veriyor: Tablonun ilk haliyle son halinin yan yana koyularak kıyas edilmesi.
2002 yılıyla başlıyor kitap Akp iktidarının serüvenine. 3 Kasım 2002’de sandıklar açıldı ve iktidarı Akp kazandı. Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için Başbakan Abdullah Gül oldu. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan bir şekilde milletvekili yapılacak ve Başbakan olmasının yolu açılacaktı. Bundan sonra Türkiye’de yolsuzluklar, skandallar patlayacak, ülke Abd’nin Ortadoğu projesinin baş aktörü durumuna getirilecekti. Her şey kılıfına uydurulmuştu. Türk halkının psikolojisini iyi analiz etmişlerdi. İstedikleri usulsüzlüğü yapıp başka bir manevrayla Türk halkının dikkatini başka yöne çekmeyi iyi beceriyorlardı. Medya organları da bir bir kendi yanlarına çekildikçe bu iş daha da kolaylaşıyordu. İnsanlar korkutulmaya başlanmıştı. İktidarın eleştiriye tahammülü yoktu. Sorgusuz sualsiz biat istiyorlardı. Kendi tarafında görmedikleri kişileri, kurumları bir şekilde mahvediyorlardı. Kimisini içeri tıkarak, kimisine vergi borcu çıkararak, kimisini işinden attırarak Akp karşıtı olanlar sindiriliyordu. Bu kişiler topluma vatan haini, darbeci, terörist diye ilan ediliyordu. Her şey tersine dönmüştü. Teröristler salıveriliyor Ülkeye adeta omuzlarda getirilip mitingler yaptırılıyordu. Asker ise terörist durumuna düşürülmüştü. Yüzlerce komutan hapse atılmıştı. Türk halkının en çok güvendiği kurumların başında gelen askeriyeye karşı inanılmaz bir savaş açılmıştı. Medya aracılığıyla da insanların bu güveni yok edilmeye çalışılıyordu…
Yaşananları okudukça bütün bu yaşananlara şahit olduğunuz halde neden bu kadar dikkatinizi çekmediğine şaşıracaksınız. Birbirinden alakasız duran olayların büyük oyunun bir parçası olduğunu fark edeceksiniz.
Balık hafızalı bir millet olarak, 11 yıllık iktidarlık döneminde ülkemizde nelerin yapıldığını, bu ülkenin insanlarıyla nasıl dalga geçildiğini hatırlamak için bu kitabı dönüp dönüp okumak şart diye düşünüyorum. Her unuttuğumuzda bize tekrar hatırlatıcı olarak başucumuzda mutlaka bulunması gereken bir başucu kitabı Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda.
Kitabın önsözü yazara ait ama sonsözü yazacak olan 2014 seçimlerinde sandığa gidecek olan seçmenler. Tabii sonsöz yazmaya isteklilerse!
0 yorum
Alper Gençer

Alper Gençer

@alpergencer - İstanbul

Öncelikle kitabı çok önce bitirmeme rağmen incelemesini bu kadar geç yazdığım için özür diliyorum. Toplumsal hafızamızın zayıf olduğu olayları çok kolay unuttuğumuzu biliyoruz. Ama Yılmaz Özdil son 12 yılda neler yaşadığımızı olaylar arasında bağlantılar kurarak o kadar güzel anlatmış ki bazı olayları hatırlayıp "ben hiç böyle düşünmemiştim demek bu yüzdenmiş" dedirtiyor bize. Son 12 yıldır süren tek parti iktidarında ülkemizin nasıl bir karanlığa doğru sürüklendiğini, insanlRın çıkarları uğruna neler yaptığını çok iyi anlıyorsunuz. Bence bu kitap 2002-2013 dönemini nesiller boyunca hatırlarlatacak bir başucu kitabı olarak duruyor karşımızda. Ülkesini seven, elleri kolları bağlı kalmak istemeyen, ülkesi için birşeyler yapmak isteyen herkes önce bu kitabı okumalı ardından yaşananları kendi süzgecinden geçirip sentez yapmalı. Herkese tavsiye ederim...
0 yorum
Fatma

Fatma

@sosyologclara - KahramanMaraş

Çok güzeldi. Kitabın yarısına geldiğimde Sefiller'e başladım, iki farklı tür kitabı beraber okumak iyi geliyor, biraz ondan biraz bundan.

Kitabın içeriğinden söz edecek olursam, 3 KASIM 2002'de AKP'nin iktidara geldiği zamandan başlıyoruz.
Alt alta paragraf şeklinde yazılmış, kitabın çıktığı 2013 yılına kadar neler olmuş Türkiye de bunları okuyoruz.

Tutuklamalar, Ergenekon ve Balyoz davaları, getirilen kanunlar, bakanların olaylar karşısında söyledikleri kimi zaman troll kimi zaman acımasız sözleri, çözüm süreci, Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Bülent Arınç'ın Abdullah Öcalan'la ilgili çarpıcı sözleri, İmralı görüşmeleri, PKK ile olan ilişkilerimiz aklınıza gelebilecek her şeyi kronolojik olarak okudum.

16 yıldır neler olmuş diye merak ediyorsanız, olayların iç yüzünü görmek için mutlaka okuyun..
1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
16 yıldır bizzat yaşadık ? okuduğunuzdan daha detaylı ve daha gerçekçi ?
12.07.18 beğen cevap
Aykut Aksu

Aykut Aksu

@huni - İstanbul

Bir kitap üzerinde bu kadar fazla kalem kullandığım olmamıştı. Altını çizmeden geçtiğim sayfa yok neredeyse. Bitirene kadar kalem elimden düşmedi. Bu kitap son 10 yılda neler olduğunu anlatan mükemmel bir eser. Ben şahsen sağ görüşlü biriyim. Yazar ise sol görüşlü. Bir kaç ufak eleştirisini yersiz bulmam dışında müthiş bir eser yazmış.

Son 10 seneyi inanılmaz iyi araştırdığı ve gün gün anlatımı ortada. Bu kitap şuanda tüm Türkiye de okunması gereken çok özel bir kitap bence. İçinden alınacak o kadar çok ders var ki buraya yazmakla bitmez. Alın okuyun ve kütüphanenize koyun. Kesinlikle arşiv niteliği oluşturacak bir eser. Bu kitabı okumadan Ak Parti hakkında bilgi sahibiyim demeyin...
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann - Balıkesir

geçen hafta bir arkadaş inceleme ekler misin diye rica etmişti. bu yüzden yazıyorum. ben yılmaz özdili yaklaşık 6 yıldır takip ediyorum köşe yazılarının neredeyse tümünü okudum. bundan önceki kitaplarını da okudum. katıldığı bir çok programı da izledim. neden söylüyorum. bunları hiç kendisini tanımayan ilk kez okuyacak biriyle aynı fikirde olamam belki diye.. şahsi görüşüm kitap türkiye'nin akp dönemindeki özeti... kitabı okurken olaylar gözümün önünde canlandı. kendisine hak verdiğimde oldu bazen katılmadığım da ama bildiğimiz yılmaz özdil tavrı var kitapta.. yılmaz özdil iyi laf sokar. bu yönünü severim.
0 yorum

Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda - S41

Mazallah, kayıp düşme ihtimaline karşı, 112 acil ambulansı peşlerinden takip etti.
...

T.E. Siirt'te okul açılışı yaptı.
Karatahtanın başına geçti.
Milli Eğitim'in yeni sloganını yazdı:
Oku, Düşün, Uygula, Neticelendir...
Küçük bi pürüz vardı.
Baş harflerini dizince "ODUN" çıkıyordu!
Gaye Şahin tarafından eklenmiştir.
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Hal böyleyken... Cumhurbaşkanı Sezer, bileği kırılan eşini Hacettepe'nin acil servisine getiriyor, sıradan vatandaşlarla röntgen kuyruğuna giriyor, gidişte-dönüşte kırmızı ışıkta duruyordu. Davos'a gidip İsviçre'ye cumhurbaşkanı olması daha uygundu, "yeni Türkiye"ye yakışmıyordu.
ataç ikon Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Tarım Bakanı, Edirne'ye gitti.Edirne Tarım İl Müdürlüğü ''Tarımın Mimarı Hoş Geldin'' pankartı astı. Yağcılığın bu kadarı bakanı bile kızdırdı. ''Ben daha 6 aylık bakanım, nasıl tarımın mimarı olurum? diye sordu... Tarım il müdür vekilinin cevabı şahaneydi, '' Bu afiş hep hazırda duruyor, her bakan geldiğinde bu pankartı asıyoruz'' dedi.
ataç ikon Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Bütün limanlar satılacak, Tüpraş,Petkim fabrikalar köprüler,otoyollar satılacaktı. Dünya ekonomi tarihinde... Üreterek değil satarak kalkınacağına inanan ilk millettik...
ataç ikon Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Üç tarafı denizle çevrili olmasına rağmen çipurayı çiftlikte yetiştirmeyi başaran Türkiye... Dünyanın en güzel meralarına sahipken, ineği de taaa Uruguay 'dan getirmeyi başardı. Karkas etten sonra, canlı hayvan ithalatı başlamıştı. Türkiye'nin nüfusu 72 milyon, inek sayısı 10 milyondu. Uruguay'ın nüfusu alt tarafı 3 milyon, inek sayısı 13 milyondu... Çünkü üç cocuk değil, 3 inek yapmaktı maharet!
ataç ikon Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nuri Sözal

Nuri Sözal

@nurisozal - İstanbul

23 Nisan geldi.Tayyip Erdoğan, başbakanlık koltuğunu ilkokul öğrencisine bırakırken "ileri demokrasi"yi tarif etti. "Yetti artık senin; ister asarsın, ister kesersin" dedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
28
KİTAP
Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar
Siyasete göndermeler yapan romanlar, siyaset ve gündem hakkında yazılan denemelerden oluşan kitaplar ve daha fazlası... Siyas...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...