up
ara

Bir Milyon Küçük Parça

- A Million Little Pieces

Bir Milyon Küçük Parça Konusu ve Özeti

Bir Milyon Küçük Parça
Endgame Oyun Kuralları kitabının da yazarı James Frey tarafından kaleme alınan Bir Milyon Küçük Parça kitabı Kuzey Amerika, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Artemis Yayınları yayınevinden 2005 yılında 9789758733873 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Milyon Küçük Parça isimli kitap 610 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Karaosmanoğlu çevirmiştir. Bir Milyon Küçük Parça kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Mehmet Karaosmanoğlu
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9789758733873
Sayfa: 610 sayfa Basım Tarihi: 2005
"William S. Burroughs'un Canki'sinden bu yana yazılmış en yırtıcı bağımlılık hikayesi."- Boston GlobeYoğun, beklenmedik ve insanı anında içine çeken Bir Milyon Küçük Parça madde ve alkol bağımlılığı tedavisinin daha önce hiç olmadığı kadar samimi bir hikayesi. James Frey'in ilk anı kitabı olan Bir Milyon Küçük Parça, o zaman 23 yaşındaki yazarın Chicago'ya inen uçaktaki haliyle başlıyor.Yirmi üç yaşındaki James Frey bir uçakta gözlerini açıyor, dört ön dişi artık yerinde değil. Burnu kırılmış ve yanağında bir delik var. Uçağın nereye gittiği ve geçen iki hafta boyunca neler olduğu hakkında en ufak bir fikri bile yok. On yıldır alkolik ve üç yıldır da kokain bağımlısı..."Ben Bir Alkoliğim, Bir Uyuşturucu Bağımlısıyım ve Bir Suçluyum.""William S. Burroughs'un Canki'sinden bu yana yazılmış en yırtıcı bağımlılık hikâyesi."- Boston GlobeKimilerince gerçek, kimilerince ise kurmaca olarak kabul edilen Bir Milyon Küçük Parça, 2005 ve 2006'nın olay yaratan kitabı oldu.James Frey, madde ve alkol bağımlılığı için tedaviye başladığında bağımlılıklarını artık neredeyse ölümcül derecede uçlara sürüklemişti. Vücudunu o kadar hor kullanmıştı ki, tedavi birimindeki doktorlar hâlâ yaşıyor olmasına bile hayret ediyordu. Kitapta bu dönemin sonrasında süren detoks ve geri çekilme işkenceleri, kimyasal bir şeyler alma dürtüsü, William S. Burroughs'un gözleri faltaşı gibi açtıran anlatım gücünü hatırlatırcasına, canlılıkla ve doğrudan aktarılıyor.James o ana kadar yaşadığı hayatın sonuçlarıyla yüzleşmek ve eğer varsa, geleceğiyle ilgili kararları alabilmek için kendi mücadele yolunu bulmak zorunda. Guguk Kuşu filminin enerjisi ve gücüyle anlatılan bu savaş Bir Milyon Küçük Parça'nın özünü oluşturuyor: Genç bir erkeğin iradesi ile her an onu cezbeden madde bağımlılığı arasındaki rekabet ve bu genç adamın yüreğine bakarak bulduğu sebepler için kendi ayakları üzerinde durarak hayatta kalma savaşı..."Frey'in kitabı daha en baştan diğerlerinden ayrılıyor, anlatıcısı kısa, paragraf girintisi olmayan satırlar ve neredeyse hiç noktalama işareti kullanılmamış cümlelerle lafını anlatıyor, dobra diliyle bahsedilen konunun dehşetinin adeta altını çiziyor -bir yıkımın telgraf çekercesine parça parça anlatımı."- The New York Times Book Review"Adamın kendi başını yakış öyküsünü, kıyamet gününü hard-core bir dille anlatıyor."- New York Post"James Frey, korkunç derecede dürüst ve komik ama aynı zamanda kendinden emin ve ölçülü."- Gus Van Sant
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

BİR MİLYON KÜÇÜK PARÇA

James Frey; Çeviren: Mehmet Karaosmanoğlu; Artemis Yayınları; 1.Basım: Mayıs 2006, 604 sayfa (5)

Çok uzun tutulmuş bir bağımlılık hikâyesiydi.12 Temmuz 2009 Pazar günü devrettim Bir Milyon Küçük Parça adlı romanı.Yazarı James Frey bu yazdıklarını yaşadıysa şayet, eser bir anı,biyografi,yaşantı ve hatıralar kitabı olur çıkar:roman olmaz. Yazar'ın bu hikâyenin gerçek olup olmadığını okuyucuya bildirmesi gerekiyordu.

Kurgu pek sıradan,,,yaşanılan olaylar yine pek sıradandı.Yazarın üslubu tekdüze, sıkıcıydı.Bir yaşanmışlık varsa bile bunu satırlara dökememiş James Frey. Altıyüzdört sayfa boyunca çok fazla tekrarlamalar yapılmış ve gereksiz olaylar aktarılmış.Kurguya hiçbir fayda sağlamayan,kuru cümlelerle çatılmış eften püften paragraflarla dolu sayfalar. Çeviriyi yapanlar da yazım kurallarını hiç iplememiş; bunu okuyucuya saygı göstermemek olarak algıladım.Örneklemek gerekirse 'büyükAnnem' ve 'büyükBabam' kelimeleri.Böyle bir birleşik kelime kullanımı yok Türkçemizde ve olmamalıdır da. Sadece bu kelime değil, sıralıyorum bazılarını,tüm bu kelimeler cümle içinde yazılmış ama büyük harflerle başlıyorlar:

'Alkolik', 'Uyuşturucu Bağımlısı', 'Anne', 'Baba', 'Hapis', 'Suçlu', Hasta', 'Klinik', 'Otorite', 'Doktor', 'Aile', 'Kardeşim'. Satır sonlarında ise kurala uyulmamış.Bu sanki Yazarın uyuşturucu bağımlısı olmasını hafifleten nedenlerden biri olarak gösterilebilir ama hiç hoş olmamış,,,satır sonları yok,istenildiği zaman istenildiği yerde anlatım kesilmiş ve bir satır aşağıya inilmiş.Bu da çok kötü bir izlenim verdi bana.

Bir başka eser geliyor aklıma.Bu daha önce okumuş olduğum 'Christiane F.'nin Korkunç Anıları: Eroin adlı biyografisi.Eroin romanı Christiane F. adlı bir Alman kızın uyuşturucu yüzünden yaşadıklarını anlatır bize.Uyuşturucu ile tanışan Christiane bizzat kendi başından geçen olayları anlatır.James Frey de kendi başından geçenleri anlatıyor,fakat daha çok alkol ve uyuşturucu tedavisi görmeye başladığı zamandan sonrasını anlattığı için hikâyesi tekdüze,kuru ve sönük olarak kalmış.Gerçi geriye dönüş yaparak geçmiş yaşantısından bahsediyor fakat bu dönüşler de üstünkörü yapılmış.

Hikâyemizin kahramanı James Frey (ki Yazardır J.Frey;kendisini anlatmaktadır) alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için bir tedavi merkezindeki günlerini anlatmaktadır. Ebeveynlerinin ilgisizliği James'i önce alkole sonra uyuşturucuya itmiş.Zamanla uyuşturucu bile satmış James.Tedavi gördüğü klinikte Lilly isimli bir kızla tanışması bağımlılıktan kurtulması için bir yol oluyor.Kıza âşık oluyor.Klinikte erkeklerle kızların görüşmesi yasaktır.Yazar çok ayrıntılı yazmış; üstelik bu yazdıklarının kurguya hiçbir katkısının olmaması canımı sıkmıştı. Önceleri bu ayrıntıların uyuşturucu kullanımı ile bir alakalandırma olduğunu zannediyordum ki öyle olmadığını da anladığımda bu fazladan satırlar işkence hâline geldi benim için.

Her ne kadar eseri pek beğen(e)mesem de özellikle anne babaların bu kitabı okumaları iyi olabilir.
0 yorum
didila

didila

@didila

Tanıtım yazısı ilginizi çektiyse pişman olmayacaksınız.
ataç ikon Bir Milyon Küçük Parça
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bir Milyon Küçük Parça - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle