up
ara

Yalnız Gezgin

- Lonesome Traveler

Yalnız Gezgin Konusu ve Özeti

Yalnız Gezgin
Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar kitabının da yazarı Jack Kerouac tarafından kaleme alınan Yalnız Gezgin kitabı Beat Kuşağı, Anlatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 0 yılında 9755397658 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yalnız Gezgin isimli kitap 192 sayfadan oluşuyor. Kitap Başucu Kitaplarım listesinde de yeralmaktadır. Yalnız Gezgin kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9755397658
Sayfa: 192 sayfa
Kötü bir niyetim yok. Sadece başka bir dünyaya gitmek istiyorum ben."

Beat kuşağı denince akla ilk gelen isim Jack Kerouac'ın bu ilk otobiyografik eseri, yazarın Kaliforniya'da demiryolu işçiliği, gemilerde kamarotluk, Cascade Dağı'nda yangın gözcülüğü yaparak yollarda geçirdiği yılların izini sürüyor. Amerika'dan Meksika'ya, oradan Fas'a, Fransa'ya ve İngiltere'ye uzanan bu yolculukta şehirlerin, dağların, okyanusların içinden geçerken heybesine attığı işçilik, meteliksizlik, alkol, yazarlık, yollardaki üç günlük tanışmalar, yalnızlık ama en çok da aylaklık anlatılıyor bu hikayelerde.
"Gemiye binmek için Staten Adası'ndan kahrolası Pedro'ya 5000 kilometrelik yol yapmamın sebebi sadece gemiye binip dünyayı görmek, Swettenham Rıhtımı'nda güzel zaman geçirmek, Bombay'da kız tavlamak, pis Karaçi'deki uyurları ve neyzenleri bulmak, Kahire'deki Kazbah'da kendi devrimimi başlatmak ve bunu Marsilya'dan öteki tarafa doğru yaymak değildi, sebebi sensim, eskiden yaptığımız şeyler..."

Yalnız Gezgin ne tam bir gezi günlüğü ne de kurgusal bir hikayeler bütünü. Yalnız Gezgin'de Kerouac evreni, dünyayı, yolculukları, gerçekleri, deneyimlerini, Tanrı'yı, sessizliği, ölümü, çalışmayı, tembelliği, telaşı, doğayı ve yoluna çıkan diğer her şeyi anlatıyor bize, şehir şehir, kıyı kıyı gezerken.
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

Bana İnto the wild filmini anımsatan bir kitaptı.
ataç ikon Yalnız Gezgin
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Yalnız Gezgin - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Erdinç

Erdinç

@erdincerz

Kötü bir niyetim yok. Sadece başka bir dünyaya gitmek istiyorum ben.
ataç ikon Yalnız Gezgin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Ben de çok özgür kaldım, çok dolaştım, çok açıldım.
Zihnimin içine çöreklenmiş o eski dünyayı yerinden söküp attım.
Galiba hep mutluluğu aradım ama mutluluğun yolu, mutluluğun harika, garip bir düş olduğunu anlamaktan geçiyor.
Zaman ise tozun bile demirden olduğu katranlı bir çukur sadece.
ataç ikon Yalnız Gezgin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

...burada banliyölere özgü şirin ağaçlar ve sekoyalar hışırdar ve siz trenle aralarından geçer, geceleri üstlerine devasa gölgeleriniz düşerken ağaçlar baş başa verip sizi konuşur. Kaliforniya tarzı küçük çiftlik evlerini, gece olup da küçük çocukların uyudukları zaman düşlerinde, gökyüzünde demiryolu toprağı üzerinde sırf onlar için parlayan yıldızlar görecekleri ümidiyle dolup taşan oturma odalarında toplanıp yemek yiyen insanları görürsünüz, bu gece yıldızların çıkacağını düşünürler, meleklere benzeyen yıldızlar çıkar, kaybolur, ah Tanrım, keşke Kaliforniya'da yaşayan, güneş battığında sekoyaların ve incir ağaçlarının ötesinden, gökyüzünde sırf kendisi için parlayıp duran ümit ışığını seyredebilen küçük bir çocuk olsaydım.
ataç ikon Yalnız Gezgin
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...