up
ara

Orkide Evi

Orkide Evi Konusu ve Özeti

Orkide Evi
Yedi Kız Kardeş kitabının da yazarı Lucinda Riley tarafından kaleme alınan Orkide Evi kitabı Aşk, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 1970 yılında 9786053431237 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Orkide Evi isimli kitap 592 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Zennur Anbarcıoğlu çevirmiştir. Orkide Evi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Zennur Anbarcıoğlu
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053431237
Sayfa: 592 sayfa Basım Tarihi: 1970
Hayatta herkes mutlu sona ulaşmaz. Yalnızca mutlu anların olmasını umabilir ve yapabildiğimiz sürece o anların tadını çıkarmayı öğrenebiliriz. Ünlü piyanist Julia Forrester, kocasını ve üç yaşındaki oğlunu acı bir trafik kazasında kaybedince hayata küser. Toparlanabilmek için büyüdüğü kasabaya dönen Julia'nın yolu, çocukluğunun geçtiği Wharton Park Çiftliği'ne düşer. Bir zamanlar çok özel orkidelerin yetiştiği bu çiftliğin yeni sahibi Kit Crawford'la tam da yeniden hayata tutunmaya başlayacakken Julia, kuşaklar öncesine dayanan bir aile sırrını keşfeder. Julia'nın ailesini ve Crawfordları etkileyen bu sır, savaş zamanında dünyanın öbür ucunda yaşanan hayatlara kadar uzanmaktadır. Bu arada kötü bir sürpriz, Julia'nın hayatın ona ikinci kez sunduğu mutluluk fırsatına arkasını dönmesine neden olacaktır. Öğrendiği gerçekler karşısında şaşkına dönen genç kadın, sonunda kendisini orkidelerin anavatanı Tayland'da bulacak ve geçmişle geleceğin birbirine kenetlendiği bu yerde kafasındaki onca soruya cevap arayacaktır."İnsanın içini sızlatan duyguları ve öykünün geçtiği dünyayı bütün zenginliğiyle ortaya koyan bir kitap."-Lancashire Post-"Yürek burkan, romantik bir hikâye. Tümüyle o atmosferin içine dalacaksınız."-Beverley Guardian-"Tek kelimeyle harika. Her bir detayıyla insanı cezbediyor."-History and Women-"Orkide Evi uzun zamandır okuduğum en iyi kitaplardan ve kalbimdeki yerini hep koruyacağa benziyor."-Bibliophilia-"Bu kitabı iki kelimeyle özetlersek; nefes kesici."-Faded Parchment-
Kitabın Adı: Orkide Evi
Yazar adı: Lucinda Riley
Orjinal Adı: The Orchid House
Goodreads Puanı :5/3,68
Puanım :5/5Orkide Evi'ni okumadım adeta yaşadım..İşte böyle hikayeler okumak istiyorum.Daha hayatın içinden ayakları yere basan.Trajik ama umut veren..Okurken bir şeyler katan.Günümüz ve İkinci Dünya Savaşı zamanında yer alan..Cinsel kimliğini bile kazanamamıış bir asilzadenin öyküsü ve yaşanabilmiş en ağır acıları sevdiğini kaybeden torununun hikayesi..

Aile,savaş,sır,gizem,sadakat temaları ile kurgulanmış Tayland'a kadar uzanan müthiş bir hikaye.
Kitapdaki tüm karakterlere bence adeta hayat verilmişti.

Julia,Kit,Hary,Lidia,OLivia,Billy, ve Elsie hepsini hayalinizde tek tek canlandırabiliyorsunuz. ..


Hikaye günümüzden başlayıp İkinci Dünya Savaşının karanlık günlerine Tayland'ın egzotik güzellikteki orkidelerine kadar dayanıyor..Gerçek aşkı ve ailesi arasında seçim yapmak zorunda kalan bundan hep pişmanlık duyan bir erkek.
En sevdiği oğlu ve kocasını bir trafik kazasında kaybeden bir anne ve eş ..Laneti gibi gördüğü yeteneği sayesinde küllerinden yeni aşkı ile tekrar doğan bir kadın..
Sevdiği kadını uyuşturucu yüzünden kurban veren bir erkek..Ona zor zamanında el uzatan çok sevdiği arkadaşına çocuğuna kol kanat germek zorunda kalan bir genç adam...Bu uğurda sevdiği kadını kaybetme riskine girmesi..Onu kazanması tekrar kaybetmesi...

Hayata dair her şey vardı bu romanda..Yazarın tarzını biraz Kate Morton'a benzetsemde daha dıygusal daha akıcı yazıyor..Daha çok beğendim...Yazarın kalemini tarzını çok sevdim..Kurgusu gerçek hayattan alınma gibi idi..Okurken adeta bir film akıcılığı ile seyrediyorsunuz...


Gelelim konusuna :

Julia Forrester kocası ve oğlunu bir trafik kazasında aynı anda kaybeder.Bu onun için bir yıkımdır.Yaşama isteği kalmamıştır..Duyduğu acıdan aklını yitirmek üzeredir.
İşte bu yüzden biraz toparlanabilmek için büyüdüğü kasabaya ailesinin yanına gider.Aynı acıyı onbir yaşında iken annesi Jasmine'i kaybettiğinde de yaşamış kendisini toparlaması oldukça uzun sürmüştür..Acısını müzik ile aşmıştır.fakat şimdi kocası ve üç yaşındaki çocuğu yanarken ölürken çaldığı Rachmaninof'un 2.Piyano Konçertosu ona ölüm müziği gibi gelmektedir...
Kasabada bulunan çocukluğunun geçtiği Wharton Park'ın maddi imkansızlıklardan dolayı yeni sahibi Kit Crawford tarafından satılığa çıkartılacağını duymuştur..Satılmadan son defa orayı görmek ister çocukluk arkadaşı Kit ile karşılaşır.Kit evi satılığa çıkartırken de özel eşyaları toparlamaya çalışmakta bir kısmını da hediyelik eşya olarak satılığa çıkarmıştır..


Tam o sırada bir günlük bulur ve o günlüğün Julia'nın büyükbabasının günlüğü olabileceği düşünürler..Çünkü savaşta Biily Change'de bulunmuş orada üç yıl esir kalmıştır..

İşte bu defterle birlikte çok önemli bir aile sırrını büyük annesi Elsie sayesinde keşfetmeye başlar bu sır Kit'ide yakından ilgilendiriyor ailelerin tüm geçmişi bilinmeyenler arasında gizemli bir yolculuk gibidir..
Öyle ki kendini bir anda Paris ve Tayland'a götüren bir yolculuğa çıkmasına vesile olur..

Bu arada da kendini hiç beklemediği anda çok güzel tutkulu bir aşkın da içinde bulur..Bu aşk ona tekrar müziğine dönmesine iç dünyasının zenginleşmesine aşkının derinliği ile birlikte diğer yarısına kavuşmasına vesile olacaktır...
Bazı kitapları muhakkak okumak gereklidir..İşte Orkide Evi bu kitaplardan..Şiddetle tavsiye ederim...


http://hulyami.blogspot.com/2013/11/orkide-evi-lucinda-riley.html
ataç ikon Orkide Evi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
duygu keles

duygu keles

@duygukeles

EGZOTİK VE BÜYÜLEYİCİ
Hiç düşündünüz mü? Bir mâlikanenin insanlar üzerindeki etkisi nasıl olabilir diye.. Wharton Park ve insanlar üzerindeki etkisi…Doğu ve batının sentezi… Aradaki farklar…Geçmişle gelecek arasındaki köprü… Ve bu köprüde yürüyüş yaparken, her ne kadar yavaş adımlarla ilerlemek istesenizde soluk soluğa kalacak olmanız….
Aile bağlarını, arkadaşlığı, dostluğu, aşkı,savaşı ,sadakati ve en önemlisi ANI yaşamanın ne kadar önemli olduğunu görecek,kimi zaman hüzünlenip kimi zaman ise gülümseyecek... Ve sonunda, “Vay Be !” diyeceksiniz.
Ben bu kitabı okumak için biraz geç kaldım. Bu okumaya kıyamadığımdan ötürüydü. Ama siz siz olun,geç kalmayın.
Ve özelikle şu an yaz aylarında iken alıp okuyun bu kitabı. Kitabın mevsimi olmaz ama… Hazır yaz aylarında iken, pencereden içeri girebilecek tatlı bir esinti ile veya dışarıda oturup kitabınızı okurken belki de Tayland’ın o güzelim orkidesinin kokusu burnunuza gelebilir.

Ama şu bir gerçek ki kitap bittiğinde size en yakın bir tur acentasına gidip o egzotik diyarları yerinde görmek isteyeceksiniz.

Kısacası bu kitap mükemmel ötesiydi. Film gibiydi.Ve Pegasus Yayınları’na da bu güzel kitabı bizlerle buluşturduğu için teşekkür ederim.
ataç ikon Orkide Evi
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
survivor

survivor

@survivor

İlk başladığımda sıkıcı ve bazı yerlerının gereksız uzatıldıgını düşümsem de sonlarına yaklaştıkça her sayfada 'yok artık' dediğim bir kitap.Kesinlikle tavsiye edilir.Bitirmeye yakın yanınızda mendilinizi almayı unutmayın tabi :) Bence film olarak çekilse süper olur.
ataç ikon Orkide Evi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
naime ari ocak

naime ari ocak

@naimeariocak

Okumadiysaniz hemen alin okuyun cok guzel bir hikaye bir adamin eli kolu nasil bagli kalir bir aile nasil ayakta kalır ve adalet yillar sonra nasil tecelli eder.ask ve baglilik uzerine bir kitap
ataç ikon Orkide Evi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
GÜLDEN DÖNMEZ

GÜLDEN DÖNMEZ

@guldendonmez

Hüzün,sevinç, kızgınlık, şaşkınlık.. Bir sürü duyguyu yaşayabileceğiniz dolu dolu bir kitap. OKUMALISINIZ !!!
ataç ikon Orkide Evi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Orkide Evi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
mediha

mediha

@daily

Şunu unutma, asla umudunu kesmeyeceksin. Hayatın garip çözüm yolları vardır, sadece bekle ve gör.
ataç ikon Orkide Evi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum