up
ara

Adem'den Önce

Adem'den Önce Konusu ve Özeti

Adem'den Önce
Beyaz Diş kitabının da yazarı Jack London tarafından kaleme alınan Adem'den Önce kitabı Roman, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İlya Yayınevi yayınevinden 0 yılında 9789756249512 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Adem'den Önce isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gamze Albayrak çevirmiştir. Kitap Zaman kaybı olan kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Adem'den Önce kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Gamze Albayrak
Yayınevi: İlya Yayınevi
ISBN: 9789756249512
Sayfa: 144 sayfa
Jack London gerçek olaylardan yola çıkarak yüzlerce öykü yazmıştır. Alaska maceralarını anlattığı "Vahşetin Çağrısı", "Altına Hücum" gibi çok tanınmış kitaplarının yanı sıra, sosyalist ideoloji etkisi ile yazdığı "Demir Ökçe", "Uçurum İnsanları" gibi romanları da sevilerek okunmuştur. Yayınlandığı dönemde fırtınalar koparan bu eserler gelecekte de önemlerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir. "Martin Eden" kendi yaşantısını anımsatsa da "Adem'den Önce" bütün kitapları içinde farklı bir yere sahiptir.

Bu öyküde insanın evrimsel gelişmesi anlatılır. İlkel içgüdüler ile yaşadıkları, el ve ayakları üzerinde yürüdükleri dönemlerden başlayarak günümüz insanına dek uzayan gelişmeleri basit ve anlaşılır dille anlatmıştır.
Selva

Selva

@selvanizamoglu

Bazı tespitler güzel , ama genel olarak kurgularla dolu ilgniç denilebilecek kitap , tarzı olanlar için güzel ve sürükleyici olabilir ama gerçeklik arayanlar için sıkıcı denilebilecek türden .
Mesela henüz ilk sayfalarda etkilendiğim ve hala da hoşuma giden 2. kısımda ''Düşüşlerim'' bölümündeki 4. paragraf . . .

''.. örneğin düşüş oldukça yaygın bir rüyaydı ve bu düşü herkes kişisel deneyiyle tanıyordu .
Hocam , bunun kalıtsal bir rüya olduğunu ve ağaçlarda yaşayan ilkel atalarımıza kadar uzandığını açıklamıştı.
Düşme olasılığı , sürekli bir korku olarak ilkel atalarımızın içine yerleşmişti... İlkel insanların birçoğu bu şekilde hayatlarını kaybediyor ve hemen hemen hepsi korkunç şekilde ağaçtan düşüyor , hızla yere yuvarlanırken ölümden kurtulmak için dallara tutunuyorlarmış .
İşte böylesi bir düşüşü , -ölümcüllüğünü yitirmişse- çok ciddi organik karışıkşlıklara yol açıyor ve beyin hücrelerindeki moleküller değişimleri belirliyormuş , bu değişimler , düşünce hücrelerine nesilden nesile iletilerek ırksal anıları oluşturuyorlarmış . Yani , siz ya da ben uyuyakaldığımız zaman ya da uyuklarken , boşluğa yuvarlanıp tam yere değecekken bir çeşit başdönmesiyle kendimize geldiğimizde , ağaç üstünde yaşayan atalarımızın duyduğu, ırksal kalıtım anısıyla iletilmiş duyguları yeniden yaşamış oluyoruz yalnızca . ''


Bir de normalde ben biyolojik olarak evrimleşmeye inanmıyorum kitap bu konuyu işlemiş , yalnız gerçekliği tartışılır kitaptaki şu fikir de hoşuma gitmişti .
insanlar henüz tam insan olamamışken iletişim noktasında kelimelerle kendilerini anlatamıyorlrdı sadece bir kaç ses çıkarıyorlardı yani kısaca maymunca hareketler .
Yani diyalog kısmında bir evrim sürecinde olabiliriz diye güldüm ben de .
Birbirimizle konuşamayıp iletişim kuramayacak kadar insanlıktan çıkmalar maymunlaşmalar . . :)
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 4 verdi
1 beğen · 2 yorum
Selva (@selvanizamoglu)
Evrime inanmadığım o zamanları düşünüyorum da, kimbilir nice bilmediğim, bilmeden inandığım doğrular var. velhasıl öğrenmek, her gün öğrenmek sormak , sorgulamak önemli.
30.04.18 beğen cevap
Selva (@selvanizamoglu)
30 Nisan 2018
30.04.18 beğen cevap
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Bir düşün daha sonuna geldik..

"Erkeğin eşini öldürdüğü tek canlı türü insandır. "

Hepimizin başına gelmiştir uyurken bir anda düşüyormuş gibi olma hissi. Jack London bu bu histen yola çıkarak insanın insan olmak için verdiği mücadeleyi ve yaşam şeklini konu alan bir roman yazmış. İlk buluşları, ilk içgüdüleri öyle güzel ele almış ki okurken sanki bende halktan biriydim. O dönemki insanlar toprağa ayak basmaya korkuyorlardı, çünkü basarlarsa yabani hayvanlar ve bir çok tehlike onların yok olmasına sebebiyet verecekti. Şöyle bir bakıyorum da şimdiki insan oğlu da yere ayak basamıyor. Günümüzün tehlikesi hayvanlar değil belki ama daha büyük bir tehlikeyle burun burunayız. İnsanı yok etmeye çalışan insanlarla çevrili dört bir yanımız.

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Kahramanımız düşünde daha çok küçükken bile onu korkutan ve dehşete düşüren imgeler görmektedir. Gördüğü bu düşleri kimseye anlatamaz. Çünkü anlatmayı bir iki kere dener ve insanlar ona farklı gözle bakar.
Kahramanımız büyür fakat gördüğü düşler ne yazık ki peşini bırakmaz. Kahramanımızın da düşlerinin peşini bırakmaya niyeti yoktur. Ve başlar araştırmaya ve yazmaya. Sonuç mu? Sonuç kitabın sayfalarında gizli..

Dil ve kalemin mükemmelliğine birde hayal gücü eklenince tadından yenmeyen bir kurgu çıkmış ortaya. Ben okurken çok keyif aldım ve kesinlikle tavsiye ederim.
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Çılgın Jack amca'dan çılgın bir yapıt :D
Jack amca'ya bir kez daha hayran oldum bu kitabıyla. Bu kitabı yazarken ki düşünceleri çok merak ediyorum. Öbür tarafta tanışmak istediğim kişiler arasında birkaç basamak daha ilerledi kendisi. :D Gelelim kitaba, genel olarak dil bakımından sade ve açık, kurgu olarak doyurucu ve sürükleyici, konu olarak da neandertal insanlarının olduğu çağı(Gerçi ana karakter daha ilkel ama kitapta geçen birkaç olaydan o çağa düşünerek yazdığını düşünüyorum.), yazarın çağlarında yaşayan ana karakterin rüyalar ile neandertal'den daha ilkel bir atanın yaşamını tecrübe etmesidir. İlkel yaşamı öyle bir tasvir etmiş ki Jack amca sanki o çağda yaşıyormuş hissi uyandırıyor. Bazı içgüdülerimizi kalıtıma çok güzel bağlaması ayrıca hoşuma gitti. Kitabı çok beğenmeme rağmen birkaç mantık hatasını olduğunu düşündüğüm kısım bulunuyor. Her ne kadar zevk kaçıran(spoiler) vermemeye çalışacak olsam da okumayanlar için bundan sonrasını okumamasını tavsiye ederim. Öncelikle birkaç olayda gerçekleşse ben şimdi olmazdım çok mantıksız geldi. Jack amcayla en çok bu kısmı konuşmak isterdim. Bazı aletleri çok ileri götürmüş bence. Bir kabileyi de fazla organize hale getirdiğini düşünüyorum.
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 9 verdi
5 beğen · 6 yorum
mustafa batur (@mustafabatur)
Kendisinin okumalarından sora edebi bir kıstas içinde yazmış.
01.08.16 beğen cevap
Mustafa Tamer Akder (@mtakder)
Paylaştığınız bilgi için teşekkür ederim. Şahsen Jack amcanın bu amaçla yazdığını bilmiyordum.
01.08.16 beğen cevap
mustafa batur (@mustafabatur)
Zaten bakıldığı zaman Jack amcanız genelllikle altın arayıcıları üzerine Kanada bölgesini yazıyor, bu kitap bence onun yaradılış ile alakalı düşünce ve inanışlarını da örtük şekilde anlatıyor. gerçi bazı yerlerde aleni!
02.08.16 beğen cevap
Mustafa Tamer Akder (@mtakder)
Birçok yazar gibi çevresinden etkilendiği şeylerden yazması doğal değil mi? Şuana kadar okuduğum kitaplarında daha çok İngiltere olarak genelleyebilirim(Burada okuduğum bütün kitapları eklemedim. Acele işe şeytanın dürdükleyeceğini düşünenlerdenim. :D). Derdiniz darwin teorisi ise bence onu düşünmesinde ve kabul etmesinde(Bu bir inanç değildir. Teoremleri tapmak akla hayale alacak bir mantık değildir.) bir sakınca yok. Ateist bu cehennemde yanacak nereye görüşüyorsunuz tarzında düşünüyorsanız ben öyle düşünmüyorum. İyi yürekli ateistler yakacak. Beyni yıkanmış ve masumların arasına girip kendini cihat yolunda şehit ilan edilen müslümanları cennete koyacak tanrı varsa onun adaletine de inanmam.
02.08.16 beğen cevap
mustafa batur (@mustafabatur)
Tabii tabii dediklerinizin itiraz edilecek yanı yoktur. İnanışlatrının da yazıyor lafıyla kötü bir şey kast etmemiştim, ateist olabilir zaten bir yazarı bir kitabıyla tanımak mümkün müdür ki? Çünkü her yapıtında farklı beni vardır
03.08.16 beğen cevap
Mustafa Tamer Akder (@mtakder)
Pardon o zaman sizi yanlış anlamışım.
03.08.16 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Jack London tarafından yazılıp yayınlandığında gerek içeriğinin din karşıtı tutumu, gerekse on yıl kadar önce yayınlanmış olan yine “evrim” konusunu içeren bir eserden “kopya" olduğu iddiasıyla oldukça sansasyonel karşılanmış bir çocuk romanı. Vallahi kimse kusura bakmasın öyle. Aklıma da gelmedi değil elime aldığımda ama “evrime inanmadığım” için bile isteye okudum, sandım ki biraz gerçekçi, ikna edici olacak. Maalesef orta çaplı bir çocuk romanı. Yetişkinler için alıp okumaya değmez. Ben kitaplığımda nereden yer bulduğunu anlamadım 1976 yılı basımını okudum. Okumamış olan yetişkinlere tavsiye etmem. Hatta maymundan geldiğine inananlara bile tavsiye etmem. O kadar boş yani. Onlar bile istediklerini bulamayacaklar. Üzgünüm Jack London; The Beatles üstüne iyi gider. ))) https://www.youtube.com/watch?v=N8LZGQ4MkvQ
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslı

Aslı

@asliberber

Klasik Jack London konuları dışında ama atmosfer kesinlikle aynı. Bir başka yazar yazsaydı bu olayı, kesinlikle okunmazdı. Jack London soğan nasıl doğranır diye bir kitap yazsaydı sanırım onu da keyifle okurdum.

3 tür insan var. Orman adam, ağaç adamlar, ateş adamlar. Kahraman orman adamlarından. İlkel bir kabilede ne yapılır nasıl savaşılır iletişim(sizlik) nasıl olur bunu türlü maceralarla anlatıyor, yüzyıllar sonrasındaki medeni insan genleri sayesinde rüyalarında görebiliyor. Bir nevi genetik hafıza. Yüksek bir yerden düşünce bunun genetik olarak bize kodlandığını dolayısıyla modern genlerimizin de bu korkudan nasibini aldığını savunur.

Kitap yazılırken Darwinden faydalanılmış.Evrim teorisinden hoşlanırsınız hoşlanmazsınız ama kitap gerçekten çok güzel.
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Adem'den Önce - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Erkeğin eşini öldürdüğü tek hayvan türü insandır.

Syf;114
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
31 beğen · 0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

Şimdi geriye bakarak düşünüyorum da insan yaşamı, insan yazgısı gerçekten çok küçük rastlantılara dayanıyor.

Syf;101
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
22 beğen · 0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Erkeğin eşini öldürdüğü tek hayvan türü insandır. (114)
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Şimdi geriye bakarak düşünüyorum da insan yaşamı, insan yazgısı gerçekten çok küçük rastlantılara dayanıyor. (101)
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Erkeğin eşini öldürdüğü tek hayvan türü insandır...
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
196
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan

 paylaşım fotoğrafı
#bt Kitap yaylada :)
EK 1
@kanvedemir2 10.04.18
ataç ikon Adem'den Önce
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
66 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Red Red (@khaos)
Başarılar dilerim @tokmakan, her ne kadar beni dışlasalar da, ötekileştirseler de sabote etmeye kalkışmayacağım paylaşımları, kazananlardan olacağına eminim, @bs' ye de selâm olsun? ??
03.04.18 beğen 8 cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Umarım dediğin gibi olur :)
03.04.18 beğen 2 cevap
Bade (@badegul)
Ortam çok güzel :)
04.04.18 beğen 1 cevap