up
ara

Kesik Bir Baş

Kesik Bir Baş Konusu ve Özeti

Kesik Bir Baş
Kesik Bir Baş kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755395302
Sayfa: 205 sayfa
"Felsefe ile hikayeyi çok özgül bir biçimde buluşturması onun sanatının özelliği ve başarısı. Kesik Bir Baş ise, Murdoch'un belki de en tipik romanı."-Nazan Aksoy / Milliyet Sanat-Murdoch bir detay ve atmosfer yazarıdır. Bütün romanlarında her bir sahne, bir polis romanı gibi düzenlenmiş, konumlanmış ve anlatılmıştır.-Güven Turan / Çerçeve-... Romanlarında daha çok polisiye romanlarda görülen gerilimi başarıyla kurgulamasının yanısıra, felsefi ögeleri de kullanan Murdoch Kesik Bir Baş'ta "evlilik kurumu"nu merkez alarak "ahlak" kavramını sorguluyor. Okuru, hemen her şeyin olabileceği bir beklenti içine sokarak üç kadın ve üç erkeğin birbirleriyle girdikleri "çokeşli" ilişkiler çerçevesinde sadakat, yalancılık, ensest, dürüstlük vb. kavramları mizahi bir dille tartışıyor.Roman okumanın kimi zaman "keyif ülkesinde gezinmek" anlamına geldiğini kanıtlayan bir metin.
Mehmet Barış CİNOĞLU

Mehmet Barış CİNOĞLU

@mehmetbariscinoglu

Akıcı bir anlatıma sahip olan roman ensest ilişkileri ince bir ayrıntı ile ele alırken romanda tabiri caiz ise kimin eli kimin cebinde olduğu anlaşılamayan konuya sahiptir. Aslında kitap içeriğindeki duygu ve düşünceleri bambaşka bir boyutta okuyucuya aktarmakta olup , farklı bir bakış açısını gözler önüne sermektedir. Anacak Türk toplumu ve özellikle benim gibi bireyler açısından ufak sinir krizlerine girmemek elde değil. Baş karakterin aslında 3 kadına da sahip olmak istemesi , doyumsuzluğun ana nedenleri arasında , aynı davranışları kendi eşine yapan karakter oyunlardan nasıl sıyrılması gerektiğini başka bir kadına sevgi duyması ya da onun bu durumu böyle aktarması diye nitelendirilmektedir.
ataç ikon Kesik Bir Baş
9 (2 oy)
0 yorum

Kesik Bir Baş - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle