up
ara

Leylim Leylim

Leylim Leylim Konusu ve Özeti

Leylim Leylim
Yurdum Benim Şahdamarım kitabının da yazarı Ahmed Arif tarafından kaleme alınan Leylim Leylim kitabı Anı, Hatıra, Mektup türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786053609308 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Leylim Leylim isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitap Mektup Okumayı Sevenler için Mektup Türünün En İyi Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Leylim Leylim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053609308
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2013
Ahmed Arif'ten Leylâ Erbil'e Mektuplar 1954-1957

Ahmed Arif'in Leylâ Erbil'e gönderdiği mektuplardan oluşan bu kitap, edebiyat tarihçilerimize kuşkusuz önemli bilgiler sunmayı vadediyor. Yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif'in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

"Sabah gözlerimi sana açarım.

Akşam, uykularımı senden alırım. Nereye, ne yana dönsem karşımda mutluluğun o harikulade başdönmesini bulurum.

Böyleyken gene de şükretmem halime, hergelelik, açgözlülük eder, seni üzerim. Aklıma gelmezki seni usandırır, sana gına getiririm. Sana dert, sana ağırlık sana sıkıntı olurum. Nemsin be? Sevgili, dost, yâr, arkadaş... hepsi. En çok da en ilk de Leylâsın bana. Bir umudum, dünya gözüm, dikili ağacımsın. Uçan kuşum, akan suyumsun. Seni anlatabilmek seni. Ben cehennem çarklarından kurtuldum. Üşüyorum kapama gözlerini..."
Gülnihal Özen

Gülnihal Özen

@gulnihalozen

“Leylim Leylim” Ahmed Arif’in Leyla Erbil’e olan unutulmaya yüz tutmuş aşkının en tutkulu ve en içten şekilde yazılmış mektuplarından oluşuyor. Yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif’in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor diyebiliriz.

"Kimselere mecbur olmadım, olmam da. Yiğitliğim ve rivayet olunan erkekliğim bundandır… Ama senin mecburun olmak, beni hiç mi hiç küçültmüyor. Aksine yüceltiyorsun, insan ediyorsun, yaşatıyorsun."

Normal şartlarda çok zorda kalmadıkça aşk içerikli şeyler okumayı pek sevmiyorum ama iyi ki okumuşum dediklerim de oldukça fazla. Onlardan biri oldu işte Leylim Leylim..

"Her dilediklerini yapsınlar. İsterlerse sinirlerimi, etlerimi, kemiklerimi, adımı, soyadımı, şanımı, cımbızlarla tek tek alsınlar. Unuttum. Korkmayı, sakınmayı. Seni alamazlar benden. Tılsım bu işte. Ayakta, fırtına gibi beni tutan bu."

Ahmed Arif adeta ele avuca sığmıyor. Her bir mektubunda aşkını dibine kadar hem yaşıyor hem de yaşatıyor.Gizlisi saklısı yok, gurur falanda dinlemiyor. Yani kısacası ne hissediyorsa, aklından ne geçiyorsa onu yazıyor, onu söylüyor.

İnsan mektuplardan birini okurken kıskanıyor, diğerini okurken ürküyor, bazende ağlama derecesine geliyor. Ama hepsini de en derin şekilde yaşatıyor.

"Evrende seni özler, seni isterim. Başkaca hiç. Ne taktığım, ne de vurulacağım bir nem yok. Seni. Sade seni."
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 10 verdi
4 beğen · 1 yorum
Emin (@emin21)
Nede güzel yorumlamışsınız yüreğinize sağlık...
30.01.14 beğen cevap
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

En guzel haberlesme araci: mektup
Leyla, ahmed arif'in hayatı boyunca hiç unutamadığı, şiirlerini ithaf ettiği tek kadın.
O zaman aşklar bir başka güzelmiş...Herşey ne kadar da samimiymis...İnternet yok, sosyal medya yok...Telefon var ama, her evde yok.
İnsanlar mektupla ve telgrafla haberleşirmiş.
Teknoloji geliştikçe, samimiyetimizi yitirmeye başladık.
"Bazıları öyledir, okumazlar, ciddi düşünmezler gene de aydın olmaktan vazgeçmezler. Hatta aydın kişi oldukları için kendilerinde mutlu bir baht, gizli de olsa, bir mustesnalik bulurlar.bu, toplumun derdidir."
( ahmed arif 2 ekim 1954 tarihli mektubunda o dönemin aydınlarını eleştiriyor.)
Hoş işi bu benim ölçümle ele alınca takisacagim hiçbir "değer" yok edebiyatımızda. Ama mecbur ediyorlar insanı. Meydanı boş bulmuşlar, bilgiç bilgiç savurup duruyorlar. Bilmem ne sözünü duyduklarında korkudan külot değiştirmek zorunda kalanlar, bakıyorum "ileri" "inkılapçı" gibi sözleri ağızlarından düşürmüyorlar. Benim yediğim sopaların binde binini yeselerdi beyler bugün resmen faşist kesilirdi.
(Ahmed Arif tarihsiz mektubunda, nabza göre şerbet veren yazar takımını eleştiriyor.)
Kanun yalnız biz fukaralar için var. O da cezalandırırken sade!
(ahmed arif 19 ekim 1956 tarihli mektubunda, adaletsizlikten yakınıyor.)
Yazarın yazdıkları yüzünden hapse atıldığını öğrendim...
Demokrat parti dönemi, günümüz akp dönemine ne kadar da benziyor.
Demek ki, bosuna dememisler:tarih tekerrurden ibaret.
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Alcyone

Alcyone

@alperckm

Güzel seven adam
Bir kadın olsaydım herhalde bir şair tarafından sevilmek,methiyeler duymak;kitaplarına,şiirlerine esin kaynağı olmak isterdim. Erkeğim Ahmed Arif,Franz Kafka,Nazım Hikmet gibi ustaları görünce de sevgımden şüphe etmiyor değilim.
Kadınlar okumasın yoksa sevgililerinden beklentilerini arşa çıkarabilirler adamlara yazık olmasın. :)
Ahmed Arif'in Leyla Erbil e yolladığı mektuplarından oluşan bir kitap. Bilindiği üzere Nazım Hikmet yolundan giden ,Anadolu şiirini bozkırlara,dağlara duyuran şair öyleki bu uğurda zorluklar,çileler çektiği şiirlerinde duyulur ve bunlara göğüs germesini sağlayan şeyin de Leyla ya duyduğu aşk olduğunu bu eserde okuyoruz.O onun tek varlığı,tek dayanak noktasıdır.
Dediğim gibi hayatı zorluklarla,esaretle,baskıyla,zulumle,fakirlikle geçmiş gururlu,onurlu, sevdi mi sevdiği kadını ilahlaştıran bir şair olduğunu görüyoruz . Hani "sevgi abartma sanatıdır" diyor ya, İsmet Özel bu eserde evrenin merkezi oluveriyor Leyla Erbil öyle bir sevgi.
Hangi kadın bu sevgiye karşılık vermez ki diyorsunuz hop karşıt örneği bu kitapta. Dost olarak başlıyor dost olarak bitiriyor. Ahmet Arif öyle değil ama defalarca söylüyor sevdiğini,haykırıyor;sabrediyor kendınden verıyor ,yeri geliyor küfürlerine katlanıyor Leyla'nın.Yine de vazgeçmiyor sevgisinden. Ne güzel sevmiş diyorsunuz...
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Inanna*

Inanna*

@inanna

" Yaşamak ümitli bir iştir, sevgilim. Yaşamak, seni sevmek gibi ciddi bir iştir. " demişti vaktinde Nazım. Bu cümleler elbette Ahmed Arif'e göreydi de aynı zamanda. Büyük bir sabır ve içtenlikle yıllara taşımış Ahmed aşkını. Tükenmeden kimseyi tüketmeden ve pes etmeden... Bilirmiş de bu aşkın sonu yok ancak karşılık bulmak ne ki? Aşk, sadakat ve cesaret yüklü yüreği tek başına kaldırmış bu aşkın bütün acısını. Dost bilmiş, yar bilmiş, ana bilmiş... Ve tabii ki çok sevmiş.
Sayfalar arasında kendimi kaybetmişken Leyla Erbil'i de düşündüm. Bu aşka karşılık veremeyişi onda bir sancı yarattı mı, onun da içi kıpırdadı mı Ahmed böyle kalbini sermişken, diye. Çünkü çok zor olsa gerek, bu kadar büyük bir aşka bakışının dost söyleminde olması.
Okudum çok da sevdim, okurken adeta kendi benliğimden çıkıp bir Ahmed oluverdim. İsterdim ki Leyla Erbil'in mektupları da olabilseydi ancak onlar bulunamamıştı.
Mektup okumak ve aşkı cümlelerde yaşamak isteyenler için güzel bir derleme.
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir

Hasretinden prangalar eskiten değerli Ahmet Arif beni baya dağıttın...
Ne güzel adamlar var kalbi güzel kadınlara denk gelen demekten alamadım kendimi...
O nasıl sevmektir öyle,şimdi günümüz aşklarına örnek olabilecek cinsten,keşke bende böyle sevilsem dedirten cinsten adeta bir sevgi bu...
Kırmadan,dökmeden,masumane bir sevgi...
Leylasına leylim diye sevda dokunuşu yapan bir aşık Ahmet Arif...
Günümüzdeki aşklara bakıcak olursak her imkan olduğu için sevgi yeterinde sade ve masum yaşanmıyor ne yazık ki...
Kitapta geçen sadeliği arıyor insan...
Aşk cidden anlatıldığı gibi eskiden çok güzelmiş.
Ve itiraf etmeliyim mektup yazma kısmı bana Çok esrarengiz gelir.
Neden mi ?
Heyecanla sevdiğin kişiden mektup beklersin,eğer sana yeterince sevgi besliyorsa zaten o mektup cevapsız kalmaz.
Yıllar sonra saklarsın o mektupları, anı kalır o güzel hatıralar...
Kalemine sağlık Leylanın Ahmet Arifi...
Hepimize gerçek sevgi nasıl olur hissettirdin. :)
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum

Leylim Leylim - S41

Sayfada "1955" tarihi ve Leyla Erbil'in bir fotoğrafı bulunmaktadır.
Uğur Avcı tarafından eklenmiştir.
Bayram KAYA

Bayram KAYA

@bayramkaya0

Bir daha dünyaya gelsem aynı hayatı, daha ustaca ve korkusuz yaşarım.
Ama bu sefer seni tanımakta gecikmem...
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alkyone

"Gözlerimi öptüğün gerçek mi?Onların dudaklarına layık olması için ne yapayım bilmem ki?"
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 0 yorum
Fatma Öztürk

Fatma Öztürk

@fatmaozturk0

Şunu da iyi belle: benim için çok mühim olan, sana aşık olmak veya aşık olmadığımı bağırıp yırtınmak değildir. Aslolan, seni kırmamak, üzmemek, kaybetmemektir.
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Çok öskedim seni. Öskedim, bizim doğu dialektinde özledim demektir. Neyini, nereni, hangi halini desem ki? Sesini öskedim örneğin. Yüzünü, şeytan çocuk gülüşünü, öfkeni, yeryüzünü ve kaskatı canımı ısıtan varlığını.
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alkyone

"Bilir misin canım dediğinde içimden canımın çıkıp sana koştuğunu duyarım hep"
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
2
KİTAP
Mektup Okumayı Sevenler için Mektup Türünün En İyi Kitapları
Bazen gönderilmiş bazense gönderilmemiş duygu yüklü mektuplardan oluşan, okurken kendimizi alıcının yerinde gibi hissetmemizi...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...
Hatiç🍀

Hatiç🍀

@hatic

''Bir daha dünyaya gelsem aynı hayatı, daha ustaca ve korkusuz yaşarım.
Ama bu sefer seni tanımakta gecikmem...''
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ömer Selçuk

Ömer Selçuk

@oselcuk

leyla'yı sevmek  paylaşım fotoğrafı
leyla'yı sevmek
Bu nasıl bir sevgi , kendini Leyla'nın kulu olarak belirtiyor.
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine ÖZDEMİR

Emine ÖZDEMİR

@emineozdemir61

'Ben bütün bu manasız iç sıkıntılardan, senin var olduğunu hatırlayarak sıyrılıyorum..'
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Nesuh

Nesuh

@nesuh

Leylim Leylim paylaşım fotoğrafı
Leylim Leylim
Bazı kitaplar vardır zorlarsın zorlarsın bitiremezsin.

Bazı kitaplar vardır okuyup bitirirsin bir süre sonra aklında silinir.

Bazı kitaplar var benliğine işler, yazarı/şairi kıskanırsın, bunca güzel kelimeyi nasıl da bir araya getirdi de böyle güzel bir kitap çıktı ortaya diye hayret edersin. Bu kitaplar sırf yazmış olmak için yazılmış kitaplar değil, oturup bir paragraf yazmak için saatlerce kafa patlatılmış kitaplar değil bu kitaplar yürek ile beynin kelimelerle aşk yaşaması ile ortaya çıkan kitaplar. İşte 'Leylim Leylim' kitabı bu kitaplardan.
Leylim Leylim kitabı herkes okumalı, aşkın bu devirde nasıl basitleştirildiğini anlamak için okumalı, gerçek sevenin sevdiği ile sadece mektup arkadaşı kalabilmek için neler yaşadığını görmek için okumalı, bir insanın bir insanı kendinden fazla sevebileceğini görmek için okumalı... Ben Ahmed Arif'in betimlemelerini özlediğim için ikinci kez okuyorum?

OKUMAYANLAR HEMEN ALIP OKUMALI! !!! .
ataç ikon Leylim Leylim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon