up
ara

Mezarımdan Yazıyorum

Mezarımdan Yazıyorum Konusu ve Özeti

Mezarımdan Yazıyorum
Dom Casmurro kitabının da yazarı Machado De Assis tarafından kaleme alınan Mezarımdan Yazıyorum kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Jaguar Kitap yayınevinden 0 yılında 9786056374326 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mezarımdan Yazıyorum isimli kitap 270 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ertuğ Altınay çevirmiştir. Mezarımdan Yazıyorum kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Ertuğ Altınay
Yayınevi: Jaguar Kitap
ISBN: 9786056374326
Sayfa: 270 sayfa
Her yaşam biriciktir. Her yaşam öyküsü de öyle... Brás Cubas'ınki ise biraz daha biriciktir.Ne de olsa, Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından birinin kahramanıdır. Üstelik kendi hayatını ölümünden sonra anlatan bir karakterdir Brás Cubas. Sıkıcılığı bu dünyada bırakmıştır. Kendi hayatını neşe kalemi ve hüzün mürekkebiyle yazar. Bazen okurdan içtenlikle özür diler, bazense onu erdem budalası olmakla suçlar. Bir yandan, hata bulmak için yanıp tutuşan eleştirmenle dalga geçer, diğer taraftan kendi kitabının -okurun pek de hoşuna gitmeyecek- kusurunu bizzat kendisi ifşa eder. Sadece öz yaşam öyküsü değil, "sahici bir öz yaşam öyküsü"dür anlatılan. Çünkü ölmüştür ve dünyevi küçük hesapları yoktur. Yaşarken geliştirdiği küçük fikirleri ve kuramları vardır: Hüzün giderici bir yakı, Pencerelerin Denkliği Yasası, Faydalar Kuramı, İnsan Basımları Kuramı, İnsan Sefaletinin Birliği, ruh jeolojisine bir nevi giriş, kadınların ve erkeklerin dalkavukluk etme biçimleri veya mezar taşı yazılarının felsefesi...Kuşkusuz her klasik roman biriciktir. Latin Amerika edebiyatının başyapıtlarından Mezarımdan Yazıyorum ise biraz daha biriciktir."Ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hâkimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak. Böylece kanılarımızın değişkenliğini, sevgilerimizin beyhudeliğini kanıtlamış oluruz. Pascal, insanın düşünen bir kamış olduğunu söylemiş. Yanlış... İnsan düşünen bir dizgi hatasıdır. Hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar, ki yayımcı bu basımı kurtlara adamıştır.""Assis, Latin Amerika'nın şimdiye dek çıkardığı en büyük yazar..."-Susan Sontag-"Machado de Assis, bir çeşit mucize..."-Harold Bloom-"Büyük bir ironi sanatçısı ve trajik bir komedyen..."-Philip Roth-
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Mizahi bir anlatım.
Yakın zamanda bir film vardı. ''Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi'' kitap buna benziyor. Sondan başlıyor gibi de değil gibi de. Yazar çağrışımsal yazmış bir hikayeyi anlatıyor sonra orada aklına bir şey geliyor başka bir zamana ait başka bir hikaye anlatıyor. Bir ölünün otobiyografisi şeklinde bir kitap. O döneme ait kaygılar endişeler ve azıcık siyasi olaylar; bir kişinin ağzından anlatılıyor. Bu kişi kendi öz eleştrisini yaparken yaşadığı aşkları ve çelişkileri anlatıyor. Güney Amerika da geçen öykü sömürü mantığını ortaya koymuş. Özenilen bir İngiliz aristokrasisi var ve buna yüksünerek yaşanan onca hayat ve onca karakter. Yazar mizahi bir dil kullanmış soru sorarak cevap veriyor bazen. Bazen kızıyor okuyucuya bazen de övüyor onu. Keyifli bir romandı.
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

"Kitap Zamanı'ndan Başak Bingöl diyor ki: Sevgili okur, yorgunsanız, dinlenmek için bu kitabı okumaya başlamayınız. Zihninizin oyuna en açık olduğu zamanı seçiniz. Anlatıcının hikayenin an can alıcı yerinde aniden dönüp sizi azarlamasına hazırlıklı olunuz. Size arada "sevgili dostum okur" dese de, her zaman şefkatle hitap edecek sanmayınız. Çok geçmeden sizi bu kitabın en büyük kusuru ilan edecek çünkü. Okurluk sefanızı bozmaya, sizi yerinizden etmeye yeltenecek. Romanın bu özelliklerini ne çok ciddiye ne de çok hafife almaya hazırsanız, Machado de Assis'in Mezarımdan Yazıyorum adlı roman edebiyattan beklentilerinizi yükseltecek."
Merak ettim okuyacağım. Sizle de paylaşmak istedim.
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Mezarımdan Yazıyorum - S41

Kendini kandırma, seni kendi küçük kılıcından başka hiçbir şey ilgilendirmiyor.
Mira tarafından eklenmiştir.
Ayşenur Kurt

Ayşenur Kurt

@aysenurkurt

çocuk, insanın atasıdır.
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Mira

Mira

@sith

Ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hâkimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak.
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mira

Mira

@sith

Ve ben, kendi odamda, kendi kitaplarımın yakınında, kendi sandalyeme oturmuş, kendi arazime bakıyor, kendi kuşlarımın şakımalarını dinliyor, kendi güneşimin ışıklarıyla aydınlanıyorken benim olmayan diğer sandalyeye duyduğum özlem ne kadar istesem de bitmiyordu.
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

Ölmenin de en güzel yanı bu işte, gülecek ağzınız yoksa ağlayacak gözünüz de yok...
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

"Pire limanına gelen bütün gemileri kendisinin sanan şu ünlü Atinalı deliyi kesin duymuşsunuzdur," dedi psikiyat­rist. "Adam bir dilenciymiş, herhalde içine girip uyuya­cağı bir fıçısı bile yokmuş; ama onun hayalinde gemilere sahip olması, Yunanistan'ın bütün drahmilerinden daha değerliymiş. İnanın bana, hepimizin içinde bir Atinalı deli vardır
ve her kim daha önce zihninde bir iki yelkenliye sahip olmadığını söylerse yalan söylüyor demektir."
ataç ikon Mezarımdan Yazıyorum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum