up
ara

Fosforlu Cevriye

Fosforlu Cevriye Konusu ve Özeti

Fosforlu Cevriye
Kara Kitap kitabının da yazarı Suat Derviş tarafından kaleme alınan Fosforlu Cevriye kitabı Edebiyat, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. İthaki Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053753124 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Fosforlu Cevriye isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Fosforlu Cevriye kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053753124
Sayfa: 272 sayfa
Atilla Dorsay'ın önsözüyle...Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

...
Karakolda ayna var
Kız kolunda damga var
Gözlerinden bellidir Cevriyem
Sende kara sevda var
...

Yalnızca bir şarkı sözü sanırdım bu dörtlüğü, hem de anlamsız bir dörtlük, kitabını okuyuncaya kadar...

Meğer bu dörtlüğün her bir dizesi kitabın dört bölümünün adlarıymış. Meğer Fosforlu Cevriye sıradan bir Türkan Şoray filminden çok daha ötesiymiş.

Suat Derviş'in "Ankara Mahpusu" adlı kitabını okuyunca yazara ilgi duymuştum. Filmini pek beğenmemiş olsam da yazarın bu kitabını da okumam gerektiğini düşünmüştüm. İyi ki düşünmüşüm, çok beğendim.

Filmi bilenler konuyu genel olarak bilir zaten, bir kaldırım kızı "fosforlu cevriye"nin hikayesi sadece. Ama öyle güzel yazmış ki Derviş, hiç sıkılmadan okudum. Daha önce okumamış olmama da hayıflandım.
ataç ikon Fosforlu Cevriye
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
fisun

fisun

@fisun

Filmini seyrettiğim için alıp okumakta çok tereddüt ettim. Ama bildiğim bir konu bile olsa Suat Derviş in anlatımından okumak çok büyük keyif verdi bana. İyi ki okumuşum. Okumayanlara da tavsiye ederim.
ataç ikon Fosforlu Cevriye
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum

Fosforlu Cevriye - S41

-Kaçın kurasıyız, cevabını azametle veren Cevriye kenara gidecekti. Sobası yanarsa,sobanın arkasında , yerdeki minderin üstüne oturacaktı. Dama açılan tavan arası penceresi siyah bir perdeyle sıkı sıkı örtülü , küçük bir ampulle aydınlanmış olan bu odada , kenardaki demir karyolanın üstüne de "o" oturacak ve kendisine :
-Bu zamana kadar neredeydin? Seni özledim, diyecekti. Ah, bunu duymayı ne kadar istiyordu!
Sevgi Helin tarafından eklenmiştir.