up
ara

Bukre

Bukre Konusu ve Özeti

Bukre
Bukre kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054771738
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 2012
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 AŞK KATEGORİSİ İKİNCİSİ

Güzellik, bakmayı bilen gözdedir sevgilim. Artık kendime layık olanı seçebiliyorum sayende. Bir insanın gözlerine bakıp, kalbini görebiliyorum her seferinde. Eskisi gibi değilim. Neden mi senden çok daha öndeyim? Herkesin dünyası kendi gördüğü kadardır sevgilim. Sen önüne bakarken, ben uzakları ezberledim. Sen olup bitenlerle ilgilenirken, ben olmayanın izindeydim.

Çivi çiviyi sökermiş, yalnızlığı kanatan hüzünlü şarkılar, yalnızlığa iyi gelirmiş. İşte ben bu şekilde hayata karşı direndim. Keşke bana akıl vereceğine, aklımı alacak kadar beni sevseydin. Ben, bir çocukluk edip büyüdüm işte! Sen büyümüşsün ama doğmamışsın bile. Ben, senin doğrundum sevgili. Ötekiler gelip geçerdi. Sen doğru olanı değil, geçerli olanı seçtin. Terk etmek kazanan olmaya yeter zannettin.

Bana, bir veba busesi bırakıp gittin; bak şimdi yerini başkaları aldı. Bu aşkın vebası sende, busesi bende kaldı. Seçtiğin yolda sana mutluluklar diliyorum. Unutmak alışmaktır. Unutursun demiyorum… Ama alışacaksın biliyorum.

Kahraman Tazeoğlu kendine has bir tarzı olan ender yazarlardan bir tanesi. Son olarak Bukre kitabı ile yine kendine has üslubu ile okurlarını kendine bir kez daha hayran bırakıyor.

Kahraman Tazeoğlu tüm romanlarında olduğu gibi Bukre kitabında da mükemmel bir edebi dil kullanılıyor. Şiir gibi cümlelerden oluşan sevgiliye yazılar okurları oldukça etkiliyor. Romanda sitem, tutku, arzu, aşk, sevki, hayalkırıklığı vs gibi ilişkilerin içinde olan her türlü duyguyu bulmak mümkün.

Bazı aşklar aşka ihanettir. Gizli aldatmalar, sevdiğin insanın üzerine basmadan çiğnemektir. Kaç kez çiğnendiğini hiç bilmiyordu Bukre. Sevgilisinin onu aldattığını öğrendiğinde dünyası kararmıştı. İstanbul’un dar sokaklarında dolaşıp durdu. Sonunda yorgun ve bitkin halde Selim’in yanına koştu. Selim, Bukre’nin okuldan arkadaşıydı, hatta mevcut en iyi arkadaşıydı. Öyle ki Selim, Bukre’yi Yavu Kuş olarak, Bukre de Selim’i Kuzu diye çağırırdı ve ne zaman bir dertleri olsa birbirlerine koşarlardı. Her zaman olduğu gibi Bukre, Selim’e terk edilmenin ve aldatılmanın acılarını anlatırdı. Selim de Bukre’ye platonik aşkını anlatırdı fakat platonik aşkının kim olduğunu hiç söylemezdi.

Selim, Bukre’yi bunalımdan kurtulmak için onu bir kampa götürür. Bukre kampta Cem ile tanışır. Cem kamp ateşinin yanında gitar çalarak Bukre’nin kalbini çalar. Sonunda birlikte olurlar ve Bukre yine mutlu hayatına geri döner.

Cem’in en büyük hayali albüm çıkartmaktır fakat bunun için yeterli parası yoktur. İmdadına Bukre yetişir ve bir şekilde gerekli parayı bulur. Fakat bu kez de albümü yapacak firma bulamaz. Bukre yine varını yoğunu vererek albüm çıkartıcak bir firma bulur. Cem Bukre sayesinde ünlü olur ve şöhrete kavuşur. Şöhret ile birlikte içki de gelir ve bir gün içkili iken Bukre’yi döverek hastanelik eder.

Bunun üzerine Bukre İzmir’e giderek Cem’den uzaklaşır. Cem ayrılığın acısı ile Bukre’yi onun en iyi arkadaşı ile aldatır. Bunun üzerine Bukre yeniden bunalıma girer ve imdadına yine en iyi dostu Selim yetişir. Selim Bukre’ye yardım etmek için İzmir’e gelir. Bu sırada Cem Bukre’den özür diler ve barışmak için elinden geleni yapar. Bukre de özrü kabul ederek Cem’e geri döner ama bu dönüş Selim’i yaralar. Bunun üzerine platonik aşkının Bukre olduğunu ona itiraf eder.

İtiraf karşısında şaşıran Bukre de kendi platonik aşkını itiraf eder ve ikili bir araya gelir. İkisi evlenirler ve iki çocukları olur. Bundan sonra onları mutlu ve mesut bir hayat bekler.
Misafir

Misafir

@misafir000

Merhabalar,

Artık kendimde bir gariplik olduğunu düşünmeye başlayacağım... Bu kitabı beğenenlerin affına sığınarak biri ki satır yazmadan edemeyeceğim. Bu Kahraman Tazeoğlu'nun ilk satın aldığım ve okuduğum kitabı. Destek Yayınları'nın da yayın çizgisini ilgiyle takip ediyorum. Fakat bu kitap bana biraz fazla teen-age geldi. Aşkın ille de acı çekmeden bulunmayacağı mesajını veren bir roman. Çevresinden soyutlanmış ve depresyonda olan tipik bir genç kız, ünlü bir popçu olunca hemen şımaran ve sevgilisini aldatan yakışıklı bir erkek ve o erkeği baştan çıkaran boş kafalı, gösteriş meraklısı sosyete kızının hidayete ererek tesettüre girmesi... Biraz fazla tanıdık bir hikaye. Bir de Bukre'nin her daim yanında olan, daha romanın başından bile ona aşık olduğu belli olan, "Kuzu" Selim var... Gerçi Selim bence en çok ete kemiğe bürünen karakterdi, belki Bukre'den de fazla.

Bazı betimlemelerse fazlasıyla zorlama :

"...kırılmış kolların sıcağı üşütür..." (?!)
"Geçmişi geçmiş yapan geçmemişliği olmalıdır bence..."
"Otobüsler hüznün ve huzurun bileşkesidir."
"Otobüs geceyi çiğneyerek ilerliyordu." (İşte bu favori cümlem!)

Ayrıca kitapta ne yazık ki bol miktarda yazım ve dizgi hatası mevcut... Umarım sonraki baskılarda düzeltilir.

Yazara haksızlık etmemek için başka kitaplarını da okumayı düşünüyorum ama, Bukre benim için pek de iyi bir başlangıç olmadı...
ataç ikon Bukre
kitaba 4 verdi
3 yorum
Güleç Yüz (@no_u6855)
Beni aynılarını yazmak zahmetinden kurtardığınız için müteşekkirim."Otobüsler hüznün ve huzurun bileşkesidir."
Bu cümleyi otobüs şoförü olan amcama söyleyeceğim..
12.12.13 beğen cevap
Hakan (@meddah)
kesinlikle katılyorum
16.12.13 beğen cevap
Neslihan Yüksel (@neslihanyuksel)
ben kahraman tazeoglundan sadece vazgeçtim adlı kitabı okumustum güzeldi fakat ikinci kitabını okumak istemedim çünkü çok gereksiz aşk ve aşk acısını ele alıyor
20.08.16 beğen cevap
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

Bukre aşkta pek yüzü gülmeyen güzelliğiyle dikkat çeken bir kızdır. Her zaman olduğu gibi yine aşk acısını çocukluk arkadaşı ve dostu Selim geçirmeye çalışacaktır.Selim'in haftasonu için ayarladığı kamp Bukre'nin hayatını büyük ölçüde etkileyecektir. Selim ve Bukre'nin hayatına giren Cem'in meşhur olma hikayesini, Bukre ile yaşadığı büyük aşkı ve yollarını nasıl ayırdıklarını okuyacaksınız. Tüm bu yaşananlar Bukre ve Selim'in hayatını nasıl etkileyecektir.

Bukre'nin hikayesi bittiğinde birbirinden bağımsız yazılar okuyacaksınız. Açıkçası bu kısmı ben pek sevmedim. Ama sondaki hikayenin bağlandığı nokta sizin de hoşunuza gidecek.

Yazarın günümüzün mekanlarını, şarkılarını vb. kullanmasını sevdim. İlerde bu kitapları tekrar okuduğumuzda belki şu anda 90'ları andığımız gibi anacağız, bu açıdan güzel. Genel olarak bakacak olursam Bukre benim beklentimi karşılayan bir kitap değildi malesef. İlk sayfalarda sonunu anladığım bir kitaptı ve bu yüzden pek keyif alamadım.

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/01/okudum-6-bukrekahraman-tazeoglu.html
ataç ikon Bukre
kitaba 4 verdi
0 yorum
Rana Yılmaz

Rana Yılmaz

@ranayilmaz

Adı güzel olunca
Kahraman Tazeoğlunun elime alıp ciddi bir şekilde okuduğum ilk kitabı. Kitabı bir arkadaşımdan alıp okumuştum. Son otuz sayfasına gelene kadar da merakla okumuş, başlarındaki gibi farklı ama konudan çıkmadan kalem alınmış olaylar olacağını düşünmüştüm.
Ancak beklediğim gibi çıkmadı. Kitabın başında hakim olan olayla son kısım arasında dağlar kadar fark vardı. Bu da kitaptaki kurgunun birden yönünü değiştirdi. Ben Bukre'nin hayatını okuyordum konu birden çocuklarına kaydı.
Kahraman Tazeoğlu kurduğu cümlelerdeki anlam ve duygu derinliğiyle beni etkiledi ama kitapta geçen olaylar birbirinden fazla bağımsızdı. Okurken heyecan vermeyecek kadar tahminlerin yerinde olduğu bir kitaptı.
Kitapçılarda ve televizyonda kitap sunumu yapan programlarda gördüğümde kapağı ve Bukre kelimesinin Fetih suresinde 9. ayette de geçen sabaha karşı manası bende derin bir beklenti oluşturmuştu. Ancak beklediğim gibi bir sonuç alamadım.
ataç ikon Bukre
kitaba 6 verdi
0 yorum
Kahraman Tazeoğlu'nun okuduğum ilk kitabı. O yüzden tarzı mı bu ben mi anlayamadım bilmiyorum. Kitabın ilk sayfalarında, "Allah'ım ne okudum ben şimdi? Bu sayfaya gelene kadar neden hiç bir şey anlamadım? Tekrar mı okumalıyım?" demekten yorulduğum, bir türlü anlayamadığım bir şeydi. Elimdeki kitap roman mı, öykü mü, yepyeni bir türlü anlayamadım bir türlü. Bukre bölümü bittiğinde gerçek arkadaşlığa ihanet edilmiş gibi hissettirdi bana. Sonrasında ki hiç bir bölüme bir anlam yükleyemeden okudum. Son bölüm sanırım en çok sevdiğim ve tek gülümsediğim bölümdü. hatta bunu son sayfa yapsam daha doğru olur. Böyle bir bağlamanın yapılacağı bir kitapta aralara katılan o yazılara hiç bir anlam veremedim. Kitap bana "Aslında roman olacaktım ama, yazamadı beni..." dedi.
Okuduğumuzu anlamamak üzere okuyup, anlayamadığımız her güzel kelimenin aşkı anlattığına inanmamız gerekir bu kitapta -ki bu hiç bana göre değil-.
ataç ikon Bukre
kitaba 6 verdi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Genelin olumsuz yorumları nedeniyle kitaba ön yargıyla başladığımı belirtmek istiyorum. Fakat daha önce yazarın "Kıyısızlar" kitabını okumuş ve beğenmiştim. Neyse başladım kitaba...Nasıl ve kaçıncı sayfaya geldiğimi ise hatırlamıyorum. Şiirsel bir yazım tarzı var Kahraman TAZEOĞLU'nun. Bu yazım tarzı benim çok hoşuma gidiyor. Çünkü, edebiyat demek şiir demek. "Senden son isteğim, istediğin gibi sev istediğini...Ama beni sevdiğin gibi sevme kimseyi..Asıl bu öldürür beni" Bazen Türk Filmi gibi dediğim satırlara da rastladığımı itiraf etmeliyim. Yazım hataları ve cümle düşüklükleri de var olsa da ben çok beğendim velhasıl...Atını çize çize okudum o güzelim cümleleri. Hele "Merhaba Evlat" diye başlayan bir bölüm var ki tekrar tekrar okudum. Ben beğendim....İyi okumalar..
ataç ikon Bukre
kitaba 8 verdi
0 yorum

Bukre - S41

Kısa bir sessizlik oldu aralarında.''Geçmişi geçmiş yapan geçmemişliği olmalıdır bence'' diye karşılık verdi Selim.''Unutulmuş bir geçmiş,kaybedilmiş,yitirilmiş bir geçmiştir.Burada asıl kaybedense,geçmişini unutanın ta kendisidir.Bu yüzden etrafımız üzenlere sarılan,sevenlere darılan insanlarla dolu.''
Muhammed Ali Kasırga tarafından eklenmiştir.
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Her gözyaşı yenilgi değildir. İnsan bazen daha fazla dayanabilmek için ağlar.
ataç ikon Bukre
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Çisem

Çisem

@cisem

"Hak etmediğin acılarla büyüme... Hak edilmeyen acılar insanı olgunlaştırmaz."
ataç ikon Bukre
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@merve92

Aşkta kör olanlar, sevgilinin yalancı olduğunu bilmesine rağmen ona "Kanmayı" değil, "İnanmayı" seçerdi.
ataç ikon Bukre
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Muhammed Ali Kasırga

Muhammed Ali Kasırga

@muhammedalikasirga

Her şeye rağmen en güzel yanlışımdın sen. Aşka ettiğim yeminleri sende bozmuş olmanın en tatlı hayal kırıklığıydın. Asıl dert, derman diye verdiğindi. Verdiklerini de alarak gittin. Aynı şiirin farklı satırlarıyız şimdi.
ataç ikon Bukre
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Gizli aldatmalar, sevdiğin insanı "üzerine basmadan" çiğnemektir.
ataç ikon Bukre
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
20
KİTAP
Tüm Zamanların En Kötü Kitapları
Bir kitap ne kadar kötü olabilir ki? Bazen daha ilk sayfalarda bıraktığımız, bazen zevkimizden uzak olduğunu düşündüğümüz, ba...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
Emine ÖZDEMİR

Emine ÖZDEMİR

@emineozdemir61

Nasıl özlediğimi anlatsam, gittiğin yollardan utanırdın. Olmayışını varlığının izleri ile süslüyorum. Beklemenin süslü halidir özlemek. Özlüyorum ve unutamıyorum...
ataç ikon Bukre
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ramazanovaa_._

Ramazanovaa_._

@ramazanovaa

 paylaşım fotoğrafı
Her şeye rağmen en güzel yanlışımdın sen. Aşka ettiğim yeminleri sende bozmuş olmanın en tatlı hayal kırıklığıydın. Asıl dert, derman diye verdiğindi. Verdiklerini de alarak gittin. Aynı şiirin farklı satırlarıyız şimdi.
ataç ikon Bukre
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
sümeyra (@sumeyra311)
resim çok güzel
26.02.17 beğen cevap