up
ara

Para

- Out

Para Konusu ve Özeti

Para
Para kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Atilla Tokatlı
Yayınevi: Hürriyet Yayıncılık
ISBN:
Sayfa: 448 sayfa Basım Tarihi: 1977
- İki milyar dolarlık Mafya parası...
- Kara parayı aklamak için gerçekleştirilen operasyonlar...
- Amerikalı ve İsviçreli polisler arasındaki çekişme...
- Mafya parası çalınabilir mi?
- Cinayetler, cinayetler, cinayetler...
- İsviçre banka baronları dize getirilebilir mi?
- Afrika elmas madenleri...
- Otomotiv endüstrisindeki hatalar...
- Mafya babaları arasındaki savaşlar...
- 1.85 boyunda olağanüstü bir zenci güzel.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

Türkçemize çeviren: 💗💗 Sevgili Atilla Tokatlı Ağabey 💗💗  Tam puanlık bir roman;üstelik sırtında on yıldızı var!..
PARA (Orijinal adı:OUT)

Roman ; Pierre Rey;
Türkçemize çeviren: 💗😍 Atilla Tokatlı 😍💗😍; Hür Yayınları 1978 Basımı;
447 Sayfa
(Kitabı ilk okuduğumda gün,bir cumartesi günü imiş.)

Kara tür romanların en özgün örneğidir benim için PARA adlı bu eser.Roman gibi romandır. Sevgili 💗Atilla Tokatlı Ağabeyimizin 💗 muhteşem çevirisiyle Türkçemizde yayımlanmış kitapların arasında bana en keyifli okuma hazzını yaşatan romandır.Ve romanın konusuna bakıp,Ben mafya romanı sevmem,dememelisiniz katiyen.

--- ---

"Adam gibi adam" deriz ya beğendiğimiz ağbilerimizden bahsediyorken,ben bu sözü işte bu roman için diyebiliyorum : PARA romanı,roman gibi romanlarfan...Roman gibi roman olduğu için bu eser bu kadar ilgimi çekti.Yüzlerce roman okumuş ama PARA romanı gibisine denk gelmemiştim : Ta ki 2001 yılının Mart ayına kadar. Bu tarihte PARA kitabını bir arkadaşım ödünç verdi bana.Büyük bir hasretle okudum bu romanı ve hiç elimden bırak(a)madan bir oturuşta devrettim 448 sayfasını...

Romanı ödünç aldığım Cengiz isimli arkadaşım, oturduğum semtte kuru yemiş dükkânı işletiyor.Büyük bir hasretle okudum bu romanı,diye yazdım az önce dikkatinizi çekti mi bilmem.Niçin öyle yazdığıma gelince bu Cengiz arkadaşımın müşterisiyim ben;başka bir sebepten tanışmıyoruz anlayacağınız fakat Cengiz'in dükkânına alışveriş yapmak için girdiğimde onu kitap okuyorken görüyordum ekseriyetle.Dolayısıyla kitap değiş tokuşu yapıyor ve kitaplardan,yazarlardan bahsediyorduk...

Bir gün Cengiz bana : Ağbi çok beğeneceğini tahmin ettiğim bir romana başladım, dedi. Bu "bir gün" 2001 yılının bir günü idi ve o günlerde sıkı bir roman okuyamamıştım. Okuduğum romanları beğenmek şöyle dursun pişman bile oluyordum vakit kaybettiğim için.Kitap nerede,diye sordum Cengiz'e. Evde,dedi.Keyif yaparak okuyormuş ; dükkânda elinde gördüklerim daha sıradan kitaplarmış!

Peki,sen oku,hakikaten iyiyse okurum,dedim.Çünkü her tavsiye ettiği kitabı okumuyordum.Misal ŞİBUMİ başlıklı romana Cengiz tam puan verirken ben yedi puan vermiştim.Cengiz Şibumi romanını öve öve göklere çıkartırken, ben,onun kadar beğenmediğim için eser hakkında tartışıyorduk.Bu sebeple Cengiz'in tam puan verdiği romanları merak ettiğim için okumak istiyordum.

Kitap gelmek bilmiyordu.O günleri çok iyi hatırlıyorum nedense. Akşamları işten dönüşte Cengiz'in dükkânına uğrar,fındık,fıstık,sigara falan festekiz satın alırdım. Gelen giden müşteriler olurdu ve biz mecburen mola vererek sohbet ederdik; konumuz kitaplar ve yazarlardı çokça.İyi bir okuyucu idi Cengiz fakat kitaplara verdiğimiz puanlarımızı kıyasladığımızda onun puanları o kadar bol kesedendi ki beni şüpheye düşürüyordu.Son günlerde haz aldığım bir roman okuyamadığım için Cengiz'in PARA romanı hakkında anlattıkları merakımı uyandırıyordu.Cengiz bir türlü getiremedi PARA kitabını. Bitmedi Ağbi daha,diyordu.İşim çıktı, hastaydım,gezmeye gittim,keyfim yoktu okuyamadım,misafir geldi,,, diyordu.Nihayet Mart ayı içerisinde bir gün kitap elime geçti.

O gün uğradım yine Cengiz'in kuru yemişçi dükkânına. İçeride müşteriler vardı ve yeni müşteriler geliyordu sürekli. Senin parayı getirdim Ağbi,dedi Cengiz. Müşteri siparişlerini tartıp hazırlıyorken,bir yandan roman hakkındaki yorumlarını anlatıyordu.Tam puan vermişti Cengiz roaman ve bu roman gerçekten sıkı bir romandı. İnsan sarrafı değilimdir ama insanın alacası içinde derler,Cengiz bu sefer tutturdu galiba bir kitabı doğru değerlendirmeyi,dedim.İşi devam ediyorken uzandı kitapların durduğu raftan kapkara birini aldı eline.Bana uzattı.İşte elimdeydi günlerdir beklediğim,Cengiz'in öve öve bitiremediği kitap.

Bir ân önce evime gidip okumaya başlamak için can atıyordum.Benim gibi bir romançoksever için önemli bir zamandı o dakikalar...Simsiyah karton kapağı,sağlam görünen bir cildi vardı.1978 yılında basılmış olmasına rağmen şirazesi düzgündü; ipekmiş hissini veren siyah ayracı sarkıyordu sayfalarının arasından;kumaşı tiftiklenmişti ayracın o kadar.

Sırtında gümüş yaldızla adı yazıyordu : P A R A

Ossaat sevdalanmış(t)ım PARA kitabına. Vedalaşıp ayrıldım Cengiz'in dükkânından.İlik bulmuş aç köpek benim kadar sevinememiştir kemiği bulduğuna; kitabımı bağrıma basıp evime yollandım. Tek oturuşta okudum PARA romanını;o gece devrettim dört yüz kırk yedi sayfasını.Çok beğendim,müthiş bir haz aldım okuyorken PARA romanını...Ve işte o gün bu gündür daha sıkı bir roman okuyabilmek için araştırmaya,o "en iyinin iyisi romanı" bulmaya çalışıyorum.2001 yılının mart ayından bu güne kadar PARA romanından daha sıkı bir romana denk gelmedim. PARA tam puanı hak ediyor fazlasıyla, hatta üzerinde on yıldızı var diyorum arkadaşlarıma.Gerçi 2001 yılı sonrası çok beğendiğim, hatta okuyorken PARA romanından daha sıkı olabileceğine dair şüphelerimin peydahlandığı bir roman devrettim.Bu roman İranlı Yazar Sâdık Hidâyet'in KÖR BAYKUŞ adlı kısa romanıydı;benden kırkbeşinci sayfasında on tam puan almayı başaran bir kısa romandır bu.

Cengiz arkadaşımdan ödünç aldığım PARA kitabı, Hür Yayınlarının 1978 baskısıydı.Türkçemize çeviren Sevgili Atilla Tokatlı Ağabeyimiz idi.2005 yılında ErKO Yayıncılık'tan çıkan son basımında çeviren yine Atilla Tokatlı görünüyordu fakat çok büyük bir fark vardı her iki baskının biçemi arasında.1978 basımında romandaki cümleler baştan sona devrikti;üslup sanki bir mafya elemanının ağzından çıkmış gibiydi. Pierre Rey gibi bir yazarın kendisi sanki karanlık bir tipmiş ve bir çok kirli işlere bulaşmış gibi bir anlatımı vardı.PARA romanını üç tam kez devrettim. Sonraları açıp açıp istediğim bir bölümünden okumayı âdet edindim.Ve gördüm ki bu yeni basımdaki tercümesi romanı tamamen değiştiriyor. Okumaya karar verenlere tavsiyem 1978 yılında basılmış olan bir nüshasını bulup satın almanız olacaktır.Sahaflardan bu güne değin yedi-sekiz adet PARA romanı bulup satın aldım.En ucuza bulduğum iki nüshasını 2,50 liraya,en pahalısını ise 8,00 liraya satın almıştım.

En sevdiğim roman olan PARA romanını edinme ve okuma serüvenim böyle işte. Kırk küsur yıldır okuduğum romanlar arasında dili,üslubu ve kurgusuyla en özgün olan romandır PARA.
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
21 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA (OUT)

Pierre Rey

Pierre Rey'in Para adlı bu muhteşem romanını devrettiğim günden bu yana on iki yıl geçti...Hâlâ kahramanları zihnimde resmi geçit yaparlar...Roman gibi roman okumak istediğimde tekrar elime alır herhangi bir sayfasından başlarım okumaya...İyi geliyor bana bu romanı okumak.

Pierre Rey'in bu romanın kurgusu için nereden ilham aldığını merak eder dururum...Yazarın bir zamanlar mafyaya katıldığından şüphelenirim daha çok.

Eseri Türkçemize çeviren Atilla Tokatlı o kadar başarılıdır ki sahaflarda onun tercüme ettiği kitapları arıyor,satın alıyorum.Sayesinde Elsa Triolet'in Beyaz At adlı romanını,Maksim Gorki'nin Foma adlı ilkromanını, B. Bhutan Benerci’nin Bir Yoldur Uzar Gider adlı romanını okudum.
30.11.13 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Pierre Rey'in PARA adlı romanını okuyanlar ossaat kelimesini hatırlayacaklardır;tabii 1978 basımını okuyanlar... Ossaat...Bu kelime pek hoşuma gitmişti.1978 PARA edisyonunun faydasını görüyorsunuz. Ossat sözünü mafya kılıklılar,sokaktaki değnekçiler,kabadayılar benzeri insanların ağzına yakıştırdığım için 1978 basımının tercümesini çok daha başarılı buluyorum.Romanı okuyanlara soruyorum:Judith'i hatırlıyorsunuzdur,değil mi? Kadından sadece bir bölümde üstelik kısaca bahsediliyordu. Yirminci sabah sigarasını yaktı Judith;kahvaltı tepsisinin üzerinde duran kahve tasında söndürdü kibriti.Zaten kahvaltıya şöyle bir dokunmuştu.(...) Kendiliğinden bir hareketle,kahvesinin kibrit çöpleriyle dolu artığını altıntop suyuyla dolu bardağa boşalttı Judith;henüz yakmış olduğu sigarayı da attı bardağa. Para romanının 2005 baskısının 12.sayfasında Judith'ten bahsedilen bölüm: Judith,yirminci sabah sigarasını yaktı,kibriti kahvaltı tepsisinin üzerinde duran kahve tasında söndürdü.Zaten kahvaltıya şöyle bir dokunmuştu.(...) Judith kahvesinin kibrit çöpleriyle dolu artığını suyla dolu bardağa boşalttı,henüz yakmış olduğu sigarayı da orada söndürdü. Para romanının 1978 basımından -14.sayfa- aynen aldım Judith ile ilgili bu betimlemeleri.Altıntop yazıyor;ilk defa okuduğumda bu da nedir,diye sordum kendi kendime;bilmiyordum hatta tahmin bile edememiştim.TDK sözlüğünde -1988 basımı- 1. Turunçgillerden,sıcak bölgelerde yetişen bir meyve ağacı,greypfrut. 2. Bu ağacın kanarya sarısı renginde,tadı acımsı meyvesi,greypfrut.Şimdilerde greyfurt yazdığımız bu meyvenin PARA romanında okuduğumdan sonraki serüvenini anlattım size. Bir iki cümleyle bir kadını olduğu gibi tarif etmemiş mi Pierre Rey bize?
07.12.13 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hafta sonu bir kez daha devrettim Pierre Rey'in PARA (OUT) adlı muhteşem romanını ve bir kez daha bu romanı okumaktan büyük bir keyif aldım. Eseri okumuş olanlar eserdeki kahramanları zihnimde kolaylıkla canlandırabildiğime şaşırmayacaklardır.Pierre Rey bir kahramanını tarif ederken onun âdeta robot resmini çiziyor.Müthiş... Müthiş bir yazar Pierre Rey...16 Temmuz 2012
07.12.13 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA

Türü:Kara Roman; Pierre Rey; Çeviren: Atilla Tokatlı; Erko Yayıncılık; İstanbul, 2005, 448 sayfa

Bu romanı üç kez devrettim.Muhteşem bir roman.Roman türünün en iyi örneklerinden biri.Pierre Rey'i kutluyorum.Türkçemize çeviren Atilla Tokatlı çok iyi bir çeviri yapmış ve bu romanı yazan Pierre Rey'in dilindeki samimiyeti aktarabilmiştir.Hele ki orijinal adı OUT olan bu romanın 1978 yılında Hürriyet (Hür) Yayınları'ndan çıkmış baskılarındaki çeviri her türlü övgüye değecek bir çalışmadır bana göre.Hatta bu 1978 basımı için çeviri olduğu anlaşılmayan romanlardan biridir diyebilirim.Roman okumayı sevenlere bu romanı m u t l a k a ama m u t l a k a okumalarını öneriyorum.

Pazar,2 Ocak 2011
Bayrampaşa - İstanbul
19.12.13 beğen 1 cevap
Red Red (@khaos)
Elim bir kaza sonucu kitaptan ayrı düşmüş ve yarım bırakmak zorunda kalmıştım Semih Abi. Yeniden kavuşunca gözden bir şey kaçırmamak adına sil baştan başladım. Kitabı da, kitapla olan tanışma hikayenizi de çok sevdim. Sanki aranızda hiç eksilmeyen bir aşk varmış gibi. Fırsat bulursam ben de bir inceleme ekleyecegim. Saygılar. ?
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@khaos böyle bir kitabı yarım bıraktın öyle mi? Söz aramızda aşktan öte bir bağlılığım var PARA romanına! Hangi yayınevinin nüshasını okuyorsun peki?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Abi aynı önerdiğin gibi Hür yayınları ve 1978 basımı.
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ooo hem 1978 basımlı bir Hür Yayın nüshası! Şu hâlde cezan ikiye katlandı!
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Abi şöyle desem, kitabı okurken vurulmuş olsam, ölümden dönmüş olsam, beni başka bir şehre götürmüş olsalar, kitap başka bir şehirde kalmış olsa, yine de affetmez misin beni ??
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hımm! Bu dediklerini Folco Mori bir araştırsın da ondan sonra vereyim kararımı.Folco işini yaparken ben de sana geçmiş olsun diyeyim şu hâlde.Bu anlattıkların pek tekin olaylar değil @khaos! Hayırdır?!
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Teşekkürler abi, su testisi su yolunda kırılır derler. Ben hakettim ? Birazdan inceleme ekleyecegim ve ayrıca Folco Mori favori karakterim olmuştur?
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Deme yahu! Benim favorim de Folco Mori.Hazret işini ciddiye alıyor yahu! :) Trapezcinin hâline şahit oldun işte! Asit yardımı ile demir çubuk kesmeye uğraşmak her babayiğitin harcı değildir!
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Tek yanlışı Bellinzona'nin Orlando'yu temizlerken hazırladığı tezgaha gelmesiydi. Çok çabuk kabullendi oyunu.
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi ki "biz" gelmedik o tezgâha @khaos! A-ha-ha!
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
:D
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
:D :D
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"PARA 448 sayfa,gözlerim sulanıyor,günde iki sayfa okusam bir yılda devrederim.Razı mısın? Kitabını bir yıl sonra geri veririm." diyen teyzemin damadı Sinan Ağbi,kitabı kendisine ödünç bıraktıktan üç gün sonra,bir başka bir mesele hakkında görüşünü almak üzere telefonla aradığımda -bugün 79 yaşında- bana,Devrettim senin kitabını,demişti.
02.01.18 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA romanı mevzu olunca her zaman varım hakkında fikir yürütmeye.Belli bir dönemin romanıdır PARA ve bir daha benzeri asla yazılmayacaktır.80'lerin müziği nasıl bir daha yapılamayacaksa Para başlıklı bu roman benzeri bir roman maalesef yazılamayacak...
02.01.18 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
2017 yılının Aralık ayı içerisinde PARA romanını bir buluşma vesilesi dolayısıyla dördüncü defa devrettim.
02.01.18 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben çok sevdim bu PARA romanını.Âdeta "roman" türü için örnek gösterilebilecek bir eser benim için.Dahası 2001 yılından bu yana PARA romanını açıp açıp okurum;okuyorum.Favori kahramanım da Folco Mori'dir : Bıçakçı!..Ben sevdim Hazreti...Hâlâ zihnimin kıyılarında yaşar durur.Salt Folco değil ama!..Misal Gabelotti o bitmez tükenmez iştahıyla,dev gibi cüssesiyle aklıma düşer sık sık.Ines ve uzun boylu kardeşlerini de pek seviyor insan tanışınca!..Konu bu sayfalara geldiğinde siz de şahit olacaksınız ya gerçi...Bankacıyı sevebilecek misiniz bakalım? Adam en azından sözünün eri!..Sözünde duruyor fakat başına neler neler geliyor.
02.01.18 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Dünden uykusuz olan biri PARA romanına hiç başlamamalı bence.

2001 yılının Mart ayında okumuştum PARA romanını.Ve elimden hiç bırakmadan tekrar baştan başladım bir defa daha okumaya.

On yaşımdan bu yana kitap okuyorum ve ilk sıradaki bu PARA romanına tam puan verdim;üzerinde de on yıldızı var.

PARA romanından sonra gelen "en sevdiğim ikinci romana" tabii yine tam puan verdim fakat üzerinde beş yıldızı var.

Bu kadar güzel bir roman bu.

Roman gibi roman.
02.01.18 beğen 1 cevap
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Semih Oktay abimizin öve öve bitiremediği, üstüne roman okumadım dediği kitap Para...

Yazarın anlatımındaki akıcılık gördüğüm kadarıyla diğer incelemelerde de ilk vurgulanan konu olmuş ki hakikaten de öyledir. Baştan sona sıkıldığım tek bir bölüm dahi olmadı.

Bu romanı okuyayım da aydınlanayım, birşeyler öğreneyim, bilgim artsın gibi bir yaklaşımla ele alırsanız beğenmemeniz normaldir. Oysa tıpkı bir filmi izlemeye başlarkenki gibi ya da tiyatroya giderkenki gibi ele alınırsa, kitap için ayrılan vaktinizin tamamından büyük keyif alacağınızdan kuşkunuz olmasın. Kitabın yazıldığı dönemde insanların vakit geçirme aktivitelerinin en önde gelenlerinin bu tür romanlar yani akıcı bir olay örgüsü, iyi bir anlatım, merak gibi unsurlara sahip kitaplar olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Biz günümüzde bunu ağırlıklı olarak sinema ile yapıyoruz. Sonuçta kimse sinemaya gidip bir film izleyeyim de aydınlanayım, bilgim artsın demez, amaç keyif almaktır ve bu kitap da işte o keyifi veriyor bize.

Bilgi hiç mi yok dersek, elbetteki mafya ilişkileri, isviçre bankaları ve bankacıları, birkaç farklı işkence ve öldürme tekniği! :) gibi bazı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kitapla ilgili aklımda kalan en ilginç ve güzel şey ise, kitap boyunca baştan sona herkesin Para'nın peşinde olduğu, herşeylerinin Para olduğu bir kitapta, baş karakterlerden biri olan İtalonun karısıyla tanışmasının anlatıldığı bölümde, fakir olan Angelanın Parayı defalarca elinin tersiyle ittiği o sahnelerdi...

Okuyanlar için hatırlatma olması açısından ilk iki bölümde aldığım notları da ekleyerek incelemeye son vereyim.

Giriş
Roland ve Luciano,
Lokomotifin üstündeki kesik bacakla şaşırtıcı bir giriş. Doğallıktan uç bir olaya geçiş.

1. Bölüm
Morthy O'Broin ve Judith(Karısı)
Uyuşamayan bir çift. Morthy karısını terk ediyor. Garip! Karısının son sözü 'hap' oldu.

Renata ve Kurt
Uçaktan para yağıyor. Halk paraya saldırıyor, paraya değer vermeyen insan yoktur. Renata Kurt'a tüm alanlarda haksız olduğunu ispat etme girişiminde. Evlenecekler! Deli bir kız, kışkırtmaya gelmiyor. Fakültedeki kafaya makarna boşaltma anısı herşeyi yapabileceğinin ispatı. Başka ne çılgınlıklar yapacak acaba?

Zaza, Jimmy(Fotoğrafçı) ve M.O'Broin,
Zaza tuhaf biri. Jimmynin yaptığına rağmen -fotoğraflarının pornografik bir dergiye verilmesi- hala Jimmy ile görüşüyor! Morthy ile tanışması da bu olaydan çıkar sağlama çabasının sonunda oluyor! Kendi çıkarına olan herşeyi yapabilecek biri. Morthy'nin som altından fil cevabı gülümsetti :)

-Commissione 11 büyük adam-
Vurgusu yapılanlar;
İtalo "Bebek", Carlo(İtalodan yediği kafa sonucu çenesi kırılmış vaktiyle ve ön dişleri havada uçmuştu! Pardon biri uçmadı, biri italonun alnına takılı kaldı), Zu Genco Volpone "Don", Moshe Yuldeman.
Yuldeman dikkate değer biri, çok akıllı, matematik zekası ileri, sayılarla arası iyi.
Telgrafta 1976 yılının hasılatı yazıyor; "Out" 2 milyar dolar.

İnes(zenci, oldukça uzun biri, bir metres aynı zamanda ve prenses olduğunu iddia ediyor. Ki korkarım yalan söylemiyor) :) Orlanda "Lando" İnesin jigolosu gibi, bu kız bu adama herşeyi veriyor. Landonun kuşları sevmekten anladığı papağanın kafasını ısırarak koparmak!


2. Bölüm
Homer Klopee(Bankacı ve tam bir profesyonel, para onun işi, herşeyi para ile çözebiliyor, para onun tüm noksanlıklarını kapatabiliyor), Andre Leavin(Şirket yöneticisi, komik doğrusu 1 milyon 600 bin doları var alttarafı ve Klopee'nin onu müşteriden sayıp ayaklarına kapanmasını umuyor), Genco Volpone(Klopee'nin müşterisiymiş, bu sahnede O'Broin de var. Şifre "Mamma")
Şu çılgın Renata Klopee'nin kızıymış!

Pietro Biasca(Ayakkabıcı, ayakkabıdan müşterisini tanıyabilme özelliği var)
Polisler geldi sorgulama ve... Lokomotifin üstündeki ayakta çıkan ayakkabı! Gencoya aitmiş! Don Genco öldürüldü anlaşılan.

Ines Klopee ile buluştu kasadaki paralarla yatak yaptılar. Fantezinin böylesi!

Morthy O'Broin da Zaza ile otelde.

İtalo iyi bir parça ile otelde! Sanırım şehir için kaçamak yapma vakti bu gece!
Angela(Karısı)ile telefonda görüştüler, polisi aradı. Kızı kovdu. Genco haberi duyulmaya başlıyor!

Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar...
ataç ikon Para
kitaba 8 verdi
10 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA romanının incelemesini yazsaydın keşke Sezgin,sen özetini yazmışsın! Velakin pek de iyi yapmışsın. Beğendiğine sevindim.Okumaktan keyif almak için bu roman,diyorsun;evet;bu konuda haklısın."Semih Oktay abimizin öve öve bitiremediği, üstüne roman okumadım dediği kitap Para..." Bu da doğru ve hatta "roman gibi roman" okuduysam kırk küsur yıldır işte bu PARA romanı bunların başında geliyor,diyorum.Romanı okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum.
23.12.15 beğen 1 cevap
Sezgin Taşcı (@sezgintasci)
,
23.12.15 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.12.15 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
,
06.01.16 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
17.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
14.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
02.02.19 beğen cevap
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

08.09.10 tarihinde PARA romanının son satırını okudum ve tarihi, kurşun kalemle, kitabın arka sayfasına not ettim, aynı anda, rakamların sıra takip ettiklerini fark ettim. Romanı devretmek için güzel bir tarih…Gülümsedim.
"Ossaat" sözcüğünü ilk kez ( 2006 yılı ) bir metinde gördüğümde, ilgimi çekmişti, fakat hiçbir yerde rastlamadığım için imlâ hatası olabileceğinden şüphe etmiştim. PARA romanın sayfaları içinde, " ossaat " sözünü görmek beni heyecanlandırdığı için onu işaretlemiştim. Sonra bir tane daha gözüme çarptı, sonra bir tane daha… Kitabı devrettiğimde, işaretlemiş olduğum bu sıra dışı sözcüğü, sayfaların içinde tek tek aramaya başladım ve tam tamına yirmi bir ( 21 ) adet "ossaat" işaretlemiş olduğumu saydım…Bu roman için böyle ilginç anım var.

Sevdiğim kitapları tekrar okumaktan keyif alıyorum. Eski dostlarımla karşılaşmış gibi hissederim o anlarda. Gençliğimde bu eylemi daha sık yapardım, şimdilerde okumak istediğim kitaplar için zamanımın yetmeyeceği kaygısı oluşmaya başladı. Yukarıda adı geçen PARA romanı ikinci kez okuduğum romanlardan birisidir. İlk okuduğum PARA, 2005 yılı baskısıydı ve okuma tarihi 30 Aralık 2006. 2006 yılının okuduğum son kitabı.

Şu an, kaleme aldığım yazı, PARA 1978 yılı edisyonu içindir. Kitabı ikinci kez devrettim, fakat âdeta farklı bir kitap okurmuşum hissine kapıldım.Böyle tecrübe ilk kez yaşadım. Bir kitap, iki farklı baskı ve apayrı iki tat. 1978 yılı basılmış PARA romanında, çevirmen Atilla Tokatlı, daha canlı ve türüne uygun doğal üslup yakalamış sanki ve âdeta orijinali okuyormuşum hissi uyandırdı bende... Bu duyguyu seviyorum, bir romanı yazıldığı (orijinal )dilinde okumuyorsam, çeviri olduğunu hissetmemem gerekir. 2005 edisyonu tekrar düzenlenmiş, düzeltilmiş, fakat bana göre ilk baskıdaki capcanlı üslup, daha kuru bir üslup ile yer değiştirmiş.

Zaman zaman her iki baskıyı aynı anda okudum ve karşılaştırdım. Eşimin hayretle: Hayrola, kitapları artık çift mi okumaya başladın! takılmalarına aldırmadan. Tabii, aynı anda , elimde iki kitapla, kendimi aşmış şekilde, dışardan bakıldığında nasıl tablo oluşturduğumun farkında değildim, umurumda da değildi.İlk defa böyle bir tecrübe yaşadım ve bunu hatıralarıma işledim.

Romanı okurken, pek çok düşünce geçti aklımdan,fakat “düşünce kayıt cihazı” henüz icat edilmediği için, yakalayabildiklerimi paylaşıyorum.

1978 PARA romanı, kitaplığımın en değerli üç romandan birisi oldu. Biri, hayatımda okuduğum ilk roman; Hektor Malot – Kimsesiz Çocuk. Diğeri; Alexadre Dumas – Monte Kristo Kontu, muazzam aile kitaplığımızın acı hatırası.

1978 PARA romanını bulabilmek için epey uğraş verdim.Bursa'da bir kaç sahafta sordum kitabı, yok...Şansımı internetten denedim , İzmir - Umut Kitabevi ve İstanbul- Sahaf Rİdvan'da, kitabın 1978 baskısından birer nüsha buldum, eksik sayfa olma ihtimaline karşı, her ikisini de satın aldım. 16 Şubat 2010 tarihinde, ilk kitap İzmir 'den geldi ve nabzımı hızlandırdı.Paketin içinden kapkara, konusu gibi, kara bir roman çıktı.Tam bir tarihi eser; sayfalar sararmış, minicik harf puntosu, sert karton kapak ve kendinden kaytan ayıraçlı...O an yaşadığım heyecanı anlatmam çok zor, kitabı elime aldığımda, benim olduğuna inanamamıştım... Gıyaptan geliyormuş ve zorunlu göç dolayısıyla Bulgaristan’da mecburen bıraktığımız ve benim çok sevdiğim eski kitaplarımızdan birisiymiş sanki…
Eski, okunmuş kitapların, kitaplığıma dahil olanlardan ilkiydi 1978 yıl baskılı PARA romanı ve o yüzden benim için çok değerli.

PARA romanı her sayfasında ayrı bir felsefe var … İşaretlemiş olduğum pek çok cümleye yer vermek isterdim ama merak edenler alıp okusunlar derim.

Bu uzun yazımı yine de romanın 395 sayfasında yer alan bir cümle ile noktalamak istiyorum;
" Aslını ararsan, bütün herkes kendi evinde prensestir..." Ne kadar doğru değil mi!

14 Eylül 2010
Bursa
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Bir ara sizin küllüyatınıza takılmak gerek
24.01.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kış geliyor...Sakın geç kalma karacurin!
09.09.14 beğen cevap
Ara Söz

Ara Söz

@gurkancoskun

Para değil balon çıktı.
Biz her ay ortak bir kitap seçip, bu kitabı okuyup tartışan bir kitap grubuyuz. Düzenli olarak her ay toplanmaya çalışıyoruz. Bu ay ki kitabımızı "Para" romanı olarak belirledik. Gerçi ben yoktum, neokurdaki arkadaşların katıldığı bir toplantı olmuş. Orada seçmişler bu romanı. Hepinizin bildiği üzere Semih Oktay, bu sitenin en eski üyesiymiş. Yani kendisi öyle söylüyor bu kitabı öve öve bitirememişti. Ben de bu ay ki görevimi yapmak üzere romanı aldım. Başlarda beklentimin çok fazla olduğunu söylemem gerekir. Fakat ilk 30 sayfanın sonunda tam bir hayal kırıldığı yaşadım. Özellikle romanda anlatımdaki anlaşılmazlık beni en rahatsız eden durum oldu. Romanı yarım bırakmak durumunda kaldım. Öve, öve bitirilemeyen roman benim için balon oldu. Tabii, Semih bey, bu baskının çok kötü olduğunu söylemiş daha önce ama ben hatırlayamadım. Baskısı kötü olan bir romanı da neden bu ay ki toplantımızın romanı olarak seçtikleri de anlam veremediğim bir diğer konu. Ben eski eski baskı roman bir arayacağım piyasadan? Zaten bu romanı piyasadan bulsam bile okumam, eski, tozlu kitaplara alerjim var. Biraz daha açık ve yapıcı olmasını beklerdim.

Beni diğer yaralayan nokta ise Hayata Gülümse adlı okurun birçok paylaşımının kendisine ait olmadığı anlaşılınca(yani çalıntı söz ve yorum) Semih Bey tarafından doğrudan olmasa da bir destek görmesidir. Bu durumda düşünce ayrılığına düştük. Semih bey, birkaç gündür paylaştığım iletiler sonucu beni takipten çıkarmış. Canı sağ olsun. Ben her zaman haksızlıklara karşı duruşumu devam ettireceğim. Bu hayal kırıklıklarından sonra artık kendisi benim için bir anlam ifade etmediği için benden istemiş olduğu kitap incelemelerini kaldırdım. Çünkü benim için artık anlamları kalmadı. Doğru konuşmak gerekirse incelemelerim ile buranın bir parçası olmak istemiyorum. Bundan bazı üyeler farklı şeyler çıkarmışlar. Buradan cevizkabuğuna da cevap veriyorum. Neden yorumlarımı sildiğimi sormuştu. Benim daha önceki incelemelerin sosyal medya medya hesaplarımda mevcuttur. Benim bir hırsız olduğumu düşünüyorsanız bakın, araştırın. İnsan kendine olan bir özelliği başkasında da ararmış.

Sözün kısası, bu romanın balon bir roman olduğunu, okuyup beğenenleri de Semih beyi kırmamak için bu şekilde davrandıklarını düşünüyorum. Bu inceleme tek ve son incelemem olacak burada. Başka hayatta görüşmek üzere.
ataç ikon Para
kitaba 1 verdi
19 yorum
Erica (@ericache)
Açıkçası hayatımdan "Kör Baykuş" - "Para" ve "Kürk Mantolu Madonna" kitaplarını çıkartmayı düşünüyorum @gurkancoskun
18.01.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"Hepinizin bildiği üzere Semih Oktay, bu sitenin en eski üyesiymiş." jack london martin eden adlı eserinde sevgilisine üstüne basa basa şunu söyler ne değişti? Aynı ben gene ben ne değişti? Şimdi soruyorum ! O toplantıda ellerinizle caak yapıp "körlük" romanında hemfikir olmanız ve bizlere fikirsel eş düşünme yapıp hoşsohbetli iken ne değişti (ki Semih bey size karşı ne gibi olumsuz bir nokta koydu? Yani ne değişti? Eğer neokurdaki incelemelerini silmeseydin yazdığın o satırları yedirirdim! Gerçi bu şeklen yazdığına göre yemiş sayılırsın da neyse.
18.01.18 beğen 1 cevap
ketumpinokyo (@ketum)
Bir süredir yokum buralarda olayları tam olarak bilmiyorum lakin bir insan için bir kitabı hayatından çıkarmak ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır. Eğer ki kitapları başkaları beğendiği için okuyorsa çok yanlış yoldayız , tavsiye edilen bir kitabı da tavsiye edeni sevmediğimiz için okumamak ya da eleştiri yağmuruna tutmak bana anlamsız geliyor. Yorumumu da kişisel olarak algılamayın lütfen yalnızca düşüncelerimi dile getirmek istedim.
18.01.18 beğen 4 cevap
Semih (@sc)
Semih Ağbi'nin önerilerine hep 9/10- 10/10 verildiğini görmek beni de şupheye düşürmüştü. Acaba kibarlık mı yapıyorlar yoksa gerçekten başarılı kitaplar mı merak etmiştim. Martin Eden, Tutunamayanlar, Kör Baykuş kitaplarını hem merak ettiğimden okudum hem de Adaşıma saygıdan mı puan veriyorlarmış diye bir baktım. Para kitabını da nasip olursa okuyacagım. Yanılıyorsam düzeltin, bu kitaplar meşhur listedeydi. Hatır için, gönül için, yaranmak için puan veriliyorsa gerçekten komik çünkü Adaşımın incelemelerini okuyanlar bilirler kendisine gelen hediye kitaplara veya önerilere bolca 1-2-3-4 verdiği olmuştur. Yapıldığını düşünmüyorum ama yapan varsa gercekten çok komik bir durum. Diğer konuya pek hakim olmadiğım icin yorum yapmıyorum. Herkes görüşlerden etkilenebilir, beklentiyi yükseltmek kitaptan alınan tadı kesinlikle etkiler. Son olarak şuna da değinmek istiyorum. Herkesçe sevilen, çok beğenilen bir kitaba üyeler 1 puan verebilir. Bu durumda hemen savunmaya geçmeye, incelemeyi topa tutmaya gerek yok.
19.01.18 beğen 3 cevap
ketumpinokyo

ketumpinokyo

@ketum

Para, cinayet, mafya babaları, sendika, türlü işkenceler ve bankacılık erdemi....
Milyon dolarların etrafında dönen bir olay örgüsü, basit bir konu ancak akıcı bir üslup ve başarılı tasvirler ile gerçekten güzel bir roman. Hani şu sonunu getirmek için zorlandığımız , bitsin artık diye yalvardığımız kitaplar var ya onların tam tersine nasıl bittiğini anlayamadığınız ve daha devam etmesini istediğiniz kitaplardan bir tanesi. ‘Para için insanların yapmayacağı şey yoktur.’ cümlesinin doğruluğunu kanıtlayan, işkenceler ve cinayetler ile bütünleşen bu kitapta artık ölümler sizi şaşırtmıyor.Karakterlerin bol olması başta gözünüzü korkutsa da olayların ilerleyişi karakterlerin hepsini size benimsettiriyor. Şimdi gelelim kitabın içeriğine:

Kitap direkt olarak tüm olayların kaynağı olan ana olay ile başlıyor: Don Genco Volpone’ın kesik bacağı... İlk başlarda ceset ortada olmadığı için bir ölümün söz konusu olmadığını ve karakterin bir sürpriz yapıp karşınıza çıkacağını düşünüyorsunuz. Olaylar ilerledikçe yazar size karakterin ölmüş olduğunu benimsetiyor ve tam o sırada bir başka karakter ile tekrar ölmemiş olabileceğini sorgulatıyor böylelikle kafanız allak bullak oluyor....

Bir diğer durum da iki ailenin ortak olarak iki milyar doları bankaya yatırması ve banka hesap numarası ile şifreyi bilen iki kişinin ölümüyle paranın ne olacağı söz konusu. Bankaya yatırılan bu parayı kaybetmemek için verilen uğraş (cinayetler ve işkenceler) sonucunda ne olup biteceğini merak ediyorsunuz ve kafanızda birçok şeyi kurguluyorsunuz ama kitabın sonunda aslında olayın bu kadar da düşünmeden son bulabileceğini görüyorsunuz....

Kafama takılan ve beni rahatsız eden birkaç şey var ; yazar bize sendika sanki olaylara el atacakmış gibi bir his veriyor ancak sendika hiçbir şey yapmıyor. İnes ve kardeşlerinin ne yaptıkları konusunda da en ufak bir ipucu vermemiş. Bir de polisler var tabi o kadar olay oluyor , polisler bundan haberdarlar ancak yine de etkisiz eleman gibi kalmışlar. Son olarak favori adamım Folco Mori idi , işini bilen ve saygı duyulası bir adam :)

Uzun lafın kısası okuduğunuzda vakit kaybettiğinizi düşünmeyeceğiniz ve polisiye seviyorsanız beğenerek okuyabileceğiniz bir roman. :) Son olarak da Semih (@semih-oktay) ağbi, tavsiye için çok teşekkürler :) :)
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
14 yorum
Red Red (@khaos)
Bu incelemeyi buraya koyman için Semih abi'den kaç para aldıysan silmen için iki katını veriyorum @ketum ?
17.11.17 beğen 8 cevap

Para - S41

Ve Hommer Kloppe dişlerine ancak bir sevgiliye gösterebilecek kadar kıskançça bir özen gösterirdi: Onlar uğruna, Zürüh'in en büyük - ve tabii, en pahalı - diş hekimi olan ünlü Pr.Strohl'e haftada iki kez gitmekten sıkılmazdı örneğin. Ayrıca, bir önceki fırçalamadan bulaşabilecek bir pislik tehlikesine karşı, aynı fırçayı asla iki kez kullanmazdı. Ve paketler dolusu yedek fırça bulundururdu daima. Üstelik de, kullanımlarında öyle her önüne gelenin farkedemeyeceği nüanslar bulunan çeşit çeşit fırçalardı bunlar: Sekizgen biçimliler, sadece kenarları temizlemeye yarayanlar, resim fırçasını andıranlar, dümdüz olanlar, kıllarının yükseltisi gitgide alçalanlar, parodontal aralıkları temizlemek için kullanılan ve sivri ve sert olmak üzere sadece on kıl taşıyanlar, geniş ve yumuşak olup da parlatmaya yarayanlar, bitkisel ipliklerden, naylondan, belirli hayvanların yele ve kuyruk kıllarından yapılmış olanlar ve ayrıca, yenirceyi önlemek üzere özel olarak yapılmış hızı ve gücü ayarlanabilir ilaç fışkırtıcılar...
Mart 1978 Hürriyet Yayınları : 195
Gül Ayan tarafından eklenmiştir.
erguvani

erguvani

@erguvankapisi

Hiç bir şey kendiliğinden zehirli değildir; zehri yapan dozudur. Syf.40
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Bu kitap bir yerlerden tanıdık geliyor 🤔🤔🙄🙄 ama nereden 😂😂😂 @erguvankapisi
26.03.19 beğen 3 cevap
Can

Can

@canae

Çevresindeki herke gibi Moltimer’in de İsviçre’de bir hesabı vardı. Wshington’daki yüksek politik şahsiyetlerle yakın ilişki kurmuş olan meslektaşlarından tam bir ay sonra Amerikan maliyesinin İngiliz ekonomisine akıl almaz çapta büyük dolar şırıngası yapacağını öğrenmişti. Ve bütün nakitlerini bu sterlin operasyonuna yatırmıştı. Gerçekten de haber yayılır yayılmaz sterlin değeri yüzde 30 yükselecekti.
Oysa bir ay sonra sterlinin değeri yüzde 20 düşmüştü! Ve Mortimer bunu öğrendiği gün Ettore Gabelotti en kesin bir sır olarak saklanmak üzere, Volpone ailesiyle yaptığı barış anlaşmasının genel maddelerini açıklamıştı ona. Bugüne değin işitilmedik bir işti bu. Tam tamına iki milyon dolar ağartmak söz konusuydu!
Gene o sırada Zaza’nın istekleri gittikçe artmaktaydı. Ve Judith -Mortimer’in karısı- yirmi yıllık evliliğin verdiği o şaşmaz sezgisiyle bir şeylerin değişmekte olduğunu fark etmiş, her gün biraz daha fazla para istemeye koyulmuştu.
Mortimer O’Broin huzura kavuşabilmek, karısına karşı öteden beri duyduğu suçluluk kompleksini yatıştırabilmek amacıyla boyun eğmişti hep.
Sonra bir gece sıçrayarak uyanmıştı Mortimer: Genco Volpone ölecek olsa, iki milyar doların sahibi oydu!
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
12 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Mama @semihoktay mama... siz ne yaptınız Sn.@canae; kitaptan 1 puan kırmışsın! Şimdi Semih Ağbi Bebek Falco'yu aramıştır :))
18.12.18 beğen 3 cevap
GÖLGE (@golge3434)
Sanırım bu crtl C sonrada ctrl V oluyor...☺️
18.12.18 beğen cevap
Red Red

Red Red

@khaos

Asıl canını sıkan, ölmek değil de artık yaşayamamak; öbürleri eğlenir, sevişir, güneşte yanarken, karların altında çürüyüp kalmaktı.
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Can

Can

@canae

‘Bugüne değin hiç kimse beni tokatlamıştı.’diye mırıldandı. Kendi kendine konuşur gibiydi. Folco Mori, kısa ve kesin bir yorumda bulunacaktı bunun üzerine:
‘İnsanın başına her şey gelebilir.’
‘Yumruk atıp ağzımı yüzümü kırsın, üzerime ateş edip öldürsün, tamam, razıyım! Ama böylesi!... Şey bir şey bu!... Şey… Şey… Şey bu…
‘ Onur kırıcı bir şey’ diye bütünledi Folco.
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Pekiii : "Bu güne değin hiç kimse beni tokatlamamıştı." diye mırıldanan kim Can @canae? Folco da pek hazırcevap bazen,pek bilge! :D
19.12.18 beğen cevap
Can

Can

@canae

En basit görevini hak etmeyecek kadar zayıf ve kararsız bir yaratıktı Mortimer. Yolda rastladığı oruspunun gülümseyişine kapılıp her şeyi! -ama her şeyi- satmaya hazır bekleyen sıradan bir dolandırıcıydı, o kadar…
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ah Mortimer ah! Senin açgözlü olman sebep oldu PARA romanının yazılmasına! 😤
22.03.19 beğen cevap
49
KİTAP
Defalarca Okunası Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, tekrar tekrar okumak istediğimiz en iyi kitapları bu listede topluyoruz. Sen de defalarca ...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
21
KİTAP
En İyi Fransız Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatının ölümsüz eserleri denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Fransa'nın en iyi yazarlarının mutlaka okunma...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
Can

Can

@canae

Okuyoruz! paylaşım fotoğrafı
Okuyoruz!
( @semihoktay ) Semih Abi'nin tavsiyesiyle okumaya başladığım Para.
Para'ya yapılan tüm incelemeleri okudum. Hemen hemen her incelemede akıcı olduğu belirtilmiş. Bir kere söylemekte fayda var. Gerçekten çok akıcı bir kitap.
Beni Para ile tanıştırdığın teşekkürler Semih Abi.
EK 1: Para'yı bilerek ters koydum. Çünkü para her şeyi altüst eder. 15.12.18
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
100 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir şey değil Gönlü Güzel Arkadaşım Can @canae! Bir şey değil...Asıl ben sana teşekkür ediyorum değer verdiğin için PARA kitabına.
15.12.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
okuyanlar bize de yollasa okusak:)
15.12.18 beğen 1 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
PARA’sızlık! zor be @hayataagulumse😁kulakların çınlasın:)
15.12.18 beğen 3 cevap