up
ara
‹ Para

Para Kitap İncelemeleri

Batuuu

Batuuu

@batuuu

Nihayet kitabı bitirdim . Kitabın oldukça akıcı bir dili vardı ama ne yazık ki benim konsantrasyonum sürekli koptu.Sebebi daha önce okuduğum felsefik&düşünce eserleri de olabilir başka bir sebepte olabilir. Bu sebepten dolayı kitabı bitirmem nerdeyse 5 günümü aldı. Kitap, polisiye, macera türünde. Kitabın edebi değeri hakkında birşey diyemem,yeniyetme bir okur olduğum için bir okur için bir eser nasıl edebi ziyafet verir bilemiyorum. Kitap, bir kitaptan daha çok bir macera, aksiyon filmi gibi. Biraz Görevimiz Tehlike Zürih, yada Palu ailesi maceraları gibi olmuş:):):) Diğer bir deyişle, Para kitabı; film çekmek için yazılmış bir senaryo gibi . İlk sayfadan itibaren başlayan entrika, mafya, para ,cinayet örgüsü son sayfaya kadar devam ediyor.

Bu paragraf ise biraz, benim ile Semih abi arasında ben Murakami okurken zaman zaman gerçekleşen ve Semih Abinin sıklıkla Murakami eserleri edebi bir değer barındırmıyor sözü üzerine olacak.Dediğim gibi yeni yetme bir okur olduğum için bir eserin edebi değerine bakınca ben daha çok, eserin bana kattığı bilgiye, anlatış yoluna, kattığı duyguya ve beni tekrar okumaya sevkedecek bir eser mi ona bakarım. Bana göre eser, evet anlatış bakımından gerçekten güzel yazılmış, kitap nasıl gidiyor kaç sayfa okudunuz anlamayabilirsiniz ama ne yazık bilgi açıcından, duygu açısından bir okur olarak bana bir şey katmadı.Murakami eserlerinin hepsi olmasa da bir kısmı daha güzeldi:) Bir daha okur muyum ,muhtemelen hayır.
Son olarak ,kitabı okuyup okumamak size kalmış. Bu kitabı tavsiye ettiği için @semihoktay abiye ve kitabın eski basımını bana gönderdiği için @erguvankapisi 'na teşekkür ederim
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi
10 beğen · 10 yorum
erguvani (@erguvankapisi)
Söylenecek olan her şeyi söylemişsin @batuuu, ben okuduğumda da bana aksiyon filmi tadı bırakmıştı 😋
09.05.19 beğen 3 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Batu abi kıvranmana gerek yok! Relax ol lütfen. Mercimek kadar düşünen_kitap zevki olan_ elin yumruğunu görmeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş misalinde ki, ele karışmış olan biri, haliyle bu eseri beğenmez zaten. Çokta şey yapma...!!! Bence kştaba ayırdığın zamandan helallik iste aziz ramazan_ı Şerif ayında. Zaman denilen şeyi değersiz bir eylem ile değersizleştirmissin.elinden kayıp giden zamanın hesabını ahirete bırakmadan ödemelisin bence.
09.05.19 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Boy ölçünü alayımda tabutunu çakayım😁😁😁 birazdan neokurun şerifi Sn.@semihoktay beğ gelir🤣🤣🤣
09.05.19 beğen 1 cevap
Enes

Enes

@cortazar

Geç Gelen Bir İnceleme
Uzun zamandır burada olmama rağmen daha evvel bir kitap hakkında inceleme yazmamıştım. Bunun bir sebebi benim oblomovluğum olduğu gibi, diğer bir sebebi de spoiler verme endişesini duymamdı. Fakat bugün şeytanın belini kırarak bir inceleme yazmaya karar verdim. Lafı fazla dolandırmadan PARA'ya geçeyim.

Kitabın kurgusal bütünlüğü ilk sayfadan itibaren kendini hissettiriyor ve son sayfayı bitirdiğinizde ''vay be'' dedirtiyor. Karakterlerin psikolojileri ve kişisel özellikleri yazar tarafından oldukça güzel yansıtılmış. Kendimi kimi zaman bir cinayetin tanığı, kimi zamansa bir aşkın içinde buldum. 3 günde kitap bitti. En başında dediğim gibi, spoiler vermekten çekindiğim için karakterle ve kurguya fazla eğilmeden teğet geçiyorum ve diyorum ki : Roman deyip geçmeyin, mutlaka okuyun.

PARA'yı anıp Semih Ağbiyi ( @semihoktay ) anmamak olmaz tabii ki. Siteye ilk geldiğim zamanlarda beni bu kitapla tanıştırdığı için kendisine teşekkürü borç bilirim. Geç de olsa bir inceleme yazma fırsatı bulabildim.
PARA'yla kalın :)
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
33 beğen · 39 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir şey değil Enes @cortazar. Sevindim PARA romanı hakkındaki düşüncelerine Enes.
22.03.19 beğen 3 cevap
fera (@binevifree)
Abi neymiş bu PARA ya.. herkesin ağzında semih abi herkesin ağzında Para.. Ben okuycam . 😄
22.03.19 beğen 4 cevap
feza

feza

@feza

PARA PARA PARA!..
PARA kitabı daha önce okumadiğım hatta tercih etmediğim türden bir kitap! Kitabın konusu tabi ki PARA ve para sebebinden yeraltınin- yerüstünün nasıl karıştığını okuyacaksınız!. Çok heyecanlı olaylar ardısira geliverirken sayfalar akıp gidiyor ellerinizden..?
Kitabı okurken yazarından ziyade, tercüme eden sayın Atilla Bey'in Türkçesinin ne denli geniş bir yelpazeye sahip olduğunu göreceksiniz. Dilin akıcı oluşu bir kitap için ne kadar önemliyse bence Türkçe si daha da önemli! Kelime hazinesi az olup sayısız akıcı kitaplarla karşılaşıyoruz! Açıkçası bu ayrıntı beni bir hayli etkisinde bıraktı. Bu sebepten kitabın konusuna çok değinmeyerek bu özelliğinden bahsetmek istedim.
Şunu da söylemem lazım ki benim gibi isimleri zihninizde tutmaktan zorlanan biriyseniz tek gecede oluyun derim? Ben iki günde okuyarak hata ettim araya dünyayı karıştırmayın! :D
Efendim pek incelemeye benzemese de teşekkürlerimle beraber toparlıyorum!??
Sn @semih-oktay abi'ye kitapla tanışmama vesile olduğu için ve de sn @hayatagulumse998 e de hediye olan kitabını hiç tanımadığı halde bana emanet ederek kargolayip okumama sebep olduğu için teşekkür ediyorum! ??
Son söz : Okuyun! ??
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
5 beğen · 12 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Ne demek @feza zevkle. Böyle bir kitaptan mahrum kalmana gönlüm razı olmazdı.?? Ayrıca incelemen gayet iyi ? iki kelime ile çok güzel ozetlemissin. Ben teşekkür ediyorum inceliğinden dolayı.
21.01.18 beğen 4 cevap
Nevim Gökdemir (@nevimgokdemir)
okumana sevindim semih bey sayesinde kitap okuyorum ne mutlu
22.01.18 beğen 3 cevap
Ara Söz

Ara Söz

@gurkancoskun

Para değil balon çıktı.
Biz her ay ortak bir kitap seçip, bu kitabı okuyup tartışan bir kitap grubuyuz. Düzenli olarak her ay toplanmaya çalışıyoruz. Bu ay ki kitabımızı "Para" romanı olarak belirledik. Gerçi ben yoktum, neokurdaki arkadaşların katıldığı bir toplantı olmuş. Orada seçmişler bu romanı. Hepinizin bildiği üzere Semih Oktay, bu sitenin en eski üyesiymiş. Yani kendisi öyle söylüyor bu kitabı öve öve bitirememişti. Ben de bu ay ki görevimi yapmak üzere romanı aldım. Başlarda beklentimin çok fazla olduğunu söylemem gerekir. Fakat ilk 30 sayfanın sonunda tam bir hayal kırıldığı yaşadım. Özellikle romanda anlatımdaki anlaşılmazlık beni en rahatsız eden durum oldu. Romanı yarım bırakmak durumunda kaldım. Öve, öve bitirilemeyen roman benim için balon oldu. Tabii, Semih bey, bu baskının çok kötü olduğunu söylemiş daha önce ama ben hatırlayamadım. Baskısı kötü olan bir romanı da neden bu ay ki toplantımızın romanı olarak seçtikleri de anlam veremediğim bir diğer konu. Ben eski eski baskı roman bir arayacağım piyasadan? Zaten bu romanı piyasadan bulsam bile okumam, eski, tozlu kitaplara alerjim var. Biraz daha açık ve yapıcı olmasını beklerdim.

Beni diğer yaralayan nokta ise Hayata Gülümse adlı okurun birçok paylaşımının kendisine ait olmadığı anlaşılınca(yani çalıntı söz ve yorum) Semih Bey tarafından doğrudan olmasa da bir destek görmesidir. Bu durumda düşünce ayrılığına düştük. Semih bey, birkaç gündür paylaştığım iletiler sonucu beni takipten çıkarmış. Canı sağ olsun. Ben her zaman haksızlıklara karşı duruşumu devam ettireceğim. Bu hayal kırıklıklarından sonra artık kendisi benim için bir anlam ifade etmediği için benden istemiş olduğu kitap incelemelerini kaldırdım. Çünkü benim için artık anlamları kalmadı. Doğru konuşmak gerekirse incelemelerim ile buranın bir parçası olmak istemiyorum. Bundan bazı üyeler farklı şeyler çıkarmışlar. Buradan cevizkabuğuna da cevap veriyorum. Neden yorumlarımı sildiğimi sormuştu. Benim daha önceki incelemelerin sosyal medya medya hesaplarımda mevcuttur. Benim bir hırsız olduğumu düşünüyorsanız bakın, araştırın. İnsan kendine olan bir özelliği başkasında da ararmış.

Sözün kısası, bu romanın balon bir roman olduğunu, okuyup beğenenleri de Semih beyi kırmamak için bu şekilde davrandıklarını düşünüyorum. Bu inceleme tek ve son incelemem olacak burada. Başka hayatta görüşmek üzere.
ataç ikon Para
kitaba 1 verdi
8 beğen · 19 yorum
Erica (@ericache)
Açıkçası hayatımdan "Kör Baykuş" - "Para" ve "Kürk Mantolu Madonna" kitaplarını çıkartmayı düşünüyorum @gurkancoskun
18.01.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"Hepinizin bildiği üzere Semih Oktay, bu sitenin en eski üyesiymiş." jack london martin eden adlı eserinde sevgilisine üstüne basa basa şunu söyler ne değişti? Aynı ben gene ben ne değişti? Şimdi soruyorum ! O toplantıda ellerinizle caak yapıp "körlük" romanında hemfikir olmanız ve bizlere fikirsel eş düşünme yapıp hoşsohbetli iken ne değişti (ki Semih bey size karşı ne gibi olumsuz bir nokta koydu? Yani ne değişti? Eğer neokurdaki incelemelerini silmeseydin yazdığın o satırları yedirirdim! Gerçi bu şeklen yazdığına göre yemiş sayılırsın da neyse.
18.01.18 beğen 1 cevap
ketumpinokyo (@ketum)
Bir süredir yokum buralarda olayları tam olarak bilmiyorum lakin bir insan için bir kitabı hayatından çıkarmak ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır. Eğer ki kitapları başkaları beğendiği için okuyorsa çok yanlış yoldayız , tavsiye edilen bir kitabı da tavsiye edeni sevmediğimiz için okumamak ya da eleştiri yağmuruna tutmak bana anlamsız geliyor. Yorumumu da kişisel olarak algılamayın lütfen yalnızca düşüncelerimi dile getirmek istedim.
18.01.18 beğen 4 cevap
Semih (@sc)
Semih Ağbi'nin önerilerine hep 9/10- 10/10 verildiğini görmek beni de şupheye düşürmüştü. Acaba kibarlık mı yapıyorlar yoksa gerçekten başarılı kitaplar mı merak etmiştim. Martin Eden, Tutunamayanlar, Kör Baykuş kitaplarını hem merak ettiğimden okudum hem de Adaşıma saygıdan mı puan veriyorlarmış diye bir baktım. Para kitabını da nasip olursa okuyacagım. Yanılıyorsam düzeltin, bu kitaplar meşhur listedeydi. Hatır için, gönül için, yaranmak için puan veriliyorsa gerçekten komik çünkü Adaşımın incelemelerini okuyanlar bilirler kendisine gelen hediye kitaplara veya önerilere bolca 1-2-3-4 verdiği olmuştur. Yapıldığını düşünmüyorum ama yapan varsa gercekten çok komik bir durum. Diğer konuya pek hakim olmadiğım icin yorum yapmıyorum. Herkes görüşlerden etkilenebilir, beklentiyi yükseltmek kitaptan alınan tadı kesinlikle etkiler. Son olarak şuna da değinmek istiyorum. Herkesçe sevilen, çok beğenilen bir kitaba üyeler 1 puan verebilir. Bu durumda hemen savunmaya geçmeye, incelemeyi topa tutmaya gerek yok.
19.01.18 beğen 3 cevap
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

PARA yokluğu hayal edilemeyen nadir şey. Düzenin temeli, düzen kurucu, düzen bozucu, düzen, düzdüren, düzdürten, düzdürttüren. Çok kötü bir efendi fakat bulunmaz bir UŞAK.
Siteye kayıt olduğum günden beri övgüsünü sürekli aldığım ve cok sevgili arkadaşım @nevimgokdemir tarafından hediye edilen PARA kitabını gururla devrettim. Gece 23:30'da başladım ve gündüzünde kitabı bitirdim. Keza uykusuz kalacak kadar SIKI bir roman olur PARAAAA :)) Kitabı okurken sanki bir filmin içinde seyrettim her seyi. Tüm anlatılanlar gözümde bir bir canlandı. Aksiyon ve macera dolu bir kitap. İniş çıkış diye bir durum söz konusu değil tamamen zirveye oynamış PİERRE REY.

Sabahın ilk ışıklarına kadar peşinden sürüklediği beni, şu bölümü de oku kahvaltıdan sonra yatarsın bahanesiyle kandıran, kahvaltı yaptıktan sonra 150 sayfa daha okutturan, romanın sonuna doğru beni işimden gücümden alan, mafyayı peşime takmışken bombaların patladığı, kurşunların havada dans ettiği bir bankanın tam ortasında bıraktı gitti. Hikaye kısaca ; Birbirleriyle anlaşma ve barış imzalamış iki mafya babası, Ortada aklanması gereken 2 milyar dolar, kendi danışmanı ve aynı zamanda Avukat olan kişi tarafından dolandırılan bir mafya babası, ortada kasığından kesilmiş bir sağ ayak ve kayıp olan bir mafya babası. Sonrası cinayetler, cinayetler, cinayetler, aşk, entrika, hırs, ihanet, aksiyon, sex, içki, iki ülke arası polis çatışmaları, elmas ve arabalar ve daha bir çok sürpriz.
Romanın kadın karakterleri başlı başına muhteşem, Zaza, Reneta, ahhh İnes 1,85 boyunda taş gibi hatun. Tüm isveç bürokratlarını önünde dört ayak üzerinde bekleten esmer tenli muhteşem kadın. Romanda belki de tek şikayet edeceğim kısım sonuna kadar İNES'in romanda olmasını istemem ama son perde :((

Romanda bir karakter var k kim ne derse desin üzerine her türlü bahse girerim bu adamın. Okuyun sizin de benimle aynı fikirde olacağınıza eminim. :))

Bu kitabı okumam konusunda vesile olan Semih Abi sana teşekkür etmeden geçeceğimi sanıyorsan yanılıyorsun @semih-oktay
Teşekkür ediyorum ve bir sonraki okumada birlikte tekrar okuyalım diyorum. Tek kelime ile MUHTEŞEMMMM

10 vermekle kalmayıp üstüne sayısız yıldız konduruyorum :)):):))
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
11 beğen · 22 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir şey değil Hayat.PARA romanını okuduğuna sevindim.Bazı arkadaşlarımız,Okumanın zamanı yoktur,diyorlar ya,aynı düşüncede değilim ben.Şu kitabı el-ayak çekildikten sonra okumak gerekir,diyorum hep;haksız mıyım bu dediğim şeyde? Kitaba puan vermişsin hem de yıldızlı ya bir de neokur'da puanını ekle de bir "misafir" arkadaşımız romanı beğenmemiş ve puanı düşürmüş ya böylece PARA için verilen puan ortalamasını da düşürmüş! "(...) bir sonraki okumada birlikte tekrar okuyalım diyorum." dedin ya ben de cevap olarak, Kısmet,dedim!
25.12.17 beğen 3 cevap
feza (@feza)
İncelemeniz çok güzeldi.. PARA'yı okumak bana da nasip olur en kısa zamanda inşallah:)
26.12.17 beğen 1 cevap
Nevim Gökdemir (@nevimgokdemir)
Ben varya sizi seviyorum ah italo
30.12.17 beğen 2 cevap
1234

1234

@ercandurak

Semih ağabeye kitap için yazdığım düşüncelerdir. Dolaylı yoldan inceleme sayılır:
"Abi kitabı okurken, dehşete düştüğüm anlar oldu, sanki sinema filmi izliyormuşum gibi geldi bana. Bu kadar güzel hissettirilir ve yazılır ancak. Kurgu, anlatım harikaydı. Olayları bir birine bağlaması mükemmeldi. Acımasızlığı, insanın vahşeti son derece etkiledi beni. Bazı mafya karakterleri kafama o kadar güzel oturdu ki... Bu kitabın filmi çekildi mi acaba... Film için güzel bir malzeme gibime geldi... Bir de dediğin gibi eski baskısında çevri hataları vardı, öyle demiştin yanlış hatırlamıyorsam... Gerçekten sıkı yazarmış... Sayende okumuş oldum. Çok teşekkürler."
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi
2 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Sevindim seni gördüğüme Ercan. Teşekkür ediyorum sana hem PARA romanını okuduğun için hem de inceleme yazdığın için. Şu "sanki sinema filmi izliyormuşum gibi geldi bana. Bu kadar güzel hissettirilir ve yazılır ancak" diye yazmış olduğun yorumları daha evvelce romanı okumuş olan arkadaşlarımdan duymuştum. Ne yazık ki filmi çekilmedi bu romanın Ercan. PARA bulursam iki milyar dolar kadar ben çekeceğim filmini.Zu Genco Volpone rolünde oynamak istiyorum ya şu bacak olayı düşündürüyor beni! :D
15.12.17 beğen 1 cevap
ketumpinokyo

ketumpinokyo

@ketum

Para, cinayet, mafya babaları, sendika, türlü işkenceler ve bankacılık erdemi....
Milyon dolarların etrafında dönen bir olay örgüsü, basit bir konu ancak akıcı bir üslup ve başarılı tasvirler ile gerçekten güzel bir roman. Hani şu sonunu getirmek için zorlandığımız , bitsin artık diye yalvardığımız kitaplar var ya onların tam tersine nasıl bittiğini anlayamadığınız ve daha devam etmesini istediğiniz kitaplardan bir tanesi. ‘Para için insanların yapmayacağı şey yoktur.’ cümlesinin doğruluğunu kanıtlayan, işkenceler ve cinayetler ile bütünleşen bu kitapta artık ölümler sizi şaşırtmıyor.Karakterlerin bol olması başta gözünüzü korkutsa da olayların ilerleyişi karakterlerin hepsini size benimsettiriyor. Şimdi gelelim kitabın içeriğine:

Kitap direkt olarak tüm olayların kaynağı olan ana olay ile başlıyor: Don Genco Volpone’ın kesik bacağı... İlk başlarda ceset ortada olmadığı için bir ölümün söz konusu olmadığını ve karakterin bir sürpriz yapıp karşınıza çıkacağını düşünüyorsunuz. Olaylar ilerledikçe yazar size karakterin ölmüş olduğunu benimsetiyor ve tam o sırada bir başka karakter ile tekrar ölmemiş olabileceğini sorgulatıyor böylelikle kafanız allak bullak oluyor....

Bir diğer durum da iki ailenin ortak olarak iki milyar doları bankaya yatırması ve banka hesap numarası ile şifreyi bilen iki kişinin ölümüyle paranın ne olacağı söz konusu. Bankaya yatırılan bu parayı kaybetmemek için verilen uğraş (cinayetler ve işkenceler) sonucunda ne olup biteceğini merak ediyorsunuz ve kafanızda birçok şeyi kurguluyorsunuz ama kitabın sonunda aslında olayın bu kadar da düşünmeden son bulabileceğini görüyorsunuz....

Kafama takılan ve beni rahatsız eden birkaç şey var ; yazar bize sendika sanki olaylara el atacakmış gibi bir his veriyor ancak sendika hiçbir şey yapmıyor. İnes ve kardeşlerinin ne yaptıkları konusunda da en ufak bir ipucu vermemiş. Bir de polisler var tabi o kadar olay oluyor , polisler bundan haberdarlar ancak yine de etkisiz eleman gibi kalmışlar. Son olarak favori adamım Folco Mori idi , işini bilen ve saygı duyulası bir adam :)

Uzun lafın kısası okuduğunuzda vakit kaybettiğinizi düşünmeyeceğiniz ve polisiye seviyorsanız beğenerek okuyabileceğiniz bir roman. :) Son olarak da Semih (@semih-oktay) ağbi, tavsiye için çok teşekkürler :) :)
ataç ikon Para
kitaba 10 verdi
19 beğen · 14 yorum
Red Red (@khaos)
Bu incelemeyi buraya koyman için Semih abi'den kaç para aldıysan silmen için iki katını veriyorum @ketum ?
17.11.17 beğen 8 cevap
Red Red

Red Red

@khaos

Öyle bir kitap ismi söyleyelim ki kitabın yazarından ziyade onun ismi akla gelsin! Dünyada bir roman ile bu kadar bütünleşmiş çok fazla bir 'Okur' olmamıştır herhalde. "Para" romanının yazarı kim diye soracak olsalar "Semih Oktay, son kararım" diyesim var, o kadar yani. Romanı Semih abi ile tanıştıran Kuruyemişçi Cengiz abiye de, kitabı bana ulaştıran Halil Bey'e de, bu zincirin içinde birer halka oldukları için selam ederim. Bu vesileyle ben ve birçok okur bu 1978 basımı romanla tanışmış oldu. Kitap ile ilgili olarak detaylı bilgi vermek istemiyorum. Zaten kitap hakkında Neokur'da bulunup da az çok bir fikre sahip olmayan kimse kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Söyleyebileceğim yegâne yergi, ölecek o kadar pislik varken neden Renata ha! Sana söylüyorum Pierre Rey, lakin @semih-oktay abi sen anla. Roman sıklıkla Scarface, Goodfather, Pulp Fiction sahnelerini anımsatsa da tamamına ermeden sona ermiş gibi geldi bana. Para konusu tamam ama büyükbaşlar elimizde patladı. Bu da bende devamı gelecekmiş hissi uyandırdı. Fakat aradan geçen neredeyse bu kırk yıllık zaman aşımı ve gerekse yazarın ölümü, hikayenin noktalanmıs olduğu acı gerçeğini açıkça ortaya koyuyor. Her bir karakter gözümün önünde bir Hollywood yıldızı gibi oynadı rollerini dersem yanlış olmaz bu romanı okurken her halde. Ve bir adam seçecek olursam karakteri karakterime en uygun Folco Mori derdim. İşte benim adamım.
EK 1
İşte gözümde canlanan karakterleri oynayan Padrone'ler https://www.resimag.com/ Don Ettore 28.09.17
EK 2
https://www.resimag.com/ 28.09.17
ataç ikon Para
kitaba puan vermedi
12 beğen · 49 yorum
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Folco Mori deme yahu ben korkuyorum ondan :D Yudelman de :) :p
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA romanını okuyanlar arasına katıldın ya tebrik ediyorum seni Red Red.Bu roman üzerine söyleyebileceğimiz pek çok söz var.Evet : Roman sanki tamamlanmamış duygusu yaratıyor. Evet : Renata ölmeseydi daha iyi hissedecektik kendimizi. Evet : İnes kaybolmasaydı ortalıklardan ve hep arzıendam etseydi müthiş olurdu. Evet : Şifrenin bulunması sanki biraz kolay oldu...Bunlar ve bunlara benzer pişmanlık duygularımız bizi bir ihtimal düşünmeye yönlendiriyor khaos.Roman bu hâliyle satılık! Alıyorsan al diyor değil mi satıcısı otomobil bakmaya gittiğimizde! Aynası kırık ama bunun.Tamam Ağbi,arka koltukta da sigara yanıkları var;malzeme bu,diyor değil mi? Pierre Rey yazmış ve işte sonunu da nasıl getirmiş gördün!..Yalnız müthiş bir başarısı var bana göre Yazarımız Pierre Rey'in : PARA romanında okuyucuya mafyadan taraf tutturuyor ya bu becerisine hayranım doğrusu.
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Aşırı sağ duyulu Yudelman ve hep orta yolu bulucu. Böyle insanlara şerbetçi gözüyle bakıyorum ben @kedilikitapsever "Nabza göre itinayla şerbet veriyorlar" ve asıl isteklerini hep kişisel çıkarları karşısında gizliyorlar. Bu da bir insanın toplum yararına kendi benliğine ihanet etmesi değildir de nedir? Lakin Mori öyle mı ?
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Yudelman kim? Bil bakalım?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Benim deme sakın abi ?
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu Pierre Rey var ya Pierre Rey,o kadar karanlık bir tiptir ki yıllardır araştırıyorum Hazret hakkında iki satır bilgi bulamıyorum internette.Wikiped'inde iki üç cümle ile ben bahsettim Yazarımızdan;o kadar.Başka da bilgi zor bulursun.Fotoğraf bile çektirmemiş Adam...
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@kedilikitapsever sen ne zaman yazdın yahu?! Şimdi fark ettim ben seni! :) Folco Mori'ye laf söyletmeyiz biz ama! Değil mi @khaos?
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hayır yahu! Karanlık bir tipmiş diyorum Pierre Rey.
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hele bir on beş yılı var ki karanlıkta hemen hiç kimse bilmiyor...Sen az daha zorlasan Yudelman'ın kim olduğunu bulursun @khaos!
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Araştırmaya değer gibi geliyor kulağa @semih-oktay abi, şüpheli bir durum
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Haydi seni merakta bırakmayayım,söylüyorum :
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Yudelman, Yazarımız Pierre Rey'in ta kendisi bana göre. Hazret kendisini yazmış Yudelman ile.
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Karakterlere hayat vermek istedim fotolarla ama olmadı her nedense ?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Neden öyle bir kanıya vardınız
28.09.17 beğen cevap
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
@khaos bana da aslında öyle geliyor ki Bu Pierre Rey kesin @semih-oktay . Şifrelemiş ismini, zaten hakkında çok bilgi bulunamamasından , olan bilgileri de kendisinin eklemesinden belli. Şimdi de adamcağıza öldü süsü veriyor :D Yani Yudelman=Pierre Rey= @semih-oktay :D
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahaha! Nihayet buldunuz beni! :D :D Ay hiç güleceğim yoktu! İlahi Kübra! :)
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Bende şüphelenmedim değil hani @kedilikitapsever Bakalım ne cevap verecek hazret :)
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahaha! Nihayet buldunuz beni! :D :D Ay hiç güleceğim yoktu! İlahi Kübra! :) 3 dk = Üç dakika! :D
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Don Ettore ile İtalo savaşı nasıl sonuçlandı @semih-oktay abi, biliyorsun o halde ?
28.09.17 beğen cevap
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
:D Hadi bakalım ağabey , anlat da bilelim :)
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bebek Volpone mi? Manyak yavv o! Her işini kaba kuvvetle hâlletmeye çalışıyor. Ağabeyi ne efendi adam ama değil mi? Hazreti sağlığında görmek nasip oldu mu sana bilemem -spoiler olmasın!- ama çoook efendi,çok düzgün bir sendika başkanıydı ya... :( İtalo işin kurnazlığında ama Gabelotti henüz o kendisine yaklaşmadan işini bitirirecekti az daha.Neyse ki onca acımasızlığına rağmen Gabelotti PARA gelecek yeri bildiği için dokunmadı İtalo'ya...
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben en çok kime acıdım tahmin edebilir misiniz?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Renata ?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Orlando?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Ha evet Bellinzona
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hayır!
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ayakdivenciye!.. :)
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Zaza
28.09.17 beğen 1 cevap
Kübra Ç? (@kedilikitapsever)
Ben yazacaktım tam Zaza diye :D
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bi
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
as
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
ca
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Ben hiç acımadim şahsen iyi oldu
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
İnsanları hakir görmek ha
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Yuh! O niye yahu?!
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Zaza'ya niye acıyalım? Haa,döne döne!.. :D
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Sen acımissindir diye tahminde bulunduk abi ?
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Ben sadece Renata ve Bellinzona'ya acıdım
28.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Renata babasının günahlarını yüklendi sanki!..Bellinzona'ya mı? Haklısın @khaos,onun başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi!
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Zaza'ya acıdım elbette;acıdım ya Bankacı o gün dişçiye gitmeseydi çoook iyi olacaktı! :D
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Bu arada @semih-oktay abi, Agatha Christie'nin "Bağdat'ta Buluşalım" diye çok da uzun olmayan bir romanı var. 1962 basımı Ak Kitabevi yayınları sanırım. Kahramanlar Zürih'e değil de Bağdat'a geliyorlar bu eserde de. Aynı isimli yeni baskısı yok. Zamanında amca beyin kitaplığından alıp okumuştum. Genel hatlarıyla benzerlik olduğunu düşünüyorum. İlginizi .
28.09.17 beğen 1 cevap
Red Red (@khaos)
çekebilir
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Notumu aldım @khaos.Agatha okumayacağımı sanıyordum ya madem bu kitabını işaret ediyorsun elime geçerse bir bakarım.Özellikle arayıp bulmaya çalışmam kitabı;haberin olsun. :)
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Tamam abi saygılar sunarım :)
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Tamam da bu adını andığın kitap neokur'da yok! Bilesin.Not alayım dedim bir de baktım "Bağdat'ta Buluşalım" için "Sonuç bulunamadı!" diyor neokur.
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ekletiver bari! :)
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Yeni basımlari Altın kitapevi "Bağdat'a Geldiler" olarak yayınlıyor. Bu basımı okumadım yalnız. Bu başlık altında özetinden fikir sahibi olabilirsiniz Semih abi. :)
28.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kitabı bana ulaştıran Halil Bey'e de, bu zincirin içinde " diye yazdığın Halil kimdir @khaos? Kuru yemişçi Cengiz artık başka bir işte çalışıyor, geçen gün gördüm minibüs beklerken.Yanına gittim.Ooo Semih Ağbi şükür görüştürene, dedi.Dükkanı kapatıp gitmişsin Birader, dedim.Sorma Ağbi emekliliğime bir yıl kaldı. Dükkânı işsizlikten kapattım, başka çare bulamadım, dedi...
28.09.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
blackgarden, yabancı değil abi hatırlamadin sanırım, uzun zamandır yok. Cengiz abiye de yazık olmuş bir memleket gerçeğini dile getirmiş.
28.09.17 beğen cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Semih Oktay abimin dillerden düşürmediği kitabı . Sonunda bende okudum ve bitirdim.

Roman mafya-polis-aşk üçgeninde ilerleyen bir kitap. Edebi açıdan mükemmel diyemeyeceğim. Ama kendimi tam olarak bir filmin içinde gibi hissettim. Kitap bana göre oldukça akıcı ve sürükleyici.

Semih abi elimden bırakamayacağımı , hatta uyuyamayacağımı söylemişti ,son 2 gündür kitabı okurken adeta uyku ile savaştım diyebilirim.

Kafam da soru işareti kalan yerler vardı tabi ? Örneğin İnes'e ne oldu ? Bunun gibi bir kaç basit şey daha vardı.

Mafya , macera tarzında kitap okumayı sevenler okusun derim.

Semih Abi'ye de teşekkür ederim , bu kitabı okumam için beni cesaretlendirdiği için. Unutmayacağım kitaplardan oldu kendi ossaat :)

Puanım : 9
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi
9 beğen · 13 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahaha! Bir bilsek İnes'e ne olduğunu! Hepimiz merak içerisindeyiz Eda. :)
21.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bir şey değil Eda.Okuyorken keyif aldığına sevindim doğrusu.Bir daha asla benzer bir roman okuyamayacaksın, bunu da bil!..Yazılamıyor zira ve bundan sonra da yazılması imkânsız.
21.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitabın kapağını kapadığın ân mı "ossaat"? :D :D Bu sözcüğü kitabı okuduğumdan bu yana unutamadım.Daha ziyade Egeliler kullanırmış;yöresel bir sözcük anlayacağımız. Bir arkadaşımız baştan sona "ossaat" sözcüklerini saymıştı PARA romanında;yirmi bir adet "ossaat" var demişti. :)
21.09.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
:) Ege tarafında kullanıldığını bilmiyordum , daha önce duymadım. Ama bu kitapla unutmayacağım bir kelimeyi de Lügatıma kattım :)
21.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ossaat,amansız ve katiyyen sözcüklerini pek sık kullanmıştı Sevgili Atilla Tokatlı Ağabey. :) Bana miras bıraktı sanki! Allah rahmet eylesin.
21.09.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Güzel kitaptı her şeyiyle , teşekkürleri bir borç bilirim :) 2 senedir elimde beklettiğim bir kitaptı neredeyse çünkü.
21.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Borcun sıkı bir roman önermek olsun,tam puanlık,,,ateşe tutsan dayanır kahramanları olan!.. :) Bu borcun altından başka türlü kalkamaz insan zira.Latife ediyorum fakat işte bu tarz romanlar arıyorum Eda,aklında olsun. Okursan bildirirsin bana,değil mi? O zaman ödeşiriz! ;)
21.09.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Tabi ki Semih abi denk gelirsem neden tavsiye etmeyeyim . Aklımdasın :)
21.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Denk gel inşallah! :D Şu İnes'in ne olduğunu bulursan bana da bildir,olur mu? ;)
21.09.17 beğen cevap
Eduşka (@edaa)
Ben en iyisi bir araştırma yapayım :)
21.09.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Her okuyan İnes'i mutlaka soruyor.Güzel kadın ama,değil mi? Bizler de okuyucu olarak ister kadın ister erkek olalım İnes'i beğeniyoruz.Homer Kloppe de pek severdi İnes'i.Landon'u görürsem soracağım da Hazret yanlış anlar(!) diye korkuyorum! ;)
21.09.17 beğen cevap
mimgvn

mimgvn

@mimkitap

Sanırım bu sitede çoğu arkadaşım gibi benimde bu kitabın varlığından haberdar olmam Semih Oktay bey sayesinde oldu...Tavsiyesi üzerine sipariş ettiğim ve sahafın tozlu rafları arasından kütüphaneme dahil olan bu kitabı açıkçası zor şartlarda okudum diyebilirim....Rutubet kokan sayfaları, alerjik durumumu inanılmaz zorlasa da tıpkı bir macera filmi seyredercesine hevesle okudum. Araştırmadım ama film çekmek için yazılmış bir senaryo gibi öylesine akıcı ve öylesine tempolu ki hızına yetişemedim zaman zaman.. İlk sayfadan itibaren başlayan entrika, mafya, para ,cinayet örgüsü içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız...Semih Bey'e çok teşekkür ederim tavsiyesi için...Bu vesile ile bende diğer okuyuculara tavsiye ediyorum, edebi bir roman okuyacağım beklentiniz olmasın ama olayların kurgusuna ve akışına kapılıp bir çırpıda bitireceğiniz harika bir kitap.....
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi
11 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) öylesine akıcı ve öylesine tempolu ki hızına yetişemedim zaman zaman." Yaz mimgvn yaz! Okusunlar da anlasınlar bazı arkadaşlarımız "roman gibi roman" nasıl olurmuş! :) Beğendiğine sevindim doğrusu.Ben de sana teşekkür ediyorum bana inandığın ve romanı okuduğun için mimgvn.
15.12.16 beğen 1 cevap
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Öncelikle belirtmek isterim ki bu kitabı bana sevgili @semih-oktay tavsiye etti ve tavsiye ettiği basımı edinememem üzerine kitabını benimle paylaşma nezaketini gösterdi. :) Ve bu sayede bana bir daha kitap gönderilmemesi gerektiğini tecrübe etti :D Şaka bir yana, fırtına gibi kurgusu olan bu kitap anca bu kadar zamana yayarak okunabilirdi. Sanırım karakter ve olay yoğunluğundan olsa gerek daha "uygun" bir zamanda okumak üzere biraz erteledim bu kitabı. Beğendim ve tavsiye ederim. İsminden anlaşıldığı gibi birtakım para işleri dönüyor. Mafya çeteleri para uğruna dil kesiyor ,bacak koparıyor, diş söküyor ve daha neler neler. Fakirseniz şükür sebebi olacak bu kitap. :) Kitap akıcıydı, aksiyon, heyecan ,polisiye adına bir dolu öğe barındırıyordu, gayet hareketliydi ancak o şifrenin çözülme olayı biraz havada kalmış gibi geldi bana. O hengamede dikkat çekmiyor tabi. Özetle bulursanız okuyun derim.
ataç ikon Para
kitaba 8 verdi
6 beğen · 7 yorum
Promiyer (@pronuyer)
Bi parayı bulamadık yaa :D
10.10.16 beğen 1 cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
:D O para bu paraysa müracaat Semih Bey, bildiğimiz daha doğrusu sınırlı olarak tanışık olduğumuz paraysa aman nemize lazım :D iyiyiz böyle ,iyi.
10.10.16 beğen 1 cevap
Promiyer (@pronuyer)
Sen iyisen o zaman sendeki paraları bana gönder :D
10.10.16 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Sınırlı tanışıklık bizimki :D açlık sınırındayım. Hayatıma idame edecek kadar işte =P
10.10.16 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
Hep öyle olur nedense. Hep bir kaçamak hep bir acıtasyon
10.10.16 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
:D
10.10.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
10.10.16 beğen cevap
fethiye

fethiye

@fethiye

para
'Para' adlı kitaptan Semih abinin bahsetmesi üzerine haberdar oldum. Ama önerdiği baskıyı bulamamam üzerine kendi kitabını okumam için bana yolladı.
Olaylar ilk sayfadan başlıyor ve her bölümde kitaba yeni karakterler eklenerek devam ediyor. Okurken başlarda karakterleri karıştırırmıyım diye bir tereddüt yaşamama rağmen yazar olayların akışında öyle bir ustalıkla eklemiş ki hiç karıştırmadım. Bir süre sonra zaten film izler gibi hissetmeye başladım.
Değinmeden geçemeyeceğim bir konu da çevirmenin ustalığı ve Türkçe'ye bu kadar hakim olması bana okurken ayrı bir keyif verdi.
Kitaptaki ilk ilgimi çeken İtalo Volpone adlı karakterin öfkesi oldu. Benim favori karakterim Moshe Yudelman oldu.
Naçizane tavsiyem kitabı okumanızdır. Bulamazsanız eğer @semih-oktay ya başvurunuz. :))
ataç ikon Para
kitaba 9 verdi
8 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Fethiye!..Sayemde şeytanın bacağını kırdın:bu ilk incelemen!..Üstelik PARA romanına inceleme yazmakla başladın...Yudelman hayranı oldun,öyle mi? Haklısın.Hayran olunmayacak gibi değil adama:Hem İsa'yı hem Musa'yı memnun etmek kolay değil.Yudelman her iki tarafı hem idare ediyor hem de memnun ediyor;pek becerikli biri sahiden.Benim favorim ise Folco Mori.Hani şu Usta Bıçakçı!..Bayılıyorum sanatına!.. :)
30.05.16 beğen cevap
fethiye (@fethiye)
:)
31.05.16 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Daha doğrusu,,,el ele verip bir okuma şölenine dönüştürdükleri PARA romanında,bana,Folco Mori gibi azılı bir katili sevdirdikleri için Pierre Rey ile Atilla Tokatlı Abilerimize şükranlarımı sunuyorum. Galiba bu romanın en ilginç tarafı da bana katili,mafyayı sevdirmiş olmasıdır.Polisin değil mafyanın yanındaydım okuyucu olarak! Bu ilginç bir durum elbette...Pierre Rey'in çok sıkı ve karanlık bir yazar olmasına yoruyorum bu ilginçliği.
01.06.16 beğen cevap
fethiye (@fethiye)
Yazar hakkında yok denecek kadar az bilgi olmasına çok şaşırdım.
01.06.16 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Yok" denecek kadar az bilgi var bu romanın yazarı Pierre Rey hakkında;haklısın...Dedim ya benim anladığım kadarıyla Pierre Rey epey karanlık işler çeviren insanlarla bir arada bulunmuş.Kendisi bu PARA romanında o kadar ustalıkla anlatıyor ki bu mafyanın adamlarını,tahmin ediyorum mafyayla birlikte çalıştı Pierre Rey;hem de uzun yıllar boyunca.Ve Moshe Yudelman'ı bu kadar başarılı anlatabilmesi bence kendisinin sendika yöneticisi olmasından kaynaklanıyordur.
02.06.16 beğen cevap
Cihan Yıldız

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

Görüşlerine değer verdiğim birkaç arkadaşımın olumlu yorumları ve tavsiyeleri üzerine kendimi, okumaya mecbur hissederek okuduğum bir roman oldu Para.

Polisiye, macera türündeki romanları severim ve uzun zamandır bu türde bir kitap okumadığımı fark ettim. Para da bu türün olmazsa olmaz özellikleri olan akıcılık ve sürükleyicilik kavramlarını fazlasıyla içinde barındıran bir roman. Birçok yorumda bahsedildiği üzere “film gibi”.

Okumayanların merakını baltalamayı sevmediğim için incelemelerimde senaryolardan ve karakterlerden mümkün olduğunca bahsetmemeye çalışırım ama bu romanda akıcılık ve sürükleyicilikten başka değinilecek pek bir şey olmadığından ve bende soru işareti uyandıran birkaç nokta sebebiyle kurguyu biraz deşeceğim…

-----------------SPOİLER İÇERİR-------------------
İnes ve kardeşlerine ne oldu? Bir anda nereye kayboldular?

Mafya dünyasının içinde büyüyen İtalo, neden hiç yol yordam bilmiyor?

Herkes gaddarken Yudelman neden bu kadar iyi?

Son bölümde Mamma şifresini Yudelman’ın keşfettiği anlar, sadece bana mı basit geldi?

Herşey gayet gerçekçi ilerlerken, bir anda neden “yok canım bu kadar da olmaz” dedirten şeyler oluyor?
-----------------SPOİLER İÇERİR-------------------

Bunlar gibi birkaç soru daha var aklımda, romanı okuyan arkadaşlarla değerlendirilmek üzere bekleyen…

Karakterler biraz fazla olsa da hikayeye dahil oluş şekillerinin iyi ayarlanışı sebebiyle okuyucunun zihnine yerleşmeleri zor olmuyor… Benim favorilerim Folco Mori ve Homer Kloppe oldu.

Sonuç olarak güzel bir roman okudum diyebilirim, son derece keyif vericiydi. Bu tarzı sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Puanım 8/10
ataç ikon Para
kitaba 8 verdi
12 beğen · 7 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Sonuç olarak güzel bir roman okudum diyebilirim, son derece keyif vericiydi. Bu tarzı sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum." Keyif alarak okumuş olduğuna sevindim @cihan-yildiz .Bunu itiraf etmekle kalmamış bir de "(...) kesinlikle tavsiye ediyorum." demişsin.Sana PARA romanını okumanı önerdiğimi herkes duysun şu hâlde...
13.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sorduğun sorulardan ilkini ben de merak etmiştim.
13.01.16 beğen cevap
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Evet abi, senin önerinle okuduğum Para romanını beğendim :) mantı gününde masaya yatırmak üzere eleştirel sorular hazırladım kafamda... Uzun uzun konuşabiliriz artık Para'yı ;)
13.01.16 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
,
13.01.16 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Müvekkilimin yanında bulunacağım Sn.Cihan Yıldız..:)
13.01.16 beğen cevap
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
İyi olur Sn. @karacurin :) Deplasmanda @semih-oktay 'a fazla yüklenemem. Ama seninle atışabiliriz rahatça...10 puan + 10 yıldızı söktüreceğim bu kitaptan ;)
13.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hah,hah,haa!.. @cihan-yildiz PARA romanı şaheser bir romandır bi' kere.Dahası "roman gibi roman" varsa o da işte bu Pierre Rey'in yazdığı Para romanıdır.Hem @karacurin okudu bu romanı.Romanın sıkı bir roman olduğu konusunda hiçbir endişemiz yok bizim @karacurin ile birlikte. Yıldızları sökemeyeceğini bil şimdiden!
13.01.16 beğen cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

para para paraa
Bir çok kitapta ilk elli sayfa sıkıcı başlar fakat bu kitapta söz konusu değil, olaylar ilk sayfadan başlıyor son sayfaya kadar hız kesmeden devam ediyor.Olaylar o kadar iç içe geçmiş ki kitaptan kopmadan okumaya devam ediyorsunuz,yazar dinliyormuşsunuz gibi hissediyorusunuz.Kitaptaki bence en sıkıntılı kısım kişiler çok olduğu için biraz karışıyor.Hikaye basit fakat olayların akıcılığı kitabı güzelleştiriyor.
ataç ikon Para
kitaba 8 verdi
17 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Kitaptaki bence en sıkıntılı kısım kişiler çok olduğu için biraz karışıyor." Yanlış!
29.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@earslan "Kitaptaki bence en sıkıntılı kısım kişiler çok olduğu için biraz karışıyor." diye suçlama lütfen! "Kitaptaki bence en sıkıntılı kısım kişiler çok olduğu için biraz karıştırdım." olmalıydı.Ben isimleri hiç mi hiç karıştırmamıştım misal.Gülümsedim.
29.12.15 beğen cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
ben ilk yüz sayfa baya karıştırdım :)
29.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ceza olsun için kitabı bir daha okumalısın şu halde!..
29.12.15 beğen cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
cezayı iki tabak fazla mantı doldurmaya çevirsek :)
30.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Olur mu olur! Bu sözünü unutma @earslan !
30.12.15 beğen cevap
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Semih Oktay abimizin öve öve bitiremediği, üstüne roman okumadım dediği kitap Para...

Yazarın anlatımındaki akıcılık gördüğüm kadarıyla diğer incelemelerde de ilk vurgulanan konu olmuş ki hakikaten de öyledir. Baştan sona sıkıldığım tek bir bölüm dahi olmadı.

Bu romanı okuyayım da aydınlanayım, birşeyler öğreneyim, bilgim artsın gibi bir yaklaşımla ele alırsanız beğenmemeniz normaldir. Oysa tıpkı bir filmi izlemeye başlarkenki gibi ya da tiyatroya giderkenki gibi ele alınırsa, kitap için ayrılan vaktinizin tamamından büyük keyif alacağınızdan kuşkunuz olmasın. Kitabın yazıldığı dönemde insanların vakit geçirme aktivitelerinin en önde gelenlerinin bu tür romanlar yani akıcı bir olay örgüsü, iyi bir anlatım, merak gibi unsurlara sahip kitaplar olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Biz günümüzde bunu ağırlıklı olarak sinema ile yapıyoruz. Sonuçta kimse sinemaya gidip bir film izleyeyim de aydınlanayım, bilgim artsın demez, amaç keyif almaktır ve bu kitap da işte o keyifi veriyor bize.

Bilgi hiç mi yok dersek, elbetteki mafya ilişkileri, isviçre bankaları ve bankacıları, birkaç farklı işkence ve öldürme tekniği! :) gibi bazı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kitapla ilgili aklımda kalan en ilginç ve güzel şey ise, kitap boyunca baştan sona herkesin Para'nın peşinde olduğu, herşeylerinin Para olduğu bir kitapta, baş karakterlerden biri olan İtalonun karısıyla tanışmasının anlatıldığı bölümde, fakir olan Angelanın Parayı defalarca elinin tersiyle ittiği o sahnelerdi...

Okuyanlar için hatırlatma olması açısından ilk iki bölümde aldığım notları da ekleyerek incelemeye son vereyim.

Giriş
Roland ve Luciano,
Lokomotifin üstündeki kesik bacakla şaşırtıcı bir giriş. Doğallıktan uç bir olaya geçiş.

1. Bölüm
Morthy O'Broin ve Judith(Karısı)
Uyuşamayan bir çift. Morthy karısını terk ediyor. Garip! Karısının son sözü 'hap' oldu.

Renata ve Kurt
Uçaktan para yağıyor. Halk paraya saldırıyor, paraya değer vermeyen insan yoktur. Renata Kurt'a tüm alanlarda haksız olduğunu ispat etme girişiminde. Evlenecekler! Deli bir kız, kışkırtmaya gelmiyor. Fakültedeki kafaya makarna boşaltma anısı herşeyi yapabileceğinin ispatı. Başka ne çılgınlıklar yapacak acaba?

Zaza, Jimmy(Fotoğrafçı) ve M.O'Broin,
Zaza tuhaf biri. Jimmynin yaptığına rağmen -fotoğraflarının pornografik bir dergiye verilmesi- hala Jimmy ile görüşüyor! Morthy ile tanışması da bu olaydan çıkar sağlama çabasının sonunda oluyor! Kendi çıkarına olan herşeyi yapabilecek biri. Morthy'nin som altından fil cevabı gülümsetti :)

-Commissione 11 büyük adam-
Vurgusu yapılanlar;
İtalo "Bebek", Carlo(İtalodan yediği kafa sonucu çenesi kırılmış vaktiyle ve ön dişleri havada uçmuştu! Pardon biri uçmadı, biri italonun alnına takılı kaldı), Zu Genco Volpone "Don", Moshe Yuldeman.
Yuldeman dikkate değer biri, çok akıllı, matematik zekası ileri, sayılarla arası iyi.
Telgrafta 1976 yılının hasılatı yazıyor; "Out" 2 milyar dolar.

İnes(zenci, oldukça uzun biri, bir metres aynı zamanda ve prenses olduğunu iddia ediyor. Ki korkarım yalan söylemiyor) :) Orlanda "Lando" İnesin jigolosu gibi, bu kız bu adama herşeyi veriyor. Landonun kuşları sevmekten anladığı papağanın kafasını ısırarak koparmak!


2. Bölüm
Homer Klopee(Bankacı ve tam bir profesyonel, para onun işi, herşeyi para ile çözebiliyor, para onun tüm noksanlıklarını kapatabiliyor), Andre Leavin(Şirket yöneticisi, komik doğrusu 1 milyon 600 bin doları var alttarafı ve Klopee'nin onu müşteriden sayıp ayaklarına kapanmasını umuyor), Genco Volpone(Klopee'nin müşterisiymiş, bu sahnede O'Broin de var. Şifre "Mamma")
Şu çılgın Renata Klopee'nin kızıymış!

Pietro Biasca(Ayakkabıcı, ayakkabıdan müşterisini tanıyabilme özelliği var)
Polisler geldi sorgulama ve... Lokomotifin üstündeki ayakta çıkan ayakkabı! Gencoya aitmiş! Don Genco öldürüldü anlaşılan.

Ines Klopee ile buluştu kasadaki paralarla yatak yaptılar. Fantezinin böylesi!

Morthy O'Broin da Zaza ile otelde.

İtalo iyi bir parça ile otelde! Sanırım şehir için kaçamak yapma vakti bu gece!
Angela(Karısı)ile telefonda görüştüler, polisi aradı. Kızı kovdu. Genco haberi duyulmaya başlıyor!

Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar...
ataç ikon Para
kitaba 8 verdi
24 beğen · 10 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
PARA romanının incelemesini yazsaydın keşke Sezgin,sen özetini yazmışsın! Velakin pek de iyi yapmışsın. Beğendiğine sevindim.Okumaktan keyif almak için bu roman,diyorsun;evet;bu konuda haklısın."Semih Oktay abimizin öve öve bitiremediği, üstüne roman okumadım dediği kitap Para..." Bu da doğru ve hatta "roman gibi roman" okuduysam kırk küsur yıldır işte bu PARA romanı bunların başında geliyor,diyorum.Romanı okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum.
23.12.15 beğen 1 cevap
Sezgin Taşcı (@sezgintasci)
,
23.12.15 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.12.15 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
,
06.01.16 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
17.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
14.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.09.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
02.02.19 beğen cevap
/ 2