up
ara

Sabah Uykum

Sabah Uykum Konusu ve Özeti

Sabah Uykum
Soğuk Kahve kitabıyla ünlenen Ahmet Batman'ın ikinci kitabıdır. Bu kitabında da aşk üzerine yazılmış kısa sözler ve denemeler bulunuyor.
Yazar:
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054771769
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2012
Belki bir kitabın aynı sayfasında ağlamışızdır. İşte bu haberimiz olmadığı halde dünyanın en güzel karşılaşması olabilir.

Ben anlam veremiyorum yani neden bittiğine değil madem bitecekti neden bu kadar hevesli başladık? Ben ikimizdeki bu hevese anlam veremiyorum. Ne oldu bize bilmiyorum ama iyi şeyler olmadığını çok iyi biliyorum. Ya çok yanlış zamanda karşılaştık ya da hiç karşılaşmaması gereken iki insandık. Biz neydik bilmiyorum. Sevgili desem değil, aşık desem değil bildiğin rastlantıydık işte ondan öte gidemedik.

Ahmet Batman, Soğuk Kahve kitabı ile bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Kendine tarz üslubu ve Kahraman Tazeoğlu’na benzeyen mükemmel cümleleri ile özellikle gençler arasında büyük beğeni toplamıştı.

Yazar okurlarını ikinci kitap için hiç bekletmedi ve Soğuk Kahve’nin ardından hemen Sabah Uykum kitabı ile yeniden okurlarının karşısına çıktı.

Sabah Uykum romanında yine herşeyi bulmak mümkün. Aşk, sevgi, hayal kırıklığı, ayrılık, güzel sözler, kafiyeli cümleler, insanın için eriten söylemler, aşk acısı, sitem. Yani aşka ve hayata dair yine güzel bir el kitabı diyebiliriz.

Ahmet Batman ilk kitabı olan Soğuk Kahve ile aslında ikinci kitabının sinyallerini ve dahası adını veriyordu. Soğuk Kahve kitabında geçen “seni sabah uykum kadar seviyorum” sözünden yola çıkarak okurlarına Sabah Uykum kitabı ile sürpriz yapıyor.
Sabah Uykum kitabının Soğuk Kahve kitabından pek farkı yok. İçindekiler kısmı sadece 8 sayfa tutuyor. Her sayfada farklı bir yazı var. Kitabın sonlarına doğru 2 bazen de 3 sayfayı bulan yazılar görmek mümkün. Her yazı güzel ama hepsini özetlemek pek mümkün olmadığı için bazıları anlatmakta fayda var.

Örneğin “İlla Yarım Kalacaksa, Yarım Sende Kalsın” yazısı çok güzel. Haftada altı gün sev beni, bir gün dinlen, o gün ben seni dinlerim gibi iddialı bir söz var içinde. Biraz komedi ama çokça aşk var içinde. Adeta şiir gibi bir yazı.

Dünyadaki en büyük acı belki de sarılacak birinin olması. Tabi öyle yazmıyor ama okurken ben onu çıkartıyorum yazılardan.
Yazıların birinde ise ilginç sorular var. Belki de kendimize hiç sormadığımız sorular. Örneğin ölmeden önce en son hangi şarkıyı dinleyeceğiz yada hangi filmi izleyeceğiz. Ama bunların bir önemi yok aslında ölmeden önce en son seni sevdikten sonra.

Yazar arada kişisel gelişim kitapları yazarlarını iğneliyor ama sonra kadın erkek ilişkilerine dair ilişki gelişim bilgisi sunuyor. Bunu kıskançlık üzerine yapıyor. Kıskançlığın ilişkileri nasıl yıprattığını ve nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Hayatı nasıl yaşanması gereken yazı ise sonu ile büyülüyor. Hep sevdiğini en sona bırakan insanlara sesleniyor. İnsanın sevdiği şeyleri sona saklamak yerine daha fazla yapması gerektiğini belirtiyor. Örneğin elmanın en güzelini sona saklamak yerine hemen en güzelini yemesi gerektiğini hatta yememesi gerektiğini ve sevdiği insana vermesi gerektiğini söylüyor. Çünkü hiçbir şey ondan daha değerli değildir.

Kitapta en dikkat çeken yazıların başında ise anneler ile ilgili olanlar var. Sürekli bir ölüm korkusu ile anne sevgisi çok derin işlenmiş. İnsan her an annesini kaybedecekmiş gibi hissediyor ve kitabı bırakıp annesine sarılası geliyor.

Bir taraftan gece sorular üzerinde ne var sorusuna eğlenceli bir şekilde yaklaşıyor diğer taraftan her zaman dünyanın en güzel kızı elini tuttuğun kızdır diye de nasihat veriyor. Diğer taraftan da ara vermelere dair çok güzel iğnelemeler gönderiyor. Bunu yaparken de güldürüyor.

Ve kitap böyle devam ediyor. Bazen tek bir cümle sizi etkiliyor bazen koca bir yazı dilinize dolanıyor. Aşk olmayan bir hayat büyük kayıptır ama böyle kitapların olmadığı bir dünyada düşünülemez.
aLoNe

aLoNe

@alone

Seni Sabah Uykum Kadar Çok Seviyorum
Soğuk kahve kitabından sonra en iyi çıkış yapan kitabı olarak bilinmektedir. İçinde aşkı daha çok benimseyen ve kalbi besleyen söz, içeriklerle kendini tamamlamayı başarmıştır. Sevginin bileşeni olan kıskançlıkla yoluna devam etmiştir. Sözlerle, duygulara yer bırakılan her sayfa insanın aydınlanmasına büyük ölçüde yardımda bulunmuştur. Sebepsiz konamayan sevginin, olup da kabullenemeyen kişilerin derin duyguları kimi zaman bir deryaya benzer. Dalgalandıkça sudan alev alır, tek bir nefesle yazılır. Kullanılan her kelime içindeki duyguların esiri olmuş durumundadır. Bırak böyle kalsın sevgimiz derken bile insan kendine ne kalacağını bilemeden her türlü hüzne sebebiyet verir ki bu da sevginin bir yolu. Daha fazla uzatmadan okuduğum kitabın isminin nereden geldiğini de dile getirmek istiyorum. Soğuk Kahve kitabının " Seni Sabah Uykum Kadar Çok Seviyorum" alıntısından doğmuştur bu kitap. Aşkı, sevgiyi ve kıskançlığı dile getiren bu kitabı sizlere tavsiye ediyorum.
Keyifli Okumalar :))
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum - Ankara

Ben kitapları bu yüzden seviyorum. Tanımadığınız insanlarla aynı sayfalarda karşılaşmak, haberiniz olmadığı halde aynı sayfalarda ağlamak çok güzeldir. Kimse kimseyi yargılamaz, ayıplamaz, sorgulamaz. Hepimiz mutsuzluğa yedek olmak isterken, hayat bizi kadrolu mutsuz yapabilir. Çünkü, beynimizin yüzde doksanı olumsuz olarak çalışıyor. Geriye kalan yüzde onluk kısmını çalıştırabilen insanlar ise mutlu oluyor. O kadar çok olumsuzluklara odaklanıyoruz ki, güzel olan hiç bir şeyi göremeyen kör oluyoruz. Bu kitabı okurken bir çok kere "haklısın" dedim Ahmet BATMAN'a. Elbette diye(mediğim) yerlerde oldu. Aşk var. Ayrılık var. Ölüm var. Bu arada okuyacağınız kitap sadece bir aşk kitabı da değil. "Siz kalbinizi açarsanız birileride yolunuzu açar" derken sabah uykuları gibi sevebileceğiniz kişiler olsun hayatınızda. "Ellerin başkasına benim kadar yakışmaz, bilirim." derken ise fazla söze gerek olmadan noktayı koymak gerekiyor. İyi okumalar.
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba 8 verdi
0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Yazarımız otobiyografisinde de belirttiği üzere, konudan konuya atlama konusunda oldukça uzman. Birbiriyle alakası olmayan iki cümleyi arka arkaya kullanma konusunda da başarılı. Normalde 450-500 sayfalık bir kitabı iki günde bitiren biri olarak, yazarımızın 222 sayfalık kitabını 3 günde zorlanarak bitirdim. Kitabın bana hitap etmediği kesin :) Bu kitap ile birlikte Soğuk Kahve'yi de almıştım. Şimdi bir yandan onu nasıl okuyacağım diye düşünürken, diğer yandan da verdiğim paraya acımaya başladım. O değilde "AŞK DENEN ŞEYE İNANMAM AMA DUŞ ALMAYI SEVERİM." diyerek kendini anlatan yazarımız, nasıl oluyor da inanmadığı bir şey hakkında yazıyor ve yazdıkları bu kadar satıyor merak etmekteyim :) Koskoca kitapta sadece bir kaç tane cümle var sonuçta ki onları da facebook, twitter gibi sosyal medyada bolca görebileceğinizden eminim :) Kısacası ben pek beğenmedim ve okura bir şey katacağı inancında değilim...
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba 1 verdi
0 yorum
Bilgesu Kılıç

Bilgesu Kılıç

@bilgesukilic

Bu gibi kitaplar bana hitap eden kitaplar olmadıkları için, eleştirimi az da olsa taraflı bir yaklaşımla yazdığımı bilmenizi isterim.
Kitapta genel olarak saygı duyabileceğim tek şey bu kitap için harcanan enerji ve paradır. Onun dışında mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Kitabı sırf bu denli abartıldığı için okumaya çalıştım ve Ahmet Batman'ın diğer kitabı gibi harcadığım paraya acıdım. Edebi bir eser, kesinlikle değil. Aşk oldukça basit bir şekilde anlatılmış, mahalle ağzı yine ağır basmış. Kitapla ilgili beni bu kadar hayal kırıklığına uğratan en büyük özellik, yazarın "yazar" vasfı taşımaması. Yoldan gelip geçen herhangi bir insanın da kolaylıkla yazabileceği bir "kitap"
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba 2 verdi
0 yorum
Dilhun

Dilhun

@beyzan

Maksadım kimseye kesinlikle yermek değil. Sadece bu kitabı edebi yönden ya da kitabın size bir şeyler katıp katmadığı açısından değerlendirir seniz elde var "0" Kitap okumaya yeni başlamış,ağır ya da edebi romanlar okumamış, kitaplarla fazlaca içli dışlı olup bi kitabın ağırlığının neye bağlı olduğunu anlayamamış,duyguları körpe,aşkı körpe olan insanların beğenebileceği bir kitap. Eğer aşk ağırlıklı bir roman istiyosanız, size sevgiyi tattıracak Nazan BEKİROĞLU okumanızı tavsiye ederim. Duyguları yeni yeni ortaya çıkan büyüme çağında ki gençlerin okuma hazzı duyacağı, ama eminim ki o evreleri atlattıktan sonra dönüp yüzüne bakmayacakları bir kitap.
Size yine de keyifli okumalar..
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba 8 verdi
0 yorum

Sabah Uykum - S41

Ben aslında sana bizi anlatmak isterdim yani tamamlanmayan bir biz ne kadar anlatılırsa o kadar işte. Dün gece izlediğm filmin yarısında kaldım oysa film çok güzeldi ama alışmışım ben her şeyin yarısında kalmaya. Sen de çok güzeldin en yarım halinle bile çok güzeldin.
Cemile Yetim tarafından eklenmiştir.
Halil Yakut

Halil Yakut

@liveyourlife - Hatay / Antakya

Olmadı, açar bir Zeki Müren şarkısı dinleriz. Sonra gözlerin doğar gecelerime, sonra bulamazsın benim gibi seveni, sonra sen kimseyi sevemezsin... Unutamam seni derken Paşamız sorarım kendime unutamadım mı diye. İnsan ezberlediklerini kolay unutamıyor. Çarpım tablosundan farkın yok, kolaysa sen unut iki kere ikinin dört ettiğini...
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin Doğan

Selin Doğan

@selindogan0

Savaşımız dünyadaki bütün çocuklara çikolatanın tadını öğretmek olmalı.
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Halil Yakut

Halil Yakut

@liveyourlife - Hatay / Antakya

Önce kendine bağlayıp sonra gidenler var, en çok onlara kızıyorum. Neden yapar ki bir insan bunu? Önüme binlerce soru getir, cevaplarım. İstersen üniversite sınavlarında tam puan alırım. KPSS'de rekor kırarım ama bana o soruyla geldiğinde verecek cevap bulamam. Susarım çünkü söyleyecek bir şey yoktur. İşte bence o insan yalandır. Sevdiği de yalan, varlığı da yalan, kaldığı da...
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Halil Yakut

Halil Yakut

@liveyourlife - Hatay / Antakya

Gitmek başkalarına karışmaktır, kalmak kendine bile karışamamaktır. Kim daha çaresiz? Kim daha umutsuz? Kimin gözyaşı daha masum? Arkandan baktın mı sen hiç? Bakamazsın değil mi? Sen kendi gidişini seyrettin mi hiç? Seyredemezsin ki.
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Acılar beyninin sana kıyabildiği kadar... Mutluluk zaten beynine çok uzak çünkü beynin yüzde doksanı olumsuza çalışır. Olumsuz olsa yine iyi... Olumsuza çalışıyor... Bu ne gayret be oğlum. Kazık mı çakacaksın sanki. Bir kendine gel, beyninin yüzde onu ile yaşa biraz. Olumluya çalış, sevmeye alış...
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
20
KİTAP
Tüm Zamanların En Kötü Kitapları
Bir kitap ne kadar kötü olabilir ki? Bazen daha ilk sayfalarda bıraktığımız, bazen zevkimizden uzak olduğunu düşündüğümüz, ba...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...