up
ara

Hasretinden Prangalar Eskittim

Hasretinden Prangalar Eskittim Konusu ve Özeti

Hasretinden Prangalar Eskittim
Leylim Leylim kitabının da yazarı Ahmed Arif tarafından kaleme alınan Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı Şiir (Yerli) , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789753426527 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hasretinden Prangalar Eskittim isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Kitap Türk Edebiyatının En İyi Şiir Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Hasretinden Prangalar Eskittim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753426527
Sayfa: 184 sayfa
Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu. Ahmed Arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de ardından 68-78 kuşaklarının memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgeliyor. Kitabın bu 40. yıl özel basımıyla Ahmed Arif`in dizeleriyle, eski kuşaklara bir kırmızı karanfil vermek istedik. Daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik. Ahmed Arif (1927-1991) Diyarbakır doğumludur. Ortaöğrenimini Afyon Lisesi`nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi`nde felsefe eğitimi yaparken Ceza Yasası`nın 141. ve 142. maddelerine aykırı eylemde bulunma savıyla ilki 1950, ikincisi 1952-53 olmak üzere iki kez tutuklandığından öğrenimini tamamlama olanağı bulamadı. Çeşitli Ankara gazetelerinde çalıştı. Şiirleri 1944-55 arasında dönemin dergilerinde yayımlandı. İlk ve tek şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968`de basıldı. Günümüze kadar defalarca baskı yapan kitap, başta 68 ve 78 döneminin sosyal muhalefet hareketleri olmak üzere geniş bir okur kesimi tarafından benimsendi ve bir klasik haline geldi.
Mehmet

Mehmet

@yoldas - Tunceli / Dersim

Engereklerin, çıyanların, aşımıza ekmeğimize göz koyanların,cellatların, halden bilmezlerin, ferman yazan yazıcıların, dört yanımızı sarıp sarmalamış puştların, fırsatçıların, çıkarcıların, fesatların, katillerin, katliamcıların, kan emicilerin, sömürenlerin, alın terimizi emeğimizi gasp edenlerin,cennete gitmek için dünyayı cehenneme çevirenlerin yarattığı acıları öfkeye, öfkeyi isyana, isyanı dağlara taşıyan Ahmed Arif seni yüreğinden öpüyor ve saygıyla selamlıyorum. Nazım Hikmet'in metropollerdeki çığlığı, Ahmed Arif'le dağlarda, ovalarda, kırsalda buluşur.
Her satırından bir mısra, her mısrasından bir şiir, her şiirinden bir roman yaratılır. Çevirdiğiniz her sayfada acı bir olayı anlatan mısraların altında ezilip, yüreğinizde biriken öfke ve isyan gözlerinizden bir yağmur seli gibi akmaya başlar. Nasıl akmasın ki. 33 kurşun şiirinin hikayesini biliyor musunuz? '' 30 Temmuz 1943 günü Van'ın Özalp ilçesinde 33 Kürt köylüsü, gözaltında tutuldukları sınır karakolundan alınır ve içlerinden 32 si kırsal alanda kurşuna dizilerek öldürülür. Katliamdan kurtulan tek kişi bir taşın arkasına gizlenmiş ve cinayetleri başından sonuna kadar izlemiştir. Suçları ise sınırı izinsiz geçip hayvan ticareti yapmak.. Özalp sulh mahkemesi sanıkları suçlu bulmaz ve serbest bırakır. Ancak bu iş burada kalmaz. Artık olaya 3.Ordu Müfettişi Mustafa Muğlalı karışmıştır. Muğlalı 24 Temmuz günü Van'a ulaşır ve daha orada generallerle yaptıkları toplantıda bu köylülerin yeniden gözaltına alınıp öldürülmesi kararı alınır.'' Aradan yıllar geçer Muğlalı 1950 ler de idam cezasına çarptırılır. bu ceza 20 yıl hapis cezasına çevrilir. Tarihe de bu olay Muğlalı olayı olarak geçer. Kanlı tarihimize.
'' Turna sürüsü değil bu
Gökte yıldız burcu değil
Otuzüç kurşunlu yürek
Otuzüç kan pınarı
Akmaz
Göl olmuş bu dağlarda. ''

Bu acıyı bu katliamı anlatacak bir cesur kalem lazımdı oda Ahmed Arif oldu. Mehmed Uzun diyor ya; " İsyanları ve başkaldırıları hep bu kadere'' diye...
Ahmed Arifler, Nazım Hikmetler, Mehmed Uzunlar, Yaşar Kemaller terk etti bizi, kim yazacak şimdi küçükken el salladığımız uçakların bombaladığı Roboskili çocukları?

Sevdalıysanız, yüreğinizde yanan bir aşk ateşi varsa, yarinden ayrı düşmüş sürgün edilmiş kocaman kocaman özlemleriniz varsa, yoksulsanız çiyanların engereklerin pençelerinden kurtulamıyorsanız, katledilmiş ve katledilmekte olan bir halkın kendisiyseniz, fermanınızı yazan alçak ellerin taktığı kelepçeler sizi demir parmaklıklar arasına tıkamışsa, ya da bir hiçseniz, indirin tozlu raflardan Ahmed Arif'in Hasretinden Prangalar Eskittim kitabını, sığınılacak bir limandır. Sevdanızıda, özleminizide, öfkenizide, hep diri, hep canlı tutar. Ben diyeyim yirmi siz deyin otuz kez okumuşumdur bu kitabı. Bazen okumaktan korkar, bazen ise okumak için saldırırım sayfalarına. Kavga ederim mısraları ile. İsyan ederim, insan soyunun insanlıktan bu kadar çıkabilecek olmasına. Özlerim, kimi özlediğimi bilmeden ''birilerini'' tanımadığım bir tendir. Bazen susarak, sessiz özlerim. Bazen bağırarak çağırarak özlerim. Bazen demir parmaklıklar arkasından özlerim, gökyüzünü, tanımadığım sevgiliyi. Bazen tecritte hasta bir tutsak olurum, özlemlerimi de sevdamı da tutsak ederim, yüreğimin en derin yerine. Fermanımı yazan cellatlar sadece bedenimi tutsak eder, teslim alamadıkları düşüncelerimi '' dar ağacına '' çekerim, kendimi yargılarım, düşüncelerimi, fikirlerimi, vicdanımı, kararmaya ramak kalmış yüreğimi, yargısız infaz eder,darağacını kurar, tekmeyi kendim atar, cellada bırakmam işimi, mezarını kazar, gömerim. Çekilirim bir kenara otururum, sığınırım yine Ahmed Arif'e mezara gömdüğüm bütün duyguları, düşünceleri,acıları, hüzünleri, özlemleri, tanımadığım sevgiliyi, uykusundan uyandırır, sessizliği bozarım. İşte o zaman korkun benden derim...

'' Defterler dolusu şiirim vardı. Gecede 8-10 sayfa yazardım. Elbette kaliteli olanı vardı, olmayanı. Her biri bir kızda kaldı. Bir çoğu da poliste. Geri alamadım, vermiyorlar. ''
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Yine Metis tarafından olabilecek en iyi şekilde hazırlanmış bir kitap. Ahmed Arif'e dair yazılanlar, Ahmed Arif'in şiire bakışını, şiire karşı duruşunu veren düşüncelerine dair kesitler; bilhassa Nazım Hikmet'le alakalı kısımlar... Orhan Veli'ye bir miktar "serseri" gözüyle bakmış ama, olsun, belki haklıdır, Orhan Veli'yle payton gezilerine çıktıklarına göre, vardır mutlaka aralarında bir bağ. Keza: "Orhan Veli de benim şiirimi bilirdi. Büyük hayranlıkla, büyük saygıyla karşılardı."

Adından bile etkileyici, çarpıcı olan bir kitap Hasretinden Prangalar Eskittim. Aslında "Hasretinden Prangalar Çürüttüm" olacakmış ama Ahmed Arif hoş bulmamış bunu. Yine adından anlaşılacağı üzere ziyadesiyle derin bir kitap, iliklerinize kadar hissetmeyecekseniz okumanızı tavsiye edemem.

İçli okumalar.
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54 - İstanbul

Bir şairi eleştirmek bana saçma gelir... Yüreğimizin teline dokunmaz bazen ama başkaları için çok şey ifade eder mısralar...

Bu kitapla birlikte bir şairi tanıdım,bazı mısralarında istediklerimi buldum bazılarını sevmedim. Bazılarında hızlıca geçtim. Beni derinden etkilediğini söyleyemem ancak farklı bir tınısı olduğu aşikar.
Kitabın sonunda güzel bir söyleşi var. Ve Cemal Süreya'nın güzel bir yazısı...

Orhan veli istanbuldan
Atilla İlhan Paristen
Nazım Hikmet ovadan
Ahmed Arif ise mapushaneden sesleniyor bize
Tıpkı bu şiirde olduğu gibi

Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahzun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin..
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

Hasretinden Prangalar Eskittim,Ahmet Arif'in tek şiir kitabı bildiğim kadarıyla.İlk kez 1968 yılında yayımlanmış...Bir teki bile yabana atılamayacak şiirlerin olduğu bir eserdir.Ahmed Arif'in şiir kitabını 19 Nisan 2010 Pazartesi günü baştan sona okudum.

Dallarını kıracak kadar meyveyle yüklenmiş ağaçlar gibidir Ahmet Arif...Ağaçlardan tek farkı şiir yetiştirmiştir duygu yüklü çatal yüreğinde.
0 yorum
Zemzem Küçük

Zemzem Küçük

@zmzmkck

Şiirleri buram buram Anadolu kokan, okurunu alıp hayatını yaşamış olduğu yere götüren gönlü memleket dolu şair...
Kitabın sonunda hayatını başka şairlerden ve kendisinden dinleme şansı bulabileceğimiz ARİF'in tek kitabı...
Anadolu kırsalını özleyip, bu özlemini satırlar arasında kaybolarak gidermek isteyenlere tavsiye edilecek nadide bir şiir kutusu... Okunmalı... Kütüphanenizde yer etmeli...
0 yorum

Hasretinden Prangalar Eskittim - S41

Rüya, bütün çektigimiz.
Rüya kahrım, rüya zindan.
Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram...
Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
İki yitik hasret,
İki parça can.
Çatladı yüreği çakmaktaşının,
Ağıyor gök kuşaklarının serinliğinde
Çağlardır boğulmuş bir su...
Ağıyor yeşil.
Ays tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

‎''El, ayak buz kesmiş, yürek cehennem...''

Ahmed ARİF / Karanfil Sokağı
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Didem Yalınkılıç

Didem Yalınkılıç

@arifmisali

Seni, anlatabilmek seni.
İyi çocuklara, kahramanlara.
Seni anlatabilmek seni,
Namussuza, halden bilmeze,
Kahpe yalana.

Ard-arda kaç zemheri,
Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu.
Dışarda gürül-gürül akan bir dünya...
Bir ben uyumadım,
Kaç leylim bahar,
Hasretinden prangalar eskittim.
Saçlarına kan gülleri takayım,
Bir o yana
Bir bu yana...

Seni bağırabilsem seni,
Dipsiz kuyulara,
Akan yıldıza,
Bir kibrit çöpüne varana,
Okyanusun en ıssız dalgasına
Düşmüş bir kibrit çöpüne.

Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin,
Yitirmiş öpücükleri,
Payı yok, apansız inen akşamdan,
Bir kadeh, bir cigara, dalıp gidene,
Seni anlatabilsem seni...
Yokluğun, Cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini...

Ahmed Arif
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti - Ankara

Mağlup mu desem mahcup mu?
Ama ikiside değil,
Ben garip, sen güzel, dünya mutlu...

(Tutuklu, s.153)
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Umut

Umut

@yumuk - Kocaeli / İzmit

'Bir ufka vardık ki artık
Yalnız değiliz sevgilim.
Gerçi gece uzun,
Gece karanlık,
Ama bütün korkulardan uzak.
Bir sevdadır böylesine yaşamak,
Tek başına
Ölüme bir soluk kala,
Tek başına
Zindanda yatarken bile,
Asla yalnız kalmamak.' sf. 20

'Seni, baharmışın gibi düşünüyorum,
...
Nelere, nelere baskın gelmez ki
Seni düşünmenin tadı...' sf. 97
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

Başım gözüm üstünesin
Suskum, avazım üstüne...
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
36
KİTAP
Türk Edebiyatının En İyi Şiir Kitapları
Şiir, her satırında derin düşünceler barındıran edebi bir sanattır. Türk edebiyatının kocaman dünyasında birkaç cümle ile yoğ...
45
KİTAP
En iyi şiirler ve şairler
En iyi şairlerin en iyi şiir kitapları, derleme en iyi şiirler bu kitaplarda. Şiir severlerin mutlaka edinmesi ve okuması ger...
11
KİTAP
Aşk mı? Biz Aşkı Kitaplarda Sevdik
Bazen gerçekçi bazense gerçek olamayacak kadar büyülü... Aşkı sevdiren en güzel aşk kitapları bu listede....
104
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...
24
KİTAP
En Çok Etkilendiğim, Beni Geliştirdiğine İnadığım Kitaplar
Bittiğinde kendini gelişmiş ve olgunlaşmış hissettiğin, bilgi bakımından doyurucu, düşünce yapını kuvvetlendiren en etkileyic...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Seni gördüğüm zamanlar ve seni tekrar görmek icin beklediğim zamanlar… paylaşım fotoğrafı
"Seni gördüğüm zamanlar ve seni tekrar görmek icin beklediğim zamanlar…"
Tüm zamanımı ikiye ayırdım :

Seni gördüğüm zamanlar ve seni tekrar görmek icin beklediğim zamanlar…

Sızlar bir yerlerim,

Adsız ve kayıp, sızlar,

Usul, usul,

Dargın..!


*
Latif ve narin ne vardıysa içimde, hoyratça kırdı geçirdi dünya,
Memnunum.
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
asue

asue

@a320

 paylaşım fotoğrafı
”Maviye
Maviye çalar gözlerin,
Yangın mavisine
Rüzgârda âsi,
Körsem,
Senden gayrısına yoksam,
Bozuksam,
Can benim, düş benim,
Ellere nesi?
Hadi gel,
Ay karanlık...”
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

 paylaşım fotoğrafı
ADİLOŞ BEBENİN NİNNİSİ


Varamaz elim
Ayvasına, narına can dayanamazken,
Kırar boynumu yürürüm.
Kurdun, kuşun bileceği hal değil,
Sormayın hiç
Laaaaal...
Kara ferman çıkadursun yollara,
Yarin bahçesi tarumar,
Kan eder perçem

Olancası bir tutam can,
Kadasına, belasına sunduğum,
Ben öleydim loooy...
Elim boş,
Ayağım pusu.
Bir ben bileceğim oysa
Ne afat sevdim.
Bir de ağzı var dili yok
Diyarbekir Kalesi...Açar,
Kan kırmızı yediverenler
Ve kar yağar bir yandan,
Savrulur Karacadağ,
Savrulur zozan...
Bak, bıyığım buz tuttu,
Üşüyorum da
Zemheri de uzadıkça uzadı,
Seni, baharmışın gibi düşünüyorum,
Seni, Diyarbekir gibi,
Nelere, nelere baskın gelmez ki
Seni düşünmenin tadı...Hamravat suyu dondu,
Diclede dört parmak buz,
Biz kuyudan işliyoruz kaba - kacağa,
Çayı kardan demliyoruz.
Anam sır gibi saklar siyatiğini,
"Yel" der, "Baharın geçer".
Bacım, ikicanlı, ağır,
Güzel kızdır, bilirsin.
İlki bu, bir yandan saklı utanır
Ve bir yandan korkar
Ölürüm deyi.
Bir can daha çoğalacağız bu kış.
Bebeğim, neremde saklayım seni?
Hoş gelir,
Safa gelir,
Ahmed ARİF'in yeğeni...Doğdun,
Üç gün aç tuttuk
Üç gün meme vermedik sana
Adiloş Bebem,
Hasta düşmeyesin diye,
Töremiz böyle diye,
Saldır şimdi memeye,
Saldır da büyü...

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...

Bu, namustur
Künyemize kazınmış,
Bu da sabır,
Ağulardan süzülmüş.
Sarıl bunlara
Sarıl da büyü...
ataç ikon Hasretinden Prangalar Eskittim
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum