up
ara

Pis Moruğun Notları

Pis Moruğun Notları Konusu ve Özeti

Pis Moruğun Notları
Pis Moruğun Notları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Avi Pardo
Yayınevi: Parantez Yayınları
ISBN: 9789758441525
Sayfa: 176 sayfa
Bukowski''yi Dünya çapında meşhur eden, kültleşen öyküleri..."bir hafta kalıp içtim, kiranın bitmesini bekleyerek, sonra da Village'in dışında bir oda tuttum. derli toplu büyükçe bir odaydı ve çok ucuzdu, nedenini anlayamamıştım. köşede bir bar buldum, bütün gün oturup bira içtim. param hızla tükeniyordu, ama her zamanki gibi nefret ediyordum iş aramaktan. sarhoş ve aç geçirdiğim her dakikanın benim için özel bir anlamı vardı. o gece iki şişe porto şarabı alıp odama çıktım. soyundum, bir bardak bulup ilk şarabı koydum ve karanlıkta yatağa uzandım. işte o zaman anladım odanın neden bu kadar ucuz olduğunu. "L" treni pencerenin önünden geçiyordu. durak pencerenin önündeydi. tam önümde. odanın tamamı trenin ışığı ile aydınlanıyordu. ve bir tren dolusu yüz geçiyordu önümden. korkunç yüzler: fahişeler, orangutanlar, deyyuslar, kaçıklar, katiller, efendilerim. sonra tren yavaşça hareket ediyordu ve oda bir kez daha karanlığa gömülüyordu bir sonraki tren dolusu yüzlere kadar, ki her seferinde beklediğimden çabuk geliyordu. iki şişe şarap almakla ne iyi etmiştim."
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

'... devrim sözcüğü kulağınıza hoş geliyor değil mi?

ama hiç de öyle değildir. inanın bana.devrimin ne olduğunu bilmek ister misiniz? kan, bağırsak ve delilik. yolumuza çıktığı için ölen çocuklar, dünyadan habersiz yavrular, yanınızdaki kaltağın, hatta karınızın gözünüzün önünde kasaturalanıp ırzına geçilmessidir. bir zamanlar miki fare filmlerine gülen erkeklerin birbirine işkence etmesidir.

böyle bir eyleme geçmeden önce, eylemin ruhunun nerede olduğunu ve eylem bittiğinde nerede olacağını iyi düşünmek gerekir. dostoyevski'nin suç ve ceza'sına katılmıyorum. ''koşullar ne olursa olsun, kimseyi öldürme'' meselesi. iyi düşünmek gerek.

işin delirtici yanı (onlar) tek bir mermi sıkmadan canımızı alıyorlar. para babalarının şişko oğulları, beverly hills'de 14 yaşındaki kızların ırzına geçerken, ben bir yerlerde asgari ücretle belimi kırıyordum. helada beş dakika fazla kaldığı için kovulan insanlar gördüm. anlatmak istemediğim çok şey gördüm. ama bir şeyi öldürmeden önce yerine daha iyisini koyabileceğinden emin olmalısın. parklarda nefret palavraları sıkan siyasi fırsatçılardan daha iyi bir şeyler olmalı elimizde. bir şeyin bedelini ödemek canınıza okuyacaksa, 36 aylık garantiden fazlasını arayın.

devrime duyulan romantik özlemden daha fazlasını görmedim henüz. ne gerçek bir lider, ne de şimdiye kadar her devrim sonrası gelen ihanetin önüne geçebilecek bir platform. şayet birini yok edeceksem o adamın yerine karbon kopyasının gelmesini istemem. tarihi, bar helasında barbut oynayan ayyaşlar gibi harcadık. insan ırkından utanç duyuyorum ama bu utanca katkıda bulunmanın anlamı yok. elimden gelirse utancı azaltmak isterim...''
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Öncelikle Bukowski’yi herkesin rahatlıkla okuyamayacağı bir yazar olduğunu belirteyim. Ben bu tür kitapları sevdiğimden bir solukta okudum.

Bazı yazıları sizi alıp şehrin lağımlarına, kimsenin aklına getirmediği hayatlara, Amerika’nın farklı farklı siyasi olaylarına, evliliklerin gerçek yüzüne gibi bir çok konuya biraz yeraltı edebiyatından bakmanızı sağlıyor. Bukowski 2 bira yuvarlayıp geçmiş yazının başına o gün canı ne istediyse onu yazmış bize de okumak kalmış...

Herkese keyifli okumalar dilerim.

“Zaman bütün iyileştirmeleri yaralar.”

“Hayat ile sanat arasındaki fark sanatın daha katlanılır olmasıdır.”

“...insan ruhunun derisi yoktur, şarkı söylemek isteyen iç kıvrımları vardır, duymuyor musunuz?”

“Paraya ‘ekmek’ diyen ilk kişiye maaşı un olarak ödensin.”
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 9 verdi
8 yorum
iskoç (@iskoc)
"Öncelikle Bukowski’yi herkesin rahatlıkla okuyamayacağı bir yazar olduğunu belirteyim." Açar mısın ? Lütfen! Ne demektir OKUYAMAYACAĞI
02.02.19 beğen 2 cevap
Otman kara

Otman kara

@otmankara

hayatın kadınlarını baş tacı edinmiş,
içkiyi, yeni güne doğma amacı bellemiş,
sade,
gerçek ve kaba ve açık ama saçık değil ve bağımlılıkların ortasında, bağımsız bir hayat; Bukowski.. var olmamıza ve duyularımızı hala kullanabiliyor olmamıza, tekrar tekrar minnet duymamızı gerekli kılan adam.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 10 verdi
0 yorum
Büşranur Koç

Büşranur Koç

@busranurkoc

Basım
Kitabın içeriğine diyebilecek bir laf bulamam ama basımdaki yazım ve imla hataları başımı döndürdü. Cidden gözlerim çok yoruldu. Umarım yayınevi yazdığım gönderiyi dikkate alıp tekrar basar ve bende bu sefer dikkatimi olaylara verip okuyabilirim.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 4 verdi
0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

beni kitaplara bağlayan yazar.. her kitabına hem de her kitabına sahip olun bence.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 8 verdi
0 yorum

Pis Moruğun Notları - S41

Büyük gazetelerimizden birinin spor yazarı kısmen şöyle demiş (R.Kennedy ameliyatta iken):
Olcay Kaplan tarafından eklenmiştir.
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu

"Tanrım, tanrım, çok tuhaf bir dünyada yaşıyoruz," dedi. "her şeyimiz var ama hiçbir şeyimiz yok."
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Bilge

Büşra Bilge

@busrabilge

İçinde bulunduğun kalıp seni reddederse yapabileceğin tek şey yeni bir kalıp bulmaya çalışmak ya da çalışmaya başlamaktır. Son yeni kalıbın da seni istemediğini fark edersenneden bir yenisi olmasın? Herkesin mutlu olma biçimi farklıdır.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Bilge

Büşra Bilge

@busrabilge

"Araba kullanmıyorum artık. Dün gece arabamı iskeleden aşağı ittim, tek bir şeyr pişmanım."
"Neye?"
"Lanet şey aşağı yuvarlanırken içinde olmadığıma."
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

"(...) dün gece arabamı iskeleden aşağı ittim. Tek bir şeye pişmanım."
"Neye?"
"Lanet şey aşağı yuvarlanırken içinde olmadığıma."
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Bilge

Büşra Bilge

@busrabilge

Sırf dövülmek adına dövülüyor insanlar, mahkeme salonları sonun önceden yazıldığı yerler, gerisi vodvil. İnsanlar sorgulanmak üzere odalara alınıyor ve ya yarı-insan çıkıyorlar dışarı ya da insanlıktan tamamen çıkmış, devrim isteyenler var, biliyorum, ama isyan sonrasında yeni hükümetinizi bir kurduğunuzda bakarsınız ki yeni hükümetiniz eski Baba'nızdır yine, yüzüne bir maske geçirmiştir sadece.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
20
KİTAP
Yeraltı Edebiyatının En Ünlü Yazarı Charles Bukowski'nin En İyi Kitapları
Yeraltı edebiyatının önde gelen isimlerinden Charles Bukowski'nin en iyi kitapları listelenmektedir....
15
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Charles Bukowski Kitapları
Eserlerinde çoğunlukla kendisini toplumdan soyutlamış, depresif ve alkolik karakterlerin hayatlarını ele alan, yeraltı edebiy...
KitapKadın

KitapKadın

@benkitaptanibaretim

Pis Moruk. paylaşım fotoğrafı
Pis Moruk.
9 Mart 1994
*
Mavi kuşun yüreğinden uçtuğu gün.
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum