up
ara

Havuz Başı

Havuz Başı Konusu ve Özeti

Havuz Başı
Havuz Başı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750804861
Sayfa: 105 sayfa
"Sait Faik'i 1940'ta Nurullah Ataç sayesinde tanıdım. Nurullah Ataç, Burgaz'a gidip Sait Faik'i görmemizi önerdi. 'O da kim?' diye sordum. 'Türkiye'nin en iyi hikaye yazarı' dedi. Edebiyatımızın en iyi öykü yazarı olduğuna şimdi de inanıyorum. Neden derseniz, benim için edebiyatın özü şiirdir de ondan. Ve Sait öykülerinde şairdir."-Mina Urgan-"... Ben, iskambil oynarken, yanımda birisi durursa pek memnun olurum, o zaman oyunu da iyi oynarım. Yalnız başına olan insan kadar büyük adam yoktur ama insanlarla beraber olan insan hakiki kıymetini ölçer, biçer." diyen büyük yazarın; ilk kez 1952'de yayımlanan hikaye kitabı Havuz Başı yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı.Mektuplar, manüskriler ve gün ışığına çıkmamış yepyeni metinler sırada...
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Sevmedim.

Havuz Başı, Çatışma, Su Basması, Mektup. Bu dört öykü tamam yalnız diğer öyküleri ben yazsam ve bir siteye koysam bir Allah' ın kulu da gelip altına çok güzel yazmışsın demez, bu kadar da iddialıyım ama Sait Faik yazınca kimse bir şey anlamasa bile olsun lan Sait Faik sonuçta diye öyküyü övmeye kalkıyor. Sait Faik' in türk Edebiyatı' na katkılarını sırf iki üç güzel kıza şekil olsun diye wikiden filan araklayıp yazacak değilim, oralarda yazıyor girin okuyun. O katkıyı bu hikayelerle yapmışsa eğer, keşke ben o dönemde yaşasaydım diyorum, kim bilir ne katkılar yapardım türk Edebiyatı' na. Bir tane hikaye var mesela 10 kadın ve 10 erkeği bir çiftlik evinde bir araya getiriyor, hah dedim türkiye' nin Sade' ını buldum, şimdi müthiş bir ahlaki sorgulama le karşılaşacağım ama nerede... Gereksiz bir sürü ayrıntıdan sonra cüzamdan gitti bizimkiler. Son derece sıradan ve basit hikayeler. Bana hiçbir şey vermedi, hiç de keyif almadım okurken. Dil sade, karakterler sade, her şey sade zaten. Paragrafın başında yazdığım 4 hikayeye gelirsek onlar gerçekten muazzam işte, öyle bir hikayeyi ben yazamam. Onun dışında kitaptaki her hikayeyi yazarım. Tabii kitapları yazıldıkları döneme, o dönemin şartlarına göre de değerlendirmek gerek kaldı ki öykü yazmak roman yazmaktan da daha zordur. Sonunda okuyucuyu ters köşeye yatıramazsanız ne yazarsanız yazın pek de kıymeti olmayacaktır okuyucunun gözünde. Hatta tüm öykü zaten son paragraf için okunur bir bakıma. Ya da ben öykü deyince O. Henry' i hatırladığımdan böyle sanıyor da olabilirim. Sevmeme nedenim hikayelerin sonunda neden Sunay Akın gibi otların arasından kaplan çıkarmadı bu diye düşünmem değil elbette. Marquez seven biri olarak, hayatımın en iyi kitaplarından biri olduğunu düşündüğüm ve son kelimesi 'bok' olan Albay' a Mektup Yok isimli öyküye hayran bir olarak, bir hikayenin sonunda bir şey olmadı diye hikayeyi kötülemem. Anlatım olarak da ilgimi çekmedi öyküler. Dört muazzam öykü hariç diğer öykülerin ne sonunda ne de anlatımında benim açımdan ilgi çekici hiçbir şey yoktu.

Müzik konuşmaktan nefret ederim, bana müzikle ilgili bir şey söylenmesinden de ama bir cümle söyleyip geçeceğim; gitarı bulmak demek dünyanın en iyi gitaristi olmak demek değildir. Gitarda bir tekniği yaratmak demek de o teknikte en iyi olduğunuzu göstermez ama yaratımınızla elbetteki saygı duyulan biri olursunuz her zaman o ayrı. Chuck Berry' den daha iyi gitar çalan sayısız adam vardır ama bu sayısız adamın gitar çalma nedeni Chuck Berry' dir. Aslında söylemek istediğim isim Chuck değildi de işte yurdumun yağız rockcılarıyla sidik yarıştırmak istemediğim için Chuck dedim.

Sait Faik öykücülüğüyle bir çığır açmış olabilir, bu öyküler de o dönem için muazzam eserler olabilirler belki ama örneğin Simitle Çay(tam sizlik bu öykü) isimli öykü biraz kitap okumuş herkes tarafından yazılabilir.
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 5 verdi
0 yorum
GestapOsmanlı

GestapOsmanlı

@kaizersoze

ecnebiyim ecnebiyim ecnebiyim diye bağırıyor bütün hikayelerinde kirkor vasil şehrayin antimos övülürken TÜRK ÜLKESİ diyor çaktırmadan aşağıladığını zannediyor
tamam anladık ECNEBİSİN
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 2 verdi
0 yorum
Seher Şahin

Seher Şahin

@senkitaplarinyazildigiyersin

Bir kaç öykü dışında pek hoşlandığım bi kitap olmadı.
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 2 verdi
0 yorum

Havuz Başı - S41

Her şey, daha doğrusu her renk soluk, silik, kabından taşmış yayılmış bir halde büyüye büyüye şeklini bulup kaybederek, bir şey olmaya çalışıyordu.
Merve 🗡 tarafından eklenmiştir.
Elif Yeşilkaya

Elif Yeşilkaya

@elifyesilkaya

"Soğuktan mı titriyordum, yoksa heyecandan, üzüntüden mi, bilmem. Havuzun suyu bulanık. Kapının saatleri on ikiyi geçmiş. Kanepelerde kimseler yok. Tramvay ne fena gıcırdadı! Tramvaydaki adam bir tanıdık mıydı, acaba? Ne diye öyle dönüp dönüp baktı?.. Yoksa kimseciklerin oturmadığı kanepelerde bu saatte yalnız pek başıboşlar mı oturur? Kimseler aşık değil mi bu şehirde? Kimseler, bir meydanın kanepesinde kimseyi beklemeyecek mi, yüzünü bir dakika görmek için kimsenin?"

s.9
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğba Afacan

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

Bıldırcını bir şiiri sever gibi severim. Neden olduğunu bilmeden, yahut hafif hafif içimde bir şeyler belirerek...
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif öksüz

Elif öksüz

@elifoksuz0

Yalnız başına olan insan kadar büyük adam yoktur ama insanlarla beraber olan insan hakiki kıymetini ölçer, biçer. O zaman büyük adamsa büyük adamdır. Bir şeye yaramaz adamsa bir halta yaramaz adam olduğunu anlayan adam da bir şeydir.
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hakan Kalafat

Hakan Kalafat

@hakankalafat

Sizi bekliyorum. Sizi göreceğim; içimde bir şey koşacak. Siz görmeden geçeceksiniz. Ben kederle sevinci duyup dalacağım istediğim aleme. Dünyayı yeniden kederlerle kuracağım. Sonra çarşılardan çarşılara, insan sesleri arasında, herşeyi sizinle kurulmuş bir şehirde dolaşacağım..
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğba Afacan

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

Yalnız başına olan insan kadar büyük adam yoktur ama insanlarla beraber olan insan hakiki kıymetini ölçer, biçer. O zaman büyük adamsa büyük adamdır. Bir şeye yaramaz adamsa bir halta yaramaz adam olduğunu anlayan adam da bir şeydir.
ataç ikon Havuz Başı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sait Faik Abasıyanık Kitapları
Çağdaş Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar ve şair Sait Faik Abasıyanık'ın en iyi kitapları listelenmektedir....