up
ara

Aile Çay Bahçesi

Aile Çay Bahçesi Konusu ve Özeti

Aile Çay Bahçesi
Kara Kedinin Gölgesi kitabının da yazarı Yekta Kopan tarafından kaleme alınan Aile Çay Bahçesi kitabı Roman (Yerli), Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789750718946 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Aile Çay Bahçesi isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kitap Kadınların Okuması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Aile Çay Bahçesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750718946
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2013
Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının... Sa-hi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanım'ın kızı Müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle.Yekta Kopan'ın yeni romanı Aile Çay Bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen... Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın... Kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.
D.B.

D.B.

@db - Ankara

Yekta Kopan'ın son kitabı Aile Çay Bahçesi'nde Müzeyyen’in hikayesini görüyoruz. Annesinin kuzusu, babaannesinin biriciği olan derslerinde son derece başarılı, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilen, akıllı, uslu, hanım hanımcık Müzeyyen'in hayatı, bir kardeşinin olacağını öğrendiği gün alt üst olur. Müzeyyen, ''O güne kadar ailesini üzecek hiçbir kötülük yapmamıştır, hep iyi ve örnek bir kız çocuğu olmak için uğraşmıştır ve büyüklerinin sözünü hep dinlemiştir. O halde ne suç işlemiştir de böyle bir cezayı hak etmiştir'' diye düşünür. Zamanla kendi iç dünyasındaki bu alıp vermeler, bu kurmalar kardeşine karşı bir öfke, bir kızgınlık beslemesine yol açar. Bu duygular, annesinin bir kaza sonucu ölmesiyle hat safhaya ulaşır ve kardeşinden nefret etmeye başlar. Bu acı kaybın ardından babaannenin aileyi bir arada tutma çabalarına rağmen kardeşler birbirinden zamanla koparlar ve araya giren yıllarla birlikte iyice birbirlerinden uzaklaşırlar. Babalarının ölüm döşeğinde olduğu haberini öğrenip bir araya geldikleri güne kadar da birbirlerinden bir haber yaşarlar. Bu tekrar bir araya geliş Müzeyyen'in yıllarca baskılamış olduğu o nefret duygularını su yüzüne çıkarır. Bugüne kadar sadece kendi iç dünyasında, kendi kabuğunda yaşadığı bu duygularla artık yüzleşmek zorunda kalacaktır...

Aile Çay Bahçesi, son zamanlarda adını sıkça duyduğum ve çoğu kişinin övgüyle söz ettiği bir kitaptı. Böyle fazlaca abartılarak beğenilen ve popüler olan bazı kitapların ben de hayal kırıklığı yarattığı olmuştur. Buna rağmen bu kitaba bir şans vereyim dedim ve kitapçıya gittiğim zaman ilk işim Aile Çay Bahçesi’ni almak oldu. Her zaman yaptığım gibi arka kapaktaki tanıtım yazısını hemen okudum ve çok iddialı şu satırlar dikkatimi çekti: ''Çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahraman var: Müzeyyen…Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın…''

Bu satırları okuyunca açıkçası nasıl bir kadın karakter yaratılmıştı, bu kadın karakter nasıl bir aile şiddetine maruz kalmıştı, nasıl başkaldırmıştı ve nasıl bir mücadele yolunu seçmişti vs. gibi sorular kafamda dolanmaya başladı ve kitap hakkında umutlarım arttı. Akşam 9 gibi başladığım romanı gece 1-2 gibi bitirdim. Kitabı bir solukta okuyuşum çok beğendiğimden dolayı değil, aksine ortalarına doğru bende hayal kırıklığı yaratan kitabın yazar tarafından artık nasıl bitirileceğini öğrenmek içindi.

Evet Aile Çay Bahçesi sade ve akıcı bir dile sahip bir kitap, çoğu okuru memnun edecek hayattan izler taşıyan bölümlere ve etkileyici bazı cümlelere de sahip. Ama ben de çok büyük izler bırakan bir eser olmadı açıkçası. Neden mi? Çünkü kitabın arka kapağındaki iddialı yazıdaki gibi öyle unutulmaz, aile şiddetine baş kaldıran duygusal veya edebi açıdan sarsıcı nitelikte bir kahraman göremedim ben. Karakterler arasındaki hesaplaşmalar ve yüzleşmeler, karakterlerin iç dünyaları, acı kayıplarının ardından çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadıkları sıkıntılar ve birbirlerini anlamamış, tanımamış olmanın sonucu olarak edindikleri ön yargılar ve nefretler belki daha çarpıcı ve derinlemesine işlenebilseydi o zaman kitap ben de beklenen etkiyi yaratırdı diye düşünüyorum...
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 5 verdi
1 yorum
Mehmet Tekinbaş (@mehmettekinbas)
Sonunun nasıl biteceğini ben de merak ettim. Çok da beklediğimi bulamadım açıkçası havada kaldı
06.02.19 beğen cevap
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim - İstanbul

aile çay bahçesi
Aile çay bahçesi, benim babil.com’dan satın aldığım ve yazdan beridir okumamı bekleyen kitaplarım arasında. Bendeki 1.baskısı ve Ekim 2013 yılında çıkmış bir kitap ancak geçtiğimiz hafta kitap severlerdeki yerini saymazsak 2 yıl aradan sonra toplatılma haberleriyle, en az konusu kadar sarsıcı bir olayla gündemdeydi.

Yekta Kopan sevdiğim ve takip etmekten keyif aldığım biri olduğu halde geçtiğimiz hafta hangi sitenin olduğunu hatırlamıyorum ama sosyal hesaplarında, durumu anlatan bir “Yekta Kopan, kitap ve toplatılmak” kelimelerinin bir cümle içinde birleşimini gördüm ve tıklanma avcılarının işidir diye üzerine düşmemiştim ancak bugün Yekta Kopan’ın twitter hesabındaki “okumadan yorum yapmayın” başlıklı paylaşımını görünce taşlar oturdu. Kitabı bugün bitirdim, acaba neden toplatılmış olabileceğini düşünürken bazı yerlerdeki cinsel içerikten dolayı olduğunu okudum. Bazı yerleri dediğimde iki sayfanın iki satırı… Yalnız öyle televizyondakiler gibi hemen her gün yalnızca lise çocuklarının da değil, ilkokul hatta henüz okula başlamamış olanların bile zihnini esir alan ahmakça görüntüler, imalar gelmesin akıllara. Konuyu çok dağıtmadan kitabın konusuyla yazımı toparlayayım ben.

Bu arada şunu da belirtmiş olayım kitap, “okuyorum” projesi kapsamında lise düzeylerine dağıtılıyor ve ailelerinin şikayetleri üzerine geri toplatılıyor. Ben o statünün getirdiği sorumlulukları yargılayacak kişilikte, konumda değilim kaldı ki o süreçte neler yaşandı onu da bilmiyorum ancak anlayamadığım nokta, madem uygun içerikli değildi, madem toplatılacaktı gereken hassasiyet neden zamanında yapılmamıştı?

ile Çay Bahçesi, aile içi gizli bir savaşı, çatışmayı, rekabeti konu almış. Romanın anlatıcısı ve kahramanı Müzeyyen. Bir kız kardeşi olacağını öğrendiği andan itibaren ilk başlarda kız kardeşini kıskandığı için sevmediğini düşündüğüm sonralarıysa ancak duygudaşlık kurup anlayabildiğim Müzeyyen’in ruh haline bağlı huzursuzluklarla, hüzünle şekillenmiş akıcı ve etkileyici dille yazılmış bir roman. Genel olarak baktığımızda ise mutlu bir çift göremediğimiz gibi dayanışmaya ve sevgiye dayalı olmayan bir kardeşlik hikâyesi şeklinde özetleyebilirim.

Kitabın arka kapağının son cümlesinde yer alan, “Okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.” Cümlesine çok katılabileceğimi söyleyemeyeceğim. Evet, kıskaç. Evet, sarsıcı bir hikâye ve sarsıcı bir anlatım fakat finalinin olay örgüsüne göre daha sakin ve çok daha huzurlu olduğunu söyleyebilirim. Son olarak kitabın 79.sayfasındaki bu sözle, kitabın başına gelenlere kendimce bir gönderme yapmasam mı? :)

“Eğer gerçekten dinlemeyi başarırsan, duyarsın bir salyangozun ne dediğini.”
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
merve gelir

merve gelir

@mervegelir

Beni çok içine çekemese de hüzünlendirdi bu hikaye. Toplumda o kadar mutsuz aile var ki, ya da ebeveynleri yüzünden mutsuz çocuklar, sağlıksız bir psikoloji ile büyüyen çocuklar. . Aklıma 6 kardeşken, en küçükleri henüz kundakta 2 aylık bebek olduğu halde babaları tarafından başka bir kadın için terkedilen öğrencim ve annesi geldi nedense..
Kitap babası yüzünden travmatik bir çocukluk geçiren, annesi öldükten sonra hepten nefret dolan, kardeşini bir türlü kabullenemeyip onla rekabet halindeki Müzeyyen in hayatından bir kesit.
Bu bağlamda asına aile kurumunun kutsallığını sorguluyor gibi.
Sevdiğim tek bir karakter olmadı kitapta. Sanırım en kızdığım karakter de gerçek hayatta çokça bulabileceğimiz, oğlum evlensin de belki düzelir, toparlanır diye başkasının evladına sebep olan babaanne.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Simay Çinsar

Simay Çinsar

@kedilibirseyler

Hakkında hep güzel yorumlar okuduğumdan büyük bir beklentiyle ellerime aldığım kitaptı. Maalesef daha ilk sayfalarında büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Abartılmıştı. Eleştirilerde ve sosyal ağlarda alıntı yapılan bir kaç etkileyici cümle dışında hiç bir özelliği yoktu. Ancak kitap okuma alışkanlığı fazla olmayanlar için veya kitap okumaya uzun süre ara verenler için hoş bir başlangıç olabilir. Çünkü çok akıcı ve basit bir dille yazılmış. Okumayın demiyorum ama çok şey beklemeyin. Müzeyyen'de benim sevdiğim bir karakter olamadı. Erkek gibi bir ruhu var Müzeyyen'in bence. Kadın bir yazar erkek gibi bir kadın karakter yaratsaydı bunu başarı sayabilirdim. Ama erkek bir yazarın böyle yazması, kadını tam anlamıyla yazamadığını gösteriyor.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 4 verdi
0 yorum
kevser

kevser

@kevsersagiroglu

İçimi acıttı. Kendi dertlerimizle meşgulken diğerlerini görmek ne kadar zor oluyormuş. Allah kimseyi ailesiz bırakmasın temennileriyle okudum bu kitabı. Tavsiye ederim. Hem çok akıcı hemen bitiyor. Yazarın üslubu da çok hoşuma gitti. Diğer kitaplarını da merak ettirdi aile çay bahçesi bana.

Üstelik kitabın adı içeriğiyle inanılmaz örtüşmüş. İsimsiz olarak yazılmış olsaydı bu kitap ve ismini ne koymak istersin diye sorsalardı bana "aile çay bahçesi" derdim. Tek beğenmediğim yer kitabın sonuydu. Okumayanlar için bahsetmeyeceğim ama muallakta bırakılan şeyler hoşuma gitmiyor. Genel itibarıyla beğendim.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 8 verdi
0 yorum

Aile Çay Bahçesi - S41

... hazır çorbalara hayranlıkla bakarken...
... Hayriye hanım aradı.
Ağlıyordu.
"Baban." dedi,"baban ölüyor."
Murat Şahin Öcal tarafından eklenmiştir.
Veli

Veli

@coruh - Ankara

Oysa yağmurda ıslanmanın verdiği huzur hiçbir şeyde yoktur. İnsan olmaktan utanmadığın tek andır, ağaçlar gibi, çiçekler gibi, köpekler, kuşlar, kediler, bildiğin-bilmediğin bütün hayvanlar gibi ıslandığın an. Doğanın bir parçası olduğunu hissedersin. Manzaraya dışarıdan bakan kibirli insanlardan uzakta, o manzaranın bir parçası olursun. Irkının kendini beğenmişliğini unutur, bir böcek kadar özgür, sunarsın kendini doğaya. Yalan yoktur o anda. Aldatma yoktur.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arzu SutluFrappe

Arzu SutluFrappe

@arzua - Bursa

Ömrüm boyunca, ikinci el eşya satan bir dükkanın vitrinine bakar gibi baktım hayatıma.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meltem

Meltem

@meltemaslan18

Kötü olmak, iyiymiş gibi davranan bir sahtekar olmaktan daha kötü değildir.
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Oysa yağmurda ıslanmanın verdiği huzur hiçbir şeyde yoktur. İnsan olmaktan utanmadığın tek andır, ağaçlar gibi, çiçekler gibi, köpekler, kuşlar, kediler, bildiğin bilmediğin bütün hayvanlar gibi ıslandığın an. Doğanın bir parçası olduğunu hissedersin. Manzaraya dışarıdan bakan kibirli insanlardan uzakta, o manzaranın bir parçası olursun. Irkının kendini beğenmişliğini unutur, bir böcek kadar özgür, sunarsın kendini doğaya. Yalan yoktur o anda. Aldatma yoktur. İki kuruşluk hesap için bin kazık atan dostlar, uçkurunun derdine düşmüş babalar, hayatını altüst eden kardeşler yoktur. Yağmur damlaları vardır sadece. Bir de sen.
(sayfa 74)
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Sevmedim; toprağı da, insanı da.
Ortalarından kestiğim, taşlarla ezdiğim solucanlar kadar nefret ediyordum insanlardan.
(sayfa 73)
ataç ikon Aile Çay Bahçesi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...