up
ara

Daha Kitap İncelemeleri

iz'ah'sız

iz'ah'sız

@izahsiz

Gazâ,
inandığı ilk şey: Annesinin bir an olsun nefes alması için doğurduğu bir çocuk olduğu.
Çünkü bir insanın öldürülebilmesi için bir kez olsun nefes alması şarttır fakat bir insanın yaşamasına tek kanıt nefes alıyor olabilmesi değildir.
Gazâ da benim için öyle bir çocuk.

Bu kitabı okurken Hakan Günday, kötü karakterleri neden bu kadar iyi insanlardan seçebiliyor dedim. Eğer bir insan iyiyse, birgün kötü bir insan olmaktan başka bir seçeneği de olmuyor galiba. Kitapta geçen bir alıntıdaki gibi:

"Boşuna aramayın yüreğimi çünkü onu hayvanlar yedi." (Baudelaire)

Gazâ ekler:

"Ve birgün geldi o hayvanların da postları birer birer delindi!"


Kitapta en çok sevdiğim bölüm depo ülkeydi, bize benziyordu. Gazâ'nın, bakımından zorunlu olduğu mültecilerden oluşan kurduğu bir ülke modeli, dünyanın minyatüründen hallice ve o yaştaki bir çocuk için zekice bir tespitti.


Ve en son olarak kendimle çelişerek tekrar eden bir düşünce diyebilirim ki:
Bir insan iyiyse eğer her şeye rağmen iyi olmaktan başka dönmek istediği başka bir yerde bulamıyor.

Kim bilir cebimizden her an bir kurbağa çıkabilir, küçük bir çocuğa armağan. Çocukluğumuzu...

ataç ikon Daha
kitaba puan vermedi
0 yorum
amabucokiyiydi

amabucokiyiydi

@amabucokiyiydi

Öncelikle kitabın değindiği konu. çoğu zaman görmezden geldiğimiz, görmemeyi bilmemeyi tercih ettiğimiz gözlerimizi kapattığımız gerçekleri insanın gözüne gözüne sokuyor olması en etkileyici kısmıydı.
Anlatımı o kadar iyi ki çoğu sahnede görmemek için gözümü kapatma isteği uyandırdı. Ya da kafamı kitaptan kaldırıp gerçek dünyaya bakarak nefes alma ihtiyacı hissettim. Kimi yerde mide bulantımı bastırmak zorunda kaldım. Gaza’nın gözünden her şeyi görebildim.
Hakan Günday’ın diğer kitaplarındaki karakterleriyle benzer özellikler gösteriyordu Gaza. Çok zeki, yaşanabilecek en kötü durumları yaşamış ve psikopat.
Hoşuma giden noktalardan biri rönesans dönemi resim teknikleriyle Gaza’nın ruh durum değişikliklerini anlatması.
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
0 yorum
Hazel Rayne

Hazel Rayne

@hazelrayne

Başlarda biraz sıkılmıştım ama sonra aktı gitti.Çok güzeldi.
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler

Sakin bir kafayla okunması gereken bir kitap. Çünkü altını çizmek isteyeceğiniz çok cümle var. Bu cümleleri düşünmek isteyeceğiniz günleriniz olmalı. Yavaş yavaş okumalısınız kitabı. Ancak tadı böyle çıkar.
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
0 yorum
Erkan

Erkan

@erkan58

Medyada sadece kısır bir baba oğul çekişmesi olarak yetersiz yansıtılan kitabın çok daha derinlemesine psikolojik sosyolojik ve etik çözümlemeleri var halen kanayan çok büyük bir toplumsal yaraya parmak basmasının yanında edebi olarak yazım kuvveti çok güçlü. Hakan Günday değeri bilinmesi ve hak ettiği değeri görmesi gereken bir yazar!
ataç ikon Daha
kitaba 8 verdi
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

" İki duvarı doğum, iki duvarı ölüm olan bir hapishaneye mahkum olan insan! "

Gaza... Evet ben bu kitabı 650 günde zor bitirdim. Daha benim okuduğum ilk Hakan Günday kitabıydı aslında fakat son biteni oldu. Yeraltı edebiyatının sayılı isimlerinden sayılan Hakan Günday öyle gerçekçi öyle yaşatırcasına anlatıyor ki etkisinde kalmamak mümkün değil.

Önce Cuma ölmüştü sanırım sonrası ise Gaza iyice alışmıştı insan kaçakçılığına ve artık bu onun gözünde bir deneye dönüşmüştü. Toplumsal deneyler yaptığı bu insanlarla bir çok şeyi yaşadı. 10 yaşındaydı tecavüze uğradığında ve ben orada nefessiz kalmıştım. Bu benim kitabı ilk bırakışım olmuştu. Sonra neredeyse bir sene hiç okumamıştım. Tekrar okumaya başladığımda ise elbet sonu güzeldir devam etmeliyim diye almıştım. Oysa ben daha çok azını okumuşum. 14 yaşında ilk tecavüzünü etti Gaza. Artık iyice pişmişti. İnsan öldürmek, insan gömmek, her şey dahildi hayatına.

Bu kitap sağlam bir psikolojiyi bile bozabilir. Bu kitap apolitik bir insanı bile düşündürür. Açıkçası 650 günde zor biten bir kitap olmasına rağmen hayran kaldım. Dünyanın gerçeklerini öyle güzel yüzünüze vuruyor ki yazar insan insanlığından utanıyor. Bol aforizmalı çokça düşündüren bu kitabı bence reşit olmayan bir genç okumamalı ve fakat herkes okumalı. :)

" Dünyadan saklandığım yer, dünyaya yakalanmak için en uygun yerdi! "
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Daha _Gaza
Hakan Gunday ile tanismam AZ adli kitabıyla oldu.Iki ayri Derda 'nin sonunda birleşmesi.Ardından Piç adlı romanını okudum Az kadar Olmasa da okunabilir diyelim.Gelelim Daha adlı kitaba....
Henüz 9 Yaşındaki Gaza'nin ogrenmemesi gereken ne kadar şey varsa ogrenmesiyle başlayan hayati.....Kaçak göçmenlerin değil onları kaçırmanın öyküsü.Kitap kapağındaki resmi kitabi okuduğunuzda anlayabileceksiniz ne demek istiyor.
Yeraltı edebiyatı diyorlar Hakan Gunday kitapları için ....OKUR ÖDÜLLERİ 2013 KURGU KATEGORISI ÜÇÜNCÜSÜ olmuştur. .
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
22.03.17 beğen cevap
Khatva (@kahtva)
ne büyük ne farkındalık katan, bir yorum değerli zamanınızı bu yorum ayırdığınız için kendi adıma mahçup oldum
27.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
27.03.17 beğen cevap
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

"Daha" Hakan Günday'ın en iyi kitabıydı. "Az" romanıyla üstünden attığı acemiliğini bu kitapla taçlandırmış bence. Sıkıcılıktan kurtulmuş. Gülünç cümlelerden vazgeçmiş. Değiştiremediği tek şey mantık hataları. Mesela ana karakterin kendi yaptığı habislikleri başkaları yapınca eleştirmesi.
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
0 yorum
hk

hk

@haticeee

Hakan Günday insanı okuduğu toz pembe kitaplardan çıkarıp hayatın karanlık gerçeklerini tokat gibi suratına vurmuş bu kitapla ve özellikle yazarın siyasi olsun dinsel olsun hayata dair olsun çözümlemeleri mükemmel. Okuduğum ilk kitabı ama yaşattığı duygular bir an olsun rahat bırakmıyor insanı ve özellikle belirtmek gerekir ki her insanın harcı değil bu kitap.Kitabı bitireli 3 gün oldu ama kitabı bırakınca bile kitap peşimi bırakmadı rüyalarıma kadar girdi, hayatın en karanlık taraflarını ustalıkla anlatmış yazar ve malesef ki kitapta okuduğumuz olayların gerçekte yaşadığımız hayatta olan olaylar olduğunu bilmek ister istemez insanın psikolojisini derinden sarsıyor. Sağlam bir mideye sahip değilseniz ve hayatın karanlık yüzünü görmek istediğinizden emin değilseniz okumamanızı tavsiye ederim ama her ne kadar siz arkanızı dönsenizde hayatta asıl korkunç olan suçlulardan çok haksızlıklara susanlar ve görmezden gelenlerdir.
Bundan sonrası SPOİLER İÇERİR...
Gaza karakteriyse en yerinde örnek olmuş yazar işin çünkü ne tam anlamıyla kızabiliyosunuz ne de acıyabiliyosunuz yaptıkları her insanın midesinin harcı değil ama onu bu hayata götüren de kendi seçimleri değil ve özellikle delirdikten sonra başına gelenler tam bir cehennem senaryosu olmuş. Her ne kadar mültecilere kendi isteğiyle işkence etse de bi nevi kendi kurtuluş yolunu bulamamış birisi ve yaşadığı hayat, gördükleri malesef ki dönülmez bir yol olmuş ve hastalıklı bir ruha sahip istesede düzelemeyeceği bu anlamda tam olması gerektiği gibi bitmiş kitap.
ataç ikon Daha
kitaba 8 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

DAHA
"Daha" romanı tıpkı "Az" romanı gibi daha ilk cümlelerinde beni içine çekti. Kısa bir sürede elimden düşürmeden bir solukta okudum, Öyle kolay sindirilecek bir hikayesi yok. Son derece çarpıcı, yaralayıcı, uzun sürede etkisinde bırakacak, insanı delik deşik edecek bir roman. bende çoğu sayfasında darmadağın oldum, çoğu sayfasında okumaya ara verdim. Sindirmek, hazmetmek, kendime gelebilmek için... Ama her güzel şeyin sonu olduğu gibi 4 günlük "Daha" yolculuğumunda sonuna geldim. Kitabın son sayfasını okurken tıpkı baş kahramı gibi "Daha, biraz Daha" demekten kendimi alamadım.
Eğer hala bir Hakan Günday romanı okumadıysanız "Az" ya da "daha" dan başlayabilirisiniz. Ülkemizin son dönem edebiyatının önemli kalemlerinden biri olan Günday'la tanışmanızı "daha" fazla geciktirmeyin derim..
ataç ikon Daha
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sefa Özgömeç

Sefa Özgömeç

@sefaozgomec

iyi yazar
onca okuduğum kötü kitap içinde böyle yazarlara denk gelince amma da keyifli oluyor okuması...
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi
1 yorum
Şule (@sule10)
Hakan Günday bambaşka:)
04.01.16 beğen cevap
Keşke...
AZ’dan sonra DAHA’yı okuyunca, keşke daha az yazsaymış, o vakit daha güzel olacakmış diye düşündüm.

Ancak üçte ikisini okuduktan sonra hareketlenen roman, içinde bazı ilginç bölümler barındırsa da gereksiz ve ilgisiz ayrıntılar, bitmek bilmeyen detaylar nedeniyle (benim için) sıkıcıydı.

Keşke AZ’dan önce DAHA’yı okusaydım, belki daha az sıkılırdım.
ataç ikon Daha
kitaba 4 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Hakan Günday / DAHA
Doğan Kitap 1. Baskı sayfa ; 417

Daha Gaza isimli bir insan kaçakçısının oğlu ve onun 10 yasindan 24lu yaslarina kadar yasanmis , yalnızlığı uzerine kurgulanmis son derecede her satiri huzun dolu , icinde bilimsel araştırmaların yerleştirildiği , duygusal anlamda da oldukca yoğun bir kitap .

Daha ismi yasa dışı göçmen, insan kacakciligininda suya susamış , acıkmış insanların , belkide daha iyi yasama göç etme yolunda ki açlıklarına verilen isimdi . Daha özgürlük , daha iyi bir yasam , daha yemek , daha su, daha daha.. Aynı zamanda bir insanın yanlizlasma yolunda ki daha ne kadar olabilir derken daha nin anlamının çok daha olabileceğini gördüğümüz bir kitap.

Bir insan ne zaman kaybeder masumiyetini ? Ona masum olmadıgını hissettirecek davranışlarda bulunulduğu zaman .

Hakan gundayin okuduğum kitaplarında sunu gördüm , yan karakterlerde başlı basına varoluslariyla Roma'nın icinde başka bir roman cikacak adamlar. Az kitabında Isa karakteri beni çok dusundurmustu. Bu kitabında ise Dordor ve Harmin kardesler .

Daha Hakan Günday kitaplarının arasında okuduğum 2. Kitabı . İlki AZ idi. Daha kitabı sanırım en sevdiğim kitabı olacak .' Hakan Günday in son kitabı bildigim kadarıyla . Bu kitabıyla gercek anlamda Hakan Günday hayranı oldum diyebilirim, gazanın 10 yadından 24 yasına kadar geçirdiği evre ve yalnızlığı bu yalnızlıktan kurtulmaya çalışırken daha derin kuyulara düşüşü , yazarın sosyal psikoloji , ve psikoloji uzerine yapmış olduğu çalısmaları Roma'nın icine yerlestirisi , çözümlemeleri , tespitleriyle, türkceye yüklediği derin anlamlarla gercekten hayranlık uyandıracak bir yazar. Okuduğum iyi kitaplardan birisi diyebilirim.
ataç ikon Daha
kitaba 8 verdi
0 yorum
Özge Özkan

Özge Özkan

@ozgeozkan0

Yine Hakan Günday ve yine kelimeleri yutarcasına okuduğum bir başka kitabı. İnsan kaçakçısı olan Gaza'nın ağzından yazılmış bir insanlık dramı. Kaçakların hikayesi, Türkiye'nin içler acısı durumu. Ve DAHA birçok şey.
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Hakan Günday kitaplarının hepsi birbirinden güzeldir. Son eseri olan Daha kitabına da yazar tarafından yine kısa bir isim verilmiş ve özgün bir tarzda yazılmış bir eser. Hakan Günday bu kez bir insan kaçakçısının oğlu olan Gaza'nın dünyasına götürüyor bizi. Bu insanların yaşayışlarını, hayata bakışlarını ve gelecek hayallerini hissediyoruz her satırda. Anlatım olarak yine zaman geçişleriyle dolu eser. Geçmiş, şimdi ve gelecek iç içe. Olaylar Gaza'nın ağzından anlatılıyor ve yazar başarısını burada gösteriyor kanımca. Gaza'yı kanlı canlı bir şekilde yansıtıyor Hakan Günday. Ve savrulurken Gaza oradan oraya bizi de peşinde sürüklüyor. Beni en çok etkileyen kısım kaza sonrası Gaza'nın ölen insan yığınlarının altından çıkmaya çalıştığı bölümdü, uzun süre etkisinden çıkamamıştım. Yazının başında da söylediğim gibi Hakan Günday'ın bütün kitapları okunmalı, iyi bir kitap okumak isteyenlere Daha'yı öneririm.
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi
3 yorum
(@)
Hiçbir kitabını okumadım, bu kitabı ilk olacak galiba. inceleme için teşekkürler listeye eklenmiştir :)
01.09.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Rica ederim ama Kinyas ve Kayra'dan başlamayı öneririm ben, ilk kitabı olduğu için son eserleriyle kıyaslama da yapılabilir okuduktan sonra, tabi karar senin yine de :)
01.09.15 beğen cevap
(@)
Tamamdır onu da ekledim ilk ondan başlarım.
01.09.15 beğen cevap
/ 5