up
ara

Sevgilimden Son Mektup

Aşka Teslim Olmak Cesaret İster -

Sevgilimden Son Mektup Konusu ve Özeti

Sevgilimden Son Mektup
Çok kuvvetli bir yasak aşk ve yıllar sonra aynı kaderi paylaşan başka bir kadının bulduğu o yasak aşkın mektupları.. Talihsiz bir şekilde birbirinden kopmak zorunda kalmış iki insanı, mektupları bulan ve aynı kaderi paylaşan gazeteci kız birleştirecektir.
Yazar:
Çevirmen: Solina Silahlı
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053431459
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2012
Sevgilimden Son Mektup Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Sevgilimden Son Mektup, Jojo Moyes’un çok satan romanı Senden Önce Ben’den sonra yazdığı ikinci aşk romanıdır.

Sevgilimden Son Mektup Kitabının Konusu
Roman, 1960’lar ve 2000'ler olmak üzere iki farklı zaman diliminde geçmektedir.

1960 yılında, istediği her şeye sahip olan zengin bir kadın, bir adama aşık olur. Ailesiyle birlikte sürdürebileceği zengin bir hayat ile aşık olduğu adamla geçireceği basit hayat arasında bir tercih yapmak zorundadır.

2003 yılında ise evli bir adama aşık olan bir kadın, 1960 yılında yaşanan büyük bu aşktan geriye kalan mektupları bulur. Bu iki kadının yolu bu mektuplar sayesinde kesişmiş olur.

Sevgilimden Son Mektup Kitabının Özeti
1960’larda Jennifer Stirling ve Laurence Stirling çifti zenginlik ve lüks içinde bir yaşam sürdürmektedir. Ancak Laurence biraz ters bir adamdır ve Jennifer’ı herkesin içinde azarlayıp rezil etmekten geri kalmaz.

Anthony O’Hare, Nation Gazetesi’nde çalışan bir adamdır. Bir gün Laurence ile röportaj yapmak için Stirling çiftinin evine akşam yemeğine gider. Jennifer ve Anthony bu yemekten sonra buluşmaya başlarlar ve birbirlerine aşık olurlar. Sürekli mektuplaşmaya başlarlar. Anthony, Jennifer’dan kocasından boşanmasını istese de Jennifer ailesinden ve çevresinden çekindiği için boşanamaz.

Anthony, çalıştığı gazetenin New York bürosunda çalışma teklifi alır ve teklifi kabul eder. Jennifer’a bir mektup yazarak kendisiyle beraber New York’a gelmesini ister. Jennifer mektubu okuduktan sonra gitmeye karar verir. Yağmurlu hava yüzünden bir türlü taksi bulamayınca Anthony’nin arkadaşı olan Felipe’ten arabayla kendisini gara götürmesini ister. Ancak Felipe çok sarhoştur ve feci bir kaza yaparlar. Anthony, Jennifer’ı bir süre bekledikten sonra gelmeyeceğini düşünerek New York’a giden trene biner.

Geçirdikleri trafik kazası sonucunda Felipe hayatını kaybeder, Jennifer ise ağır yaralıdır ve kazanın etkisiyle hafızasını kaybetmiştir. Haftalarca hastanede kalması gerekir. Bu arada Laurence, Jennifer’ın çantasında Anthony’nin mektubunu bulur. Jennifer, hastaneden çıktıktan sonra hayatına yavaş yavaş alışmaya başlar. Bir çok şeyi hatırlamasa bile belli etmemeye çalışır. Bir gün bir kitabın arasında Anthony’nin bir mektubunu bulur.

Jennifer, evi aradıkça başka mektuplar da bulur, ancak bu mektupların kimden geldiğini hatırlamamaktadır. Kocasından başka bir adamı sevdiğini öğrendiği için kocasından soğumaya başlar. Bir gün tartıştıkları bir sırada Laurence, Jennifer’ın sevgilisinden haberdar olduğunu, kazada onun da arabada olduğunu ve Jeniffer yüzünden öldüğünü söyler. Bunun üzerine Jeniffer vicdan azabı çekmeye başlar.

O günden sonra Jennifer ve Laurence’ın mutsuz evlilikleri sürmeye devam eder. Bir kızları olur. O olaydan 4 yıl sonra, Jennifer ve Anthony bir davette karşılaşırlar. Jennifer, hafızasını kaybetmiş olmasına rağmen onu görünce hemen tanır ve ona başından geçenleri anlatır. İkilinin arasındaki aşk yeniden alevlenir. Anthony, Jennifer’ın kocasından ayrılıp onunla gelmesini ister. Ancak Jennifer’ın artık bir kızı vardır ve onu bırakmak istemediği için kocasından ayrılamaz.

Anthony, yaşadıklarını unutmak için savaş muhabiri olarak Afrika’ya gitmek ister. Ancak çok fazla içki içtiği için hastalanır ve hastaneye yatar. Bu sırada Jennifer, kocasının kanunsuz işler yaptığını öğrenir ve bunu kanıtlayan belgelere ulaşır. Bu belgeleri koz olarak kullanarak kızını da yanına alarak evi terk eder. Anthony’yi bulmak için önce gazeteye gider. Orada çalışan Don, Anthony’nin Afrika’ya gittiğini söyler. Bunun üzerine Jennifer bir mektup yazarak belgelerle beraber gazeteye bırakır. Daha sonra Anthony’yi bulmak için Afrika’ya gider, ancak kendisinden bir türlü haber alamaz ve öldüğünü düşünmeye başlar.

Aslında Anthony, Afrika’ya gidememiştir. Eski eşinin hasta olması ve oğlu Phlipp’in kendisiyle beraber yaşamak istemesi üzerine gitmekten vazgeçer ve oğluyla yaşamaya başlar.

40 yıl boyunca, Jennifer kızıyla ve Anthony ise oğluyla beraber birbirlerinden habersiz olarak Londra’da yaşarlar.

2003 yılında Ellie adında bir kadın Nation Gazetesi’nde çalışmaktadır. Evli bir adam olan John ile ilişkisi vardır. John’dan boşanmasını istese de John, karısından ayrılmayı düşünmez.

Ellie, bir gün gazetenin kütüphanesinde çalışırken Jennifer’ın Anthony’e bıraktığı belgeleri ve mektupları bulur. Mektuplardan çok etkilenen Ellie, mektupların sahiplerini bulmaya karar verir.

Gazetenin sahibi de mektuplardan haberdar olur ve Ellie’den bu mektupların sahiplerini bulup kendileriyle röportaj yaparak gazete için haber yapmasını ister. Ellie, araştırmalarının sonucunda Jennifer’a ulaşır ve ondan hikayesini dinler.

Araştırmalarına devam eden Ellie, Anthony’ye de ulaşır. Anthony Nation Gazetesi’nin kütüphanesinde çalışmaktadır ve zaten daha önce Ellie ile karşılaşmışlardır.

Ellie, gazete için yazısını hazırlar ve bu mektuplardan küçük bir alıntı yapar. Jennifer ve Anthony birkaç kere mektuplaştıktan sonra buluşmaya karar verirler. Kırk yıldır birbirlerini görmemiş olmalarına rağmen birbirlerini hala sevmektedirler. Buluştukları zaman bir daha ayrılmamak üzere birbirlerine sarılırlar.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Mezotelyoma nedir ?

Bu soruyu, altı ay önce, birisi bana sorsaydı eğer, aval aval bakardım yüzüne…

Oysa 15 Aralık 2013 tarihinde devrettiğim romanda, sözü geçen bu hastalığın (evlerden ırak ) adı geçince, konu hakkında epeyce bilgi sahibi olduğumu fark ettim. 21 Aralık 2013 tarihinde, iş sağlığı ve güvenliği sınavına hazırlanırken, arada dinlenmek için elime almış olduğum romanda, asbest mineralin ve onun yol açtığı bu hasalığın bahsi geçmesi tesadüfü, ilginçti.

Sevgilimden Son Mektup kitabını neden edindim?

Jojo Moyes’in ilk kitabını komşu arkadaşımın kütüphanesinde gördüm. Eh reklamlar !.. Kitap siteleri, uğrak yerlerim olduğu için, kitap tanıdık geldi…Okumak istediğimden çok emin olamasam da komşu arkadaşımla aynı kitapları veya yazarları okumayı severiz, çünkü dedikodularını yapmaktan karşılıklı hoşlanırız. Velhasılıkelam, Yazarı biraz araştırdım ve ülkemizde yayımlanan son kitabını edindim. Günümüzün yazarlarını merak ediyorum…Aynı anda paylaştığımız dünyayı, farklı coğrafyalarda anlatılan hikayelerin konuları ilgi alanımda…Jojo Moyes ve ben, hemen hemen aynı kuşağın insanları olmamız da, sebeplerden birisiydi…

Kitap hakkında düşüncelerime, önce eleştirilerimle, başlayayım. Kocaman tebessüm ettim… Kendimi eleştirmen mi sanıyorum ne! Hayır! Kitaplar hakkında yazmayı seviyorum…Bu çok çok çok uzun zaman önce yapmış olduğum eylemdi ve eskilerde, ödev olmasına rağmen, keyifle yaptığım bir işti. Roman okunmasına çabuk okunuyor, fakat çok çok yüzeysel…Karakterleri, hiç ama hiç canlandıramadım hayalimde… Kitapta anlatılan olayları, yaşananları ve duyguların zerresini hissedemedim. Romandan hiçbir çarpıcı sahne anlatamam… Bir ay sonra muhtemelen romandan bir şeyler hatırlayamam…Bir de üstelik romanın ismi yine yanlış tercüme edilmiş, bana göre isim ; Sevgiliden Son Mektup, olmalıydı…

Peki bu kadar olumsuzluk varken ne diye okumaya devam ettim?

Asbest konusu, diyemeyeceğim tabii…Fakata romanda bu mineralin adı geçmesi, "sınava hazırlanırken, ne diye roman okuyorum?”, vicdan azabıma iyi geldi diyebilirim. İç sesimi susturmayı başardım, hazırlıklarıma mütevazi konu vardı ne de olsa! Asbest son derece zararlı bir mineral ve 1960 yıllarında, yararlarına karşı, neden olabileceği hastalıklar yeni keşfedilmiştir. Asbestin kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır . Ülkemizde de yasaklanan türleri ve kullanımı ile ilgili yayımlanan iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği mevcuttur.

Roman beni çok uzaklara götürdü…Başlıklarda 1960 ve 1964 yıllarını görmek bile yeterince tanıdık ve nostaljikti. Aslında romanın konusu güzeldi, olay örgüsü, romanın girişi, gelişmesi ve sonunu ben çok beğendim…Eksik olan duygu geçişleriydi…Bazı kalemler çok güçlü olabiliyor ve kelimelerle büyük etki yaratabiliyorlar…Satırların arasında şimşekler çaktırabilmek…Neon ışıklar saçtırabilmek…Bunlardan yoksundu roman.

Mektupların önemli iletişim aracı olduğu dönemi dolu dolu yaşadım. Pek çok mektup yazdım…Pek çok mektup aldım… Postacıyı beklemek ne olduğunu iyi bilirim. Kitabı, beni, anılarıma sürüklediği için, sonuna kadar okuyabildim. Romanda, 1960’lı yıllarının havasını teneffüs edememiş ve her ne kadar beklediğim kadar o yılların güzelliklerini hissedememiş olsam da, anılarım bu eksikliği tamamlamış oldu. Misal mi ?
“ Anthony televizyonu kapattı, ekranın ortasında beyaz nokta kaybolduktan çok sonra bile şaşkınlığından kurtulamamıştı.”
Eve ilk siyah beyaz televizyonun gelişini anımsattı bu cümle…O heyecanım….Beyaz nokta kaybolmadan, televizyonun önünden, katiyen ayrılmazdım…

Sonra bu roman, bana başka bir romanın sahnesini hatırlattı…Asbestin, sağlık açısından çok tehklikeli olması, masum insanların ölümüne neden olması ve hakkında saklanan gerçekler …Para, sen nelere kadirsin! Konu aslında önemli; birilerin kazançları zarar görmemesi için, gizlenen gerçekler. Göz göre göre, ölüme sürüklenen insanlar... Neden ise para... Konu, hakikaten çok önemli, fakat romandaki olaylar, kahramanlar ve anlatılmaya hedeflenmiş duygular gibi, çok çok yüzeysel işlenmiş ve havada kalmıştır.

18 Aralık 2013
Bursa
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 4 verdi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Senden Önce Ben 'i okuduktan sonra bu kitap tam bir hayal kırıklığı yaşattı açıkçası. Kitabın başında sıkılmaya başladım. İnsanda merak bile uyandırmadan ilerlemeye başladı kitap. Hatta bir ara acaba yarım mı bıraksam diye düşündüm. Kaç kez incelemeleri okudum. Mükemmel - mutlaka okunması gerek dediklerine göre okumalıyım diye bayağı zorladım kendimi. Sonralarına doğru hızlanmaya başladı. Ama sona kadar ben de tükenmiş oldum. Şaşırtan değişik bir durum oluşmuş finalde. Ve nihayet bitti.

----- Kitabı okumadıysanız bakmayın -----

Bİr çok insan gibi mükemmel bir aşk romanı diyemeyeceğim. Çünkü o kadar mükemmel olsalardı gerçekten de iki defa reddetmezdi adamı. Demek ki o kadar da cesaret sağlamamış o büyük aşk. Bilmiyorum sonlara doğru birbirlerini bulduktan sonra bile - hatta neden kızın ona ulaşamadığını anladıktan sonra bile - adamın " nasıl olur demek beni yıllarca aradın ve sana yalan söylendi. üstelik her şeyi bırakıp gelmişsin" demesi lazımken. "istersen görüşelim" demesi beni şaşırttı.

--------------

Tüm hepsi bir araya geldiğinde bence okumasam da bir şey kaybetmezdim. Ve acaba diğer kitapları da aynı sıkıcılıkta mı diye merak ediyorum?
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ardında Bıraktığın Kadın ve Senden Önce Ben kadar etikelemese de bu kitabı da tabiki diğerlerinden ayrı yorumlayacağım. Jojo Moyes kalemi diye bir gerçek var, insanın en derin noktasına ulaşıyor kalbinin.. Eskinin güzel aşkları, zorluklara göğüs germedeki inatları ama yine hüzün.. Ben tüm kitaplarını okumuş biri olarak her kitabında 'aşk' duygusunu güçlü bir şekilde hissediyorum ama hissettirdiği tek duygu asla bu olmadı tek başına. Her kitabında ayrı duygular var, sadece kavuşamayan aşklara ya da yaşanmamışlıklara olmuyor hüznünüz. Bir kitapta hayatı adrenalin dolu bir adamın sakat kalışıyla yaşadığı dram, diğer tarafta savaşın yıkıcılığında tek başına bir kadın ve şimdi yaşadığı kaza sonucu hafıza kaybına uğrayan bir kadının en yakınları tarafından istismarı..
Akıcı, sürükleyici, bitirmeden uyutmayan tatta yazan yazarın bu kitabını da muhakkak okuyun.
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 10 verdi
0 yorum
Nurdan Caliskan

Nurdan Caliskan

@nurdancaliskan

Sevgilimden Son Mektup, Jojo Moyes okumayı seviyorum. Senden Önce Ben romanının etkisinden sonra bu kitabını da okumaya karar verdim. Senden Önce Ben kadar etkileyici bulmasam da okunmaya değer bir kitap olarak görüyorum. Jojo Moyes'in anlatımı sıkmıyor, sade bir dil kullanılmış yine. Konu olarak da AŞK ön planda, geçmişte yaşanmış bir aşkın 40 yıl sonra yeniden su yüzüne çıkması ve gazeteci Ellie tarafından aşk hikayesinin eksik parçalarının tamamlanması. Romandaki mektupları okuduğunuzda günümüz teknolojisinin hayatı kolaylaştırdığı ama eskiden yazılan mektupların etkisini yaşayamayacağımızı görüyorsunuz. Bir romanın içinde AŞK varsa okunmaya değerdir, okuyunuz :)
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 8 verdi
0 yorum
Dilruba Turpçulu

Dilruba Turpçulu

@limandakihuzur

Öncelikle şunu söylemeliyim ki okuyan insanların çoğu, yazarın ‘‘Senden Önce Ben" kitabına göre hareket edip yorumluyor. İki kitap birbirinden tamamen farklı ve okunmaya değer. Bana göre, Senden Önce Ben kitabındaki beklentilerin bu kitaba aktarılmaması önerisindeyim. Yazar gayet akıcı bir dille geçmişteki aşkı , günümüzle birleştirmiş.Etkileyici sürprizlerle dolu.Okurken heyecanlanmadan veyahut hüzünlenmeden geçemiyorsunuz. Açıkçası ben okuduktan sonra "Ne kadar güzel bir aşk!" diyemeden geçemedim.
Tavsiye edilebilecek bir kitap. İyi okumalar...
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba puan vermedi
0 yorum

Sevgilimden Son Mektup - S41

Bütün gün kendini toparlamakla kafası o kadar meşguldü ki işin bu yönünü hiç düşünmemişti.
Esin Kapucu tarafından eklenmiştir.
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt

"Ama gerçekten gitme düşüncesi boşluğa bakmak gibi."
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MerveSu Gökmen

MerveSu Gökmen

@mervesug

Sayfa 66 : "Ben özgürlügün bazi insanlar icin tehlikeli bir hediye olabilecegine inaniyorum."
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
 Yonca

Yonca

@yenigunebismillah

"Onun kadar iyi olamayacağına bahse girerim."
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Birlikte ancak birkaç saat veya dakika geçirebileceksek, her anını detaylarıyla zihnime kazımak istiyorum ki içimin sıkıldığı böyle zamanlarda onları anımsayabileyim....
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ruhsuz

Ruhsuz

@senemrbk

John orada hayatını doyasıya yaşarken, Ellie ise kendi hayatını beklemeye alacaktı.

{Sayfa 19 }
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
11
KİTAP
Aşk mı? Biz Aşkı Kitaplarda Sevdik
Bazen gerçekçi bazense gerçek olamayacak kadar büyülü... Aşkı sevdiren en güzel aşk kitapları bu listede....
Yonca Tezman

Yonca Tezman

@kitapokumakhuzurverir

Yeni kitabım paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım
Yeni maceraya yelken açıyorum :)
ataç ikon Sevgilimden Son Mektup
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Yoncacim bittiğinde kitap hakkında yorumlarını beklerim. ? Okuyalım mı ?
20.10.17 beğen 1 cevap