up
ara

Sen Gittiğinde

Sen Gittiğinde Konusu ve Özeti

Sen Gittiğinde
Eğer Yaşarsam kitabının da yazarı Gayle Forman tarafından kaleme alınan Sen Gittiğinde kitabı Kuzey Amerika, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2012 yılında 9786053431336 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sen Gittiğinde isimli kitap 280 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Müge Kocaman Özçelik çevirmiştir. Kitap Seri Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Sen Gittiğinde kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Müge Kocaman Özçelik
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053431336
Sayfa: 280 sayfa Basım Tarihi: 2012
Her şey bitti derken... Sadece bir tesadüf yetebilir..."Ben bir nehrin akıntısına kapılmıştım, o ise kıyıda kalmıştı." Adam'ın, Mia'yı aşkıyla hayata döndürmesinin ve Mia'nın, onun hayatından çıkmasının üzerinden üç yıl geçmiştir...Artık ülkenin bir ucunda yaşayan Mia'nın Juilliard'da yıldızı gittikçe parlamaktadır. Adam ise Mia'nın gidişinin ardından onun için yazdığı şarkılarla grubunun dünya çapında ünlenmesini sağlamıştır. Fakat elde ettiği başarılar, içindeki boşluğu doldurmaya yetmez.Sonunda şans, sadece bir geceliğine yollarını kesiştirir. Mia'nın, evi gibi gördüğü New York'u gezerlerken birlikte geçmişe gidip kalplerini geleceğe... ve birbirlerine açacaklardır."Unutulmaz." -Romantic Times-"Olağanüstü... Eğer Yaşarsam'ın hayranları bu kitabı da ellerinden düşüremeyecek." -SLJ-"Terk edilmenin ve yeniden alevlenen aşkın muhteşem bir tasviri." -USA Today-"Yeniden hayat bulan karakterlerin acı dolu geçmişleri ve şimdiki yaşamları hikâyeye derinlik katıyor; okuyucular bu kitabı bir çırpıda bitirecek."-Kirkus Reviews-"Yürek sızlatacak kadar güzel." -Family Circle-H"Forman, çoksatan Eğer Yaşarsam'ı aynı derecede, hatta daha güçlü bir hikâyeyle sonlandırıyor." -Publishers Weekly-"Sürükleyici, acıklı ve romantik." -Bookpage-"Yürek burkan bir hikâye... iki gencin aşkındaki olgun derinliği ve yoğunluğu yakalamayı başarmış." -Booklist-"Buram buram aşk kokuyor." -The Horn Book-"Mükemmel." -VOYA-"Gerçek duygular güzeldir... ve bu kitapta onlardan çokça var." -MTV.com, Hollywood Crush-
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Eğer yaşarsamda hepimiz Mia'nın acısını kendi acımız gibi yaşamış, kaybına ortak olmuş ve tüm zorluklara rağmen yaşamasını ummuştuk. Serinin ilk romanı belkide en merak uyandıran kafanızda bir sürü soru işareti bırakacak şekilde sonlanmıştı.

Sen gittiğinde de ise Gayle Forman bunu affetirecek bir başlangıç yapmış. Aşkları ile farklı iki dünyanın insanı olan adam ve Mia'yı olaydan üç yıl sonraki yeni hayatlarında görüyoruz. Ama bu kez olayları bize Adam anlatıyor. Hala Mia'nin onu neden terk ettiğini bile bilmiyor.Eskiye göre hayatı fazla görkemli ikinci albümüyle aranan adam haline geliyor. Ünlü bir oyuncu ile birlikte Los Angeles'da yaşıyor, listeleri kasıp kavuran şarkılar yazmış olsa bile müzik artık onu mutlu etmiyor.

Aslında hikâyemiz Adamın bir röportajda Mia'nin adını duyup agresiflesmesi ile başlıyor. Menajerininde onayı ile gününü New York'da kafa dağıtmaya karar veriyor. Buradaki cümlelerine bakınca yalnızlığını mutsuzlugunu ve özlemini yakından görüyoruz ve inanin bu kalp kırıcı. Bizim gördüğümüz sert görüntünün yeni imajın altında yatanları okuyunca tüm duygular içinize işliyor.

Tesadüf budur ya Mia'nin konser afişine görüyor ve ama bunun kötü bir fikir olduğuna kendini inandıracak fırsatı olmadan kendini bilet gişesinde buluyor. Oradaki giseci kıza söylediği basit gibi gelen cümlenin derinliğinde kurtulmak da kolay olmuyor. İşte o an geçmişe Mia'nin en kötü günlerine dönüyoruz. Tüm acıları zihninde yeniden canlandırıyor ve acılar şu yüzüne çıkıyor. Konser bitimi Adam gidecekken Mia onu yanına çağırın olayların rengi değişiyor. Mia Adam'a New York'a veda gezisinde eşlik etmesini istediğinde tüm yolculuk boyunca her şeyi bir kenara bırakıp sonunda gerçekten konuşuyorlar ve burada merakımızı dindiren duygu yüklü cevaplar alıyoruz. Mia'nin değişiminin ve sürprizinin beni oldukça şaşırttığını da eklemeliyim.

Kitabın sonu aslında umduğum harika finali bana veremedi. Ama yinede bu hikayenin de sonunu gereksiz uzatmalara  gerek görülmeden sade bir şekilde bitmesiyle yetiniyorum.

Sen Gittiğinde kitabından geriye bolca gözyaşı derin bir nefes ve onlarca alıntı kalıyor....
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Dilara

Dilara

@dilara23

Uzun zamandır okumak istediğim bir seri olan Eğer Yaşarsam ve Sen Gittiğinde' yi sonunda okuyabildim. Kalın gibi durduğuna bakmayın puntosu büyük olduğundan ve akıcı bir dili olduğundan çabucak bitiyor bu kitaplar. İlk kitabı sevmiştim ama ikinciyi daha çok sevdim galiba.Bunun başlıca nedenlerinden tabi ki ilk kitabı kurgusuyla her şeyiyle güzeldi fakat bazı şeyler soru işareti olarak aklımda kalmış,beni şaşırtmayan bir gidişat izlemişti. Ama bu kitapta,yani ikincisinde, olaylar öyle bir hal aldı ki dedim ki kendi kendime '' Tamam madem böyle bu ayrılıklarını kabul ediyorum. Ayrılsınlar ama mutlu olsunlar.'' gibisinden düşünmeye başlamıştım. Ama sonlara doğru bazı durumların tamamen tersinde dönmesi beni gerçekten hem şaşırttı hem de mutlu etti. Tam kitap buruk ama anlamlı bir son yaparken o da ne :) Bu seriyi okuduğum için mutluyum çünkü normal sevimli aşk hikayeleri yerine hayatın gerçeklerinden bahseden hem üzücü hem de insanın yüzünde tebessüm oluşturan aşk hikayeleri okumak da güzel.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Zehra

Zehra

@thgtw

İdeal
İlk başlarda çok sıkıcı olduğunu düşündüm. İlk kitabı o kadar duygu hissettirirken ve akıcı olurken bu kitabın ilk sayfalarını okurken uykum bile geldi. Hayatımda hiçbir kitabı ne yarıda bıraktım, ne de yarıda bırakma düşüncesine kapıldım. Ancak bu kitap ilk sayfalarında beni boğdu. Sıkıntıdan ölmek üzereydim bile denilebilir. Yazar akıcı ve güzel bir dille anlatıyordu. Fakat Adam'ın hayatı anlatıldığı için sanırım sıkıcı geldi. Mia geldiği zaman kitap canlılık buldu. Okuma isteğim yerine geldi ve yarıda bırakma düşüncesini sildim attım kafamdan. Eğer baştan sona sıkılmadan okumak istiyorsanız ilk kitabını okuyun. Eğer ilk başlarda sıkılmaya razıysanız ideal derim. 4 ve 5 puanın arasında kalmıştım. Ama 5 verdim. Çünkü kitap büyük bir emekle yazılmış. Bunu benim yargılamam pek hoş olmazdı.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu

sen gittiğinde eğer yaşarsam ın devam kitabı ve eğer 1. kitabı okumadıysanız çok havada kalan bir kitap olabilecek türden. edebiyat yönüyle tatmin edecek, akıcı ve hoş bir tınısı olan bir kitap. hoş bir tını benzetmesini özellikle kullanıyorum çünkü yazar ilk kitapta cesaret edemediği müzik girişimine bu kitapla balıklama atlamış ve bence çok da iyi etmiş. okurken çok çok çok acıklı da gelse bu bir düşüş romanı değil tam tersi gönlünüzle bir ruhunuzu da doyurmak için yazılmış adeta. keyifle...
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Corpus

Corpus

@corpus

İtiraf etmeliyim ki ilk kitaba nazaran Sen Gittiğinde daha güzeldi. Adam'ın çelişkili ve duygusal ruh halini çok iyi yansıttığını düşünüyorum yazarın. Yine de bazı yönleriyle -bu da yazardan kaynaklı- hikayeyi tamamen sevemedim. Belki başka bir yazar, daha derinlikli bir kalemle çok daha iyi bir boyuta taşınabilirdi bu öykü.
Kitap bittiğinde en büyük hayal kırıklığım Adam'ın şarkılarını dinleyememek oldu. Keşke hayali bir grup olmasaymış...
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Sen Gittiğinde - S41

Eh,şimdi dön de kendine bir bak. Bir uyuşturucu müptelası değilsin belki ama bundan çok daha iyi bir durumda da sayılmazsın.
Zerrin Demirci tarafından eklenmiştir.
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Kalbimin olması gereken yere bir kurşun girdi
Doktor onu çıkarman tehlikeli dedi
Bırakalım olduğu yerde kalsın
...

Kurşun
İkincil zarar 12.şarkı

s.145
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Ancak ölüm böyle bir şeydir. Haberi çabuk yayılır. İnsanlar benim bir ölüden farksız olduğumu duymuş olmalıydı ki cesedimi görmeye bile gelmemişlerdi.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

...gün sadece yirmi dört saat olabilirdi ama bazen günü
atlatmak, Everest'e tırmanmak kadar imkânsız gibi görünüyordu.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Rüyalarımda değil de karşımda olduğundan emin olabilmek
için ona dokunmak istiyordum.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Geçmişin asla kaybolmadığını söyleyen her kimse, bu sözü
yanlış söylemişti. Asıl kayboian, heyecanı yitiriten şey gelecekti. Bu
gece baştan sona yanlıştı. Zamanı geriye alabilmem imkânsızdı.
Yaptığım hataları düzeltmem. Verdiğim sözleri tutabilmem. Onu
yeniden kazanabilmem. Ya da onun beni yeniden kazanabilmesi.
ataç ikon Sen Gittiğinde
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
507
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
295
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...