up
ara

Denizler Karışınca

Denizler Karışınca Konusu ve Özeti

Denizler Karışınca
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Şenol Dicleli tarafından kaleme alınan Denizler Karışınca kitabı Öykü (Yerli), Tarihi Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yakamoz Yayınevi yayınevinden 1970 yılında 9789758809288 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Denizler Karışınca isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Denizler Karışınca kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yakamoz Yayınevi
ISBN: 9789758809288
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 1970
Kral Eren, babasının başarıyla idare ettiği ve düşmanlarına karşı savunduğu bereketli toprakları büyütebilmenin ve korumanın düşünü kurar. Halkı onun için kendi varlığından bile önce gelir.
Ancak birgün Kral öyle çılgınca bir düşün peşine düşer ki...
Toğulların büyük bir sevgiyle bağlı oldukları Krallarının ileri görüşlülüğü sayesinde aldığı karar, büyük sıkıntılara gebe olur. Halk yaşadıkları sıkıntılarla Krallarının kararlılığı arasında sıkışıp kalır. Ümitlerin tükendiği noktada, girdiği mücadelede gerekirse tek başına bile kalmayı göze alan Kral Eren, kendisine karşı gelen ve güvenlerini yitirmeye başlayan insanlarını, bütün bu sorunlara sebep olan emrinin sonucunun, geleceklerinin güvencesi olduğuna ikna edebilecek mi?..

"Bu yaşlı hayatımda Kral'ım, yaşamın hep zor olduğunu öğrendim. Veya hep basit! Hayattan, bir şey istemiyorsanız, hayat basittir. Ama dünyadan beklentileriniz çoksa, o zaman yaşam zor oluyor. Kral olmak ve hatta Kral kalmak, kalabilmek... zorlukların en zorudur. Bunu aşıp aşamayacağınız ise size bağlı. Savunduğunuzu, inat etmemek şartıyla, son gücünüze dek savunursanız, bunu başarabilirsiniz. İşte o zaman, arkasından gidilecek bir kral olursunuz. Yok söylediğiniz için mücadele edemeyecekseniz, o vakit size kral denmez. Bir başkası da hemen kral olur."

Şenol Dicleli, ilk romanı Denizler Karışınca ile bizleri inanılmaz bir mücadelenin içine çekiyor ve düşlerinin peşinden gidenleri tarihi kurgu romanına davet ediyor...
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

DENİZLER KARIŞINCA

Şenol Dicleli;Yakamoz Yayınevi; İstanbul, 2005, 295 sayfa, Türkçe(1) (28 Temmuz 2006)

Dün akşam başladım bu Siyah Deniz ile Beyaz Deniz'i birbirine karıştıran tarihi kurgu romana. Notum kıttır; fakat 1 puanı öylesine vermedim. Tam 43 sayfa okuduktan sonra büyük bir şaşkınlık yaşadım: Bu bir roman mıydı? Bırakın bu kadar baştan savma ve bozuk cümlelerle dolu bir roman okumayı,,,kompozisyon bile okumamıştım.

Yazarımız Şenol Dicleli daha doğrusu Dr.Şenol Dicleli umuyorum ve diliyorum ki kendi mesleğinde -hiperbarik tıp doktoru imiş kendisi- iyidir ve hastalarına bakarken işinin gereğini yapıyordur. Ama bir kitapsever olarak kendisinden ricam olacak:
Yazı olarak sadece hastalarına reçete yaz Şenol Hocam!

'' YAZI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMEKTEDİR.'' yazmışlar doktorumuzu tanıtırken... Net' ten konuyla ilgili neler bulabilirim diye araştırdım ve aşağıda tırnak içine aldığım bilgiyi buldum:

'' Şeker hastalarına oksijen tedavisi gaz zehirlenmelerinden şeker hastalığının yol açtığı yaraların iyileştirilmesine, radyoterapinin veya damar tıkanıklıklarının sebep olduğu yaralardan kemik iltihaplarına kadar pek çok alanda kullanılan Hiperbarik Oksijen Tedavisi, hastaya dış ortamdan izole bir basınç odası veya kabini içerisinde, deniz seviyesindeki atmosferik basınçtan 2-3 kat daha fazla bir basınç altında, yüzde 100 oksijen solutulması ile vücudun doğal iyileşme sürecinin hızlanmasına neden olan bir yöntem. Gençleşmek için de kullanılabilir HBO, cildin gençleşmesi ve yenilenmesi, saçların yeniden çıkması gibi estetik amaçlı tedavilerde de kullanılıyor ancak ülkemizde bu anlamda bir kullanım henüz uygulanmış değil, çünkü zaten ciddi hastalıklar için bile basınç odası kapasitesi çok az. Özel Derya Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi`nden Dr. Şenol Dicleli, konuyla ilgili `Bacağı ya da kolu kopmak üzere olan bir hasta dururken, güzelleşmek için gelen birini kabul edemeyiz. Bu nedenle sadece kritik durumdaki hastaları kabul ediyoruz merkezimize` diyor. Merkezde aynı anda 14 hastayı içine alabilen büyük bir basınç tüpü yanısıra acil durumlar için bir tane de tek kişilik basınç odası bulunuyor. ''

İşte bu bilgiye ulaşıp Yazarımızın asıl görevinin ne olduğunu az buçuk anlayınca, ağabeylik durumuma da sığınarak çark etmek durumunda kaldım. Bir kitapsever olarak kendisinden ikinci bir ricam olacak: Yazı olarak sadece hastalarına reçete yazma Şenol Hocam! Bu ilginç mesleğinizle ilgili başınıza onlarca anlatılası olay gelmiştir; bence o olayları yaz,,,bizler de zevkle okuyalım. Roman yazmak başka bir bahara kalsın Hocam. Saygılarımı sunuyorum.
ataç ikon Denizler Karışınca
kitaba 1 verdi
0 beğen · 0 yorum

Denizler Karışınca - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle