up
ara

Buz Sarayı

Buz Sarayı Konusu ve Özeti

Buz Sarayı
Kuşlar kitabının da yazarı Tarjei Vesaas tarafından kaleme alınan Buz Sarayı kitabı Roman (Çeviri), Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Cem Yayınevi yayınevinden 1970 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Buz Sarayı isimli kitap 190 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Melih Cevdet Anday çevirmiştir. Buz Sarayı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Melih Cevdet Anday
Yayınevi: Cem Yayınevi
ISBN:
Sayfa: 190 sayfa Basım Tarihi: 1970
Kuzeyden sıcacık bir roman: Hem yazarı hem şiirli dili, hem öyküsü hem de çevirmeni dolayısıyla fazlasıyla "özel". Yeniyetmeliğin labirentlerinde buluşan iki kız çocuğunun öyküsü. Kitabın yazarı Vesaas, dünyanın en kuzeyinde, her yerden "uzakta", o bembeyaz, o ayaz ve kopuk coğrafyayı romanının kahramanı haline dönüştürmüş ve modern edebiyatın en önemli metaforlarından birini yaratmış: BUZ SARAYI

Kasım ayında yitirdiğimiz büyük usta Melih Cevdet Anday'ın güçlü Türkçesiyle anlatılan uzun bir Norveç kışı.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

BUZ SARAYI

Norveçli Yazar Tarjei Vesaas (Vesos okunur) ,Türkçesi:Melih Cevdet Anday,Cem Yayınevi; 1972,190 Sayfa; (8) (22 Haziran 2009 Pazartesi)


Tarjei Vesaas'ın (Vesos) BUZ SARAYI adlı romanını devrettim.Bu roman Norveçli Yazar'ın en sevilen eseridir sanıyorum.Roman olmasına roman ama şiir gibi bir anlatımı var.Kısa cümleler ve yalın üslup ile Vesaas gönlümü âdeta fethetti: 190 sayfalık bu romanı iki gün içinde devrettim.

Beyoğlu'ndaki Sahaflar Çarşısı'nda bulup almıştım Buz Sarayı'nı.Tomris Uyar ile yapılmış tarihî bir söyleşide okumuştum Uyar'ın bu romanı pek beğenmiş olduğunu; okuma listeme eklemiştim.

Türkçemize Melih Cevdet Anday çevirmiş:pek beğendiğim bir Yazarımız'dır.Daha önceki çevirileri dahil Anday'ın elinden ne çıkmış olursa olsun,okurum.

BUZ SARAYI için masal tadında bir roman diyebilirim.İki küçük kızın -onbir yaşlarında- birbiriyle arkadaş olmalarının ardından,onların yaşadığı olayları anlatıyor:

Buz Sarayı,bu kızların yaşadığı bölgedeki bir çağlayanın suyunun donmasıyla meydana gelmiş doğal bir yapıdır.Buz Sarayı o kadar güzel ve o kadar büyüktür ki insanları içine çeker. Bu küçük kızlardan biri de bu buzdan saraya gidiyor yalnız başına.Merak içinde buz sarayının odalarına girip çıkmaya başlıyor.Bir zaman sonra dışarıya çıkamayacak kadar yönünü,yöresini şaşırıyor...

Kurgu pek basit,olaylarının örgüsü çok güdük kalmış gibi görünse de romanı devredip kapağını kapattığımda çok hoş bir eser okuduğumu fark ettim.Özellikle on - onaltı yaşlar arasındaki çocuklarımıza okutulmalı.

(Kitabı Sümeyye arkadaşıma armağan ettim Nisan 2015.)
EK 1
Tarjei Vesaas'ın (Vesos) BUZ SARAYI adlı romanı şu ân elimde olsa okumaya başlardım ☁ @rabiaa... 😊🙂 14.06.19
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Tarjei Vesaas'ın (Vesos) BUZ SARAYI adlı romanı şu ân elimde olsa okumaya başlardım... ☺😊🙂
24.11.18 beğen 2 cevap
Sümeyye G.

Sümeyye G.

@s - Batman

1972 basımlı, Semih abi'nin hediyesi olan bu kitabı zevkle okudum.
Buz Sarayı, belki hiç başlamamış fakat Siss'in kalbinde sonsuza dek yaşayacak bir dostluğun hikâyesi.
Siss ve Unn 11 yaşlarında iki kızdır. Unn kimseyle konuşmayan çok sessiz bir kızdır; fakat Siss ile çok özel bir bağ vardır aralarında. Siss ile sadece bir kez konuşma fırsatı bulurlar ve sonra Unn Buz Sarayı'nda kaybolur. Bir daha da bulunamaz. Siss Unn'u sonsuza dek kalbinde taşıyacaktır ama.
Buz Sarayı ise buzdan oluşmuş doğal bir yapıdır.
Kitabın arka kapağında şöyle bir inceleme bulunuyor " İnsanı düz yazıdan çok şiir gibi etkiliyor". Kesinlikle öyle bir eser. Benim inceleme notum:4
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi
0 yorum
fisun

fisun

@fisun - Samsun

Çevirmeni Melih Cevdet Anday a 1973 TDK Çeviri ödülünü kazandıran bu kitap , kısa ama hazmetmesi kolay bir kitap değil. Iki kücük kızın ani başlayan ve başladıgı hızla biten ilişkisinin bir kış boyunca süren psikolojik sonuclarının detaylı anlatımıyla şekillenen bir konuya sahip. Değısik bir konu ve ruhsal dünyaya ait anlatım arayanlar için tavsiye edebilirim...
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi
17 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu romanı okumak her kitapsevere nasip olmaz bence! Beyoğlu'ndaki Sahaflar Çarşısı'nda bulup almıştım Buz Sarayı'nı.Tomris Uyar ile yapılmış tarihî bir söyleşide okumuştum Uyar'ın bu romanı pek beğenmiş olduğunu; okuma listeme eklemiştim.

Türkçemize Melih Cevdet Anday çevirmiş:pek beğendiğim bir Yazarımız'dır.Daha önceki çevirileri dahil Anday'ın elinden ne çıkmış olursa olsun,okurum.

BUZ SARAYI için masal tadında bir roman diyebilirim.İki küçük kızın -onbir yaşlarında- birbiriyle arkadaş olmalarının ardından,onların yaşadığı olayları anlatıyor:

Buz Sarayı,bu kızların yaşadığı bölgedeki bir çağlayanın suyunun donmasıyla meydana gelmiş doğal bir yapıdır. Buz Sarayı o kadar güzel ve o kadar büyüktür ki insanları içine çeker. Bu küçük kızlardan biri de bu buzdan saraya gidiyor yalnız başına.Merak içinde buz sarayının odalarına girip çıkmaya başlıyor.Bir zaman sonra dışarıya çıkamayacak kadar yönünü,yöresini şaşırıyor...
28.06.17 beğen 1 cevap

Buz Sarayı - S41

"Öyleyse ben ne desem boş, anlıyorum. Gideceksin. Bereket palton kalın, acı bir soğuk var. Çift eldiven giy."
Vildan Yılmaz tarafından eklenmiştir.
Sümeyye G.

Sümeyye G.

@s - Batman

İnsan sadece lafla kurtulmaz.
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum