up
ara
‹ Tüm Buz Sarayı İncelemeleri

Buz Sarayı Kitap İncelemeleri

fisun

fisun

@fisun

Çevirmeni Melih Cevdet Anday a 1973 TDK Çeviri ödülünü kazandıran bu kitap , kısa ama hazmetmesi kolay bir kitap değil. Iki kücük kızın ani başlayan ve başladıgı hızla biten ilişkisinin bir kış boyunca süren psikolojik sonuclarının detaylı anlatımıyla şekillenen bir konuya sahip. Değısik bir konu ve ruhsal dünyaya ait anlatım arayanlar için tavsiye edebilirim...
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu romanı okumak her kitapsevere nasip olmaz bence! Beyoğlu'ndaki Sahaflar Çarşısı'nda bulup almıştım Buz Sarayı'nı.Tomris Uyar ile yapılmış tarihî bir söyleşide okumuştum Uyar'ın bu romanı pek beğenmiş olduğunu; okuma listeme eklemiştim.

Türkçemize Melih Cevdet Anday çevirmiş:pek beğendiğim bir Yazarımız'dır.Daha önceki çevirileri dahil Anday'ın elinden ne çıkmış olursa olsun,okurum.

BUZ SARAYI için masal tadında bir roman diyebilirim.İki küçük kızın -onbir yaşlarında- birbiriyle arkadaş olmalarının ardından,onların yaşadığı olayları anlatıyor:

Buz Sarayı,bu kızların yaşadığı bölgedeki bir çağlayanın suyunun donmasıyla meydana gelmiş doğal bir yapıdır. Buz Sarayı o kadar güzel ve o kadar büyüktür ki insanları içine çeker. Bu küçük kızlardan biri de bu buzdan saraya gidiyor yalnız başına.Merak içinde buz sarayının odalarına girip çıkmaya başlıyor.Bir zaman sonra dışarıya çıkamayacak kadar yönünü,yöresini şaşırıyor...
28.06.17 beğen cevap