up
ara
‹ Tüm Buz Sarayı İncelemeleri

Buz Sarayı Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

BUZ SARAYI

Norveçli Yazar Tarjei Vesaas (Vesos okunur) ,Türkçesi:Melih Cevdet Anday,Cem Yayınevi; 1972,190 Sayfa; (8) (22 Haziran 2009 Pazartesi)


Tarjei Vesaas'ın (Vesos) BUZ SARAYI adlı romanını devrettim.Bu roman Norveçli Yazar'ın en sevilen eseridir sanıyorum.Roman olmasına roman ama şiir gibi bir anlatımı var.Kısa cümleler ve yalın üslup ile Vesaas gönlümü âdeta fethetti: 190 sayfalık bu romanı iki gün içinde devrettim.

Beyoğlu'ndaki Sahaflar Çarşısı'nda bulup almıştım Buz Sarayı'nı.Tomris Uyar ile yapılmış tarihî bir söyleşide okumuştum Uyar'ın bu romanı pek beğenmiş olduğunu; okuma listeme eklemiştim.

Türkçemize Melih Cevdet Anday çevirmiş:pek beğendiğim bir Yazarımız'dır.Daha önceki çevirileri dahil Anday'ın elinden ne çıkmış olursa olsun,okurum.

BUZ SARAYI için masal tadında bir roman diyebilirim.İki küçük kızın -onbir yaşlarında- birbiriyle arkadaş olmalarının ardından,onların yaşadığı olayları anlatıyor:

Buz Sarayı,bu kızların yaşadığı bölgedeki bir çağlayanın suyunun donmasıyla meydana gelmiş doğal bir yapıdır.Buz Sarayı o kadar güzel ve o kadar büyüktür ki insanları içine çeker. Bu küçük kızlardan biri de bu buzdan saraya gidiyor yalnız başına.Merak içinde buz sarayının odalarına girip çıkmaya başlıyor.Bir zaman sonra dışarıya çıkamayacak kadar yönünü,yöresini şaşırıyor...

Kurgu pek basit,olaylarının örgüsü çok güdük kalmış gibi görünse de romanı devredip kapağını kapattığımda çok hoş bir eser okuduğumu fark ettim.Özellikle on - onaltı yaşlar arasındaki çocuklarımıza okutulmalı.

(Kitabı Sümeyye arkadaşıma armağan ettim Nisan 2015.)
ataç ikon Buz Sarayı
kitaba 8 verdi
10 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Tarjei Vesaas'ın (Vesos) BUZ SARAYI adlı romanı şu ân elimde olsa okumaya başlardım... ☺😊🙂
24.11.18 beğen 2 cevap