up
ara

Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund Freud Romanı

Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund Freud Romanı Konusu ve Özeti

Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund Freud Romanı
Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund Freud Romanı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Selim Yeniçeri
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9799944983159
Sayfa: 488 sayfa Basım Tarihi: 1970
Bir Cinayetin Psikanalizi, 1909 yılında sıcak bir Ağustos akşamı Sigmund Freud'un, rakibi ve öğrencisi Carl Jung ile birlikte New York'a gelmeleriyle başlıyor. Şehrin diğer ucunda, şehri tepeden gören muazzam bir apartman dairesinde, çok güzel bir kadın avizeye asılmış bir şekilde ölü bulunur; cinsel işkenceye maruz kalmış, kırbaçlanmış, kesilmiş ve boğulmuştur. Ertesi gün, ikinci bir güzel kadın - yüksek sosyeteyle alay eden ve donuk, cansız anne-babasını küçümseyen asi bir mirasyedi - katilin elinden kıl payı kurtulur. Ama bir histerik olan Nora Acton, saldırıyla ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Amerika'nın ilk psikanalistlerinden biri olan Dr. Stratham Younger, Freud'un rehberliğinde onu tedavi etmeye başlar.

Freud, Jung'un rekabetçi ruhuyla ve kendisini yok etme komplolarıyla uğraşırken, kendisini entrikalar, maskeler ve insan zihninin hileleriyle dolu bir cinayet gizeminin içinde bulan kişi Younger oluyor.

Akıcı bir dille yazılmış olan ve etkileyici gerçek detaylara dayanan Bir Cinayetin Psikanalizi, yeni bir romancının hayranlık uyandıran yeteneğini gözler önüne sererken, Freud, Carl Jung ve Hamlet hakkında bildiklerinizi gözden geçirmenize neden olacak.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

BİR CİNAYETİN PSİKANALİZİ - Jed Rubenfeld
Bir Cinayetin Psikanalizi
Alt Başlık: Bir Sigmund Freud Romanı

Jed Rubenfeld; Çeviren: Selim Yeniçeri; Koridor Yayınları, 2006, 1. baskı,488 sayfa (Yazar'ın soyadının doğru yazılışı RUBENFELD'dir...)

Adı Türkçemizde 'Ay Parçası' veya 'Çok Güzel Kadın' anlamına gelen arkadaşım ödünç getirmişti bana bu romanı: Mehlika B. arkadaşımdan ödünç alıp okumuştum... Mehlika pek hanımefendi,çok asil bir arkadaşımdı;adını Farsça'dan almış.Bir zamanlar isimlerimizin anlamları ilgi alanımdaydı; hatırlayayım, diye yazdım. Psikanaliz ise Fransızcadır.Ruh bilimi ve/ya ruhsal çözümleme anlamlarını taşır.Bir Cinayetin Ruhsal Çözümlemesi.Kafa karıştıran bir roman...Fakat üslubu basit;rahat okunuyor.

Romanı Türkçemize çeviren Selim Yeniçeri'yi tebrik ediyorum.Bu arkadaşımızın çevirdiği romanlar rahat okunuyor doğrusu.

2009 yılını tamamlarken okuduğum roman buydu.Bu romanın Yazarı'nın atıfta bulunmasıyla bir kez daha Sophokles'in KRAL OİDİPUS adlı trajedisini devrettim.
0 yorum
kitap delisi

kitap delisi

@tubapembe1

Beklentimi karşılayan bir kitap oldu. 1900 lü yılların soyluları arasında yaşanan bir cinayetten ve katili bulmak için olaylardan bahsediyor.başlarda karakterlerin kimler olduğunu akılda tutmak zor gibi gelebiliyor ama sonraları her şey yerine oturuyor. bir kaç yerde tıbbi terimler bulunuyor araştırılmaya değer. Freud'dan ve savunduğu psikanaliz tezlerinden bahsediliyor. bu konuyu daha önce derinlemesine araştırdığım için ilgimi çekti. kitabın bir çok olayları kurgu olduğu kadar Freud ile ilgili olan yerlerde gerçek. sonu da beklediğimden farklı bitti ve beni şaşırttı. biraz psikolojiye ilgi duyuyorsanız okumanızı tavsiye ederim...
0 yorum
Asiye ARSLANTAŞ

Asiye ARSLANTAŞ

@kizilkafa

ÇOK YÖNLÜ BİR HİKAYE
kitabın ismi ana konuyu oluşturuyor olsa da bir çok yan konu ve pek fazla karakter içeren sürükleyici bir roman. kitap 1900 sosyete tarihi, psikanaliz, dedektiflik, inşaat sektörü kralı olma adımları, nörologların psikiyatristleri sevmeme nedenleri, 1900'lerde halkın lgbt görüşleri, derin psikolojik analizler, sigmund freud, jung, shakespeare gibi bir çok konuya değiniyor. konu bütünlüğünü son sayfalara kadar yakalamak çok zor. Ancak sonunda şaşıracağınız kesin diyebilirim.

okurken ana karakter sayısının çok olması beni biraz zorladı ama güzel sürekleyici ve kısmen eğitici bir roman.
0 yorum
Arif Akyol

Arif Akyol

@arifakyol

Güzel anlaşılır bir dili var. Freud, Jung ve diğer tarihi bilimsel karakterlerin bazı dialogları içerdiği terimler nedeniyle anlaşılamıyor. Yazar bu değimlere dip notlarda da yer vermediğinden siz araştırana kadar sohbet sizin için fazla yabancı kalıyor. Olayların akışı ve anlatımı çok güzel. Biraz daha kısa olsun diye hemen bitmemiş ama son sayfalarda bile insanı sıkmıyor. Gayet güzel, bu türü sevenler için okunması gerekli olduğunu düşündüğüm bir kitap. Naçizhane.
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Okurken sırf bitsin diye çabaladığım kitaplar arasında. Olay örgüsü çok karmaşık son sayfalara doğru sadeleşiyor sadece. Bir cinayet romanı okuma sevdasıyla almıştım bu kitabı. Fakat hiçte umduğum gibi değilmiş. Aksine, cinayet vakasından çok psikoloji ağırlıklı bir romandı. Kitabın nerdeyse bütün sayfalarında sıkıldım. Bunu yalnız psikolojiye ilgi duyan okurlar okuyabilir bence.
0 yorum

Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund Freud Romanı - S41

"Orta yaşlı, zengin ve sağ elini kullanıyor. Daha ince koyu kahverengi olan saçları aklaşmaya başlamış. Bir seksen boylarında veya biraz daha uzun olabilir. Ayrıca, bana kalırsa kurbanını tanıyordu; hem de yakından."
Özlem Altınkale tarafından eklenmiştir.
Özlem Altınkale

Özlem Altınkale

@ozlemmkorkmazm

Mutluluğun esrarlı bir yanı yoktur.
Mutsuz insanlar birbirlerine benzer. Uzun zaman önce açılmış bazı yaralar, gerçekleşmemiş bazı dilekler, ayaklar altına alınmış gururlar, retle - daha da kötüsü ilgisizlikle - karşılanan aşk kıvılcımları, onlara yapışıp kalır; yada kendileri onlara yapışır.
ataç ikon Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Uzun

Seda Uzun

@merababenseda

"... Doğrusunu söylemek gerekirse, insanın duygularını dilden başka bir şeyle ifade edebileceğine de inanmıyorum. Diğer bütün ifade formları, davranış biçimleridir. Hepsi göstermeliktir. Hepsi yüzeyseldir. " (sayfa 354)
ataç ikon Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Uzun

Seda Uzun

@merababenseda

" İnsanın arzusu, başkasının arzusunu arzu etmekle başlar. " (sayfa 262)
ataç ikon Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Uzun

Seda Uzun

@merababenseda

" Hiçbirimiz duygularımızdan sorumlu değiliz; bu yüzden hiçbir duygumuz bizi utandıramaz. " (sayfa 50)
ataç ikon Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Uzun

Seda Uzun

@merababenseda

" ... meydan okuma, en az itaat etmek kadar güçlü bir bağdır. " (sayfa 392)
ataç ikon Bir Cinayetin Psikanalizi - Bir Sigmund ...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
13
KİTAP
Keşke Unutsam da Tekrar Okusam Dediğimiz Kitaplar
Bitmesin diye yavaş yavaş okuduğunuz, bitince büyük üzüntü yaşadığımız, henüz kitabı okumamış kişileri gördüğümüzde özendiğim...
42
KİTAP
Kesinlikle Okunması Gereken En İyi Kitaplar
Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken en önemli, en seçme kitaplar bu kitap listesinde. Her yaştan okur için tavsiye edilmiş ...
12
KİTAP
Bilgi Deposu Kitaplar
Değerli vaktimi boş kitaplarla öldürmek istemiyorum diyenlerin mutlaka göz atması gereken bilgi deposu kitaplar listesidir. ...