up
ara

Üç Damla Kan

Üç Damla Kan Konusu ve Özeti

Üç Damla Kan
Alacakaranlık kitabının da yazarı Sadık Hidayet tarafından kaleme alınan Üç Damla Kan kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 2005 yılında 9789753639972 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üç Damla Kan isimli kitap 116 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Kanar çevirmiştir. Kitap Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Üç Damla Kan kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Mehmet Kanar
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753639972
Sayfa: 116 sayfa Basım Tarihi: 2005
İran edebiyatında modernizmin öncüsü Sadık Hidayet'ten, Kafka'nınki gibi karanlık, karabasanlı öyküler...Hidayet, 1930'lu yıllarda, ülke için pembe tablolar çizen yönetime, İran halkının yaşantısını keskin bir gerçekçilikle yansıtarak yanıt veriyor. Şiddetin ve tutkunun iç içe geçtiği bu öyküler fakirlik, hastalık, batıl inançlar, cincilik, kumalık "siga" düzeni, ikiyüzlülük, mistik hayata ve inzivaya kaçış, hayal kırıklıkları, kadının mal muamelesi görmesi gibi İran toplumunda kol gezen sorunlara birer ayna tutuyor.Mehmet Kanar'ın Farsça aslından özenle çevirdiği Üç Damla Kan, Sadık Hidayet'i Kör Baykuş, Diri Gömülen ve Hacı Aga gibi kitaplarıyla tanıyıp seven okurlara yalın ve bunaltılı bir dünya sunuyor.
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Üç Damla Kan
Akıl hastanesinde olan bir adamın serzenişleriyle başlıyor hikâye.
Girdap
Şüphenin insanın içini yiyip kemirmesini anlatıyor. Bir adam karısından şüphe ediyor ve sonuçları pek iyi olmuyor.
Daş Akil
Namı yere göğe sığmayan bir kabadayı olan Daş Akil kendisinden çok küçük genç bir kıza âşık olur. Aşk, zayıflık, imkanlar ve toplumdaki statü üzerine güzel bir hikaye.
Af Talebi
Birçok günahı işleyen insan sadece bir yere giderek bütün günahlarının sileceğine inanır. Bu inanç üzerine yazılan hikâye, kötülük yapanların kendilerini aklama aşamalarını gün yüzüne çıkarıyor. Bu inanca atıfta bulunuyor.
Lale
Genç bir Çingene kızına yardım edip onu büyüten sonra da âşık olan yaşlı bir adam. Kör Baykuş kitabını anımsattı bana.
Maskeler
İhanet, güvensizlik ve intihar döngüsünde filmlere konu olacak bir hikaye.
Pençe
İki yetim kardeşin hikâyesini okuyoruz. Bu yetimler kaçmak istiyorlar ve planlar yapıyorlar. Babasının mayasından olan Ahmed ise planları bozuyor.
Nefsini Öldüren Adam
Hacıların hocaların eline düşen genç bir adam. Nefsini öldürüp, dünyadan bağımsız bir derviş gibi yaşamaya başlıyor. Ancak bir gün gözleri açılıp da görüyor ki o saygı duyduğu hocalar, hiç de derviş gibi yaşamıyorlar. Tam tersine rezil insanlar olarak milletin kızlarını din adına alıyor, dervişler ekmek soğan yese kafidir deyip kuzular çeviriyorlar, milleti kandırıp üstlerinden geçiniyorlar. Bütün inandığı değerler mahvoluyor. Toplumun gerçek bir tarafını yansıttığı için bu kitapta en güzel ve en okunması gereken hikaye budur bence.
Hülleci
Bilindiği gibi hülleci, İslami şartlara göre boşanan erkeğe bir ceza demektir. Karısını boşadıktan sonra bir hülleciyle evlendiren adam, hüllecinin karısını boşamaması üzerine ne yapacağını bilemez. Yıllar sonra bunları bir başkasına anlatır.
Goceste Doj
Paranın, hırsın, büyücülüğün insanın gözünü kör ettiği bir hikâye.
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Murat Gencer

Murat Gencer

@muratgencer

Yere damlamıştır üç damla kan
Sadık Hidayet, Üç Damla Kan kitabında da kendinden hiçbir şey kaybetmeden, ''Sonrasında ne olur?'' düşünmeden yazmış. Hayatında rahatsız olduklarını dökmüş satırlara.

Kitap içinde 11 farklı hikaye ile farklı farklı konularda bir şeyleri eleştiriyor. Anlatılanların İran'ın sosyal hayatını ele aldığı su götürmez bir gerçek. Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Sadık Hidayet resmen herkes okuyup gerçeklere sırtını dönmeyi bıraksın der gibi yalın yazmış. Sadık Hidayet bize şöyle söylüyor, ''Kime baksan, herkesin bir derdi var. Sözün özü şu ki, insanlar adam olmalı, okuryazar olmalı. Onlar eşek oldukça bizler de sırtlarına bineriz.''.

Her hikaye siyah bir şekilde son buluyor. Ölüm, kan, cinayet ve intihar kitabın üstüne bir bulut gibi sarmış. Kimi hikayede ihanetler havada uçuşurken kimi hikaye de bize bir dervişin peşinden giden bir öğretmeni anlatıyor. Öğretmen halkın yaşamını beğenmediği ve dervişlere özendiği için inzivaya çekilip yıllar boyunca okuyor ve nefsini öldürüyor, sonra karşılaştığı bir olayla gerçeklerin tahmin ettiği gibi olmadığını görüyor.. Tabi hikayenin sonunda Hidayet bizi pek de şaşırtmıyor.

Dönemin İran'ını az çok tahmin eder oldum. Yaşadıkları şeylerden rahatsız olduğu kaçınılmaz ki yazar da bir noktadan sonra dayanamamış olanlara. Kitabın sonunda ise kendime bir kitap daha ne kadar karanlık olabilir diye sormadan edemiyorum. Kitabın ilk hikayesinde bulunan bir şiir ile veda ediyorum sizlere, görüşmek üzere!

''Ne yazık ki yine akşam oldu.
Bütün dünya karardı.
Bütün insanlar huzura kavuştu.
Bir benim ıstırap ve gamım arttı.

Dünyanın mizacında mutluluk olmaz.
Ölümden başka gam ilacı bulunmaz.
Ama çam ağacının altında, köşede
Yere damlamıştır üç damla kan.''
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Öyküler genel olarak orta seviye üstü öyküler. Bu üç kitapta da çok ortada olan bir şey varsa o da Sadık Hidayetin karamsar kişiliğinin resmidir. Hayatın kötü olan yönlerini eserlerinde tüm hatlarıyla işleyen, intihar, cinayet ve ölümü öykülerinin baş konusu yapan yazar, kendi hayatına da, geçirdiği bir bunalım sonucu havagazıyla intihar ederek son verimiş.
Ama 11 öyküden oluşan bu kitap Diri Gömülendeki öykülere kıyasla bence daha iyiydi. Öykülerde; falcılık, hastalık, kumalık, bencillik, iki yüzlülük, hayal kırıklıkları, sevgisizlik, insanlardan uzaklaşma isteği gibi konular ağır basıyor ve Sadık Hidayet tarzıyla yine çokça intiharla bitiyor. Benim bu 11 öykü içinde en beğendiğim öyküyse; bir kabadayının, Daş Akilin hikayesiydi. Durumu iyi, heybetli, mert ve yürekli Daş Akilin bir vasiyetle vekil tayin edilmesi sonrası yaşadığı duygusal buhran, aile işleriyle aşırı ilgi sonrası bir anda uzaklaşmak zorunda kaldığı eski düzeni ve bu düzende onun yokluğunu fırsat bilip yerine çöreklenen akbabalar oldukça güzel bir şekilde anlatılmış. Kısa ama etkileyici bir öykü olmasının yanında öykünün sonu da aynı şekilde diğer öykülerine kıyasla daha iyi bir final olmuş.
Benim fikrimce okunmaya değer bir kitap.
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Benim mi yanlışım var bilmiyorum ama Sadık Hidayet kitaplarının popülerliği bir tufandır gidiyor. Yalan yok, ben de bu tufana kapılanlardan biri oldum ve kendisinin iki kitabını aldım. Fakat gel gör ki, Üç Damla Kan benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Öykülerin basit, yalın ve kısa cümleler ile örülü olması, eleştiri getirilecek konuları işlemek için yetersiz ve sanki aceleye getirilmiş bir anlatımın bulunması bu hayal kırıklığının temelini oluşturdu. Ben kitabın, yoğun anlatımlı, okuyucunun içini biraz daha sıkan ve içini daraltan üsluba sahip bir tarzda yazılı olmasını bekliyordum. Boşuna! Ha, niye böyle bir şeyler bekledin gibisinden bir soru gelirse, yazar ile ilgili okuduğum yorum ve bunların içerisinde bulunan övgülerden bu gibi bir beklentinin hasıl olduğunu söylerim. Eminim Sadık Hidayet'i merak eden diğer herkes de bu tür bir beklentinin içerisindedir. Okuduktan hemen sonra akılda elle tutulur bir kaç şey dışında tümüyle pır olup uçacak hikayelerle örülü bu kitabı tavsiye edecek değilim.

Elimde kalan temenni; Kör Baykuş da böyle olmasın lütfen!
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
erdal akca

erdal akca

@razumuhin

Poe vari öyküler
Sadık Hidayet Üç Damla Kan
Çeviren :Mehmet Kanar
YKY 110 sayfa
Toplam 11 öyküden oluşan kitapta, yer yer karanlık tarafları olan İran daki ahlak yapısı,siga düzeni,batıl inançlar gibi sorunların ele alındığı öyküler mevcut.Bana yer yer Poe' yu çağrıştırdı diyebilirim.Okuması kolay ve dili akıcı olan hikayeler .Bu kitabında ve diğer hikaye kitabında da hikayelerin büyük kısmı intahar veya ölüm
çevresinde dolaşıyor.Bu da insanda buruk bir tad bırakıyor.

Bir diğer öykü kitabını da burada paylaşmak istiyorum yeni bir başlık açmadan.
Sadık Hidayet ALACAKARANLIK
Çeviren:Mehmet Kanar
YKY 112 sayfa Bu kitapta toplam 7 öyküsü mevcut ,Diğer öykü kitabından öykülerden bir tanesinin bilim kurgu olmasıyla ayrılıyor,diğer öyküler de daha çok psikolojik altyapısı olan öyküler,gene geri kalmışlık,gene bağnazlık,gene ölüm
İyi okumalar dilerim,Kör Baykuş dışında Sadık Hidayet eserleri okumak isteyenlere.....
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Üç Damla Kan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
"Sanatkar, akıllı insanin bu devirde olmalı iki ömrü:
Biriyle tecrübe edinmeli,diğeriyle kullanmalı tecrübeyi."
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sen benim için başka birinin mazharıydın. Biliyor musun, kendi varlığımızın dışında başka bir gerçek yoktur. Bu konu aşkta daha iyi anlaşılıyor. Çünkü herkes kendi tasavvur gücü ölçüsünde bir başkasını sever. Bu kendi tasavvur gücünden kaynaklanır. Haz duyar bundan ama gözünün önündeki kadından değil. Onu sevdiğini sanır. O kadın kendi gizli tasavvurumuzdur; gerçekten çok farklı bir mevhumdur.
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Başka bir şiir daha anımsadı; daha bir yüksek sesle okudu:
Çıldırdı gönlüm, ey akıllılar, zincir getirin;
Deliye olmaz çare zincir vurmaktan başka.
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Artık kesinlikle emindi, adamını tanıyordu. Şeyhin bütün üçkâğıtları, hileyi hurdayı onun için yaptığını, keklik yediğini, ama insanları aldatmak için önüne kuru ekmek, küflenmiş peynir veya kuru soğandan oluşan sofra kurduğunu anladı. Ona günde bir badem yemesini tavsiye ederken kendisi evin hizmetçisini hamile bırakıyor,

YKY - Sayfa - 87
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas

Ruhunuz o kadar özgür değil; başkalarının lafını takılmış plak gibi tekrarlayıp duruyorsunuz.

YKY - Sayfa - 68
ataç ikon Üç Damla Kan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...