up
ara

Böğürtlen Kışı

- Blackberry Winter

Böğürtlen Kışı Konusu ve Özeti

Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
ISBN: 9789759997199
Sayfa: 360 sayfa Basım Tarihi: 2012
Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?

"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.

Sarah Jio gerçekten mükemmel bir yazar. Akıcı dili, duygusal hikayeleri, şaşırtıcı sonları ile tanınan yazar Böğürtlen Kışı romanı ile okurlarını yine derinden etkilemeyi başarıyor.

1933 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde olağanın dışında olarak Mayıs ayında kar yağar. Üç yaşındaki oğlu ile huzurlu bir hayat süren Vera’nın en büyük acısı gün içinde oğlunu bırakarak işe gitmektir. Yine her sabah olduğu gibi oğlunu öperek işe gider. Fakat eve geri döndüğünde oğlu ortada yoktur. En sevdiği oyuncak ayısı da karların içindedir. Hayatını oğluna adayan kadın için bir anlamda hayat sona ermiştir.

Yıllar ileri sarar ve 80 yıl sonrasına 2013 yılına gelir. 80 yıl sonra yine Mayıs ayında kar yağar. Gazeteci olan Claire de bu olayı haber yapmak ister ve geçmişi araştırırken 80 yıl önce yaşanan kayıp olayını farkeder. Evlat kaybetme acısını bilen Claire bu olayı daha derinlemesine araştırmak ister ve olayın derinliklerine girmeye başlar. Fakat araştırması onu geçmişi ile güzleşmeye ve gizemleri ortaya çıkartmaya başlar. Vera ile kendisi aslında pek farklı değillerdir.

Böğürtlen Kışı romanı gerçekten çok güzel bir kitap. Sarah Jio yine elinizden bırakmakta zorlandığınız ve bir kerede okumak istediğiniz tarzda bir yazmış.

Vera Ray 1920’li yılların sonunda arkadaşı Caroline ile aynı evde yaşamaktadır. Şehrin yoksul kesimindendirler. Bir gün Olympic Otel’de bir davet vardır ve Vera ile Caroline oraya giderler. Caroline bir yalanla içeri girmelerini sağlar. Vera otelde otel sahibinin oğlu Charles ile tanışır. Kendisi fakir olduğu için Charles’tan uzaklaşır ve davetten çıkar ama Charles onun peşinden gelir. Charles diğer zenginler gibi değildir. Vera’nın fakir olması onu rahatsız etmez. Vera’ya aşık olur. Vera hamile kalır fakat bunu hemen Charles’a söylemez. Onun ne diyeceğini tahmin edemez. Charles bu sırada Vera’ya evlenme teklif eder. Vera’yı ailesiyle tanıştırmaya götürür. Ailesi fakir olduğu için Vera’dan hoşlanmazlar. Charles’in kız kardeşi Josephine Vera ile konuşur. Vera’nın hamile olduğunu da biliyordur. Vera’ya Charles ile evlenirse Charles’ın babasının tüm mirasından mahrum kalacağını söyler. Vera kendisi yüzünden Charles’in bu duruma düşmesini istemez ve Charles’tan ayrılır. Charles’in evinden ayrılırken duvar ustası Ivanoff ile karşılaşır ve onunla eve döner.

Caroline de bu sırada evlenir ve evlendikten kısa bir süre sonra kocası ölür. Caroline’nin Eva adında bir kızı olur. Vera’nın da bir oğlu olur. Vera Olympic Otel’de temizlikçi olarak çalışır. Oğlu Daniel dört yaşına gelmiştir. Vera geceleri çalıştığı için Daniel’i gece yalnız bırakır. Yine bir gece Daniel’i yalnız bırakır ve işe gider. Mayıs ayı olduğu halde o gece fırtına olur ve kar yağar. Vera eve döndüğünde oğlunu evde bulamaz. Onun kar oynamak için dışarı çıktığını düşünür ve dışarıda oğlunu arar. Ama yerde oğlunun oyuncak ayısını bulur ve oğlunun kaçırıldığını anlar. Polise gider fakat polis oğlunun evden kaçmış olabileceğini geri döneceğini söyler. Vera ve oğlu fakir olduğu için onlarla ilgilenmezler. Vera uzun süre kendine gelemez. Bu yüzden işe de gidemez ve işten kovulur. Otelde zengin biri olan Lon ile karşılaşır. Lon daha önce otelde Vera’yı görmüştür ve onu beğenmiştir. Vera’ya akşam yemeği teklif eder ama Vera oğlunun kaçırıldığını söyler. Lon tanıdıklarının olduğunu oğlunun bulunmasına yardımcı olacağını söyler bunun üzerine Vera yemek teklifini kabul eder. Vera sabah bunu hatırlatır ve Lon yalan söylediğini, yardım etmeyeceğini söyler. Vera Lon’dan kaçar ve ağlayarak gider. Charles’tan yardım istemeye karar verir. Bir kamyona biner ve Charles’ın evine gider. Vera’nın durumunu gören Ivanoff da Vera’yı takip eder. Vera Charles’a oğlunun kaçırıldığını söyler. Charles’ın oğlu olduğunu söylemeyi düşünür ama Charles’ın artık evli olduğunu görünce söylemez. Charles’ın yanından gider.

2013 yılının Mayıs ayında yine aynı şekilde kar fırtınası olur. Bilim adamlarına göre bu mevsimsiz kar böğürtlen kışı olarak adlandırılır. Seattle Herald Gazetesi muhabiri olan Claire Aldridge’ye 1933 yılındaki ve şimdiki kar fırtınası ile ilgili yazı yazması söylenir. Claire aynı zamanda gazetenin sahibi Kensington’ların oğlu Ethan ile evlidir. Claire bundan bir yıl önce hamiledir ama koşu sırasında bir araba Claire’ye çarpar ve bebeklerini kaybederler. O zamandan sonra Claire ve Ethan birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Claire koşmayı bırakır.

Claire yazısı için 1933’teki fırtına ile ilgili araştırmalara başlar. Araştırmaları sırasında o tarihte Daniel Ray adında bir çocuğun kaybolduğunu öğrenir. Claire de bebeğini kaybettiği için bu olay onu çok etkiler ve yazısını bu olayla ilgili olarak yazmaya karar verir. Araştırmalarına başlar ve Daniel Ray’in o zamanlarda oturduğu evin adresini öğrenir. Adrese gittiğinde buranın arkadaşı Dominic’in kafesinin yeri olduğunu görür. Dominic’ten üst katı gezmek için izin alır ve orada Caroline’nin kızı Eva’nın çizdiği bir resmi bulur. Arkasında Eva’nın adı ve soyadı yazıyordur. Claire hastaneden gelen bir pakette ismi yazan kişiyle Eva’nın soyadının aynı olduğunu görür. O kadınla konuşur ve Eva adında bir akrabası olduğunu öğrenir. Eva ile görüşmeye gider ve Eva ona Daniel ile ilgili bildiklerini anlatır. Eva ona Vera’nın öldürüldüğünü söyler. Claire, Vera hakkında araştırmalara başlar ve Vera’nın olayıyla Avukat Edward Sharpe’nin ilgilendiğini öğrenir. Edward Sharpe her şeyin kaydını tutan bir avukattır. Claire onun kızına ulaşır. Avukatın dosyalarına bakmak için ondan izin alır. Vera ile ilgili dosyaları bulur ve orada Vera’yı öldürmekle suçlanan Ivanoff’un ifadesini bulur. Bu belgelerden Vera’yı Charles’ın kardeşi Josephine’nin öldürdüğünü öğrenir. Ayrıca Charles’ın ve ailesinin de Kensington olduğunu öğrenir. Artık olayı öğrenmiştir ve yazısını yazar ama kocası ailesinin adı kötü bir olayla anılmasın diye yayınlanmasını istemez. Claire, Charles’ın kim olduğunu öğrenmek için Ethan’nın büyük babası Warren ile görüşmeye gider. Warren’den Daniel’in Warren olduğunu öğrenir. Claire Daniel ve Eva’yı bir araya getirir getirir ve onları görüştürür. Daha sonra Warren’ı eski evine götürür. Ama orası artık yıkılacaktır. Warren orda annesinin ona bıraktığı mektubu bulur. O evin yıkılmasını istemez ve orayı satın alır. Gelişen bu güzel olaylardan sonra Claire ve Ethan’ın arası düzelir. Artık yeni bir çocuk yapmaya karar verirler.
Nilufer Akdemir

Nilufer Akdemir

@niluferakdemir

http://kozmokitap.blogspot.com.tr/
Bu kitapta gene aşk var. Fakat aşkın yanı sıra özlem, umutsuzluk, anne sevgisi ve yitirmenin acısı...
Kitabı okurken yaşanılan umutsuzluğu ve derin acıyı biz de derinden yaşarken kavuşmanın mutluluğu da yüzümüzde bir gülümsemeye sebep oluyor.

Gelelim kitabımızın konusuna;

80 yıl aralıklarla olan iki olay ve o iki olayın bağlantısını okuyacağız.
Yıl 1933... Her yer karlarla kaplı... Mayıs ayı... Böğürtlen kışı denilen olay... Vera oğlunu tek başına büyüten bir anne... 3 yaşındaki oğlunu çalışmaya giderken evde istemeden de olsa yalnız bırakmak zorundadır. İşten eve döndüğünde oğlunun yatağını boş bulur. Vera mahvolur ve oğlunu ararken karlar arasında sadece oyuncak ayısını bulur...

80 yıl sonra Seattle'da yine böğürtlen kışı görülmektedir. Claire bir gazete muhabiridir. O da geçirdiği bir kaza yüzünden doğmasını sabırsızlıkla beklediği bebeğini kaybetmiştir. Bu olay onu yıkar ve eşi ile arasınına mesafe girmesine sebep olur. Bu olayı unutmak için kendini işine verir. Böğürtlen kışını , bu doğaüstü olayı araştırmaya başlar. Araştırması 80 yıl öncesine , Vera'ya kadar uzanır. Bu hikaye evlat kaybetmenin acısını iyi bildiği için onu çok etkiler ve daha derinden araştırmaya başlar. Araştırma derinleştikce olayların arkasını, Vera'nın üzüntü dolu yaşamını , insanın içini titreten acısını ve Daniel'in ( Vera'nın oğlunun) başına ne geldiğini hep beraber öğreneceğiz.

Kitabı okuyun pişman olamazsınız. Yazarın anlatım tarzına ve öyküleri ele alış şekline bayılıyorum. Tavsiye edilir....
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Damla Güney

Damla Güney

@kupakizi

Böğürtlen Kışı geçmişte ve bugünde iki zamanda birden akıyor. Yıllar öncesinde yaşanan bir olay ve şimdiki zamanda geçen bir olay örgüsü. Sırların, tarihin, aşkın ve anneliğin iç içe geçtiği muhteşem bir roman. Olay örgüsüne gelecek olursam ; Vera aşık olduğu adamdan bir çocuk dünyaya getiriyor. Charles çok zengin Vera'ya aşık olduğunu düşünsem de bu aşk için mücadele ettiğini düşünmüyorum. Charles Vera'yı ailesiyle tanıştırıyor ve Charles'in ailesi Vera'yı kabullenmiyor. Vera böylece hamile olduğunu söylemeden Charles'in evinden çıkıp gidiyor. Hep Charles'in kardeşi yüzünden oluyor, Vera'ya aileye uygun olmadığını söylüyor. (az küfür etmedim). 3 Yıl sonra 1933 Mayıs ayında fırtınalı kar düşer. Vera küçük oğluyla yoksulluk çekmektedir. Kar yağdığı gece oğlunu bırakıp hizmetçilik yaptığı otele gider. Geldiğinde Daniel'i bulamaz, acı çeker her yerde oğlunu arar ve oğlunun ayıcığını bulur dışarıda. Kitap Daniel'in kaybolmasıyla başlıyor. Vera yaşamakla yaşamamak arasında sallantıdadır. Oğlunu kaybeden bir anne.. Her yerde arıyor bir türlü bulamıyor. Yıllar sonra yine Mayıs ayında kar yağıyor ve bir gazete muhabiri olan ve çocuğunu kaybeden bir anne olan Claire, Daniel'in kaybolma hikayesini araştırmaya başlıyor. Ve bütün sırları çözüyor. Sırları çözen Claire kendi hayatına devam ediyor...

Kitabın kapağında bir soru var. "Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?" diye. İşte bu sorunun cevabını derinlere işlenen acıyı anlamak için kitabı mutlaka okuyun.
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
0 yorum
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

böğürtlen kışı
Bazı kitaplarırum, vaktiyle dizi izlemeye çok seven fakat üniversite olayları sebebiyle artık izleyemeyen biri olarak dizi yerine ikame ediyorum. şöyle de bir durum var ki Leyla ile Mecnun’dan sonra dizi kültürüm de yerle bir oldu diyebililirim. kaçamaklarımı saymazsak tabi velhasıl bu tarz kitapları bir takım diziler yerine koyup okuyorum ya o çokta iyi oluyor. insanların o anda ne giyebileceğine kadar her halleri hayal dünyamda renkleniyor.

Yazar kitabın başında Türk okurlarına ilgisinden dolayı teşekkürlerini iletiyor. Harika. Farkedilecek bir kitleye sahibiz okur olarakta oyunculuk olarakta demek ki. Okudukça farkettim ki Sarah Jio bizim eski Türk filmlerinin hayranı.:) bu yüzden canlandırmakta hiç zorlanmadım. Böğürtlen kışı, mevsimsiz yağan kara deniyormuş. Olay 1933 senesinde Seattle’da geçiyor, mayıs ayında kar yağıyor ve çeşitli olaylar sonunda Vera Ray yaşam sebebini, oğlunu, bir sabah işten döndüğünde yatağında mışıl mışıl uyur bir şekilde bulamıyor. Ama hiçbir şekilde bulamıyor yani. Aradan 80 yıl geçiyor. Mayıs ayında yine kar yağıyor ve gazeteci Claire Aldridge’den 80 yıldan sonra ilk kez olan bu durumu araştırması ve bir yazı yazması isteniyor. Araştırmaları sonunda Daniel’ın yani Vera Ray’ın kayıp oğlunun haberlerini buluyor. Ve olayı, kendisi ile Vera arasındaki bağlantıyı bilmeksizin araştırmalarına devam ediyor… ediyor… ediyor…

ozgurhanim.com
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

Romanda iki anlatıcımız var. Biri 30'lu yılları anlatan Vera Ray, diğeri günümüzü anlatan Claire Aldridge. Vera ve Claire farklı zamanların iki insanı. Bir şekilde yolları kesişecek ama nasıl olduğunu tahmin etmek zor :)

1 yıl önce hayatı alt üst olan ve kendini toparlamaya çalışan Claire, bir gazetede çalışmaktadır. Patronunun mayıs ayındaki kar fırtınası hakkında makale yazmasını istemesiyle kendisini bambaşka bir hikayede bulur. 30'lu yıllarda da mayıs ayında olağanüstü bir kar fırtınası yaşanmış, tarihin üstünü örttüğü bir oğlan çocuğu kaybolmuştur. Claire oğlunu kaybeden Vera ile arasında bir bağ kurar ve 80 yıl sonra o çocuğun akıbetini öğrenebilmek için tüm gücüyle araştırmalara başlar.

Her bulduğu belge onu gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaktadır. Belgeler ortaya çıktıkça garip bir şekilde konunun eşinin ailesiyle ilgili olduğunu keşfeder. Peki kayıp Daniel nerededir? Vera'ya ne olmuştur? Romanın sonunda bu soruların yanısıra aklınızda oluşan tüm sorular cevaplanıyor. Yazar konuları birbirine o kadar güzel bağlamış ki bize keyifle okumak kalıyor.

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/03/bogurtlen-ks-sarah-jioyorum.html
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Başarılı...
Okuması aşağı yukarı 3 günümü aldı. Aşırı akıcı ve harika kurgulanmış bir kitap. Ters köşelerle de çok güzel tat verilmiş. Kitabın sonun da "hadi, canıım" dedim yani. Sarah Jio'nun kitapları genel de güzel oluyo zaten. 4-5 kitabını okudum hepsi de güzeldi. Kitabın konusuna gelirsek, Mayıs ayında kar yağar mı ? Kitapta yağıyo ve o gün bir kadının çocuğu kayboluyo ve bulamıyolar. Tabi kadın perişan. Aradan 80 sene geçiyo, yine bir Mayıs ayında kar yağıyo. Bir gazete firmasında yazar olan ana karakterimiz (Claire)'den bu olay ile ilgili yazı yazması isteniliyo. Claire geçmişi araştırırken bu kayıp olayını fark ediyo ve peşine düşmeye karar veriiyo. Araştırdıkça aslında hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlıyo ve geçmişte kalan sırları gün yüzüne çıkartıyo. Kitabın sonun da kız olsam ağlardım herhalde. Erkekler ağlamaz mantığından dolayı söylemiyorum tabii ki ama kitapta daha çok kadınsal duygular ağır basıyo. Annelik gibi... O yüzden kadınları daha çok etkileyeceğini düşünüyorum. Velhasıl kitap güzel olmuş. Okurken sıkılacağınızı düşünmüyorum, imkanınız varsa okuyun :)
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Böğürtlen Kışı - S41

"Hatalar kişiliği oluşturur." dedim.
Hayal Perest tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

"Hangisi daha zor, bilmiyorum," dedim. "Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?"
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gonca Yuncin

Gonca Yuncin

@goncayuncin

Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş günden güne kaybetmek mi?
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Fadime Ablak (@fadimern)
aniden kaybetmek
05.02.19 beğen cevap
aylak_adam (@aylak)
Eğer elinden kayıp gittiğini hissediyorsan ve onsuz yapamayacagini dusunuyorsan yavaş yavaş kaybetmek daha kötüdür.
05.02.19 beğen cevap
Muhammet Raşit Bostan (@kirito)
Ne farkeder ki ? Sonucunda iki şekilde de acı ve ıstırap var üzüntü var. Başına geldiğini düşündüğün zaman yavaş yavaş olsa sinirlenir ağlar üzülürdün. Birden bire olsa şok olur çabalar elinden geleni yapmaya çalışırdın..
05.02.19 beğen cevap
kitabın ortası (@kitabinortasi)
aniden kaybedip kaybettiğinin idrakine yavaş yavaş varmak.
26.05.19 beğen 1 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
HIZLI
26.05.19 beğen cevap
Sude Naz (@sudenazkarakaya)
Aniden kaybetmek ,onu yavaş yavaş kaybedeceğim vakti onu geri kazanmaya harcarım
26.05.19 beğen cevap
Osman ŞİMŞEK (@crpton)
Aniden kayvetmek şoku uzun sürmez ve çabuk unutulur yavaş yavaş kaybedersen gideceğini bildiğin halde bağlanırsın ona seversin gittiğinde travması daha büyük olur
26.05.19 beğen cevap
Misafir2

Misafir2

@misafir001

"Eski yapılara, zararlı otlarmış gibi davranıyorlar," dedi Eva. "Onları yıkıp yerlerine çok katlı, lüks binalarını dikmek için sabırsızlanıyorlar. Gülleleriyle tarihi ve insanların hatıralarını yıktıklarını bilmiyorlar."
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kitaaaplaar ^^

kitaaaplaar ^^

@busesebnemnurilatif

"Hangisi daha zor, bilmiyorum" dedim. "Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?"
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

Gercek arkadas, kendisi mutlu degilken senin mutlu olmana sevinen -hatta mutlulugunu kutlayan - kisidir .
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Yazın sıcağında kışı yaşayacak mıyız :)
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sinan EBRAR

Sinan EBRAR

@sinanebrar

 paylaşım fotoğrafı
Akıcı ve merak uyandırıcı bir kitap olmuş, çok iyi bir okuyucu olmadığım için bilmiş sözler etmek boyumu aşacağını düşündüm, beğendiğim bir kitap oldu başarılı 👏👍
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ibrahim80

 paylaşım fotoğrafı
Hatalar kişiliği oluşturur
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc

Sarah Jio paylaşım fotoğrafı
Sarah Jio
Festivalden okuduğm halde seve seve aldığım Sarah Jio kitaplarından. İleriki günlerde yine okumak üzere...
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mine

Mine

@mine102

Kitap Sonları paylaşım fotoğrafı
Kitap Sonları
Kitap sonları vardır iyi veya kötü. Bazı kitap sonlarını tahmin bile edemeyiz bazılarını ise çoktan sonunu çözmüşüzdür. Ama önemli olan sonun baştan savma olmamasıdır. İşte, bu kitap da sonu baştan savma olmayanlardı...
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum