up
ara

Che Guevara

Che Guevara Konusu ve Özeti

Che Guevara
Mahkeme Tutanaklarına Göre Menemen İrtica Olayı Davası kitabının da yazarı Yaşar Şahin Anıl tarafından kaleme alınan Che Guevara kitabı Biyografi, Otobiyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Panama Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9786055143541 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Che Guevara isimli kitap 496 sayfadan oluşuyor. Che Guevara kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Panama Yayıncılık
ISBN: 9786055143541
Sayfa: 496 sayfa
Che Guevara, gençlik yaşamına Arjantinli bir maceracı olarak başladı. Önceleri amaçsız bir insandan farksızdı. Buna rağmen yine de tıp fakültesinden mezun olmayı başardı. Ne var ki, hekimlik diplomasını aldığı yıl, bu mesleği bıraktığını açıklamak gibi çelişkiler içinde kalmıştı. Çocukluğundan beri yakasını bir türlü bırakmayan "astım" illetine inat, durağan ve sıradan bir hayatı kabullenemiyordu. Onun için, hekimliğin bireysel tedavi yöntemlerine karşın, devrimciliğin tüm toplum ve insanları kapsayan kurtarıcılığını seçmekte duraksamadı.Fidel Castro'yla karşılaşması, o döneme kadar bilmediği yeni ve son derecede anlamlı imkânlar sağlayan bir yaşam tarzıyla tanışmasına vesile olmuştu. Bu fırsat kendisini bütün benliğiyle adayabileceği ideallere erişmesini sağladı. Devrimcilikte bulduğu uygun ortamda hızla yükseldi. Küba Devlet Bankası Başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı gibi dikkat çekici makamlara ulaştı. Dahası, sosyalist dünyanın sayılı isimlerinden biri haline geldi. Jean-Paul Sartre bile onu, "Sadece entelektüel değil, çağımızın en katıksız insanı" gibi bir övgüye layık gördü.

Che Guevara - S41

1917 Devrimi; o döneme kadar değişmez farz edilen bütün siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel alışkanlıkları yıkmakla dikkat çekici bir nitelik gösteriyordu.
Tuğba tarafından eklenmiştir.
Tuğba

Tuğba

@tugbab

Unutulmamalıdır ki; Eğer kanun hiçbir zaman ihlal edilmemiş olsaydı, dünün kanunu ilelebet hükmünü sürer ve insan da, acıklı bir şekilde inkıraza uğrayan en eski ceddi, Pithecanthopus Erectus'tan bir adım daha ileri gidemezdi.
ataç ikon Che Guevara
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbab

Bolivya'nın Higuera köylüleri, 1967 yılında Che'yi yakalamaları için orduya yardım istemişlerdi. Bugün ise, onu bir aziz olarak kabul ettikleri söylenmektedir.
ataç ikon Che Guevara
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbab

Bir devrimci olarak; tüm toplumları düşünüyor ve onların mutlulukları için çalıştığını söylüyordu. Ama, çocukları ve eşine hiçbir güvence sağlamadan, onları terk ederek, maceralara atılacak kadar bencil bir insandı.
ataç ikon Che Guevara
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Tuğba

Tuğba

@tugbab

Acılı haykırış, umutsuzluk ve inanç yüklü,
sizlere geliyorum, kuzeyli kardeşlerim.
Biz "homo sapiens"lerin geldiği yerden,
nice yol aldım göçebe ayinleriyle,
bir haç gibi taşıdığım astımımla
ve onun özüme yakışmayan mecazıyla.
ataç ikon Che Guevara
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum