up
ara

Ankara Mahpusu

Ankara Mahpusu Konusu ve Özeti

Ankara Mahpusu
Kara Kitap kitabının da yazarı Suat Derviş tarafından kaleme alınan Ankara Mahpusu kitabı Öykü (Yerli), Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İthaki Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053753179 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ankara Mahpusu isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor. Ankara Mahpusu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053753179
Sayfa: 168 sayfa
Şehir, sokaklarda sürünenler, köprü altında yatanlar, arsalarda, oyuklarda, kovuklarda tüneyenler... binlerce biçare, binlerce sefille doluydu. Bu tıklım tıklım şehrin tek insanları, yalnız insanları nereye giderler, onu kimse bilmezdi.Vasfi, tıp fakültesinde okurken mahallesindeki Zeynep adlı kıza âşık olur. Gözü Zeynep'in aşkından başka bir şey görmeyen Vasfi, Zeynep'in büyük amcasıyla evlenmesinin ardından yıkılır. Zeynep'e toz kondurmayan Vasfi, bir gün kuzeninin Zeynep'in foyasını ortaya çıkarmak için kumpas kurduğunu öğrenince, Zeynep için hiç tereddütsüz, düşünmeden kuzenini öldürür. Uzun yıllar süren hapis hayatından sonra Vasfi, yeniden hürriyetine kavuşur ve insanlar arasında kendine bir yer bulmaya çalışır. Tutunacak hiçbir şeyi olmayan Vasfi'nin artık ne parası ne kalacak bir yeri ne de kimsesi vardır. Vasfi'ye ait tek yer sokaklardır...Suat Derviş'in 1957 yılında Fransa'da yayımlanan ilk Türk romanı olma özelliği taşıyan ve Türkiye'de "Zeynep İçin" adıyla yayımlanan romanı Ankara Mahpusu ismiyle Türkiye'de ilk kez 1968 yılında yayımlanır. 18 dile de çevrilen bu eserinde Suat Derviş, bir aşk için hürriyetinden vazgeçen Vasfi üzerinden umudun, özgürlüğün öyküsünü kaleme alır. Ayrıca yıkılan bir imparatorluğun yerine kurulan yeni bir sistem içinde kendine yer bulamayan insanların hikâyesinin düşündürücü portresini de çizer Suat Derviş. Yazar, diğer eserlerinden farklı olarak ilk kez bu eseriyle umuda ve mutluluğa göz kırpar.
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Kitabın yazarı, 1903 doğumlu Suat Derviş aslında bir kadın ve adı Hatice Saadet. Yazarlığın erkek egemenliğinde olduğu o yıllarda yazdıklarını bu takma adla çıkarmış. Onu daha ziyade "fosforlu cevriye"den tanıyoruz.

"Ankara mahpusu" adlı bu kitap ise 1957'de aslında fransızca yazılmış olan ve fransada basılan ilk türk romanı. Vasfi adlı bir tıp öğrencisinin Zeynep'e olan aşkının mahpusta sonlanması hikayenin başlangıcını oluşturuyor. Vasfi'nin hapisten çıkmasıyla başlıyor yani hikaye ve geçmişe uzanıyor.

Tabi o yılların diliyle çevrildiği için dili biraz yadırgadım başlarda. Bir süre sonra bu dile alıştım ama bu seferde yazarın tarzı biraz farklı geldi bana. Bazı yerleri fazla uzatmış gibime geldi mesela ama genel olarak sürükleyiciydi diyebilirim. Bu kitap yazara ve yazdıklarına olan ilgimi artırdı.
ataç ikon Ankara Mahpusu
kitaba 6 verdi
5 beğen · 3 yorum
fisun (@fisun)
Yazarın biyografisi var. Lız Behmoaras derlemiş. İlginç bir kişilik gerçekten de. Yaşadığı dönemde yaptıkları cesurca. Adı da takma ad değil bildiğim kadarıyla ...
27.04.17 beğen cevap
Özgür Sevinç (@ozgursevinc)
Adı konusunda farklı iddialar var. Wikide ailesinin adını Hatice Suat koyduğu ama nüfusta suat erkek adı diye saadete çevrildiği yazıyor. Derviş ise babasının adı. Ama adının takma ad olduğu da söyleniyor, bilemiyorum. Seher Özkök'ün yazdığı kitabın önsözü de okumaya değer. Kişiliği ve yaşamı ise ilginç gerçekten. Hatta Nazımın da epey ilgisini çekmiş bir dönem. Bahsettiğiniz biyografiyi de merak ettim, bulabilirsem okuyacağım.
27.04.17 beğen cevap
fisun (@fisun)
Söyledigim biyografiyi bulamama ihtimaliniz yok. Çunku Mart 2017 de Dogan Kitap tarafindan yeniden basılmış.
27.04.17 beğen cevap

Ankara Mahpusu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle