up
ara

Kalpaklılar

Kalpaklılar Konusu ve Özeti

Kalpaklılar
Kalpaklılar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Literatür Yayıncılık
ISBN: 9789750406515
Sayfa: 706 sayfa
"Türkiye'yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Ama bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin aynıdır elbette."-Samim Kocagöz

"Düşman donanması açıklarda demirlemiş, iki harp gemisi rıhtıma biraz daha yaklaşmıştı... Güvertedeki askerler ellerini, şapkalarını sallıyor, marşlar söylüyorlardı... Mavili beyazlı elbiseler giymiş genç kızlar, ellerinde çiçekler, vapurlardaki askerlere öpücükler yolluyorlardı."
İngilizlerin güdümündeki Yunan ordusu 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal ederken genel manzara böyleydi. Ta ki karaya ayak basan ilk Yunan askerlerinin ortasına bir el bombası atılana kadar. Bombayı atan gazeteci Hasan Tahsin, "Dövüşe ben başlıyorum, siz devam edeceksiniz" diyecek kadar emindi çaktığı bu ilk kıvılcımın tüm ülkeyi saracağından. Yanılmamıştı da: İzmir bir sembol oldu, bayrak oldu, taştı Anadolu'nun içlerinden. Cephelerde Mehmet'ler, dağlarda efeler, her türlü imkânı kullanarak askerlere cephane taşıyan kadınlar, tüm Anadolu tek yürek oldu, başkaldırdı işgalcilere ve onların işbirlikçilerine.

Kalpaklılar, Samim Kocagöz'ün belgelere dayanarak işlediği bir destan: İşgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye'nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı'nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği mücadelenin gerçek destanı.

Bu destan, Kalpaklılar'la bir bütün oluşturan Doludizgin'le devam edecek.
işteöylebirşey

işteöylebirşey

@isteoylebirsey

Tarih sevenler için gerçekten sürükleyici. Başta okumak istememiştim ama başlayınca güzel olduğunu farkettim. Tarihimiz için de oldukça değerli.
ataç ikon Kalpaklılar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nihal

Nihal

@nihaltasci

Tarih sevenler için güzel olabilir ama beni pek sarmadı. Tabiki tarihimizi güzel anlatmıs ama herkesin severek okucanı sanmıyorum.
ataç ikon Kalpaklılar
kitaba 2 verdi
0 yorum

Kalpaklılar - S41

"Sabahtan beri burada, kışlanın esliha deposundan kaçırdığımız mermileri, silahları dağıtıyoruz. Herkes İzmir'den çıkacak. Dövüşmek için elbette. Müdafayı Hukuk Cemiyetimiz her şeyi hazırladı. Artık dağılalım. İzmir dışında nerede toplanabilirsek, orada toplanacağız. her tarafta askerimiz var. İtilaf Devletleri'nin daha ellerinden silahlarını alamadığı askerlerimiz var. Yeniden ordu bile kurarız. Şimdilik bilemiyorum ama, bütün paşalarımız, Nadir Paşa gibi alçak değildir. Padişah'ı, onun hain hükümetini dinlemeyecekler..."
işteöylebirşey tarafından eklenmiştir.