up
ara

Zaman ve Varlık Üzerine

Zaman ve Varlık Üzerine Konusu ve Özeti

Zaman ve Varlık Üzerine
Metafizik Nedir? kitabının da yazarı Martin Heidegger tarafından kaleme alınan Zaman ve Varlık Üzerine kitabı Felsefe, Düşünce türünde okuyucusu ile buluşuyor. A Kitap yayınevinden 0 yılında 9758528041 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zaman ve Varlık Üzerine isimli kitap 94 sayfadan oluşuyor. Zaman ve Varlık Üzerine kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: A Kitap
ISBN: 9758528041
Sayfa: 94 sayfa
Aslında başlangıcından beri felsefe, ne vakit "zaman" hakkında düşündüyse zamanın ait olduğu yeri de sordu. Felsefenin ilkin sahip olduğu görüş birbirini izleyen şimdilerin art ardalığının bir dizisi olarak hesaplanan zamandı. Bizim, psychesiz, animussuz, ruh'suz, bilinçsiz, tinsiz hesapladığımız, sayısal olarak ölçülmüş hiçbir zamanın olamayacağı açıklanmıştı. İnsansız zaman yoktur. Fakat bu "onsuz olmama" ne anlama gelir? Zamanın vericisi ya da alıcısı insan mıdır? İnsan, her şeyden önce insandır da ondan sonra mı ara sıra - yani şu ya da bu zamanda- zamanı alır ve kendisini ona bağlar? Hakiki zaman, şimdi, geçmiş ve geleceğin ortaya çıkmasının yakınlığı, zamanın üç katlı açık yayılımını birleştiren yakınlıktır. O, zaten insana, sadece üç katlı yayılma içinde kalma, yadsımayı sürdürme ve bu yayılmayı belirleyen yakınlığı elde bulundurma yoluyla insan olabilsin diye ulaşmıştır. Zaman insanın ürünü olmadığı gibi insan da zamanın ürünü değildir. Ortada hiçbir ürün yoktur. Yalnızca, zaman uzam'ı açan yayılma anlamında verme vardır.

Zaman ve Varlık Üzerine - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Marius

Marius

@marius

“Varlık bir şey değildir, böylece de zamansal değildir ve yine de zaman tarafından mevcudiyet olarak belirlenir.
Zaman bir şey değildir, böylece de varolan değildir ve yine de zamandaki varolanlar gibi zamansal birşey olmaksızın kendi geçip gidişi içinde sabit kalır.”
ataç ikon Zaman ve Varlık Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum