up
ara
‹ Swann'ların Tarafı

Swann'ların Tarafı Kitap İncelemeleri

Canan

Canan

@cnnhni - Bangui

Zamana karşi zaferin ilk duraği...
Kayip zaman'in izinde serisinin ilk cildi Swann'larin tarafi ve geri kalan alti cildi modern romanin başyapitlarindan sayilmaktadir...Ağir bir Fransizca ile yazildiği idaa edilen seri ,türkçe tercümesinde(Roza Hakmen) oldukça anlaşilir ve akiciydi diyebilirm.Okumak olmaktan ziyade,sakin bir ruh ve dikkat gerektiren bir kitap olduğunu söyleyebilirm çünkù romanda vurgulanmaya çalişilan nokta zaman ve mekan kavramlarinin dizilimindeki değisikliklerdir..Belli bir çizgide ilerlemeyen zaman Proustun da, kitabi yazarken bitirememekten korktuğu ve zamana karşi bir savaş halinde olduğu soylenmektedir..
Anlatici(yazar) ile Swann karakterinin etrafinda kurgulanmis olsada ,yazarin durgun karakterinin yanisira,geniş bir hayal gücu ile dönemin aristokrasi üyeleri,davranis ve düşünce sekilleri,piskolojik analizleri(bu noktada sahsen direkt veya indirekt sahit olduğum birçok tespite denk geldim)ve en önemlisi sanat içinde,müzik(Wagner,Chopen),edebiyat (Pascal ve bir süru farkli eser),mimari ve resim(Elstir-hayali bir ressam sanirim) gibi ,farkli sanat dalina da oldukça geniş yer vermektedir...


…eserimi tamamlayacak vakit bulabilirsem,
her şeyden önce insanları birer hilkat garibesine benzetme pahasına da olsa, mekânda kapladıkları kısıtlı yere karşılık, Zaman içinde çok büyük, ölçüsüzce uzatılmış, bir yer kaplayan varlıklar olarak tasvir edecektim
kesinlikle, çünkü insanlar, yıllara dalmış devler misali, yaşamış oldukları, sayısız günden oluşan, birbirinden uzak dönemlerin hepsine aynı anda degerler.....

Çaya batirilan bir madlenin tadinda,çocukluğunu ,anilarini bulan anlatici,eminim ki biz okuyucularin da o madlen'in tadi kadar önemsiz bir detaydan ,beynimizin ücra bir köşesinde kalan sadece hayallerimizin pusuyla görebileceğimiz hatıraları ortaya çıkarmaya vesile olacaktir.Keyifle okuyun..
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 9 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kayıp Zamanin izinde 1
Marcel Proust, Kayip Zamanin Izinde serisinin birinci kitabı Swann'larin Tarafı Yapi Kredi Yayinlarindan 430 sayfa.Çevirmeni Roza Hakmen diğer kitapların da cevirmenligini yapmış ki bence gerekten çok başarılıydı.
Swann'larin Tarafı adli kitap uzun uzun paragraflardan oluşmakta ama kelimeler nasıl geçiş yapıyor yazarın ustalığının kanıtı galiba.Yazarın kitaplari ve yazarlığı hakkında bir kitap okuyup yorum yapacak bilgilere sahip değilim.Yalnızca kitabın bana verdiği hisleri yazmak istiyorum buraya.
Ilk bölümde bir zaman dilimi içinde kaybolmuş ve kendi hatiralarimdan da bir kesit okuyormuş gibi hissettim.Anneye sarılıp uyuma isteği, eve gelen konuklar ve onlar üzerinde kafasinda oluşan birikimler.Doğa ile başbaşa kalıp bir çiçeğin kokusunda ,gördüğü bir manzarada çeşitli duygulara kapılmak.
Sonra Swann'larin Tarafi denilen bölüme gelip ,Bay Swann'in içerisinde bolca kıskançlığı barındıran duygularını, beraberinde sanatın yer aldığı br notanin ,bir taplonun onda uyandırdığı içsel yolculuğunu okudum.
Kitabın bana verdiği ve bilincime yerleşmiş daha pek cok ayrıntısı vardır elbet.Bunlar zamanla karşıma çıkacak biliyorum.Okurken o hissi yaşadım lakin size tarif etme yolunu,kelimeleri bulamıyorum. Kitabın son cümleleri Belki o bilince giden yolu açıklar durumda bakınız ne demiş :"Eskiden bildiğimiz yerler ,kendilerini kolaylık olsun diye yerlestirdigimiz mekanlar alemine ait değillerdir sadece.O zamanlarki hayatimizi oluşturan, birbirine bitişik izlenimlerin ince bir dilimidirler;belirli bir goruntunun hatirasi belirli bir anın ozleminden ibarettir ve evler ,yollar ,caddeler de ,heyhat ,seneler gibi uçup gider."
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 8 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) uçup gider." Çook güzel anlatmış...
21.01.19 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kayıp Zamanın İzinde- Swann’ların Tarafı
Hani kimi zaman tat, kimi zaman dokunuş, kimi zaman müzik, kimi zamansa koku bizi götürür uzaklara, çok uzaklara. İşte bu kitapta da böyle bir çağrışımın etkisiyle düşünülen olaylar anlatılmış. Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde serisi 7 kitaptan oluşuyor, bu ilk kitap.

Edebiyatı doyasıya hissettiren bir kitap. Betimlemeleri, tasvirleri, benzetmeleri, farklı olasılıkları ele alışı ve konuyu anlatışıyla baştan sona keyif alıyorsunuz okurken. Belki kitabı okuyup rafa koyduktan sonra zihninizde kitaba dair pek de fazla bir şeyler kalmayacağını düşünebilirsiniz. Ne kadar öyle olsa da, bu keyif insana yeter diye düşünüyorum. Cümle yapılarından, kelime ve kelime gruplarının arka arkaya sıralanışındaki uyumdan, saniyelik olsa da bazı durumların uzun uzun anlatıldığı halde insanı sıkmaması hatta zevk vermesinden dolayı kendinizi iyi hissediyorsunuz okurken.

Bir olayın ya da durumun ortaya çıkış nedenlerinin birden çok ihtimalinin değerlendirilerek, arka arkaya sıralanması kurgunun iyice düşünülüp, titiz bir şekilde planlanarak ele alınışının bir kanıtı bence.
Yaşayışları olduğu kadar gelenekleri, kültürleri, alışkanlıkları ve huylarından da bahsedilen kişiler okur için “tanıdık” hale geliyor. Mekan da, betimlemeleriyle köşeyi döndüğünde ulaşılabilecek o bildik yere dönüşüyor okur gözünde. Birkaç saniyelik sürede zihinde yaşananlar ve bir annenin “iyi geceler öpücüğü”nün çocuk için ifade ettiği anlam ve daha birçok özel an ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

“Şüphe”nin insanı ne denli etkilediği, sadece bir düşünceden yola çıkılarak zihinde kurulan dünyada yaşanılması ile “şüphe” duyulan şey dışında her şeye ve herkese yabancılaşmanın insana yaşattıkları, gerek kurulan hayaller gerekse düşüncelerle zenginleştirilerek detaylıca ele alınmış. “Aşk” ın insanı mutlu eden yanları olabildiği gibi, mutsuz eden yanlarının da olabileceği çok yönlü olarak ele alınmış.

Yazar’ın bir çağrışımdan yola çıkarak detaylandırdığı kurgu; olayların yaşandığı zamanlara göre kronolojik olarak sıralansaydı, belki bu kadar ilgi çekici olamazdı diye düşünüyorum. Çünkü derinlerde saklı olanı okuduğunu hissetmek çok güzel bir duygu. Okurken bir gizemi çözüyormuş gibi hissettiren bu kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 9 verdi
9 yorum
Batuuu (@batuuu)
merakla beklediğim bir incelemeydi çünkü listeye bu incelemeye göre alacaktım ve simdilik almak için yetero kadar bilgi edindim diye düşünüyorum:)
16.01.19 beğen 1 cevap
zeyrek (@zeyrek)
Emeğinize sağlık, çok güzel ifade etmişsiniz. Kitap bittiğinde önemli olanın bir olay örgüsünden ziyade anlatımdaki zariflik, damağınızda kalan lezzetli bir tat , edebi yapı olduğunu görüyorsunuz. Marcel Proust bana her şeyi sakince uzun uzun bütün ayrıntılarına girerek anlatan ama anlatırken de sıkmadan ağzına baktıran kişileri hatırlatıyor. Onun dilinden dinlediğinizde bir olay sanki farklı bir olaymış gibi geliyor.
16.01.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Incelemenizi kitabim bittiğinde okuyacağım @gulsahsonmez çünkü şuan da kitabi okumaktayim.Aynı kitaplarda buluşmak ne guzel ne hoş
16.01.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@gulsahsonmez kitabi okudum ve siz de çok güzel yorumlamissiniz emeginize sağlık.Bir sonraki kitapta buluşmak üzere 😊😊😊
21.01.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem - İstanbul

Madeleine de Proust
Lezzetlerin anılarımızla gizli bir bağı var. Ihlamur çayına batırdığımız bir bisküvi bile istemsizce geçmişimizi hatırlatabilir (involuntary memory). Proust'un Bergson'dan ('sezgi'ye dayalı düşünce sisteminin kurucusu. Sezgicilik- intuitionalism) yola çıkarak romanlarının ana unsuru yaptığı sezgicilik kavramı, istemdışı bellek, öncelikle unutuşu gerektirir. Beklemekten ve zaman geçirmekten başka yapabileceğimiz pek bir şey yoktur belirli bir hatıranın yeniden canlanması için... Unutmuş olmalıyız ki, hatırlayabilelim. Şansımız varsa bir gün o hatıra bizi en beklenmedik bir yerde yeniden bulacaktır. İşte o zaman, Proust'a göre şiirsel bir tecrübe yaşamış olacağız.
Marcel Proust, bu hatırlayışı ünlü roman dizisi Kayıp Zamanın İzinde’nin ilk cildinde yer alan ünlü “madlen” bölümü ile çok güzel anlatmış ve bu minik keki de ölümsüzleştirmiştir. Kitapta anlatıcı “madlen”i ıhlamur çayına batırıp tattığında birden geçmişi anımsar ve neredeyse 3150 sayfalık seride anlatacağı derin anılara dalar. Fransızca'ya 'Madeleine de Proust' şeklinde bir deyimi kazandırmıştır, kekle gelen çağrışımları anlattığı bu kitap. İnsanı bir anda geçmişteki bir anıya götüren bir koku ya da tad için kullanılır. Herkesin hayatında farklı 'Madeleine de Proust'ları vardır. Geçmişteki anıların anahtarları gibidir çoğu zaman bu çağrışımlar.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba puan vermedi
2 yorum
buket (@ludingirra)
Emeğinize sağlık...
30.11.18 beğen cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Okumayı ertelediğim bi kitaptı, öyle ki unutmuşum bile. İncelemeniz sayesinde tekrar hatırladım. sayesinde tekrar hatırladım. Benim madeleine proustum da bu oldu galiba.
30.11.18 beğen cevap
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

Çaya batırılan bir çikolata parçasından bu kadar cümle nasıl fışkırdı ... Ben de denedim ama olmadı. Ama Proust Amca da olmuşu var zaten, herkesin kayıp zamanlarını dürtecek cinsinden.. İnsan zekasının üst sınırı; kendini, diğer insanları,nesneleri gözlemlemenin sonsuzu gibi ...
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 10 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

İtiraf etmeliyim başta biraz sıkıldım kitaptan, gereksiz ayrıntılar ve laf kalabalığı çok fazlaymış gibi geldi. Bu nedenle ara verdim hatta okumaya (ki ben bir kitaba ara verince çoğu zaman yarıda bırakırım ama bu defa öyle olmadı). Sonrasında yeniden devam ettiğimde kitabın beni daha çok sardığını ve çoğu yerde sarstığını gördüm. Yazar ince ince iliklerinize işliyor anlatımıyla. Kendinizi tasvirlerin ahengine, düşüncelerin seline kaptırıyorsunuz. Olaylardan çok Swann'ın hislerine, anlatıcının verdiği duyguya gömülüyorsunuz.

Anlatıcı her şeyi berrak bir tablo gibi gözlerinizin önüne seriyor, eksiksiz hayal edebilmeniz için elinden geleni yapıyor sanki. Bu durum doğa tahlillerinde, bir kişinin giyim-kuşam ve yüz ifadesi tahlillerinde ve son olarak düşünce dünyası-psikoloji tahlillerinde fazlasıyla ön plana çıkıyor.

Bu nedenlerle ben kitabı çok beğenmekle beraber serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 9 verdi
0 yorum
Çiğdem Şentürk

Çiğdem Şentürk

@cigdemsenturk

Proust okumak zordur, kabul. Fakat kendimi onun diline alıştırdığım andan itibaren bu yenilenen, cümlelerin birbirini doğurduğu dil bana çok çekici geldi. Proust öyle bir yazar ki... Aslında fazla söze gerek yok. Edebi şeyler okumayı sevenler için hararetli tavsiyemdir.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 10 verdi
0 yorum
ayşe koç

ayşe koç

@aysekoc0

zamanım bol diyorsanız ve arasıra kitap eline alp şöyle birkaç sayfa okuyup bırakıyorsanız okunabilir.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 8 verdi
0 yorum