up
ara

Swann'ların Tarafı Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kayıp Zamanın İzinde- Swann’ların Tarafı
Hani kimi zaman tat, kimi zaman dokunuş, kimi zaman müzik, kimi zamansa koku bizi götürür uzaklara, çok uzaklara. İşte bu kitapta da böyle bir çağrışımın etkisiyle düşünülen olaylar anlatılmış. Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde serisi 7 kitaptan oluşuyor, bu ilk kitap.

Edebiyatı doyasıya hissettiren bir kitap. Betimlemeleri, tasvirleri, benzetmeleri, farklı olasılıkları ele alışı ve konuyu anlatışıyla baştan sona keyif alıyorsunuz okurken. Belki kitabı okuyup rafa koyduktan sonra zihninizde kitaba dair pek de fazla bir şeyler kalmayacağını düşünebilirsiniz. Ne kadar öyle olsa da, bu keyif insana yeter diye düşünüyorum. Cümle yapılarından, kelime ve kelime gruplarının arka arkaya sıralanışındaki uyumdan, saniyelik olsa da bazı durumların uzun uzun anlatıldığı halde insanı sıkmaması hatta zevk vermesinden dolayı kendinizi iyi hissediyorsunuz okurken.

Bir olayın ya da durumun ortaya çıkış nedenlerinin birden çok ihtimalinin değerlendirilerek, arka arkaya sıralanması kurgunun iyice düşünülüp, titiz bir şekilde planlanarak ele alınışının bir kanıtı bence.
Yaşayışları olduğu kadar gelenekleri, kültürleri, alışkanlıkları ve huylarından da bahsedilen kişiler okur için “tanıdık” hale geliyor. Mekan da, betimlemeleriyle köşeyi döndüğünde ulaşılabilecek o bildik yere dönüşüyor okur gözünde. Birkaç saniyelik sürede zihinde yaşananlar ve bir annenin “iyi geceler öpücüğü”nün çocuk için ifade ettiği anlam ve daha birçok özel an ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

“Şüphe”nin insanı ne denli etkilediği, sadece bir düşünceden yola çıkılarak zihinde kurulan dünyada yaşanılması ile “şüphe” duyulan şey dışında her şeye ve herkese yabancılaşmanın insana yaşattıkları, gerek kurulan hayaller gerekse düşüncelerle zenginleştirilerek detaylıca ele alınmış. “Aşk” ın insanı mutlu eden yanları olabildiği gibi, mutsuz eden yanlarının da olabileceği çok yönlü olarak ele alınmış.

Yazar’ın bir çağrışımdan yola çıkarak detaylandırdığı kurgu; olayların yaşandığı zamanlara göre kronolojik olarak sıralansaydı, belki bu kadar ilgi çekici olamazdı diye düşünüyorum. Çünkü derinlerde saklı olanı okuduğunu hissetmek çok güzel bir duygu. Okurken bir gizemi çözüyormuş gibi hissettiren bu kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum.
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 9 verdi
9 yorum
Batuuu (@batuuu)
merakla beklediğim bir incelemeydi çünkü listeye bu incelemeye göre alacaktım ve simdilik almak için yetero kadar bilgi edindim diye düşünüyorum:)
16.01.19 beğen 1 cevap
zeyrek (@zeyrek)
Emeğinize sağlık, çok güzel ifade etmişsiniz. Kitap bittiğinde önemli olanın bir olay örgüsünden ziyade anlatımdaki zariflik, damağınızda kalan lezzetli bir tat , edebi yapı olduğunu görüyorsunuz. Marcel Proust bana her şeyi sakince uzun uzun bütün ayrıntılarına girerek anlatan ama anlatırken de sıkmadan ağzına baktıran kişileri hatırlatıyor. Onun dilinden dinlediğinizde bir olay sanki farklı bir olaymış gibi geliyor.
16.01.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Incelemenizi kitabim bittiğinde okuyacağım @gulsahsonmez çünkü şuan da kitabi okumaktayim.Aynı kitaplarda buluşmak ne guzel ne hoş
16.01.19 beğen 2 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@gulsahsonmez kitabi okudum ve siz de çok güzel yorumlamissiniz emeginize sağlık.Bir sonraki kitapta buluşmak üzere 😊😊😊
21.01.19 beğen 1 cevap