up
ara

Geyikli Park

Geyikli Park Konusu ve Özeti

Geyikli Park
Antik Acılar kitabının da yazarı Sunay Akın tarafından kaleme alınan Geyikli Park kitabı Öykü (Yerli), Roman (Yerli) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9786053609957 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Geyikli Park isimli kitap 264 sayfadan oluşuyor. Kitap Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Geyikli Park kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053609957
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2013
Falih Rıfkı Atay'ın Ateş ve Güneş adlı kitabında, bir subayın kendisine yönelttiği şu eleştiriyle Çanakkale direnişine hak ettiği değeri vermeyişimizin çok eskilere dayandığını görebiliriz:"Siz gençler ne tembelsiniz? Hiçbir şey yazmıyorsunuz. Çanakkale'ye bir torpido şair ve ressam gitti. Daha bir kitap bile görmedik."Oysa Çanakkale'yi ziyaret ederek, izlenimlerini aktarmaları istenen sanatçı heyeti, 11 Temmuz 1915'te Sirkeci'den trenle yola koyulur. Davete, aralarında İbrahim Çallı, Enis Behiç, Hamdullah Suphi, Ömer Seyfettin, İbrahim Alaattin, Nazmi Ziya ve Mehmet Emin'in de olduğu on yedi kişi katılır. "Heyet-i Edebiye" olarak anılan grup, bir İngiliz zırhlısı tarafından tahrip edilen Namık Kemal'in Bolayır'daki mezarını da ziyaret etmeyi unutmaz.Davete katılamayanlar arasında öyle güçlü bir kalem vardır ki, eğer heyette o olsaydı Çanakkale Savaşı hakkında elimizde harika bir eser olabilirdi. Ancak gidemez, çok önemli bir mazereti vardır, ölüm döşeğindedir. Tevfik Fikret, başucunda duran Çanakkale'deki savaş alanlarına ziyareti içeren davetiyeye bakarak verir son nefesini…Ve Sunay Akın, Çanakkale'den bindiği gemisiyle, dünyanın gizli kalmış pek çok kıyısına uğrayarak sürdürür yolculuğunu. Hiç anlatılmamış öyküler fısıldar kulağımıza, Geyikli Park subaya geç kalmış bir özürdür adeta.
Misafir

Misafir

@misafir000

Sunay Akın'ı dinlemek diye bi tabir var okumaktan çok daha ötesi fakat bazı konularda keşke bırakın yazmayı sussa imiş daha iyi olurmuş. Kitapta iç kaynaklar hariç zerre dipnot ve kaynakça yok, tarih üzerine bu kadar kolay söylenip yazılmamalı... Hele ki bu kitabın siyasi bir emel doğrultusunda yazıldığını düşünüyorum zira sonlarına doğru hep aynı konulara değinilmiş aralara bir kaç farklı konu serpiştirilmiş genel kültür mahiyetinde onlarda siz okuyucuya aaaa! bu böyle mi imiş gibisinden şaşırtmacalar. Bunları okurken fark edemeyebilirsiniz fakat kitabı bitirdiğinizde ince ince düşünülerek süslenmeye çalışılmış, bu kadar göndermenin arasına üç beş genel kültürcüklerin ne işi var diye sorar okuyucu içten içe. Eğer amaç farklı ise bunu doğrudan göstermeli insan zihne sinsice mesajlar yollanmamalı diye düşünüyorum.
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Minik Tarih Dersleri
İlk defa Sunay Akın okudum. Kalemi ve dili belli ki zamanında programlarını da izlediğim için güzeldi. Bilmediğimiz küçük anekdotlar, unutulan bilgiler, bildiğiniz ama yanlış olan bilgiler bu romanda dile getirilmiş. Bazı şeyleri ilk kez öğrenince şaşırmamak elde değil. Bu yüzden de beni araştırmaya itti. Bir bakıma tarihi yeniden araştırtıyor. Öğrenmek süper bir duygu elbette ki. Ama nereden alıntı yaptığına dair hiçbir bilgi yok. İçeriğinde birçok konu var; Sabahattin Ali’den Mimar Sinan’a; Çanakkale Savaş’ından Taksim Meydanı’na… Bilinmeyen minik minik öykü tadında bilgiler.
Zevkle okunan tarihimizi bize minik hikâyelerle anlatan bir kitap yararlı ve okunulabilir bir eser. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Sizlere de tavsiye ederim.

İyi okumalar…
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Hakan Bezan

Hakan Bezan

@bezan3

Bitirdiğim tarihe çok uygun bir kitap.Hele ki ilk 50-60 sayfasında Çanakkale Direnişi'nin bilinmeyen kahramanlarını gün yüzüne çıkaran yazar biz okurlarını oldukça aydınlatmıştır.Ayrıca Gezi Parkı Direnişi'ni de es geçmemesi ve oldukça yararlı bilgileriyle Gezi Parkı'nın geçmişine ışık tutması kitabı bir kat daha sevmemi sağladı.Tek hüzünlendiğim konu Sunay Akın'ın yeni bir kitabının çıkmasını bekleyeceğim süre.Ünlü yazarların Çanakkale Savaşı ile bağlantılarını okuyunca tüyleriniz dikilecek
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Zevkle okunan tarihimizi ve kültürümüzü bize başarılı bir şekilde anlatan Sunay Akına binlerce teşekkürler...
Kitap içerisinde çok şaşıracağımız ve bilmemiz gereken olaylar mevcut...Son derece yararlı ve okunması gereken bir kitap

Bence Sunay akın bu ülkede Kültür Bakanı olması gerekenlerin başında geliyor...
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Trn Mervem

Trn Mervem

@mervetrn

ilk Sunay AKIN kitabım. programlarında ki akıcılık kitabında da mevcut. tarihte adı unutulmuş kahramanlarımız var bizim gün yüzüne çıkmamış gerçeklerimiz... bunları daha fazla gösterecek yazarlarımıza ihtiyacımız var.
güzel ve aydınlatıcı bir kitaptı.
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Geyikli Park - S41

Doktor Madalyasi
Sedyeciler hic durmadan cepheden yarali tasirlar.Doktorlar, yasamasansi olan askerlerle ilgilenmekte,son derece az olan agri kesici ignelerle idare etmekteler.Her askerin basinda saatlerce durmayi, yaralarini en buyugunden en kucugune kadar tek tek elden gecirmeyi hepsi de gönülden arzularlar ama buna olanak yoktur.
Göksel Bacak tarafından eklenmiştir.
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

Acılar olmasaydı türküler olmazdı.
ataç ikon Geyikli Park
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Işıl Sezgin

Işıl Sezgin

@minibayku

Gemiler sadece ormanda olmaz. Gün gelir, koca bir mabet de bir gemi gibi görünür insan gözüne.
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

Gemiler sadece ormanda olmaz. Gün gelir, koca bir mabetler de bir gemi gibi görünür insan gözüne... Elbette görmesine bilene!
ataç ikon Geyikli Park
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

Sedyeciler hiç durmadan cepheden yaralı taşırlar. Doktorlar, yaşama şansı olan askerlerle ilgilenmekte, son derece az olan ağrı kesici iğnelerle idare etmekteler. Her askerin başında saatlerce durmayı, yaralarını en büyüğünden en küçüğüne kadar tek tek elden geçirmeyi hepsi de gönülden arzularlar ama buna olanak yoktur...

Bir doktor, ayağı kopmak üzere olan ve bağırsakları dışarı taşmış bir halde sedyeyle önüne getirilen askeri görünce, taşıyıcılara seslenir : "Bunu kaldırın.."

Bu sözü, savaşın her günü kim bilir kaç kez söylemektedir :"Bunu kaldırın.."

O an, can çekişmekte olan asker inilti halinde seslenir:"Baba.."

Tanık olduğu bu olayı anılarında anlatacak olan Salih Dörtbudak ve öteki doktorlar, duydukları bu ses karşısında taş kesilmişcesine duran arkadaşlarına bakarlar.Doktor, çaresizlik içinde oğlunun kanlı yüzünü siler ve sedyecilere şunu söyler:"Bunu gölge bir yere kaldırın !.."Her gün onlarca defa söylediği sözde,oğlu için istediği tek ayrıcalık "gölge bir yer"dir!

Çanakkale Savaşı'nın kazanıldığı anlardan biri de, dönemin "Karasi" gazetesinde yayımlanan, doktor ile oğlu arasında yaşanılan bu son bakış ve son sözdür...
ataç ikon Geyikli Park
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
İbrahim

İbrahim

@ksfh

Ve Türkan Saylan şunları söyler, hayatını uzun uzun anlattığı Mehmet Zaman Saçlıoğlu'na:
'' İçimizdeki bu olumsuz duyguları yenebilir, çocuklarımızı birazcık savaş karşıtı ve eşitliğe inanmış olarak yetiştirebilir miyiz acaba? Yoksa bu acımasız rekabet dünyasında, ayakta kalabilmeleri için acımasız olmalarını mı öğütleyeceğiz hala ? Oysa, dünyada herekse yer var, paylaşmasını bilebilirsek ve yetinebilirsek barış içinde yaşayabiliriz!''

s.144(2.Baskı)
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
23
KİTAP
Kişiliğinizi, Hayata Bakış Açınızı Değiştiren Kitaplar
Bazı kitaplar vardır kişiliğinize, benliğinize yön verir ve şekillendirir. İşte kendinizi gerçekten geliştirebileceğiniz, siz...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Acılar olmasaydı türküler doğmazdı.
ataç ikon Geyikli Park
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 19 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Sunay Akın'ı severim.
24.09.18 beğen 1 cevap
AZİZE HOŞAFCI

AZİZE HOŞAFCI

@azizehosafci

II. Friedrich, henüz beş yıllık kralken, Berlin yakınlarında yazlık saray yaptırmaya karar verir. Büyük Friedrich, sarayının daha büyük olmasına engel olan değirmenin satın alınarak yıkılmasını emreder. Ne var ki sahibinin değirmeni satmaya niyeti yoktur. Kral, adamlarıyla değerinin çok üstünde para vereceğini haberini gönderse de değirmenci teklifi reddeder. Bunun üzerine II. Friedrich, değirmencinin yüzüne kendisinin kral olduğunu, isterse değirmeni para vermeden de elinden alabileceğini haykırır. Değirmenci, büyük bir soğukkanlılıkla, bunu yapabileceğini söyledikten sonra insanlık tarihinin en unutulmaz yanıtlarından birini verir:

Ama unutmayın ki Berlin'de hakimler var.

Hiç bir güç, hiç bir iktidar, kral dahi olsa adaletten üstün değildir. Bir değirmencinin Alman Kralı II. Friedrich'e söylediği buz söz, adaletin karşısında herkesin eşit olduğu gerçeğini taçlandırmıştır.

(Ülkem içinde adalet diliyorum !!!!!! )
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
şüheda

şüheda

@ssuheda

Yeniden.. paylaşım fotoğrafı
Yeniden..
Uzun aradan sonra küs kitaplığımı düzenleyip okuduklarım ile okumadıklarımı ayırdım. Japonlar kitap alıp okumama durumuna tsundoku diyormuş. Sanırım bu hastalıktan ben de muzdaribim. Neyse üstümüzdeki ölü toprağını attık çok şükür. Bu haftanın kitabı Sunay Akın Geyikli Park. Bakalım ne maceralara sürükleyip tarihin tozlu sayfalarına karışmış hangi gizli kahramanlar ile tanıştıracak Sunay Bey beni
ataç ikon Geyikli Park
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon