up
ara

Darwin ve Beagle Serüveni

- Darwin and The Beagle

Darwin ve Beagle Serüveni Konusu ve Özeti

Darwin ve Beagle Serüveni
Gelibolu kitabının da yazarı Alan Moorehead tarafından kaleme alınan Darwin ve Beagle Serüveni kitabı Popüler Bilim, Bilim türünde okuyucusu ile buluşuyor. TÜBİTAK Yayınları yayınevinden 0 yılında 9754030529 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Darwin ve Beagle Serüveni isimli kitap 231 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nermin Arık çevirmiştir. Darwin ve Beagle Serüveni kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nermin Arık
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
ISBN: 9754030529
Sayfa: 231 sayfa
1831'de Beagle Plymouth'dan araştırma gezisi için denize açıldığında 22 yaşında genç bir doğa bilimci de gemideydi. Genç adam kiliseye girmeyi, rahip olmayı planlıyor, Yaratılış Kitabı'nı savunabileceği bir fırsat yakalamış olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Ancak gezide karşılaştığı her şey -Tierra Del Fuego'nun ilkel insanlarından Galapagos Adaları'nın meşhur ispinozlarına, depremler ve volkanik patlamalardan Ant Dağları'nın 3600 metre yüksekliğinde bulunan deniz kabuğu fosillerine kadar- kaderini Beagle'ın kaptanı FitzRoy'unkinden ayırdı ve insanın kökenine ilişkin bilinen her şeyi alt üst eden fikirleri ortaya atmasına neden oldu. İlerde Türlerin Kökeni'ni yazacak olan bu genç bilim adamının adı Charles Darwin'di.
Alan Moorehead'in "ince kalemiyle" anlatılan, çoğu Beagle yolculuğu sırasında yapılmış resimleri içeren Darwin ve Beagle Serüveni, 5 yıl süren bir deniz yolculuğunun hikayesidir.
Musa Totan

Musa Totan

@musatotan

Okumuş olduğum ilk Tubitak kitabıdır. Darwin' in geçirmiş olduğu yolculuğun, insanlığın bundan sonraki tartışmalarını ne denli etkilediğini, satırları takip ettikçe yaşamak ve anlamak heyecan verici olacak okuyucu için.
İyi okumalar.
ataç ikon Darwin ve Beagle Serüveni
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Darwin ve Beagle Serüveni - S41

..çıkıyorlardı. Bir grup kaçak köle bir süre burada saklanmış, topraktan zorlukla bir geçim sağlamış, hatta yakalanıp köle olarak buralar getirilmeden önce yaşadıkları Afkira' daki kulübelerine benzer, dallardan bir kaç kulübe bile yapmışlardı. Şimdi kulübeler bomboştu. Bir grup Brezilyalı asker orayı basarak bir kadın dışında kaçakların hepsini yakalamıştı. Kadın, ölümü tekrar köle olmaya yeğleyerek kendini tepeden aşağıya atmış, kayalarda paramparça olmuştu. Darwin kız kardeşi Caroline' a "İngiltere' den ayrılmadan önce bana, köleliğin var olduğu ülkelerde yaşayınca fikrimi değiştireceğimi söylemişlerdi. Şimdi düşüncelerimde fark ettiğim yegâne değişiklik, zencilerin taşıdıkları özelliklere karşı daha fazla saygı duyuyor olmam," diye yazıyordu.
Musa Totan tarafından eklenmiştir.