up
ara

Tatlı Rüyalar

Psiko-Absürd Romantik Komedi -

Tatlı Rüyalar Konusu ve Özeti

Tatlı Rüyalar
Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabının da yazarı Alper Canıgüz tarafından kaleme alınan Tatlı Rüyalar kitabı Roman (Yerli), Bilim Kurgu türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2000 yılında 9789754707885 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tatlı Rüyalar isimli kitap 186 sayfadan oluşuyor. Kitap Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Tatlı Rüyalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754707885
Sayfa: 186 sayfa Basım Tarihi: 2000
Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."Kıvrak bir kalemden saçma-komik bir psikolojik serüven romanı. Gerçekten saçma, gerçekten komik, gerçekten psikolojik, gerçekten serüven, gerçekten roman!
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Alper Canıgüz (Tatlı Rüyalar)

Alper Canıgüz’ün okuduğum bu 3. Kitabıdır. Yanılmıyorsam yazmış olduğu ilk kitabıdır. Diğer ikisine nazaran bu kitap biraz daha kendince ağırlığı olan bir kurguya sahip. Karakterler canlı ve yapıları gereği okuyucuyu olayın içine çekebilme konusunda başarılı. Okuduğum çok az kitap bende bu tarz bir etki bırakabilmiştir. Bu yönden de ayrıca bir tebriki hak ettiğini söylemeliyim.
Gelelim kitabın kendisine…

Kitapta birbirinden bağımsızmış algısı uyandıran çok fazla karakter vardır. Bunlar aslında şu veya bu şekilde birbiriyle bağlantılı ve konunun bütünlüğünün parçalarıdır. Ancak bana kalırsa ana karakter konusu açıklığa kavuşturulmamış, okuyucunun algısına bırakılmıştır.
Bir devlet üniversitesinde bir psikiyatri profesörü olan Fişek alanında gayet bilgili ve kendini kanıtlayacak derecede zekaya sahip birisidir. Günlerden bir gün yanına Şevket Hakan Tunçel adında bir adam gelmiş ve ona durumu ile ilgili bir takım bilgiler vermiştir. Başlangıçta profesör adamı pek sallamasa da söylediklerini dinledikçe konu ile ilgilenmeye başlamış ve istemeden de olsa Şevket’e yardım etmeyi kabul etmiştir.
Şevket’in anlattığına göre şevket gece uyuduğunda beyninde ikinci bir kişiliğe bürünüyor bu ikinci kişi aynı şevket gibi istediğini yapabilen, istediği gibi davranabilen birisi oluyor.ve son uyuyup ikinci kişiliğe büründüğü zaman pijamasının bir düğmesi diğer tarafta kalmış ve diğer tarafta ki Hector isimli diğer karakter düğmeyi bulmuştur. Meydana gelen durumdan dolayı diğer tarafa geçişin mümkün olduğunu fark eden şevket diğer tarafa tekrar geçebilmek içim profesörden yardım istemeye gelmiştir.

Profesör bazı deneyler akabinde ıhlamur aracılığıyla Şevket’in diğer tarafa geçişini sağlayabileceğini anlar. Ve deneye başlanır. Diğer tarafta ise 5 yıl önce tarihi eser kaçırırken 3 milyon doları polisler geldiğinde alıp kaçmayı başaran panş isminde bir karakter bulunmaktadır. Hector ve hamit bu paranın peşindedir. Aslında paranın peşinde olan Okan ve Tatar lakabı olan birisi daha vardır. Tam şevketin öte tarafa geçtiği gün bu parayı ele geçiren hector tatar tarafından öldürülmek üzere iken şevket yetişir. Parayı alarak yüksek bir binadan atlar. Öleceği sırada profesörün bulunduğu ana gerçekliğe döner.

Profesör Şevketin diğer tarafta yaşadıklarına inanmasa da parayı ve şevketin kayıp olan pijamalarını fark edince gerçek olduğuna inanır. O sırada kapı çalınır ve diğer gerçeklikte ki panş kapıda belirir. Panş parasını almak için gelmiştir. Ve hikayesini kısaca anlatarak parasını alır.
Son sahne panş ve sevgilisi Bebekanın hüseyin efendinin şarkısını dinleyerek şarkı hakkında yaptıkları yorum ile son bulmaktadır.

Vesselam.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Rüyanın içinde ki kabus misali.
Afili Filintalar ekibinden Canıgüz'ü okurken çok farklı şeyler hissediyor insan. Psikoloji hakkında ki bilgisine şaşırmak falan değil olay, hayır, tam olarak şöyle ki, "Bu neyin kafası!?"
İlk sayfaları arkanızda kudurmuş köpekler varken elinizde biftekle koşuyormuş gibi çeviriyorsunuz, zaten öyle günlerce sizi meşgul edecek sayfa sayısına ne yazık ki sahip değil, hemencecik yarışı bitirip son sayfayı da geride bırakıyorsunuz.
Peki tüm bunlara rağmen sevdiğimi kendimden emin olarak söyleyebilir miyim?
Yadsınamaz şekilde açıkların varlığı, bi' şeylerin tutmazlığı, bir şeylerin "şeyliği" sizi tam olarak memnun etmiyo', evet gerçekten severek okuyorsunuz ama hani sonunda doymamış gibi bi' hisle yalnız başınıza kalıyorsunuz. Sanki bir şeyler daha iyi olabilirmiş, ki olabileceğine inancınız oluyor bu sevilesi yazar nedeniyle. İşte asıl üzen de bu oluyo' bir nevi. Canıgüz mevzu bahis olunca sonradan tamtetamatıyla kalmak istiyor insan istemsizce.
Bu kitaptan bana kalan ise aç gözlü bir tebessüm.
Ama bir tebessüm netice de. (:
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Alper Canıgüz'ün ilk romanı ve konu olarak, anlatım ve dil kullanımı olarak nev-i şahsına münhasır bir eser diyebiliriz. Gerçi Alper Canıgüz yazdığı her esere kendi damgasını vuruyor, özgünlüğü elden bırakmıyor yani. Bu eserde de yine yer yer bilimsel konulara kapılıyoruz rüyalar hakkında. Psikoloji konusunda da aynı şekilde kitabi bilgiler mevcut kitapta. Seanslar, terapiler olay anlatımında sıkça karşımıza çıkıyor. İki kişiliğin bir bedende aynı anda bulunması, rüya-gerçek ikilemi gibi konular işlenmiş. Mizahi ögeler de yine diğer eserlerdeki gibi kullanılmış. Aksiyon sahneleri de o kadar iyi anlatılmış ki okuyucunun gözünde canlanıyor okurken. Alper Canıgüz eserleriyle çok geç tanıştığım bir yazar oldu ama tanıştıktan sonra çok beğendim kitaplarını. Okumak isteyen herkese tavsiye ederim, keyif alınarak okunur tüm eserleri.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 8 verdi
9 beğen · 4 yorum
Nuri Kantare (@nuribahce)
Çok güzel bir inceleme yazmışsınız tebrik ederim.
06.08.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
teşekkür ederim.
06.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Alper Canıgüz'ün kitaplarını inceleyeceğim, teşekkürler inceleme için.
06.08.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Rica ederim incelenmesi gereken bir yazar ve eserleri de aynı zamanda haklısınız .
06.08.15 beğen cevap
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Alper Canıgüz'ün ''Oğullar ve Rencide Ruhlar'' ile ''Cehennem Çiçeği'' nden sonra okuduğum üçüncü kitabı. Fakat bu kitaptaki kurgu daha karmaşık, okurken yer yer dağılabilirsiniz. Psikolojik terimlerden çok fazla bahsediliyor kitapta. Bu durumda kitap psikolojiye ilgisi olmayanları yorabilir. Kitabı okurken düş ile gerçeğin içiçe geçtiği iki farklı hayat karşımıza çıkıyor. İki farklı hayatın içinde de daha başka hayatlar...
Yine mizahi anlatım, hayal gücünüzü zorlayan bir kurgu sizi bekliyor. Alper Canıgüz yine kaleminin özgünlüğünü ortaya koyuyor, Yine ince esprileriyle, zekasıyla, kahramanlarıyla sizi heyecanlandırıyor, şaşırtıyor, meraklandırıyor. Alper Canıgüz okumayı sevenlerin zevkle okuyabileceği bir kitap, fakat diğer kitaplarıyla kıyaslandığında bana göre onların arkasında kalmış bir eser...
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Bana göre komik değildi..
Bir arkadaşımdan o an için elimde okuyacak bir kitap olmadığı ve kitabın adı ve kapağı ilgi çekici geldiğinden okuduğum bir kitap. Okuyacağım kitabı genellikle yorumlarına bakarak okumaya başlarım. Bu kitabın yorumlarından da bol bol kahkaha atacağımı, çok komik bir kitap okuyacağımı çıkardım. Ancak evet bazı yerlerinde hafif bir tebessüm ettiğim oldu tabi ancak sanırım mizah anlayışı da göreceli olduğundan bana göre hiç de komik olmayıp hatta sıkıcı bile geldi. Tabi ki bu benim fikrim. Kitabı en çok severek okuyanlar gördüğüm kadarıyla psikoloji okuyanlar veya meslek edinenler mesela.. Bilimsel psikoloji benim tarzım değil, bunu anladım. Oysa ki Olasılıksız ve Empati adlı kitapları da psikoloji içeriyor ancak onları son derece beğeniyle okumuştum. Bilimsel psikoloji sevenlere tavsiye ederim..
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 3 verdi
1 beğen · 0 yorum

Tatlı Rüyalar - S41

Çok karanlık bir ortamda, yere çökmüş bir kuşa benzetilebilecek model iki parçadan oluşuyordu. Temsili kuşun baş ve boyun kısmını oluşturan ince uzun parça, dolgun ve yuvarlak kıç kısmının ucuna diklemesine yerleştirilmişti. "Gördüğünüz gibi bir kuş beyinli bile bu oyuncağı bıldırcın zannetmez. Nitekim bizim erkek kuşumuz da böyle bir yanılgıya düşmüyor ve bu işe yaramaz oyuncakla başlangıçta hiç ilgilenmiyor. Ama heyhat, bu durum uzun sürmeyecektir! Erkek bıldırcınımıza günde yedi sekiz kere dişisiyle çiftleşme imkanı veriyoruz. Ancak dişi kuşun kafesine girmeden önce her seferinde bu kutuyu kaldırıyoruz ve otuz saniye süreyle bu modeli görmesini sağlıyoruz. Elbette çok kısa bir süre içinde erkek kuş, modeli bir seks habercisi olarak algılamaya başlıyor ve kutu açılır açılmaz dişinin kapısının dibinde bitiyor."
Elif Erdem tarafından eklenmiştir.
Elif

Elif

@elifce

Biriyle böyle uzun uzun karşılıklı sessizce oturup bundan rahatsızlık duymamak dostluğun bir göstergesi olsa gerek.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
14 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" "Ve en sinir bozucusu da bana normalin tanımını yapabilir misiniz?" sorusuydu elbette. Daha da ileri gidip kendisini şizofren ilan eden sanatçı bozuntuları bile vardı. Tüm ruh hastaları Dostoyevski, Lincoln, Van Gogh ya da Mayakovski ve tüm ruh hekimleri de bu kokuşmuş toplum düzenini korumak için onları kilit altında tutmaya çalışan gaddar gardiyanlardı.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 1 yorum
Sena Dalgıç (@senadalgic)
Ünlü ressamlar denildiğinde, hiç şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biridir Vincent van Gogh. Ünlü ressam hakkında ayrıntılı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/vince...an-gogh-kimdir/
25.09.17 beğen cevap
nefes

nefes

@keyfiklarnet

Zeki Müren'in Zeki Müren rolünde olduğu flimlerde canlandırdığı karakterlerin gercek Zeki Müren'le ilgisi ne kadarsa, bu kitapta sözü edilen kişi ve olayların gerçekle ilgisi o kadardır.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Ben ilişkilerime karşımdakine tam bir güven duyarak başlamayı tercih ederim. Karşımdaki güvenilmez biri olduğunu gösterene kadar da böyle devam ederim. Her seferinde hayal kırıklığına uğramışsam da ahlâken bunun böyle olması gerektiğine inanıyorum.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
vesper

vesper

@vesper

Artık klinik psikoloji ve psikiyatriyi sorgulamak entelektüel kabul edilmenin baş koşulu haline gelmişti. Son on yıldır bütün zevzek öğrencileri yepyeni bir şey keşfetmiş gibi heyecanla aynı sözleri tekrarlayıp duruyordu: "Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa,onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf ço­ğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense, insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" Ve en sinir bozucusu da, "Bana normalin tanımını yapabilir misiniz?" sorusuydu elbette.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
18
KİTAP
Okurken Kahkahalara Boğulacağınız Komik Kitaplar
Kitap okunurken gülünür mü demeyin. Okurken gülme krizlerine gireceğiniz kitaplar bu listede. Kütüphane gibi sessiz mekanlard...
36
KİTAP
Ufkumuzu Açan Kitaplar
Öyle romanlar vardır ki okurken ufkumuzu açar, beynimizin çalışma hızını artırır, duygusal zekamızı geliştirir ve hayal dünya...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....