up
ara

Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak

Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak Konusu ve Özeti

Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak
Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Elma Yayınevi
ISBN: 9789756093061
Sayfa: 244 sayfa Basım Tarihi: 1970
Şirketler İçin Bir Değişim ve Yeniden Yapılanma Kılavuzu

Bu değerli eser geleceğin yöneticileri, üniversite öğrencileri, modern çağın yönetici ve aday yöneticilerine ışık tutacak ve kütüphanemizde bulunması gereken bir el kitabı olarak yerini alacaktır. Yönetimin bir sanat olarak değerlendirildiği ve "insan" faktörünün tüm parametlerle ve interdisipliner anlayış içerisinde ele alındığı ve "iletişim" sürecinin, etkin ve verimli yönetim için gerekliliğinin vurgulandığı kitabın, geniş kitlelere hitap edeceğine ve bu alana yepyeni bir boyut getireceğine gönülden inanıyorum.
- Elif Özdilek-
İşletme Bilgi Yönetimi Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Bu kadar teknik bir kitabı, bu kadar gülümseterek yazmanız çok etkileyici. Tüm kitaplarınızı okumuş biri olarak içtenlikle tebrik ediyorum.
- Tural Sarıkaya-
Bilgi İşlem Sistemleri Danışmanı

Ufacık bir devlet kuruluşunda yaptıklarınızı ve tüm Bursa çapında yarattığınız etkiyi unutmak mümkün değil. Bunu ekibinizle nasıl başardığınızı kitapta çok güzel anlatmışsınız.
- Rıza Aydın-
Bursa Ticaret Borsası Başkanı

Diğer kitaplarınızda yaptığınızı yine yapmışsınız. Küçük bir espri yapıyorsunuz, satırlarını dikkatle okuduğumda yetmiş-seksen sayfa sonra karşıma tüylerimi diken diken yapan bir ipucu veriyorsunuz. O yüzden okurken devamlı geri dönmek ve kontrol etmek zorunda kalıyorum. Bende bu numaralarınızla ilgili bir kitap yazmayı planlıyorum.
- Hakan Kocabaş-
Uludağ Üniversitesi

İnanılmaz, harikulade! Arkanızda şaşkın ve çok etkilenmiş bir dinleyici kitlesi bıraktınız.
- Mike West-
Yazarın 27 Mayıs 99'da İngiltere'de yöneticilere yaptığı konuşma sonrası gönderdiği faks.
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

İzgören'in kitaplarını severim. Bu kitabını da okumadığım için başlayayım dedim ancak eski bir kitabı olmasından mı nedir bilemiyorum ama cidden yazarın kalitesine yakışık bulamadım. Mesleğim gereği sistem analizi ile uğraşmaktayım. Anlatılan hem teorik hem pratik çözümlemeleri bildiğimi sanıyorum. Güzel noktalar vardı ancak çok çağ dışı çözümler geliştirmişler. Dünyanın hiç bir yerinde daha çok çalışanın kazandığı bir sistem görmedim. Kitap tamamı ile ekip dayanışması, sistem oluşturma ve çalışmak ile ilgili. Buraya kadar güzel de verilen örnek GAP projesi olunca insanın zaten inanası gelmiyor. İkinci nokta bundan bize ne? Gerçekleştirdiği işleri anlatan insanlar antipatik oluyor, yine de İzgören bu konuda kredisi olan bir eğitimci. Bu kadar sert eleştiri getirebilmemizin bir nedeni de bu sanırım.
0 yorum
volkan dönmez

volkan dönmez

@volkandonmez

Yazarın ve ekibinin formalitelerden bunalmış ve devletin hantal yapısını fazlasıyla üzerinde hissettirdiği GAP projesi içerisinde çalışanların verimliliğini ve iş akışını iyi bir seviyeye getirmek için yaptıkları çalışmaların anlatıldığı bir kitaptır. Daha çok İK ve yönetim organizasyon sürecine meraklı arkadaşlar tarafından tercih edilebilir. İlgi alanımdan uzak olduğu için okurken sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
0 yorum

Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"En büyük hata ise değişim ile başlamaktır. Şirkete yeni gelen her yönetici işe değişimle başlar. Ve işlemez. İşe iletişimle başlamak zorundasınız, iletişim kanallarını açmayı başarabilirseniz fikirler gelmeye başlar. Fikirlere açıksanız değişim gelir."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Kotter; başarısız olmuş dönüşümlerde bol miktarda plan, yönerge ve program bulursunuz ama vizyon göremezsiniz diyor."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Çekirdek ideoloji neyi savunduğunuz ve niçin var olduğunuzu tanımlar. Çekirdek ideoloji bir kuruluşu zaman içinde bir arada tutan zamktır."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Yapılan tüm araştırmalar, performansı düzenli olarak değerlendirilen bireylerin değerlendirilmeyenlere göre daha mutlu ve verimli çalıştığını gösteriyor. Oysa biz, tam tersinin geçerli olduğunu düşünürüz."
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Dışarıdan gelen birinin bakış açısı, içerideki birisinin güç tabanıdır. Dışarıdan birisi gerekli görünmektedir. Bunun nedeni yabancının taze, daha girişimci bir bakış aaçısı getirmesi ve var olan kültüre karşı daha az duygusal bağımlılık taşımasıdır."
0 yorum