up
ara

Kağıt Yolunda

Kağıt Yolunda Konusu ve Özeti

Kağıt Yolunda
Kağıt Yolunda kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Akın Terzi
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753429283
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 2013
Erik Orsenna'dan daha önce "Küreselleşme Üstüne Küçük Elkitabı" altbaşlığının ilk cildi olan Pamuk Ülkelerine Yolculuk'u yayımlamıştık. Bu cildinde ise konu, yakın zamanlara kadar kitabın tek hammaddesi, okumayı mümkün kılan başlıca ortam olan kâğıt. Basılı kitabın geleceği tartışıladursun, Orsenna bizi kâğıdın geçmiş ve günümüzdeki üretim merkezlerine, ormanlara, ırmak kenarlarına götürüyor; kaynaklar, üretim tarzları, yeni teknolojiler ve kullanım alanlarını titiz ve tatlı dilli bir gazeteci gibi, belki ondan da çok, meraklı bir çocuk gibi araştırıyor, sorup soruşturuyor.
Efruz Moskof

Efruz Moskof

@efruzmoskof

Eric Orsenna'nın eseri, dilimiz ve böylece literatürümüzdeki 'kağıt' ve böylece 'kitap' başlıkları altındaki kısıtlı âsârdan biri diyerek edindiğim bir Metis Yayınları çevirisi. Evvelâ çeviri demişken, çeviri güzeldi. Nitekim kağıt hususiyetleri hakkında malumat almak isterken tam bir kağıt rehberi bulmak ümidiyle çıksam da, modern üretim süreçleri ve bunun kritiği kitabın %60'ını oluşturuyor iken, haksızlık etmek olmaz %40 klasik üretim süreçleri hakkında çizilen tablo ve bu üretim şekillerinin günümüzdeki sistematiği ve uygulanagelen yapılarından haberdar etmesi, yer yer açık adres ve dahi telefon numarası vermeye varan paylaşımcı tavr, eseri bir nevi rehbere dönüştürüveriyor ki beklentilerimi bu muhteva ciddi oranda karşıladı. Necip Asım Yazıksız'da kalan 'kitap' üzerine eserlerimiz bahsinde, kitap medeniyeti/kağıt medeniyeti şeklindeki öz-tanımlamalarımızı temellendirmenin gerekliliğini bu eseri okuyunca tekrar fehmettim esasında. Nitekim, iddialarımız havada kalıyor. Esasen albaşlığı küreselleşme üzerine'lik bağlamında teşekkül eden kitap, bu hamleyle de global bir üretim süreci ve odaktaki tek kağıdın aldığı değer odaklı karşılığın da altını böylece çiziyor. Keyifli, sohbet havasında, güzel ve ufuk açıcı malumatlar devşirilebilecek; 'bizde de ilk yazan ben olayım' dedirtecek bir eser olmuş hülasa. Biz de zemin üzerine düşünmeye başlayacağız umulur ki, nitekim bu çeviriler bir talebin arzıdır vesselâm.
ataç ikon Kağıt Yolunda
kitaba 7 verdi
0 yorum

Kağıt Yolunda - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Kağıt hafızanın müttefiki, eski zamanların emanetçisidir.
ataç ikon Kağıt Yolunda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum