up
ara
‹ Ustam ve Ben

Ustam ve Ben Kitap İncelemeleri

Halid gün

Halid gün

@hld

Iskender ve ask a gore daha zayif kalmis bir kitap. Yine de elif safak dili cok gucly bir yazar. Yine olsa yibe okurum:) sadece tarihte tanidigimiz insanlari biraz farkli tanitmis. Acaba o kisiler oyle degilse buyuk bir iftira olabilir mi? Ne kadar kendisine mail attiysam da donus olmadi :)
Herseye ragmen guzel bir kitap
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 7 verdi
3 beğen · 8 yorum
RETA (@duyguuu)
Aşk neyse de, İskenderle kıyaslamak kitaba haksızlık olur bence
24.10.17 beğen cevap
Elif K. (@elifk)
[silindi]
25.10.17 beğen cevap
Elif K. (@elifk)
Kesinlikle Iskender Pala ile kıyaslamak büyük haksızlık olur bence de. Ama Ustam ve ben geçen yıl okudum hakkını vermek lazım sürükleyici bir kitaptı.
25.10.17 beğen 1 cevap
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..
Severek okudum kitabı. Elif şafak'ın dil kullanımını seviyorum. Bu kitabında da aynı dilsel etkiyi kullandığını düşünüyorum.Tarihi bilgiler katarak çok güzel bir kurgu oluşturmuş. Konu Hindistan'dan İstanbul'a uzanan ve Mimar Sinan'ın çırağı olan Cihan ve fili Çota'nın üzerine oluşturulmuş.Tabi bunun yanısıra Mimar Sinan'ın mimari eserleri, Osmanlı padişahların az da olsa sosyal hayatı, ülkemizde bi çok kişinin Muhteşem Yüzyıl dizisinden öğrenmiş olduğu Süleyman'ın oğullarını öldürtmesi gibi birçok genel bilgiyi de içermiş. Aşk, sırlar, ihanet, hırs, sevgi nefret, her bir duyguyu işlemiş ve bunu okuyucuya aktarmayı başarmış. Fakat bana göre Cihan'ın bir daha kız kardeşleriyle hiç irtibata geçmemiş olması eksiklikti. Kitap boyunca bunu beklemedim desem yalan olur.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba puan vermedi
4 beğen · 3 yorum
RETA (@duyguuu)
Demek okudun ;)
17.08.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Valla bi cırpıda bitirdim. Tabi bu kitabı okumama vesile olan Sana teşekkürlerimi borç bilirim :)
17.08.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Beğenmene sevindim ;)
17.08.17 beğen cevap
Mavi

Mavi

@burcistan

Alıp Götürenlerden...
Bazı kitaplar vardır; bitince üzülürsünüz.. Sanki sok sevdiğiniz birini çok uzaklara yolcu edermiş gibi... USTAM ve BEN buna çok iyi bir örnek..
Dili son derece akıcı; kurgusu merakı sürekli taze tutuyor. Satır aralarındaki tarihi bilgiler ise son derece ölçülü .. Elif Şafak, hepsi değil belki ama, çoğu eserinde olduğu gibi bilgi ve kurguyu yine çok keyifli harmanlamış.. Aynı lezzette bambaşka bir romanını sabırsızlıkla bekliyorum..
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

Kitabı çok sevdim Çota yı daha da çok sevdim ;)
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Mimar Sinan’ın hayat hikayesini okuyacağımı sanırken Cihan adlı bir Fil bakıcısı ve aynı zamanda Sinan’ın yamağının hayat hikayesini okumuş oldum. Kanuni, 2.Selim, ve 3.Murad dönemlerinde baş mimarlık yapmış Mimar Sinan’ın işinin ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezdim. Kendine bağlı olmayan nedenlerle o zamanın en büyük yapısı olan Süleymaniye Camisi’nin inşaatı sadece birkaç ay gecikti diye Kanuni tarafından kellesini kesmekle tehdit edilebiliyor. O dönemde bile her türlü hile ve entrika her yerde olduğu gibi had safhada. Haksızlık, adaletsizlik, yargısız infaz, sapkınlık gırla gidiyor. Ama şunu belirtmek gerekli ki bunlar Osmanlıya ve o döneme ait bir özellik değil, hemen hemen her devirde ve her toplumda görülen cinsten. Mimarinin özgünlüğü ve mimarlığın zor yanları bana daha yeni okuduğum “AYN RAND’ın Hayatın Kaynağı” kitabını hatırlattı. Okurken Muhteşem Yüzyıl’daki tipleri ve olayları da bir kere daha hatırlamış oluyoruz. Osmanlı Tarihini yakından tanımak için okunması iyi olacak kitaplardan.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Feyza

Feyza

@berhudarolevlat

Sonunu günümüz dizileri gibi uzatıp mahvetmese çok sevmiştim. :(
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

USTA SİNAN
Öncelikle Elif Şafak'ın okuduğum ikinci kitabı oldu. Hiç bitmemesini istediğim ancak ne olacak diyede okurken paragraf atlatan bir kitap. Gerçek tarihsel verilerin romandaki kurgu ile birleşimi de harika olmuş bence. Eğer Mimar Sinan hayranıysanız benim gibi güzel bir roman.
alın,okuyun,okutun efendim :)
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Tarihin en iyi donemi ile çalkantılı dönemini iyi analiz ederek anlatmış şafak bu kitabında. Severek okudum.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Selenay

Selenay

@selenay

Kitap bittikten sonra bile üzerinde bir müddet düşundüğum ve Elif Şafak'a bir kez daha gerçekten hayran olduğumu anladığım bir kitaptır. Muhteşem bir kurgu ve her zaman ki gibi nasıl akıp gittiğini anlayamadığım muhteşem bir dil. Okunmadıysa hiç zaman kaybedilmeden okunmalı.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Dilara Okut

Dilara Okut

@dilaraokut53

Ustam Ve Ben / Elif Şafak ( Yorum)
http://kahvedamlasi.blogspot.com.tr/2015/05/ustam-ve-ben-elif-safak-yorum.html#moreKim ne der bilmiyorum ama Elif Şafak’a hayranlığım hiçbir zaman bitmez, her zaman bende aynı duyguyu hissettirir. Araştırma oluşuna ve gerçekten gelenekselin dışında konu başlıklarında yazışına hayranım.

Son kitabı olan ’Ustam ve Ben’i bitirmiş bulunmaktayım. Biraz havada kalan konuların olduğunu düşünsem de bence gayet başarılı bir eserdi. Mimar Sinan ve fil baz Cihan’ın arasında geçenleri anlatan bir roman. Birçok padişah dönemini anlatan bu roman Cihanın gözünden yazılmıştır. Cihan üvey babasından kaçarak bin bir türlü yalanla Osmanlı sarayına sığınmış olup bu arada Mimar Sinan’la tanışmıştır. Osmanlıca kelimelerin fazlaca olmasına rağmen yazma dilini çok beğendim. Olay örgüsü özellikle sonlara doğru heyecan içermeye başlıyor. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu köprüler,camiler,hamamlar hakkında en azından yazar ufak bir dipnot yazsaydı bence daha iyi olabilirdir. Bunun dışında roman biraz kurgu olduğundan dolayı Mihrimah ile Cihan’ın aşkı bana pek inandırıcı gelmedi, o yüzden bende pek bir etki yaratmadı, kısacası okumak için okudum o bölümleri. Romanda benim en çok dikkatimi çeken saray dışındaki halkın yaşayışları,sokakları,geçim sıkıntıları hakkında bilgi vermesi güzeldi. Tabii en önemlisi hayvan sevgisi işte o gerçekten romanda ince ince bir nakış gibi işlenmiş. Bir insanın bir hayvan bu kadar sahip çıkması bu kadar onun için önem taşıması gerçekten çok güzeldi. Yazar bence burada önemli bir konuya parmak basmış, yaratıcılığını kullanmış. Bence bunun meyvesini emin olun almıştır.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Elif Şafak'ın en beğendiğim kitabı diyebilirim.Kurgu mükemmeldi.Özellikle günümüzde iyice dizilerle öne çıkan Osmanlı kadınlarından ve hayatından kurgu kesitler olması konuyu daha da güzelleştirmiş.
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Resul Yılmaz

Resul Yılmaz

@resulyilmaz

Acaba gerçekmi? sorusunu çokca sorarak ve merak ederek keyifle okuduğum bir kitap,tavsiyemdir,okunası...
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
dilek gürün

dilek gürün

@dilekgurun

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan'dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafak'ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ahu Kader

Ahu Kader

@ahukader

Kitapta detayda da bahsedildiği gibi Hindistan'dan gelen Cihan ve fili Cota'nin hikayesini okuyorsunuz. Cota bir şekilde Sultan Süleyman'a hediye ediliyor ve filbaz Cihan'in sarayda hayatı anlatılıyor. Mihrimah ile tanışan Cihan ona aşık oluyor. Mihrimah da fili ziyaret bahanesi ile bol bol Cihan'i ziyaret ediyor aslında. Kitapların sonunda her ne kadar Mihrimah'in Cihan'a bir aşk beslemedigi belirtilse de bu aşkı bariz ortada.
Cihan'in başına bin bir çeşit bela ve iyilik geliyor aslında ve tüm bu kötülüklerin ve iyiliklerin başına her daim merakından geldiği anlatılıyor.
Bir meraktan dolayı Sermimar Sinan'in yanına kalfa olarak başlayan Cihan bir çok mimari projeye el atıyor.
Cihan'in ömrü Hindistan'da Taç Mahal'in kubbelerini yaparak sonlaniyor - sonlaniyor diyemeyiz çünkü Cihan tıpkı Hesna Hatun gibi yüzü aşkın yıl yaşıyor ve bu yaşamın bir beddua ile ilgisi olduğunu düşünüyor.

Kısa bir şekilde anlatmaya kalkarsam şöyle diyebilirim 'Ne çektin Cihan be, ne çektin oğlum.'
Kitabı okurken bir de su cümleyi çok kurdum 'var Hürrem sen ne kadinmissin be.'
***
Not aldiklarim:
"Muhalefet ettiğim için. Affetmedi zaar. Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder."
(S.145)

Cihan'in cevap vermediğini görünce usulca ekledi. "Geldiğin günü hatırlıyorum da. Saf, temiz bir oglandin. Artık o eski masumiyetin kalmadı. Farkında mısın, bizden biri oldun. Sen de ezilmemek için ezenlerdensin."
(S.307)

Tac Mahal... Taşın aksi suya yansır burada. Yaradan'in yansıması insana. Aşk, kalp ağrısında bulur aksini. Hakikat ise hikayelerde. Hepimiz aynı görünmez gök kubbenin altında yaşıyor, didiniyoruz. Zengin ve fakir, Müslüman ve vaftizli, kadın ve erkek, efendi ve köle, sultan ve filbaz, usta ve çırak... Bütün ayrimlarin ortadan kalktığı bir hal var, tekmis sesler kubbede toplanıp som bir sessizliğe dönüstügünde. Belki de kâinatın merkezi yerin altında değil, üstünde: Kubbede.
(S.469)
Okuyun efendim!
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 8 verdi
0 beğen · 1 yorum
Melike Aydın (@melikeay)
okumayanlar görüleri okumak için girmiş olabilirler. bende onlardan biriyim. ve lütffen özetleme.
04.07.15 beğen cevap
Murat Akgün

Murat Akgün

@muratakgun1

Kitabın son bölümü sürekleyiciydi.....
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 5