up
ara

Hakkari'de Bir Mevsim

Hakkari'de Bir Mevsim Konusu ve Özeti

Hakkari'de Bir Mevsim
Binbir Hece 60 Öykü kitabının da yazarı Ferit Edgü tarafından kaleme alınan Hakkari'de Bir Mevsim kitabı Roman, Doğu Anadolu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sel Yayıncılık yayınevinden 2006 yılında 9789755702858 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hakkari'de Bir Mevsim isimli kitap 198 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hakkari'de Bir Mevsim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755702858
Sayfa: 198 sayfa Basım Tarihi: 2006
Filmi 1984 Berlin Film Festivali'nde dört ödül birden alan “Hakkâri'de Bir Mevsim”, Çince ve Japonca dahil, çeşitli dünya dillerine çevrilmiştir.Ferit Edgü'nün kitapları: Avara Kasnak, Devam, İnsanlık Halleri, Tüm Ders Notları, Yazmak Eylemi, Abidin.
Red Red

Red Red

@khaos

İlk sözcüklerinden itibaren aklımda hep aynı soru gezindi. Edgü, bu düşsel romanı kimler için yaza? Hakkari'de (tüm emsalleri için temsilen) değil bir mevsim ömrünü geçirenlere mi, hani şu karda çıplak ayak yürüyüp de ölmeyenlere mi, yoksa kendini kazara atama yoluyla hiç bilmediği bir dünyada bulan kazazedelere mi, ya da yazarak kendi yükünü boşaltmış vicdanına mı (ne de olsa mazlumların sesi olmuştur) ya da Tanrı'ya bir sitem (Sesini duyuramamıştır) ya da klişe tüm uygar dünyaya bir gönderme, edebi bir sövme metodu mu? Herkes üstüne alınabilir ve durumdan kendince vazife çıkarabilir lakin dokunan bir şeyler var. Cız ediyor bir şeyler. Yıllarca propaganda kitabı olma ihtimali ile ötelediğimi inkâr edecek değilim. O ıssız topraklarda yaşamış, o karanlık dağlarda ayak sürümüş birisi iseniz siz de etkileniyorsunuz haliyle siyasi koşullandırmalardan. Çizginin hangi tarafında olursanız olun; ister dışarıdan gelen yabancı ister soyutlanmış yaşamın çocuğu. Ve fazlasıyla görüyorsunuz bahsedildiği üzere "Sahte Nuh"ları. "Kendini Nuh sanan, Nuhluğu kendine yakıştıran. Hayvanları mı insanları mı kurtaracaksın sen. Hangi tufandan!" Fakat burada öyle bir düzenbazlık kokusu almadım ben. Samimiyet ve içtenlik -ama biraz kırgın- yakalıyor sizi bam telinizden. En büyük kötülüğün bir topluluğu yok saymak olduğunu, onların yokluğunu da, varlığını da, ölmelerini de kalmalarını da yok saymak olduğunu, çare olabilecekken çaresiz kalmayı makul göstermenin bir yolunu bulmanın ne lanet bir bürokrasi geleneği olduğunu apaçık görüyorsunuz. Kafka eğer Anadolu'da gözlerini hayata açsaydı üslubu muhtemelen Edgü'ye benzerdi (yahut tam da zıttı) diye düşündüğüm zamanlar olmadı değil. Fazla uzatmak istemem, uzadıkça okunmaz hâle geldiğinin farkındayım. Demem o ki; siz benim gibi yapmayın. Kanayan yaraların, donan gözyaşlarının, ölen bebelerin ve bitlerin fotoğraflarını çeken fakat yalnızlığın ve çaresizliğin fotoğrafını çekemedim diye üzülen, ölümü öldüremeyen Edgü'nün bu bu şiirsel romanını geciktirmeden okuyun.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 8 verdi
17 beğen · 25 yorum
Canan (@cnnhni)
aaa@khaos hos geldiniz daha dün @semihoktay bey amcamla kulaklarinizi çinlattik😊
20.03.19 beğen 2 cevap
Gülcan (@gulcann)
Aaaaaa khaos gelmiişşşşşş 😁 Naber kankss 😄
20.03.19 beğen 3 cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
hoş geldin
20.03.19 beğen 1 cevap
kader.cmln (@naturmort)
Sizi görmek ne güzel sayın @khaos inanır mısınız daha geçenlerde şöyle bir bakayım güzel bir şeyler karalamıştır da ben görmemişimdir belki diyerekten kullanıcı bulunamadı! dedi fakat bugün paylaşımınızı görmek beni mutlu etti:) Hoş geldiniz efendim🌠
20.03.19 beğen 3 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Bende modaya uyup bir hoşgeldin edasıyla karşılayayım sizi Sn.khaos; incelemenize dair birkaç kelime eklemek isterdim lakin bende yarattığı büyüsünü bozmak istemedim, sadece bazı saygı duyduğum üyelerin önerisi ya_da eklediği incelemeden etkilenip okuduğum kitapları görünce yad etmeden geçemiyorum ki bu eseri Sn.@ruhhassasi sayesinde okumuştum buradan bir kere daha hem size hemde @ruhhassasi'ne teşekkür etmek isterim.
20.03.19 beğen 3 cevap
lila (@nenuphar)
Ferit Edgü’den ilk okuduğum kitap, henüz bitirdim. İçten, yalın, okuyucuyla dertleşir bir tarzda yazmış. Anlattıklarının gerçek olması insanı derinden üzüyor. Emeğinize sağlık.
20.03.19 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hakkari’de Bir Mevsim
Ferit Edgü’nün, tanımadığı, bilmediği bir köyde görevlendirilen bir öğretmenin insanlarla iletişimi ve yaşamaya alışmaya çalışması esnasında hissettiklerini kurguladığı romanıdır Hakkari’de Bir Mevsim.

Kendi ihtiyaçlarınızı bilmediğinizden başkalarına sorduğunuz ama başka insanların ihtiyaç duyabileceği şeyleri tereddütsüz temin etmeye çalıştığınızı düşünün. Gerçek “çaresizliğin” ne demek olduğunun henüz farkına varmış biri olarak, kendini yeni doğmuş gibi hissetmek...Öyle ki geçmişi hatırlayamayacak kadar yoğun duygular hissedebilir mi insan? Öğretmenliği sadece“kutsal bir meslek” olarak tanımlamanın yetersiz olduğunu hissediyor insan.

En zoru da sorumlu olduğu kişilere “öğretmek” için görevlendirilen birinin kendisinin öğrendiklerinin tespiti... Toplumdan, yaşayışlardan, inanışlardan, geleneklerden, olaylardan, icra etmeye çalıştığı işten kısacası hayattan öğrendiklerini zihninde toparlamak sakinlik, dinginlik gerektiriyor. Sorgulamak için yaşamın “hız”ından uzaklaşarak “yavaş”lamak, bir nevi meydan okumak gerekiyor özellikle herşeye rağmen akıp giden zamana.

Yazar sessizliğin “ses”iyle tanıştırıyor bizi bu kitapta. Bir şeyi anlatırken her zaman seslerin yardımcı olmadığı, seslerle anlatılmayacak şeylerin de var olduğunu gösteriyor. Sinemaya uyarlanmış olan bu romanın filmiyle ilgili olarak da Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin adlı kitabında “Az kullanılan sözcükler büyük çağrışımlar taşıyor...” diyor. Bu da eserin sinemaya aslına uygun bir şekilde uyarlandığını gösteriyor bence. 1983 yapıtı olan filmini de en kısa zaman içerisinde izlemeyi planlıyorum.

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yöreye özgü farklılıklarını, diliyle, kültürüyle, bakış açısıyla, yaşayışıyla gerçeğe yakın bir şekilde yansıtmış Yazar. Şiirsel dili olan bu güzel romanı herkese tavsiye ederim. Keyifle okudum. Size de keyifli okumalar diliyorum.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum
treudaimonia

treudaimonia

@treudaimonia

Çaresizlik,Yalnızlık,Yabancılık...
Ferit Edgü'nün okuduğum ikinci kitabı,diline,şiirsel anlatımına tam anlamıyla bayıldım.Kitapta, kazazede olarak nitelendirilen bir öğretmenin, Hakkari'nin uzak bir köyünde yaşadığı, yalnızlığı ve çaresizliği yalın bir dil ile anlatılıyor.Ferit Edgü bizleri olay örgüsü ile değil cümleleri ile büyülüyor adeta.Yazar yer yer kitapta okuyucuyu da etkin kılmıştır.Zaten pasif değil aktif bir okuma yapılması gereken bir eserdir.Bunu en iyi şu cümlelerinden anlıyoruz....
“Bu kitapta yazılı olanları anlamakta güçlük çekebilirsin.. çünkü anlamak ortak bir dil gerektirir.. ortak dil ise ortak yaşam/ ortak bilgi/ ortak birikim/ ortak düş, kimi yerde, ortak düşüş demektir.. ama diyebilirsin ki bana yabancı olanı arıyorum ben..öyleyse yolun açık olsun.. ama gene de bu kitabı okurken elinin altında, büyük gezginlerin sözlükleri, andaçları bulunsun derim..”
Bir öğretmen olarak neden bu kadar geç okudum diye hayıflandığım bir eser.Filmini de Erden Kıral çekmiştir.80'li yıllarda yasaklandığı için ne yazık ki birçoklarının bilmediği bir film olarak kalmıştır.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ferit Edgü ile ilk tanışmamı Hakkari’de Bir Mevsim ile gerçekleştirdim. Yazarın şiirsel, masal tadında bir anlatımı var. Yokluk, çaresizlik ancak bu kadar etkileyici anlatılırdı. Çoğu şeyi yazmadan hissettirebiliyor yazar. Mesela ölen bebeklere üzüldüm demiyor ama sizi üzmeyi fazlasıyla başarıyor anlatımıyla. Ya da köy soğuk demiyor ama soğuğu iliklerinize kadar hissettirmeyi başarıyor. Adaletsizliğe deli gibi öfke duymanızı sağlıyor. Ve bütün bunları hissettirebildigi icin de fazlasıyla övgüyü hakediyor.

Birkaç alıntıyı sizlerle paylaşırken kitabı kesinlikle tavsiye ettiğimi belirtirim dostlar. :)

“Ölmesin bebeler, ölmesin bebeler, ölmesin bebeler. Koru onları Tanrım!”

“Ey çaresiz
Neyin çaresini arıyorsun
Neyin çaresi var, neyin yok
Yaz bunları bir kenara
Bir gün belki bulursun çareyi
İnsanlar ölmesin demiyorum
İstediğim ölümsüzlük değil
Ne kendim, ne başkaları için
İstediğim, çocuklar ölmesin.”

“Kitapları da dostlarını seçer gibi seçmeli kişi, öyle değil mi? Ben öyle yaparım.”
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 7 verdi
13 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Okuyun. Okutturun !
Anlatılan olaylar gerçek bir yaşamdan alınma. Bir roman değil aslında bu. Şiirsel bir üslupla yazılmış bir günlük. Ama öyle bir günlük ki Türkiye'nin acı gerçeğini tokat gibi yüzümüze vuruyor. İnsanı derinden etkiliyor. Ne tasvir var ne betimleme. Ne bir duygu sömürüsü var ne ağdalı bir dil. Bu kitapta sadece gerçek var.Sadece gerçek! Türkiye'nin acı gerçeği. Ferit Edgü ile çok geç tanıştığım için pişmanım...
Aslında şu pasaj bile kitabı ve Türkiye'yi özetler nitelikte..

"Tümünüz, sen yatağında uzanmış, uzak iklimlerin ve gelecek günlerin şiirlerini düzen ozanım; sen varlıkla yokluğun arasında mekik dokuyan diyalektiksiz konuşamayan filozofum;
sen beni doğurduğuna pişman olmadığını söyleyen anam;
sen, Kendinden kaçma, kendinden kaçamazsın, bunu gördün
işte, diyen
kör sevgilim...
izin verin de çıldırayım
sizin dünyanız aklı başında insanların dünyası ise bırakın ben
çıldırayım.
Biraz da dağ başlarında çıldırayım.
Çünkü burda, bu koşullarda, ancak çıldırarak sürdürülebilir yaşam!"
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
10 beğen · 3 yorum
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Benim de kitapevine her gittiğimde elime alıp alıp bırakıp aslında merak ettiğim bir kitap. Şimdi daha da meraklandım... :)
08.05.15 beğen cevap
(@)
mutlaka oku
09.05.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
29.05.15 beğen cevap

Hakkari'de Bir Mevsim - S41

Şimdi söyleyin, neye ihtiyacınız var?
Kitap,defter ve ilaç, dedim.
Bunlar kolay başka? dedi.
Başka bir şeye ihtiyacım yok,dedim.
treudaimonia tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Ey çaresiz
Neyin çaresini arıyorsun
Neyin çaresi var, neyin yok
Yaz bunları bir kenara
Bir gün belki bulursun çareyi
İnsanlar ölmesin demiyorum
İstediğim ölümsüzlük değil
Ne kendim, ne başkaları için
İstediğim, çocuklar ölmesin
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Esmi hanım

Esmi hanım

@esmihanim

Alaaddin geliyor. Gece.
Hoca, benim kardeş hasta, diyor.
Nesi var? diyorum.
Ateşi var çok, diyor. Ölecek.
İlaç vereyim mi? diyorum.
Hayır, portakal ver, diyor.
Portakal yememiştir hiç."
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Kimi yerde, kendi sesini bile yadsıması gerekebilir insanın. Dayanası kalmadığı kendi sesini.

s. 89 YKY
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Artık söyleyecek birkaç sözüm var tümünüze!
Eğer bir tek mektupla sesleniyorsam, bağışlayın beni.
Çünkü tümünüz birbirinize benziyorsunuz.
Uçurumlar, uzaklıklar, denizler, akarsular ayırıyor bizi birbirimizden.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Hayır, bu gece elim-kolum kırık.
Ve sözcüklerim yetersiz, anlamsız, ölü.

s. 98 YKY
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
lila

lila

@nenuphar

 paylaşım fotoğrafı
“Bütün öğrettiklerimi unutun. Dünya dönüyor, evet, ama belki de, burada, bu dağ başında dönmemesini bilmek daha doğrudur. Size Hayat Bilgisi dersleri verdim sevgili çocuklar, ama hayatın gerçek bilgisini, siz, kendiniz burada iki sınır arasında, bu dağ başındaki köyünüzden uzak kentlere gittiğinizde, askerliğinizde, öğreneceksiniz. Unutmayın ki, kitaplarda yazılanlar, okullarda öğretilenler her zaman doğru değildir. Benim için doğru olan, sizin için gerekli değildir. Eğer öğrettiklerimin çoğu böyleyse, bağışlayın beni çünkü ben başka bir yerden geliyorum yavrularım ve gördüğünüz gibi, karların erimesiyle de gidiyorum işte. Nereye gittiğimi kesin olarak bilmiyorsam da gidiyorum. Burada kalacak olan sizlersiniz. Burada yaşayacak olan sizlersiniz. Sizler, karın üstünde yalınayak yürüyüp ölmeyenlerdensiniz...” s. 188 YKY

Bildiğimizi sandığımız bilmediğimiz yerler, o yerlerde yaşayan farklı dillerde konuşan insanlar, aylarca kardan kapanan yollar, yoksulluk, kendi başına bırakılmışlık, çaresizlik ve bebek ölümleri vardır.


https://www.youtube.com/w...h?v=t4gwcTpuP6A
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Red Red (@khaos)
💧
20.03.19 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Tezer Özlü’nün Yeryüzüne Dayanabilmek adlı kitabında Hakkari’de Bir Mevsim adlı filmden bahsetmişti. Henüz izlemedim, ama zihnimin bir köşesindeydi. E-kitabını buldum, kitabına öncelik vermek istediğimden başlıyorum...
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Batuuu (@batuuu)
iyi okuyorsnz gülşah Hanım
06.12.18 beğen 1 cevap
Gizém (@gizemlik)
Bu bilgi için teşekkürler :) Tezer Özlü'ye dair ne varsa birikim yapmaya çalışıyorum. Filmi ve bu kitabı yazdim aklimin bi köşesine
06.12.18 beğen 1 cevap
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Kişi  kendinin pusulasıdır. paylaşım fotoğrafı
Kişi kendinin pusulasıdır.
Yolcu, birgün yolunu yitirirsen, artık eski yolunu bulmaya çalışma, yeni bir yol ara kendine.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Uykulu Filozof

Uykulu Filozof

@uykulufilozof

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir başlangıç..
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu kitabı hafif uykulu halinde iken okuyun ; kitabın bir yerinde uyur rüyanız da devam edersiniz yaşayarak..
14.04.18 beğen 3 cevap
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Hassas Yazılar - Doğu'nun Münzevi Dili/ Ferit Edgü paylaşım fotoğrafı
Hassas Yazılar - Doğu'nun Münzevi Dili/ Ferit Edgü
Gemisi kayalıklara çarptığında ne kumsalda buldu kendisini ne de denizlerde. Göklere yakın, karlı dağlarda uyandı şuuru; yabancılar arasında bir yabancı olarak.

Melih Cevdet Anday bu kitap için, gerçek yaşamı bir roman yaşamına dönüştüren bir yetkinlik eseri demiş. Gerçekten benim de tam manasıyla katıldığım bir düşünce. Basit, hoş bir dil ama daha da ötesinde insanı Doğu'nun soğuk, soğumuş ve hatta 'soğutulmuş' diyarlarına götüren, yalnızlığıyla üşüten etkili bir dil aynı zamanda. Biraz da Ferit Edgü ile yaşadığım kader ortaklığının da nüfuz eden etkisi var. En nihayetinde kendisi de diyor ki:

''Çünkü anlamak bir ortak dil gerektirir.
Ortak dil ise,
ortak yaşam/ ortak bilgi/ ortak birikim/ ortak düş/ kimi yerde, ortak düşüş demektir.
Ortak değilse bile yakın/ benzer/ gibi.''

Bizimki belki ortak bir düş, belki ortak düşüş.
Düşlere düşmek belki ama biraz da gerçeğe düşüş.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Ayrıca birçok ödül almış bir filmi de vardır. Beni etkileyen bir sahnesi vardır ki sizlerle de paylaşmak isterim.
https://www.youtube.com/w...h?v=tf0F7je6YYg
30.03.18 beğen 3 cevap