up
ara

Filin Yolculuğu

- A Viagem do Elefante

Filin Yolculuğu Konusu ve Özeti

Filin Yolculuğu
Çatıdaki Pencere kitabının da yazarı Jose Saramago tarafından kaleme alınan Filin Yolculuğu kitabı Roman, İspanya-Portekiz türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kırmızı Kedi Yayınevi yayınevinden 2013 yılında 9786054764853 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Filin Yolculuğu isimli kitap 200 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Pınar Savaş çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Filin Yolculuğu kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Pınar Savaş
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9786054764853
Sayfa: 200 sayfa Basım Tarihi: 2013
Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.(Tanıtım bülteninden)
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat

JOSE SARAMAGO, (1922-2010; Portekiz), Yazar (1998 Nobel Edebiyat Ödülü), POR: 2008; TR: 2014 (5.Baskı), KırmızıKedi Yayın, Çeviren: Pınar Savaş, 196 sf.
http://www.kitabinomurgasi.com/2015/01/jose-saramago-filin-yolculugu.html

***1551 yılında Lizbon'dan Viyana'a giden, aristokratlar arası armağan bir filin, Saramago tarafından gerçeğe yakın hikayeleştirilmesi***

-GEÇMİŞ uçsuz bucaksız, taşlık bir arazidir; kimileri sanki otobandaymış gibi geçip gitmekten hoşlanırken, kimileri de sabırla bir taştan ötekine seker, taşı yerden kaldırır, çünkü altında ne olduğunu ÖĞRENMEK ister.

-...nazik durumlarda, birinin çıkıp da sırf ŞİİRSEL yansımalar eklemek adına hiçbir ORİJİNALLİK katamadan cümleleri cilalamasının iyi bir şey olmadığını itiraf etmeliyiz.

-Çok tuhaf bir yaratıktır İNSANOĞLU, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, SAVAŞ arifesinde mışıl mışıl uyur.

-Gezgin ŞÖVALYELERİN Tanrı'nın eserini tamamlamaya, yani KÖTÜLÜĞÜ gezegenden söküp atmaya kararlı oldukları çağlardı. Ayrıca aşkın AŞK sayılması için uç noktada yaşanması ve radikal olması gereken zamanlardı; SADAKAT mutlaktı, yemek içmek beden için ne kadar doğalsa, ruhun ERDEMLİ olması da o kadar DOĞALDI.

-...kendisinin bile bilmediği ENERJİSİNİN ortaya çıkması için AVRUPA topraklarına adım atması yetti. Bu olay yoksulluk, işsizlik gibi yaşam koşulları nedeniyle GÖÇ ETMEK zorunda kalan insanlarda sıklıkla gözlenir. Doğdukları topraklarda ilgisiz, kayıtsız, UYUŞUK iken, kısacık bir sürede sanki kurtlanmış gibi YERİNDE DURAMAYAN, etkin, gayretli inanlara dönüşüverirler.

-Hepimiz çok iyi biliriz ki, bir HİKAYE ANLATAN ona en azından bir nokta, bazen de bir virgül EKLEMEDEN edemez.

-(St.Antonius için) ...insanın kağıtları kırpıp yıldız yapan yada Padua'daykenbirden Lizbon'da belirip de babasını darağacından kurtaran bir azizi olsun, sonra da sen tut bir fil terbiyecisinden SAHTE MUCİZE tezgahlamak için filini ödünç iste; ah Luther, öylesine haklısın ki!

-Neticede zavallı FİLİN kilisenin hesapçı tarihinin bu grotesk epizotununmasum suç ortağı olduğu, fil terbiyecisinin de yaşanan YOZLAŞMANIN önemsiz bir ürününden başka bir şey olmadığı kabul edilebilirdi. Elveda DÜNYA, giderek BERBATLAŞIYORSUN.

-DOĞANIN kimi GİZEMLERİ ilk bakışta çözülmez görünür,ayrıca olduğu gibi bırakmak daha hayırlı olabilir; çünkü YETERSİZ BİLGİ iyilikten çok KÖTÜLÜK getirir. Örneğin Cennet'teyken olağan ELMA yediğini zanneden ADEM'in başına gelenlere bakın. Sözü geçen meyve Tanrı'nın leziz eseri olabilir; ancak kimileri Adem'in yediğinin elma değil de bir dilim KARPUZ olduğunu iddia ederler. Her iki durumda da ÇEKİRDEKLERİ meyvenin içine koyan ŞEYTAN'dır. Bu nedenle de SİYAHTIRLAR.

-...İYİ İLİŞKİLER kurmanın ve mutlu mesut yaşayıp gitmenin yolunun BAŞKALARININ HİSLERİNE SAYGI göstermekten geçtiğini bir kez daha gösterdi: Bu da kesin bir "KALK" ile tereddütlü bir "KALKAR MISIN?" arasındaki farktır. ...LAZARUS, onunla doğru dürüst konuşulduğu (İsa konuşur onunla) için DİRİLMİŞTİR, bu kadar basit.

-...insan ruhunun en doğru, en eksiksiz temsili, bir LABİRENTtir; bu labirentin içinde her şey olanaklıdır.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

1998 Nobel Edebiyat Ödülü alan Jose Saramago dan okudugum 4.kitap Filin Yolculuğu beni hayal kırıklığına uğrattı.?????196 sayfa ile sınırlı olan bu kitap ,Saramago nin öğretim görevlisi bir dostunun 16.yy da ,tam olarak 1551 de bir filin yaptigi yolculuktan bahsetmesi ile gerekli bilgiler de toplanır ve bu eser oluşur.Yazarın hastalığı nedeniyle sık sık ara verilmiş ama okudugumuza göre sonunda tamamlanmış.☺

??????Lizbon'dan Viyana 'ya yola çıkan fil Süleyman'in yolculugu başlamıştır.Bakıcısı hintli Subhro,komutan ve askerler zorlu bir yolculuktan geçer.
Ikinci yarıda komutayi Arsidük devralir.Bundan sonra fil Suleyman? Muhtesem Suleyman,Subhro ise? Fritz'dir.

Bu kitabi neden sevmedim bilemiyorum yorum yapmak bile içimden gelmedi bir türlü.Benim için doğru bir zaman değildi belki de bilemiyorum ama her kitabi herkes sevecek yada bir kitabini sevdim diye hepsini sevecek hakim yok.Elimde ki Saramagolari tamamladığımda bir siralama yapmayi düşünüyorum.Ve yine Catidaki Pencere ile Saramago ya devam ediyorum.

#filinyolculugu #Saramago #josesaramago #okudumbitti #fil #filsuleyman
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 4 verdi
2 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Nilgün merhaba. "(...) Bu kitabi neden sevmedim bilemiyorum yorum yapmak bile içimden gelmedi bir türlü." diyorsun ya benim naçizane bir cevabım var.Bilmek ister misin? Bu kitabı sevemedin çünkü Saramago yazmış!
16.03.18 beğen 1 cevap
Özge Uzun

Özge Uzun

@ozgeuzun98

Daha önce hiç jose saramago kitabı okumamıştım. Tek kelimeyle şaşırtıcıydı. Noktalama işaretleri kullanılmaması ve yazım kurallarına uyulmamasına alışmam zor oldu. Okuyacak olanlar buna hazırlıklı olmalı. Ayrıca yazar benim genelde amatörce bulduğum ve sevmediğim şekilde sürekli hikayeye girip düşüncelerini paylaşmış. Bunun bir hikayeye bu kadar yakıştığına bu kadar doğal durduğuna ilk kez şahit oldum. Kesinlikle ön yargılı olmamak lazım. Son olarak yazarın tarzına da bilgisine de hayran olmamak elde değil. Kitabı okuyanlar çok şey kazanırlar diye düşünüyorum.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
okur

okur

@tubba

İlk JS kitabım. Çevirideki dili iyi, anlatımı güzel. Noktalama işaretlerine, konuşmalara önem vermemesi farklı. Şekil olarak güzel bir kitap fakat içeriği konusunda hayal kırıklığı yaşadığımı söylemeliyim. Yazarın sık sık araya girmesi, olaylara hakim olmadığım bilgiler vermesi bazen sıktı. Daha çok fili anlatan bir kitap bekliyordum ama Muhteşem Süleyman'dan ziyade olay örgüsü başka kişilere kaymıştı. Bu da beklentimi karşılamadı.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

İyi kurgulanmış değerli ve eğitici öykü. Hem dramatik hem de komik her anında belirleyici kişiler yer almış yazımda. Farklı tatlar kattığı gibi paragraflarda dayanışık, bir anlamda öykünün dinamiği ile daha çok ilgilenen okurlar için güzel. Bazılarınıza da sıkıcı gelebilir. Ben beğendim çok.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Sara Roza (@sararoza)
Kitabı turkuvaz yayınlarından okudum,çeviriden mi bilmiyorum ama diğer kitaplarından aldığım tadı alamadım.Saramago yu daha önce okumayanlar bu kitaptan başlamasın derim.
11.10.16 beğen cevap

Filin Yolculuğu - S41

Dolunay, ağustos ışığı. Atlarına binmiş, konaklama alanını turlayan iki gözcü dışında tüm kervan uyuyor, gözcülerin teçhizatlarının şakırtısından başka çıt çıkmıyordu. Son derece hak ettikleri bir dinlenmenin keyfini çıkartıyorlardı. Günün ilk bölümünde bir tembeller ve serseriler sürüsü görünümünde kötü bir izlenim verdikten sonra, öküz arabasını itmek için iki gruba ayrılan ırgatlar son derece becerikli çıkmışlar ve gerçek bir profesyonellik dersi vermişlerdi. Yolun engebesiz olmasının da katkısı çoktu ama, insan bu kağnının muhterem tarihinde böyle bir yolculuk daha yapmadığı üzerine kazanacağından emin olarak bahse girebilirdi. Üç buçuk saat yürümüşler, kısa molalar vermelerine rağmen on yedi kilometreden fazla yol kat etmişlerdi. Bu, o kadar yol gitmediklerini, insanın kendini kandırmaması gerektiğini iddia eden subhro ile süvari komutanı arasında geçen ateşli bir tartışmadan sonra komutanın bildirdiği mesafeydi. Komutan bu mesafenin alındığını ve bunun tüm kervana moral verdiğini düşünüyordu, Sadece on dört kilometre gitmiş olsak ne çıkar, eksik kalan üçünü de yarın sabah tamamlarız ve sonunda hesap eşitlenmiş olur. Fil terbiyecisi onu ikna etmeye çalışmaktan caydı, Böyle davranmak daha iyi diye düşündü, onun yanlış hesapları baskın çıksa bile, aslında kaç kilometre yürümüş olduğumuz gerçeğini değiştirmez, ayrıca komutayı elinde tutanla tartışma, subhro yaşarken bu kadarını öğrenmişti.
melike demirci tarafından eklenmiştir.
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Tekrar her zaman can sıkıcıdır, zarafetten yoksundur, hayal kırıklığına uğratır, içten gelerek yapılmadığı fark edilir ve zaten içtenlik eksikse, her şey eksik demektir.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

İnsanlık tarihinde ilk kez bir hayvan , dostluk ve sevgi borcu varmışçasına , sözcüğün tam anlamıyla insanlara veda ediyordu, bu bizim davranış kodlarımızın manevi kurallarına uygun bir şey değildir,belki de fil denilen türün temel yasalarındandır,altın harflerle yazılıdır.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Bizi biz yapan hep kusurlarımız, iyi niteliklerimiz değil.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Burada mükemmelin iyinin düşmanı olduğunu bir kez daha görmekle kalmıyoruz, iyinin ne kadar çabalarsa çabalasın mükemmelin kesip attığı tırnak dahi olamayacağını da görüyoruz.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
okur

okur

@tubba

Çok yazık. Bizi biz yapan hep kusurlarımız, iyi niteliklerimiz değil.
ataç ikon Filin Yolculuğu
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
19
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jose Saramago Kitapları
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun Dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eserlerinden mutlaka ok...