up
ara

YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri

YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri Konusu ve Özeti

YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Emrah Sayar tarafından kaleme alınan YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri kitabı Yakın Tarih, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kanes Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786054478705 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitap Okunması Gereken Tarih Kitapları listesinde de yeralmaktadır. YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Kanes Yayınları
ISBN: 9786054478705
Sayfa: 208 sayfa
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 İNCELEME/ARAŞTIRMA KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ

Bir millet ağlıyordu... Türk milletinin saati, 1938'in 10 Kasım'ında saat dokuzu beş geçe takılı kaldı. Öğleden sonra matbaalarda baskı makineleri tam kapasite çalışıyor, radyodan vefat haberi resmi tebliğ olarak tüm Türkiye'ye yayılıyordu.

Yediden yetmişe herkes, Atatürk'ü son anlarında misafir eden Dolmabahçe'ye akın ediyordu. Gözünde yaş olmayan birine rastlamak mümkün değildi. Başta öğrenciler olmak üzere herkes, Atatürk'ten bir parçayla avunmaya çalışıyordu. Dünyanın hayran olduğu Büyük Önder için onun büyüklüğüne yaraşır bir cenaze töreni düzenlenmeliydi. Ve çalışmalara hemen başlandı. Diğer bir yandan Türk milletinin yeni bir lidere ihtiyacı vardı.

TBMM, üzerine düşen büyük görevin farkındaydı ve hiç tereddüt etmeden tüm dünyaya dağılmadıklarını gösteren o kararı aldı.

İstanbul Boğazı, sanki o kötü haberi hissetmişçesine kabaran sularıyla Saray'ın duvarlarını dövmekteydi. Ve İstanbul, bir daha geri gelmeyecek olan annesinin Sarı Mustafa'sını gözü yaşlı bir halde uğurlamaya hazırlanıyordu. Atatürk'ün yıllarca birlikte omuz omuza mücadele verdiği arkadaşları, onun huzurunda saygıyla eğiliyordu.

İnsanların bildiğini bilmediği ya da bildiğini unuttuğu, siyaha bürünen gazete ve dergilerin aksine, o günlerin hatıralarını tüm canlılığıyla ifade eden bu kitap, naaşın Dolmabahçe Sarayı'ndan Yavuz zırhlısıyla İzmit'e ve ardından trenle Ankara Etnografya Müzesi'ne uzanan yoluculuğunu okuyucularına yeniden yaşatıyor...
Akın Bilgiç

Akın Bilgiç

@akinbilgic

Bu çalışma 5 değil 10 yıldızı da hak ediyor... Tam bir arşivlik çalışma olmuş resmen... Yazarın da yayınlayanın da emeğine sağlık. Kütüphanemde "Atatürk Kitaplarım" kategorimde güzel durdu.
0 beğen · 0 yorum
ERZA

ERZA

@semracetinkaya

Arşivlik 10 numara bi çalışma olmuş
1 beğen · 0 yorum

YAS - Kasım 1938 Milli Matem Günleri - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
41
KİTAP
Okunması Gereken Tarih Kitapları
Tarih tutkunlarının ve tarih öğrencilerinin okuması, öğrenmesi ve incelemesi gereken kitaplar listesidir. Okurken tarihi olay...