up
ara

İçerdeki Kedi

- The Cat Inside

İçerdeki Kedi Konusu ve Özeti

İçerdeki Kedi
İçerdeki Kedi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ahmet Ergenç
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755706511
Sayfa: 101 sayfa Basım Tarihi: 2013
Karşıkültürün diğer temsilcileri için bile sıra dışı sayılabilecek deneyimleri ve tuhaf zekasıyla Beat Kuşağının öncülerinden William S. Burroughs'un son demleri ve kedileri: Ruski, Smokey, Fletch, Calico Jane... Hayatının son on altı yılını kedileriyle Kansas'ta geçiren Burroughs, bu dönemde kedilerini ruhani birer dost olarak görmeye başlamış ve kendisi üzerindeki etkilerini her fırsatta vurgulamıştı: "Kedilerimle aramdaki ilişki beni ölümcül ve her şeye nüfuz eden bir cehaletten kurtardı."İçerdeki Kedi, Burroughs'un kedi güzellemelerini, rüyalarını ve gördüğü yarı halüsinatif hayalleri bir araya getirdiği pasajlarıyla Burroughsseverler için olduğu kadar kediseverler için de farklı bir tecrübe olacak alternatif bir günlük."Bu kitap; yazarın hayatının, kendisine kedilerin oynadığı bir sessiz sinema olarak sunulduğu bir alegoridir. Kedilerin birer kukla olduğunu söylemiyorum. Hiç de öyle değiller. Yaşayan, nefes alıp veren canlılar onlar ve insan ne zaman başka bir varlığa temas etse üzülüyor: Çünkü sınırları, acıyı, korkuyu ve nihayetinde de ölümü görüyor. Temasın anlamı budur işte. Bir kediye dokunduğumda bunu görüyor ve gözlerimden yaşlar aktığını fark ediyorum."
Misafir

Misafir

@misafir000

Bu kitap için inceleme yazmak aslında lüks. Yazar sanki kedisiyle olan günlük fantezilerini her gün düzenli bir şekilde kağıda dökmüş, sonra okuyunca 'Hiç de fena olmamış aslında' diye düşünmüş ve kitap haline getirmiş gibi.. Her sayfada 10 ila 20 cümleyi geçmeyen deneme yazılarının yer aldığını incecik bir kitap.

Önceki kitaplarına göre içeriği kesinlikle daha basit ve edebi yönden daha kısıtlı. Yukarıda da bahsettiğim gibi gündelik hayattan alınmış cümlelerle dolu bir kitap.

Yazarın kedi sevgisine hayran kalmamak elde değil, her şey iyi güzel fakat köpeklere duyduğu aşırı hoşnutsuz tavır ve hissiyat beni rahatsız etti. Köpeklerden nefret etmiyorum dese de eminim elinde olsa yeryüzündeki bütün köpeklerin soyunu kuruturdu. Öyle de bir imaj bıraktı bende Sayın Burroughs. Sürekli kedilerle köpekleri karşılaştırıp kediler ne kadar sadık ve sevecense köpeklerin de bir o kadar saldırgan ve kötü niyetli olduğunu belirtiyor sık sık. Olsun, canı sağolsun. Kütüphaneden almıştım zaten kitabı,..

Bunların dışında ilk defa Burroughs okuyacaksanız kesinlikle o kitap bu olmamalı. "Hem ben beat ruhu taşıyorum hem kedi aşığıyım bakalım bu kitap nasılmış" düşüncesiyle hareket ederseniz pişman olursunuz. Pismanliktan ziyade gerçek Burroughs kalemini yanlış tanır sonraki kitaplarında yabancılaşabilirsiniz yazara.

Özetle Burroughs bu değil, bu kitap onun İçindeki Kedi. İyi okumalar.
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kedili amca :)
Sadece kafamı dağıtmak, hafif bir şeyler okumak için elime aldım bu kitabı. Görevini de yaptı açıkçası. Uzun süreden beri kedi sahibi birisi olarak yazarın kendi deneyimlerini yazdığı bu deneme/günlük/karalama... bana güzel şeyler anımsattı. Yazar kedilerini ruhsal birer yoldaş, önder olarak görüyor ve onlarla ve diğer insanlarla yaşadıklarını kısacık paragraflarla anlatıyor. Çoğunlukla gerçek ama bazen de hayal ürünü düşünceleri, sanrıları da var yazılarında. Hepsine bütün olarak baktığımızda kedi sevenleri yakalayacaktır diye düşünüyorum. Zira ben okurken sık sık bölünüp kedileri sevdim, okşadım, öptüm... Gecemi güzel geçirmemi sağladı bu kitap kısacası. Edebi değere takılmazsanız sizin de zamanınızı güzel geçirmenize yardımcı olacaktır bu kitap.
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba 4 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kedileri severim.Uzaktan!
04.03.17 beğen cevap
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

"bu kedi kitabı, yazarın geçmişinin kendisine kedilerce oynanan pantomimlerle aktarıldığı bir alegoridir. kediler kukla falan olduğu için değil. ilgisi yok. yaşayan, soluk alan yaratıklardır onlar ve başka bir canlıya dokunmak üzücüdür; çünkü ölüm korkusunu, ölüm acısını, çaresizliğini anlarız. dokunmanın anlamı budur. bir kediye dokunduğumda ve yüzümden yaşların aktığını farkettiğimde benim anladığım budur."
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba 10 verdi
0 yorum

İçerdeki Kedi - S41

Ruski'ye bir keresinde yavrulardan birine saldırdığı için vurmuştum. Bana bakışındaki şok ve acı, arkadaşım amigo Kiki'nin bana attığı bakışın ynısıydı. Uykusuz ve sinirliydim. Odaya gelip beni ittirmeye başladı ve ben de nihayetinde ona vurdum. İki olayda da durumu toparlamak zorunda kaldım. Ruski gözden kaybolmuştu ama nereye gittiğini biliyordum. Ambara gidip onu buldum ve geri getirdim. Kiki ise gözünün kenarında beliren yaşla karşımda duruyordu. Özür diledim ve o da beni affetti.
Nil tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Bazen kedileri tedirgin edici derecede insansı buluyorum.

Sayfa : 58
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kedileri "sürekli" tedirgin edici derecede insansı buluyorum ; hiçbirini yaklaştırmıyorum yanıma!
04.03.17 beğen cevap
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Hayvan sevgisi gibi niteliksel değerleri niceliksel avantaja değiş tokuş etmeyi içeren bütün anlaşmalar sadece insanın yapabileceği en yanlış ve aşağılık şey olmakla kalmayıp, ayrıca aptalcadır da.

Sayfa : 39
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kedi nefreti çirkin, aptal, hoyrat, yobaz bir ruhun yansımasıdır.
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kedilerimle aramdaki ilişki beni ölümcül ve her şeye nüfuz eden bir cehaletten kurtardı.
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kedi kavgalarında saldırgan tarafın kavgayı neredeyse her zaman kazandığını gözlemledim. Eğer bir kedi kavgada feci duruma düşerse kaçmakta tereddüt etmez, köpek ise aptal gibi ölene dek mücadele eder. Yaşlı jiujitsu hocamın söylediği gibi, "Eğer numaraları işe yaramazsa, kaç."
ataç ikon İçerdeki Kedi
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Sıkıldıysan kaç!..Anlamlı oldu ama...
04.03.17 beğen cevap
27
KİTAP
Kediler ve Kitaplar
Kedileri anlatan, kedi kahramanı olan veya bir şekilde kedilerin kendilerini hissettirdikleri romanlar bu listeye. Kedi dostl...