up
ara

Türkiye'nin Yakın Tarihi

Türkiye'nin Yakın Tarihi Konusu ve Özeti

Türkiye'nin Yakın Tarihi
Türkiye'nin Yakın Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786051143163
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır." "İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni..." "Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir." "1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu'nun en ilginç kurucu belgelerindendir." "Birinci Dünya Savaşı'ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı'na ihtiyatla yaklaşılmıştı." "6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır." "Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi." "Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir." Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden ilber Ortaylı Türkiye'nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı'nın acı sonuçlarından ikinci Dünya Savaşfndaki denge politikasına, Enver Paşa'nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, komşu ülkeler Irak, Suriye, iran ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor. Türkiye'nin Yakın Tarihi 20. yüzyılda Türkiye'nin geçirdiği değişimin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.
Çağatay Kayıkcı

Çağatay Kayıkcı

@cagataykayikci

İlber Ortaylı ismiyle çıkan çok sayıda kitabın emek ürünü olmadığı ortada. Öğrencileri tarafından hazırlanan, aslında hazırlanan da denmez, toparlanan broşürler, kitap olarak basılıp satışa çıkıyor. Doğrudan İlber Hoca'nın katıldığı bazı televizyon programlarından bölümler içeren sözde İlber Ortaylı kitapları var piyasada. Bu kitaplara güvenmek de bir hayli zor. Bu şekilde İlber Ortaylı ismiyle çıkarılmış kitapların birinde, Fatih Altaylı'nın programında sorulan bir sorunun ve İlber Hoca'nın verdiği cevabın aynen alınıp kitaba konduğunu gördüm. Kim olursa olsun, ne kadar bilgili olursa olsun bir hocanın da yapacağı yorumlarda bilgi yanlışı bulunabilir. En basitinden hafızanın insanı yanılttığı anlardan birinde söylediği bir cümle, kitaba aynen geçmiş olabilir. Tabii ki aynı nedenden dolayı, İlber Ortaylı ismiyle çıkan "tarih kitaplarında" kaynakça bulmanız da pek mümkün olmuyor. En son çıkan kitabı, Türklerin Tarihi de bir tarih kitabından ziyade, basit bir söyleşi kitabı gibi kalıyor, aynı sebeple. Uzun lafın kısası, İlber Ortaylı ismiyle çıkan birtakım kitaplar emek verilmeden hazırlanmış toplamalardır. Kitapların dilindeki kopukluk ve işleyişteki yüzeysellik de aynı nedenlerle açıklanabilir.
0 yorum
Akademik değil popüler tarihte bir başucu eseri!
Öncelikle kitap hakkında eleştirileri okudum. Gerçekten bu kadar bilgisizce, araştırmadan eleştiri yapabilen insanları gördükçe kızmamak elde değil.

Bak güzel kardeşim; İlber Ortaylı'nın kendisinin de dediği gibi kitapları iki gruba ayrılıyor. 1-Akademik eserler 2-Halka Tarihi sevdirmeye yönelik daha yüzeysel eserler.

Bakın Dostlar, Yurttaşlar, Romalılar; bu eser ikinci gruba giriyor. Halka yönelik olduğu için yüzeysel daha çok sohbet tadında bir kitap. Makale değil yani, ee makale, tez vesaire olmadığı için hocanın kaynakça koyma zorunluğu da yok! "Ne kaynakçası, kaynakça benim efendim" demiyor yani. Bildiğiniz televizyon programlarında hocanın anlattıklarının bir nevi kitaplaştırılmış versiyonu. Ha bu sizi doyurmuyorsa İlber Hoca'nın son derece fevkâlâde akademik eserleri var, gidin okuyun kardeşim!

Kitaba dönersek, ülkemizin yakın tarihini hocamız karşılıklı sohbet havasında çok anlaşılır bir şekilde anlatmış. Özellikle günümüz Türkiye'sine bakıp "Ne olacak bu memleketin hali yav?" diyen arkadaşlarımız için güzel bir başucu eseridir. Zîrâ günümüzü anlamak için yakın tarihi etüt etmek gerektiğini çevreme hep söylerim. Bu etüte başlamak için oldukça ideal bir kitap. Tavsiye eder iyi okumalar dilerim!
0 yorum
mrt kry

mrt kry

@mrtkry

İlber Ortaylı'nın kitaplarını elime aldığımda normal olarak beklentim yüksek oluyor ama hep bir hayal kırıklığı yaşıyorum, bana çok kopuk gelen bir anlatım var, sohbet eder gibi ama değil, ders verir gibi ama o da değil, kaynak konusuna gelince, hoca "kaynak benim işte, daha ne?!" diyerek adeta meydan okuyor. Öyle ya? itirazın varsa araştır bul... Bakacağımdan değil ama bir kaç kaynak belirtilse kendimi daha güvende hissedeceğim. Ama yine de hocanın lafını esirgemeyen tavrını seviyorum.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Beklentinizi Yüksek Tutmayın.
İlber Ortaylı'nın TV programlarındaki konuşmalarından ve sohbetlerinden derlenmiş yüzeysel tarihi bilgi içeren bir kitap.
Yazarın aşırı popülaritesi kitabı satış rakamlarında üst sıralara taşısa bile bana İlber Ortaylı profesyonelliğine yakışan bir eser gibi gelmedi.
Ama yine de Tarihi Olaylara İlber Ortaylı'nın gözünden bakmak isterseniz başvurabileceğiniz bir kitap olarak kütüphanenizde bulunsa fena olmaz.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bilmiyorum bana mı öyle geldi ama kitabı okuduktan bir süre sonra kitap ile ilgili aklınızda hiçbir şey kalmıyor. Çok yüzeysel yazılmış gibime geldi. Ama güzel kitap. Bu tür konulara merak duyanlar için başlangıç kitabı olabilir.
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Türkiye'nin Yakın Tarihi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Tarih "olsaydı" ile olmuyor.
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

"1955 sayımına göre bütün İstanbul vilayeti ancak 1.5 milyona yaklaşan bir nüfusa sahipti."

(Sayfa: 107)
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

''Tarihimizi düzeltilmesi zor hatalarla inşa etmekten kaçınmalıyız. Heyecan değil; düşünmek, planlamak lazımdır.''

(Sayfa: 146)
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

'' 6-7 Eylül hadiseleri bir katliam değil, bir yağma olarak tarihe geçmiştir.''

(Sayfa: 109)
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

"Tarih yazmak mektup yazmaya benzemiyor, mürekkebi uzun zamanda kurur."

(Sayfa: 141)
ataç ikon Türkiye'nin Yakın Tarihi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum