up
ara

Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım Konusu ve Özeti

Koşmasaydım Yazamazdım
Sahilde Kafka kitabının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Koşmasaydım Yazamazdım kitabı Deneme, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050917703 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Koşmasaydım Yazamazdım isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Hüseyin Can Erkin çevirmiştir. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Koşmasaydım Yazamazdım kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Hüseyin Can Erkin
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050917703
Sayfa: 176 sayfa
Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin..."Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi. Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
Sitting Panda

Sitting Panda

@sittingpanda

Kitabı bilenler bunun aslında bir roman, öykü ya da deneme olmadığını; aksine Murakami'nin hayatının merkezinde olan koşmak ve yazmak eylemlerini anlatan bir hatırat olduğunu bilirler. Açıkçası kendisi çok merak ettiğim bir yazar. Tüm kitaplarının konularına, basım yıllarına şöyle bir göz attım. Ve kitaplarına giriş yapmadan kendisini tanımak istedim. Çok da isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Özellikle yazmaya nasıl başladı, koşmaya nasıl başladı, bu iki eylemin hayatındaki yeri ve önemi nedir, birbirleriyle ilişkileri nedir anladım.kitaptan beklentim beni Murakami ile tanıştırması idi. Oldukça samimi olan bu hatıratı ben çok beğendim. Bundan sonra okuyacağım kitapları için de bir yol gösterici niteliğine oldu benim için. Ancak kitapta gözüme takılan bir nokta oldu (buna mı takıldın diyeceksiniz ama cidden gözüme battı). Hüseyin Can Erkin hocamızın çevirilerine dil uzatmak haddim değil, ama sayılar ile ilgili bir kaç nokta çok gözümü tırmaladı. Okuyanlar ne demek istediğimi anlayacak ama kilometre hesapları tutmuyor ve benim ciddi anlamda gözüme gözüme girdi bu nokta. Bir de Doğan Kitap, kitabın adını neden "Koşmasaydım Yazamazdım" olarak çevirmiş ciddi anlamda merak ediyorum. Kitabın içerisinde bunu iddia eden bir durum yok. Hatta aksine Murakami koşarken çok çok ender romanlarımla alakalı fikir gelir aklıma tarzında da bir cümle kurmuş. Kitabın İngilizce adı da "What I Talk About When I Talk About Running". Ciddi anlamda "Nedenn" diye sorasım var Doğan Kitap'a! Yine de oldukça keyif aldım, benim açımdan farklı bir deneyim oldu.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Her kitabın sihirli bir yanı olduğuna inanıyorum, hiç değilse benim açımdan: Bir kitabı ne zaman okusam, hiç beğenmemiş olsam dahi, okumuş olmaktan memnuniyet duyarım çünkü o kitap, bana kendini okutacak zamanı seçmiştir; bir şekilde düşünmem gerekeni bana verecektir ya da tek bir cümlesi o an kafamı karıştıran, basit ya da karmaşık, derdime çare olacaktır. "Koşmasaydım Yazamazdım" da bunlardan sadece biri. Daha önce, Murakami'nin herhangi bir kitabını okumadım, 1Q84'ü çok duydum, ama okuma fırsatım ya da isteğim olmadı. Bu kitabı da, koşmayı gerçek anlamda seven, bir yarış değil de, yaşam felsefesi olarak gören bir arkadaşıma hediye olarak almıştım; sonunda dönüp dolaşıp bana geldi, dedim ya, bir çeşit sihir bu.

Murakami'nin "hatırat" olarak tanımladığı bu kitabının bana göre olan herhangi bir yanı olmadığını söylemeliyim, fakat aksi gibi çok da beğendim. Zira samimiydi, kibirden uzak ama karamsar hiç değil; böyle insanlara anlamsızca sevgi besler, onlarla sürekli konuşmak isterim, yazar benim için onlardan biri oldu. Ayrıca, ben de "yazmak" meselesine kafa yoran biri olduğum için, onun "koşmak ve yazmak" arasında kurduğu bağlantı hoşuma gitti; kendimce, "yürümek ve yazmak" olarak dönüştürdüm bunu.

Kısaca, yararlı bir kitap oldu benim için ama herkese hitap eder mi, bilmiyorum. Elinize geçerse okumaktan sıkılmayacağınız -gerçi sonlarına doğru bir miktar sıkıyor-, uzun bir köşe yazısını andıran bir kitap diyebilirim. Gerekli değil ama okunabilir. Keyifli okumalar.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Koşmasaydım Yazamazdım
Murakami’nin hayatı planlı yaşamak ve vücudu disipline etmek üzerine denemelerinden oluşan kitabıdır. Yazar düzenli olarak koştuğu zamanlarda günlük tutmuş ve günlükten bölümler alarak bu kitabı yazmış.

Yazar, kitapta her gün düzenli olarak koştuğundan bahsediyor. Ancak kitapta dikkat çekilmek istenen konu, insanın sağlıklı olmak adına düzenli olarak spor yapmasından ziyade yapılan işlerin sürekliliğinin başarıya etkisidir. Alıntı olarak da paylaştığım bir bölüme burda da yer vermek istiyorum.
“Sürdürebilmek, ritmi kesmemektir. Uzun soluklu çalışmalar için bu önemli.” diyor Yazar. Uzun süre gerektiren çalışmalar için en önemli şey insanın yaptığı işe düzenli ve planlı olarak devam etmesidir.

Kitapta düzenli koşunun insan yaşamına olumlu etkilerine zaman zaman yer verilmiş. Koşunun yanı sıra esneme hareketlerinden de bahsedilmesi, benim için çok faydalı oldu. Her gün düzenli olarak kısa süreli de olsa yapmaya çalıştığım pilates hareketlerine esneme hareketlerini de ekleyerek, gün içerisinde bedenen ve zihnen gerilen kaslarımı gevşeterek, işlerimi daha verimli yaparak, başarı, sağlık ve mutluluk hedefliyorum.

Yazar’ın yaşam tarzı ve alışkanlıklarıyla başarısı arasındaki bağlantıyı merak edenler için kısa ve öz bir kitap. Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Onur Altınbaş

Onur Altınbaş

@onuraltinbas17

Murakami hakkında ve kitapları hakkında pek bilgim yoktu. Sadece koşu üzerine bir kitap okumak istedim neden bilmem ilk okumak istediğim kitap bu oldu. Murakami'nin artık tüm kitaplarını okurum.Bu yazarın spor hayatında daha genç yaşta olmama rağmen kendimi buldum ,sadece kendisiyle yarışan bir roman yazarı (koşucu). Ve ayakları patlasa da kalbi yerinden çıkacak gibi olsa da sonuna kadar koşan hiç bir zaman yürümeyen bir koşucu.Eğer evimde olsaydım kitabı bitirir bitirmez, koşu ayakkabılarımı giyer ve bir sonraki 10 km yarışıma hazırlanmaya başlardım.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Ayten Akyüz

Ayten Akyüz

@aytenakyuz

1Q84 kitabı ile hayranlığımı kazanan Haruki Murakami nin bu kitabı beklentimin altında idi. Yazdığı kitaplardaki hayal gücü olağan dışılık bu kitapta ne yazık ki yok çünkü koşma üzerine ve yaşantısından yansımalara yer vermiş kitapta ama yinede onun o güzel anlatımı ile akıp gidiyor.Yazara en büyük hayranlığımın süslü kelimelere gereksinim olmadan da etkileyici anlatım elde edilebileceğini göstermiş olmasından geldiğin söyleyebilirm
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Koşmasaydım Yazamazdım - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Gönlü geniş insanları seviyorum. Vefakar insanları, kusur kapatanları,
kendi gibi davrananları; başkası olmayanları seviyorum...
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

pain is inevitable.suffering is optional.acı kaçınılmazdır ama acı çekmek bir seçim meselesidir.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Hiç kimse sonsuza kadar galip gelmeyi başaramaz”
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Neden birini çok sevmek, aynı zamanda o insanı derinden yaralamakla aynı olsun ki..?
Yani eğer öyleyse, birini çok sevmenin ne anlamı var ki..?
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68

Koşarken aklıma gelen düşünceler gökyüzündeki bulutlara benzer. Farklı şekillerde, farklı büyüklüklerde bulutlar. Bunlar bir yerlerden çıkıp gelir, sonra uzaklaşıp bir yerlere gidiverir. Fakat gökyüzü aynı gökyüzüdür. Bulutlar anlık misafirler olmaktan öteye geçmez. Geçip giden, sonra da tamamen kaybolan şeylerdir. Geriye yalnızca gökyüzü kalır. Gökyüzü deyince, bir yandan vardır, ama bir yandan yoktur. Gerçek bir kütle olduğu gibi, aynı zamanda gerçek bir kütlesi yoktur. Biz böylesi gerçek sınırlarını tartamadığımız bir kap içerisinde var olmayı öylece kabul eder, buna boyun eğeriz.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Yazmak üzerine...
“Masanın başında oturup zihninizi lazer ışını gibi tek bir noktaya odaklayarak, hayal gücünü hiçlik düzleminden yükselterek öyküyü doğurup, doğru sözcükleri tek tek seçerek, tüm akışı olması gerektiği yerde tutabilmek, işte böylesi bir işlem, sıradan insanların düşündüğünden çok daha fazla enerjiyi uzun zamana yaymayı gerektirir. İnsanın vücudu gerçekte hareket etmese bile resmen etiyle kemiğiyle çaba sarf ediyormuş gibi bir emek, vücudun içinde dinamik bir şekilde sergilenmektedir. Elbette konu üzerine düşünen, zihindir. Fakat roman yazarı, öyküyü gereçlerini kuşanarak tüm vücuduyla düşünür. Bu işlemse yazarın bedensel gücünü en küçük zerresine kadar kullanmayı, çoğu durumda boşa harcamayı gerektirir.”

“Lazer ışını gibi bir noktaya odaklayarak” diyor ya, günümüzde ne kadar zor odaklanmak. Dikkatini tek bir nokta üzerinde toplama ve bunu devam ettirmeyi sağlama günümüz teknolojisiyle oldukça zor. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarların etrafımızı sardığı bir çağda masada çalışmayı başarmak gerçekten zor.
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Koşmakla yazmak arasındaki bağlantıyı kuramadım kitabı görünce. Merakımı gidermek için başlıyorum...
ataç ikon Koşmasaydım Yazamazdım
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 2 yorum beğen ikon
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
uykuyu da okuyun efendim.
24.10.18 beğen 1 cevap