up
ara

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz Konusu ve Özeti

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz
Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755706573
Sayfa: 140 sayfa Basım Tarihi: 2014
Cesaretimiz var mı her şeyi bir anda öylece bırakıp gitmeye? İnsan her nereye giderse gitsin kendini de beraberinde götürmez mi? Varlığından güç aldığımız arkadaşlar ne zaman yük haline geldi? Hepimiz başarılı olmak zorunda mıyız bu hayatta? Her seferinde duvara tosladığımız halde hâlâ yeni ilişkiler kurmaya, var olanı kurtarmaya çalışmak hayal kırıklıklarına bağımlı hale gelmemizle açıklanabilir mi? Melisa Kesmez, heyecanlı ve mütevazı sesinin her satırda hissedildiği kısa öykülerinde soruları müzikle, dramla, şiirle yoğuruyor, cevapları ise nüktedanlığı da elden bırakmayarak veriyor.

"Aklımızın devre dışı, sadece kalbimizin olduğu" yeniyetmelikten zaman mefhumunun olmadığı balık krakerli ve kaygısız çocukluk yıllarına, yüzyıllık dostla oturulan öğle rakısından patrona son çare olarak yazılan istifa maillerine, sevdiğimiz "o" olmayı çoktan bırakmış uzatmalı evliliklerden gel demese de gittiğimiz, gitmek istediğimiz sevgililere, eski sevgililere, aileye, aldatmalara, aldatılmalara; üzerimize haddinden fazla gelen ancak bir türlü vazgeçemediğimiz "modern dünyamızın" tüm inceliklerine dokunuyor, yalın ama coşkulu, naif ama kararlı, fısıldıyor kulaklara: Atları Bağlayın, Geceyi Burada Geçireceğiz.
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Kitap keskin öykülerden oluşuyor...
nedense kitabın ismine bakıp geceye adanan öyküler olarak algılıyorum.. geceleri okunmalı bunlar.. zifiri karanlıkların ortasında.. atları bağlamak değil mesele... kitaba okuru bağlıyor yazar.. geceyi burda geçireceğiz diyor .. önce kem küm ediyorsunuz ama.. sonra farkında olmuyorsunuz sizi gelip çözecek bir elin umrunuzda olup olmadığının.. kitap sonlandığında emin olun öylece kalabilirsiniz hiç sakıncası yok...

Anne..baba.. ayrılık..aşk..hastalık..kader.. ne kadar keskin bıçak varsa hepsi öykülere özenle yerleştirilmiş.. sayfaları cevırırken elleriniz yaralara aşina bir hal alabılıyor.. her öykünün finalinde bir ışık daha kapanıyor sanki.. içimizden trenler geçiyor.. durak yok..istasyon ..yok.. sadece geçip gidiyor.. keşke dursa ben de binsem dıyor ınsan ıcınden..
büyük bir kurgu.. özenle kurulmuş bir emek ülkesi yazar.. yazdıkları yaralıyor ama öldürmüyor... keşke öldürse de bitse dediğimiz bir son vardır hep yıllarımızın ıcınde.. vurucu ve agır bır hüznün başkenti mi diyelim ? yoksa tam kalbi mi...ortası mı ? ne dersek dıyelım.. bağlandığımız ıcın aşina olarak ayrılacağız geceden... öyle de oluyor
tadı damaklarımızdan başka yer seçip orayı vatanı belleyen bir duyguyla tanısıyoruz..

boyle yazarlar, boyle kalemler oldugu ıcın şanslıyız aslında.. bayan yazarlar sanki bır adım önde gıbı gelıyor bana aslında... irdeledikleri şeylere kadın eli değdriyorlar.. ruhları da bambaska ..

muthıstı..
bırbırı ıle yarısan öyküler bunlar...
bırı vuruyor...diğeri öldürmeye kastedıyor..
ne cok sey hatırlıyoruz.. okurken
gözlem yeteneği 5 yıldız..
unuttugumuz bırcok sey meğerse kactıklarımız aslında..
kaçmayalım diye bağlanmadık mı zaten ?

ellerıne saglık yazar...
ıyı kı bağladın ve geceyı ıyı kı de şu kıtabın en rutubetlı en soguk yerınde gecırdım

emeklerine sağlık...
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Kısacık öyküler ama karakterleri, atmosferi, hikayesi öyle güçlü ki, bittiğinde devamının gelmesini istiyorsunuz. Sonra ne oldu diye merak ediyorsunuz. Öyle gerçekçi, öyle bizden hikayeleri kaleme almış ki, sanki bir arkadaşımız başından geçenleri anlatıyor. Acı, göz yaşı, farkındalık, tükenmişlik, yeniden başlangıç gibi hayatın içinden kareleri, hayatın köşe başındaki, kırılma noktalarındaki hikayeleri anlatıyor. . Farklı farklı kadınları anlatan birbirinden farklı hikayeler.. Yazarın tasvirleri de oldukça dikkat çekici, nesnelere, eşyalara, evlere, odalara yüklediği anlamlar, ağırlıklar, ifadeler oldukça etkileyici. Okurken insanın içine dokunuyor. Yazarın sade, yalın, net bir anlatımı var hatta o kadar ki okuyucuda ben de böyle yazabilirim hissi uyandırıyor. Ancak sanatta ve yazarlıkta, bende bunu yaparım ne var ki denilen eserlerin asıl zor olanlar olduğuna dair bir inanış vardır. Yani çok kolaymış gibi görünen eserler, aslında en zor olanlardır. Ustalık zoru kolaymış gibi gösterebilmektedir..
Kitabı kısa sürede, keyifle okudum. Her hikayeyi bitirdiğimde, peşinden bir diğer hikayeyi okuma isteği duydum. Melisa Kesmez bundan sonra takip edeceğim yazarlardan, kadın yazarlardan biri olacak. Bir sonraki kitap, son kitabı olan "Nohut ODA" yı edindim bile, okunmak için sıra bekliyor.
haleninharesi@blogspot.com
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Melisa Kesmez'in okuduğum ve henüz tamamladığım 3. öykü kitabı oluyor kendisi. Nohut Oda ve Bazen Bahar'a göre sayıca daha fazla ve kısa öykülerden oluşan bu kitapta da insana dair duygu ve durumlar, aile, ikili ilişkiler, gözden geçirilmesi gereken hayatlar, bitirilmeye cesaret edilemeyen veya edilen birliktelikler, o an içinden geleni yapmak ve kendini tanıyıp bulmak uğruna vazgeçilen ilişkiler gibi bir çok konu işlenmiş. Oldukça sempatik, zengin bir anlatım. Asla sıkılmadan okuyorum Melisa Kesmez'in öykülerini. Bu kitabı da gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Ancak Nohut Oda daha iyiydi nazarımda. Sevgiler.
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Anason kokularıyla başlıyor kitap, rakı, terkedilen kadın, özgürlük ve bir sürü şey. Kitap sever, alkol sever, sigara içer ve kendi ayağı üstünde duran kadınların öyküleri yer alıyor. Tasvirler ve duygular fazlasıyla yoğun. Bazı öyküleri iç çekişlerle bitirebiliyorsunuz. Farklı hikayeler olmamasına rağmen, dili ile şiirselliği ile kendine çekiyor sizi Kesmez. İlk kez bu kitapla tanıştım ancak diğer kitaplarını da takibe alacağım.
Mahir Ünsal Eriş tarzının kadın versiyonu olarak görebiliriz. Eriş'te Egeli erkek hikayeleri yer alırken, Kesmez'de İstanbul'lu kadınları görüyoruz.
0 yorum
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz

Melisa Kesmez'in okuduğum ilk kitabı oldu.Kitapta birbirinden bağımsız "kadından" hiayeler var.Terkeden, terkedilen, aldatan, aldatılan, okuyan, rakı içen, yaraları olan kadınların hikayeleri.Okurken "Erken Kaybedenler"in kadın verisyonunu okur gibi hissettim.Kurgular hayatın tam içinden olduğu için her hikayede okur da kendinden de bir şeyler bulabiliyor.Anlatımı biraz zayıf buldum ama o da çağdaş Türk edebiyatının kronik sorunu zaten.Fazlaca edebi değer taşımasa da okunabilir.Yormadan zorlamadan araya hafif bir kitap atmak istediğinizde okunabilecek keyifli bir kitap olmuş.
0 yorum

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz - S41

Gezi'den eve dönmüştüm.Saat gece yarısını geçmişti.Bitkindim.Haziran serinliği henüz Temmuz'un bunaltıcı sıcağına yenik düşmemiş, pencereyi açtığın vakit tülleri uçuracak gece esintileri henüz bizi terk etmemişti.
Tuğba tarafından eklenmiştir.
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

Dedim ki: ‘Kalbinin bir ucunu bir başkasınınkine teyellemek istiyor insan. Hepsi hepsi bu.’
Dedi ki: ‘Yaşlanıyorsun
0 yorum
esracan

esracan

@esracan

İnsan uzak olunca eksik yerleri kendi tamamlıyor ya, ben onu kocaman yapmıştım içimde.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan

17'sinde çocuk diye beni vermiş doktor kucağına annemin, daha kendisi çocuk,sevmiş sevmesine de, gölgeleri izin vermemiş anne olmasına..
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

"Korkarım biz de herkes gibi birbirimizin hayatından bir tuhaflık olarak geçip gideceğiz.”
(26)
0 yorum
Sümeyra Yazıcı

Sümeyra Yazıcı

@sumeyrayazici

Bazen öyle bir insanla kesişiyor ki yolun, ömrünün yarısını onsuz geçirdiğin için öfkeleniyorsun kendine.
0 yorum
116
KİTAP
İlginç Kitap İsimleri
İsimlerini görünce hayrete düştüğümüz, bazen güldüğümüz bazen anlam vermekte zorlandığımız en ilginç isimli kitapları bu list...
sisyphos

sisyphos

@sisyphos

öyle işte... paylaşım fotoğrafı
"Belki", dedi verdiği es sonsuzluk kadar uzun geldi, "en başından beri burnumuzun dibinde duran bir şeyi ıskaladık biz".
0 yorum
sisyphos

sisyphos

@sisyphos

öyle işte... paylaşım fotoğrafı
İnsan bazen başlamasa ya hiçbirşeye dursa öyle...
0 yorum