up
ara

Sabah Denizi

Sabah Denizi Konusu ve Özeti

Sabah Denizi
Sabah Denizi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ivon Cerrahoğlu
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050918137
Sayfa: 120 sayfa Basım Tarihi: 2014
Margaret Mazzantini'den, masal gibi güçlü ve pırıltılı bir roman...

İnsanın doğduğu yerde bir şeyler vardır. Herkes bilmez bunu. Ancak oradan zorla koparılan bilir.

Libya'da, Sahra'nın son vahalarından birinde yaşayan Bedevi kadını Cemile ile oğlu Ferid, onlardan daha hızlı yol alan bir savaştan kaçıyorlar.

Trablus'ta doğan, 11 yaşına kadar Arap gibi yaşayan Angelina, Kaddafi tarafından zorla gönderildiği anayurdu İtalya'da, oğlu Vito'ya her ülkede fırtınalar kopabileceğini öğretmeye çalışıyor.

Aynı denizin iki kıyısında iki ana-oğul, iki ayrı dünya. Onları hem ayıran hem birleştiren Akdeniz, bir uçan halı ya da her şeyin üstünü örten bir kristal tabaka gibi. Ama karaya çıkıldığında, ister gidiş olsun ister dönüş, her geçişin izi kalıyor, ıslak kile yazılan yazılar gibi...
cemre kocaçimen

cemre kocaçimen

@cemrekocacimen

Yazarın ´Sen Dünyaya Gelmeden Önce´ve ´Sakın Kımıldama´kitaplarından sonra tam bir hayalkırıklığı yaşattığını belirtmek gerek. Her ne kadar konu ve içerik olarak neredeyse her milletin ortak sorunu ´savaş´, ´diktatörlük´, ´sürgün´gibi kavramlar ele alınmakta ise de, kurgu ve ifadelerin son derece dağınık ve okuyucuyu zorladığı söylenebilir. 120 sayfa ve geniş aralıklı bir yazı stiline sahip olması dolayısıyla nispeten kısa sayılabilse ve edebi olarak çok ağır bir dil kullanımı söz konusu değil ise de, bir oturuşta bitirilebilecek akıcılığa sahip olmadığını düşünmekteyim.
ataç ikon Sabah Denizi
kitaba 4 verdi
0 yorum

Sabah Denizi - S41

Vito kayalıklarda yürüyor, koylardaki kumsallara iniyor. Köyünü, radyonun sesini, kendi lehçesinde bağırıp çağıran kadını geride bıraktı artık. Azgın hayvanlar gibi kayalara saldıran rüzgar ve dalgalar perçelerini uzatıp köpürtüyorlar denizi, ardından da geri çekiliyorlar. Fırtınalı denizi seviyor Vito. Çocukken suya atlardı ve kendisini tokatlamasına izin verirdi. Annesi Angelina plajda avazı çıktığı kadar bağırırdı. Raks eden Afrika kuklaları gibi görünürdü gözüne. Ufak tefek bir kadındı o, etekleri de bacaklarına dolanırdı. Deniz daha güçlüydü Vito'dan. Dalgaların üstünde hızla atlardı, sabuna basmış gibi kayıp girdabın öfkeli boğazına girer ve kendisine çarpmasına izin verirdi. Kumun ve insanı sersemleştiren koca çakıl taşlarının yaladığı pis zeminin içine kadar girerdi. Dalga burun deliklerine ve göbeğinin içine kadar girerdi. Dalga onu emercesine geri çekip korkuturdu.
cemre kocaçimen tarafından eklenmiştir.