up
ara

Uğultu - Ichthys'in Peşinde

Uğultu - Ichthys'in Peşinde Konusu ve Özeti

Uğultu - Ichthys'in Peşinde
Uğultu - Ichthys'in Peşinde kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Münire Turan
Yayınevi: Dedalus Kitap
ISBN: 9786054708383
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2014
"Oltamı, kısa ve sert hareketlerle, balıkların yollarını kesecek şekilde geriye çekiyorum. Belki yaşlı balık da aralarındadır diye düşünüyorum ve aynı anda delirdiğime, uzun süredir nehirde kaldığıma ve çok fazla içtiğime inanıyorum. Sonra Ichthys'i görüyorum; tıpkı babamın tarif ettiği gibi, dün odasına girdiğimizde Hermann'ın anlattığı şekilde, yosunlu pulları olan büyük bir balık, var olmaması gereken, sırf bu sebepten dolayı yakalanması zorunlu olan bir yaratık."

Atlatılan bir krizin veya gelen bir cinnetin öncesinde yaşanan olaylar, bu istenmeyen durumların şiddetiyle doğrudan alakalıdır.Yontularak ufaltılmış hayatların, küçük bir misafirhaneye hapsedilmiş olduğu bir roman duruyor karşınızda. Özgürce yaşanması gereken aşkların, mutlulukların ve hüzünlerin, kısacası anıların merkezinde bir balığın duruyor olması, her şeyibir derece daha tuhaflaştırıyor. En azUğultu Nehri kadar derin olan bu kitapta bir balık yaşıyor: Ichthys. Nehir odaklı bir yaşam süren karakterlerin,Ichthys'in peşinde iz sürerken, arkalarında neleri bıraktıklarına şahitlik ediyoruz. Bizleri de bu efsaneleşen balığın peşine düşürecek olan şey ise gölgeli ve karanlık suların arasından bir yüzün belirip belirmeyeceği.
Veli

Veli

@coruh

Her kitabın bir yazılma nedeni vardır muhakkak. Ben bunu anlamadıysam o benim sorunum. Ve evet, ben bunu anlamadım. İyi kitaplar okudum, kötü kitaplar yarım bıraktım, benim sevmediğim ama bu kitap çok güzel kitap sadece bana hitap etmiyor, duygudaşlığımız yok dediğim nice kitaplar oldu. Çok az kitap için olmasaydı olurdu derim ve bu kitap yazık ki o listeye girdi.
Bir nehir kenarına kurulu kasabada han işleten bir ailenin başından geçenler, yıllar sonra büyük kardeşiyle ilgili bir sorun nedeniyle kasabaya dönen ana karakterimiz tarafından sürekli hatırlanarak aktarılıyor. Sürekli balıklardan ve geçmişten bahsediyor ve bir yere bağlanacak diye beklettiği yer de hayal kırıklığına yol açıyor. Bir ara o kadar sıkıldım ki "Bir sus be adam." deme gereği duydum.
Balıkçılık sabır ve zaman isteyen, uzun ve zor bir iştir. Sırf bu yüzden bu üslup seçilip böyle yazıldıysa takdir edilir aksi durumsa pek hoş değil. Okuduğum ilk dedalus yazık ki uzun yıllar kütüphanemde tozlanacak bir kitap.
0 yorum

Uğultu - Ichthys'in Peşinde - S41

Misafirhanede değişen pek bir şey olmamış, Hermann'ın çizimleri hâlâ duvarlarda asılıydı. Barın arkasındaki müzik kutusunun yerini bir müzik seti almıştı. Büfenin üzerinde, seneler önce henüz ben burada yaşarken bölge ligine yükselen futbol takımımızın tozlanmış kupaları duruyordu. Takım resimlerinin birinde ben de görünüyorum, on yedi yaşında, uzun saçlı, saç bantlı hâlimle. O zamanlarda aklımda sadece futbol vardı, yıldız takımlarda da yer alan iyi bir oyuncuydum. Hermann'ın futbolla hiç ilgisi olmadı, onun için, babam dışında hiç kimsenin anlamadığı, saçma ve komik bulduğu, önemli başka şeyler vardı.
Veli tarafından eklenmiştir.