up
ara

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri Konusu ve Özeti

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Federica Sgarbi tarafından kaleme alınan Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri kitabı Kedi , Filozoflar türünde okuyucusu ile buluşuyor. h2o Kitap yayınevinden 2014 yılında 9786058670068 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nur Taran çevirmiştir. Kitap Hayvanlar Hakkında Yazılmış En Güzel Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nur Taran
Yayınevi: h2o Kitap
ISBN: 9786058670068
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2014
"Felsefecilerin aklı selim işlerle uğraşmadığını çünkü zaten felsefenin uygulamaya dair olmadığını ve gerçeklikten kopuk olduğunu," düşünseniz bile bunu bir felsefeciye asla söylememeniz gerekir. Çünkü umulmadık bir gündelik hayat deneyiminden yola çıkarak aksini kolayca kanıtlayabilirler.

Evindeki iktidarı çoktan iki kedisine kaptırmış olan felsefeci Federica Sgarbi de bir arkadaşından işittiği bu sözlere inat, yaşadığı şehirdeki bir hayvan barınağına gider ve oradaki kedilere bir yuva bulmak üzere felsefenin aracılığına başvurur.Tabii bu konuda en önemli yardımcıları Immanuel Kant'tan Bertrand Russell'a pek çok filozof olacaktır."

Filozoflar da tıpkı edebiyatçılar gibi kedisiz yapamamışlardır. Birlikte yaşadıkları kedileriyle ilişkilerini; hayvan sevgisi, bakımı, evlat edinilmesi gibi konuların ötesinde ele almışlar ve bir anlamda "Kedilerin Felsefesi"ni oluşturmuşlardır. Harold Weiss'in "Bir kedi asla alelade bir kitabın üzerinde uyumaz," sözüyle dikkat çektiği gibi "Filozofların Kedileri" de özeldir. Kitapta bu ikili ilişkiye dair pek çok örnek paylaşılıyor.

Ortalıkta görünür görünmez hemen dikkatleri üzerilerine toplayan sevimli, yaramaz yavru kedilerden çok, "feleğin tokadını yemiş, yaşını başını almış, kişilikleri oturmuş" kedilere birer yuva bulmaya çalışan Sgarbi, kendi geliştirdiği tarzda, bu can yoldaşı hayvanlarla olan deneyimlerinden yola çıkarak kedilerin felsefesini oluşturuyor. Başlangıcı sırnaşık bir dokunuş olan felsefeyi kim istemez ki?" Kucağınızda bir kediyle daha da keyifle okunacak bir kitap...
Işık Selin Orhuntaş

Işık Selin Orhuntaş

@BahabGibi - Bursa

Kedilerin Felsefesi-Filozofların Kedileri kitabının adı bir kedisever olarak beni çekti.Kitap çıkar çıkmaz aldım.O sıralar felsefe tarihi üzerine bir roman olan Sofie'nin Dünyası'nı okuyordum ve felsefeyle ilgileniyordum.Felsefeye dayalı bir şey diye düşündüm ama pek beklentimi karşılamadı açıkçası.Yazar eğitimini felsefe üzerine tamamlamış bir hayvansever.Kitapla barınakta kaderine terk edilmiş kediler için onları evlat edinecek aile bulma hikayesini anlatıyor ve her hikayenin sonuna filozofların hayvanlarla -tercihen kedilerle-ilgili düşünceleri,sözlerini ekliyor.Bir gün içinde bitirdiğim bu kitaptan sonra bir kez daha bu evrende sadece insanların yaşamadığını,hayvanların hatta bitkilerin de yaşadığını hatırladım.Bizim gibi olmayanları dışlamayı kendimize görev edinmişiz sanki.Belki onların bizim gibi gitmek zorunda oldukları okulları,bakmak zorunda oldukları bir aileleri yok ama bizim gibi ısınma,karnını doyurma en önemlisi sevilme ihtiyaçları var.
0 yorum
burcuuuuk

burcuuuuk

@burcuodaci - İzmir

Bu kitapta, yolu bir şekilde barınağa düşmüş kediciklerin hikayelerini ve bir hayvan sever sayesinde nasıl yeni yuvalarına kavuştuklarını okuyacaksınız. Kimi zaman yüreğiniz sızlayacak ve kimi zaman da mutlu olacaksınız. En önemlisi de bu kitabı okuduktan sonra küçük dostlarımızla empati kurmaya başlayacaksınız. Ayrıca her bölümün sonunda ünlü düşünürlerin kediciklerle ilgili söylemiş oldukları sözlere de yer verilmiş ki bu da oldukça eğlenceli.
Bu kitabı okuyun ve lütfen hayvanların da yaşama hakları olduğunu unutmayın ve onlara karşı sevgili ve saygılı olun.
0 yorum
Esra ÜN

Esra ÜN

@esraun

Gördüğüm anda büyük bir istekle okumak istediğim ve başlar başlamaz bitene kadar yerimden kalkmadığım eğlenceli bir kitap.. Okurken yüzümde oluşan gülümsemeler, hüzün belirtileri ve başımın omzuma düştüğü hikayecikler.. Harika bir hayvan severlik öyküsü gerçekten.. Burada okuduğum hikayeciklerle birlikte uyanan 'onlar için daha çok ve reel çaba sarf etmeliyim hissi'.. Okuyun ve onlarla tanışın.. Yin yang ile derviş ile paşa ile berduş ile.. :)
0 yorum
Lethe

Lethe

@thelethe - İstanbul

Eğer kedilere ilginiz varsa ve yeni kediler tanımak istiyorsanız kesinlikle okumanız gereken,hayatta hala yardımsever insanların olduğunu gösteren güzel bir kitap. Barınaktaki canların nasıl sahiplendirildiğinden bahsediliyor kitapta genel hatlarıyla.Kedi aşığı olarak adına vurulup aldığım okurken eğlendiğim güzel bir kitap.
0 yorum
GİZ

GİZ

@gizemoz

Kedi sevenler mutlaka okumalı:)
0 yorum

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri - S41

Kediler yoğun odaklanmayı algılama ve uğraştığınız şeyle aranıza girme konusunda şaşmaz bir kabiliyete sahiptir.
Arthur Bridges
Esra ÜN tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Hayvanların bize katabileceği çok şey var, özellikle de sükunet ve ilham konusunda.

Sayfa : 59
ataç ikon Kedilerin Felsefesi Filozofların Kediler...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Eğer hayvan ve insan davranışları benzeş ve aynı ilkelerden besleniyorsa, o zaman hayvanlara karşı yükümlülüklerimiz var demektir çünkü ancak bu yolla insanlara karşı taşıdığımız benzer yükümlülükleri yerine getiririz.

Sayfa: 28
ataç ikon Kedilerin Felsefesi Filozofların Kediler...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Yaşama saygı sizin için ne kadar önemli? Buna ne anlam yüklüyorsunuz? Bu konuda, Avusturyalı çağdaş düşünür ve hayvan hakları hareketinin öncülerinden Peter Singer'ın Uygulamalı Etik (1979) kitabına göz atmanızı öneririm. Orada şu satırları göreceksiniz:

...kendi türümüzle ilişkilerimizde eşitliği sağlam bir ahlaki temel olarak görüyorsak, kendi türümüzden olmayanlarla, yani insan dışı canlılarla olan ilişkilerimizde de eşitliği ahlaki bir temel olarak kabul etmemiz gerekir.
ataç ikon Kedilerin Felsefesi Filozofların Kediler...
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Kedilerin evcilleştirme konusunda zorluk çıkardıkları söylenir. Bu hiç de doğru değil. Benimki beni birkaç günde evcilleştirdi.
- Bill Dana
ataç ikon Kedilerin Felsefesi Filozofların Kediler...
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Hayvanların şükran duygusu taşıdığı evrensel olarak biliniyor. Her birimiz hayatımızda en az bir kere ol­sun buna şahit olmuşuzdur.
ataç ikon Kedilerin Felsefesi Filozofların Kediler...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8
KİTAP
Hayvanlar Hakkında Yazılmış En Güzel Kitaplar
Ana karakterleri hayvanlar olan, insanların içindeki merhameti ortaya çıkaran ve hayvan sevgisi aşılayan en güzel kitaplar li...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
10
KİTAP
Hayvan Sevgisi Aşılayan Kitaplar
Hayvanlar hakkında yazılmış sevgi dolu sıcacık hikayelerden oluşan ve insanlara hayvan sevgisini aşılayan en iyi kitaplar lis...
27
KİTAP
Kediler ve Kitaplar
Kedileri anlatan, kedi kahramanı olan veya bir şekilde kedilerin kendilerini hissettirdikleri romanlar bu listeye. Kedi dostl...